ضخامت اندرومتر

ضخامت طبیعی آندومتر، تاثیر بر بارداری و 4 درمان خانگی موثر

اندومتر درونی ترین لایه از جدار سه لایه رحم است که ضخامت این غشای مخاطی در روزهای مختلف از سیکل ماهانه دستخوش تغییرات بسیار زیادی می شود. این تغییرات که تحت تاثیر افت و خیز مقدار هورمون های استروزن و پروژسترون تولید شده توسط تخمدان ها رخ می دهد، بر روی توان باروری افراد تاثیر بسیار زیادی می گذارد. دو لایه در اندومتر وجود دارد. یکی لایه کاربردی است که در طول هر دوره قاعدگی از بین می رود. لایه دیگر پایه است و همچنان در رحم باقی می ماند. در ادامه به بررسی ضخامت اندرومتر و تاثیر آن بر بارداری و راهکارهای افزایش آن پرداختیم.

ضخامت طبیعی اندومتر

تعیین محدوده طبیعی ضخامت اندومتر بر تعیین میزان ضایعه خطر ابتلا به سرطان اندومتر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. همچنین ضخامت اندرومتر تاثیر زیادی بر بارداری دارد.

1- پیش از یائسگی

 • در طول قاعدگی: 2-4 میلی متر
 • فاز اولیه پرولیفراتیو (روزهای 6-14): 5-7 میلی متر
 • فاز اواخر پرولیفراتیو / پیش از تخمک گذاری: تا 11 میلی متر
 • فاز ترشحی: 7-16 میلی متر
 • دیلاتاسیون و کورتاژ یا سقط خود به خودی: کم تر از 5 میلی متر

2 – پس از یائسگی

ضخامت اندومتر پس از یائسگی معمولا کمتر از 5 میلی متر است.

3- خونریزی واژینال (بدون تاموکسیفن)

 • حد بالای نرمال پیشنهاد شده کم تر از 5 میلی متر است.
 • اگر آندومتر 5 میلی متر باشد خطر ابتلا به سرطان در حدود 7٪ است و اگر اندومتر کمتر از 5 میلی متر باشد، خطر 0.07٪ است.
 • در درمان جایگزینی هورمونی: حد نرمال بالای 5 میلی متر است.

4- بدون سابقه خونریزی واژینال

 • دامنه قابل قبول ضخامت اندومتر در این گروه کمتر مشخص شده است و مقادیر 8 تا 11 میلی متر در نظر گرفته شده است.
 • اگر اندومتر بیشتر از 11 میلی متر باشد خطر ابتلا به سرطان در حدود 7٪ است و در صورتیکه اندومتر کمتر از 11 میلی متر باشد، خطر 0.002٪ است.
 • با تاموکسیفن: کم تر از 5 میلی متر (اگر چه 50٪ از کسانی که تاموکسیفن دریافت کرده اند ضخامت بیشتر از 8 میلی متر داشته اند).

اگر یک زن دچار خونریزی نشود و اندومتر ضخیم شود، دستورالعمل های مشخص کمتری وجود دارد؛ اما سونوگرافی ترانس واژینال یا ارجاع به یک متخصص زنان معقول است.

ضخامت استاندارد

ضخامت اندرومتر در بارداری

ضخامت اندومتر عامل مهمی در بارداری است در واقع ضخامت اندرومتر باید برای لانه‌گزینی جنین مناسب باشد. ضخامت مناسب اندومتر برای بارداری ۹ میلی‌متر است. اگر کمتر از ۶ میلی‌متر باشد، بارداری رخ نمی‌دهد.

هنگام لانه گزینی ضخامت اندرومتر به حدود 15 میلی متر برسد تا بتواند تخمک بارور شده را به طور ایمن نگهداری کند. با انجام لانه گزینی و وقوع واکنش دسیدوایی ضخامت اندومتر در اوایل بارداری شروع به افزایش می کند تا بتواند بستر مناسبی برای رشد جنین فراهم آورد.

علل نازک شدن اندرومتر

word image 54

راه های افزایش ضخامت اندومتر برای بارداری

شما می توانید به بهبود ضخامت اندومتر خود کمک کنید تا برای بارداری مناسب باشد.

1- اصلاح رژیم غذایی

مصرف یک رژیم غذایی متعادل و مغذی بر سطوح استروژن اثر می گذارد، تعادل هورمون ها را حفظ می کند و باعث افزایش جریان خون می شود. همه این عوامل در کمک به رشد ضخامت آندومتر ایده آل برای حاملگی کمک می کنند.

در طول روز غذاهایی مصرف کنید تا سطوح انسولین و کورتیزول را در سطح سالم نگه دارید. فیبر و همچنین مواد غذایی دارای کوآنزیم Q10 را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این یک آنتی اکسیدان قوی است که استرس مربوط به بافت را کاهش داده و به افزایش ضخامت اندومتر کمک می کند.

 • آجیل و بخصوص بادام و بادام زمینی یکی از مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ و غنی از کلسترول خوب محسوب می‌شوند که بر سلامت رحم تاثیرات بسزایی میگذارد.
 • مصرف مقادیر زیادی سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود شروع کنید. سبزیجات از جمله منابع بزرگ تامین کلسیم، پتاسیم، منیزیم و انواع ویتامین‌ها هستند و سلامت رحم را موجب میشود.
 • میوه‌ها منبعی غنی از ویتامین C و بیوفلاونوئیدها به شمار می‌روند و مصرف روزانه آنها می‌تواند مانع از رشد فیبروم در رحم شود. میوه‌ها همچنین می‌توانند سطح استروژن را در حالت عادی و طبیعی نگه دارند.
 • فراورده‌های لبنی همچون ماست، شیر و کره غنی از کلسیم و ویتامین D هستند که برای حفظ سلامت رحم ضروری‌اند.

غذاهایی که می توانند تنظیم کننده هورمون ها، بخصوص تعادل استروژن را تحت تاثیر قرار دهند، می تواند اثرات منفی افراد مبتلا به اندومتریوز را کاهش دهد. غذاهای زیر را از رژیم غذایی خود حذف کنید:

 • الکل
 • کافئین
 • گلوتن
 • گوشت قرمز
 • چربی ترانس و اشباع شده

2- تنظیم خواب

استراحت خوب و خواب عمیق تعادل خوبی از هورمون‌ها را به ارمغان می‌آورد که بر فرآیند غلظت هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد. خواب عمیق حداقل 7 تا 8 ساعته برای بدن ضروری است تا فعالیت‌های ترمیمی خود را انجام داده و به صورت بهینه رشد بافت را به عهده بگیرد. برنامه‌ریزی برای خواب و بیداری در زمان مناسب بدون بیدار ماندن برای ساعت‌های طولانی در شب اهمیت زیادی دارد.

3- ورزش منظم

راه طبیعی برای افزایش گردش خون، داشتن تمرین‌های منظم است. افزایش خون‌رسانی به رحم نیز به رشد سلول‌های اندومتر و افزایش ضخامت کمک می کند.

4- ماساژ سرخرگ فمورال

یک روش اثبات شده برای افزایش میزان خون به سمت رحم و ناحیه لگن بدن، تحریک سرخرگ ران است. با استفاده از انگشتان دست خود به آرامی روی رگ فشار وارد کنید. انجام اینکار برای چند ثانیه کمک می کند تا به آن دست یابید.

این امر معمولا پس از پایان دوره قاعدگی تا تخمک گذاری انجام می شود. تکرار آن بر روی هر پا چند بار در روز، کاملا مفید است و به رشد آندومتر کمک می کند. در موارد IVF یا علائم فشار خون بالا، باید از ماساژ رگ ها اجتناب کنید.

5- طب سوزنی

درمان جایگزین طب سوزنی برای تسکین درد زنان باردار و همچنین زایمان سریع و به موقع است. به همان شیوه، در بازسازی جریان خون در بدن کمک می کند که باعث افزایش باروری می شود. خواص و مضرات طب سوزنی

6- نسخه های طب سنتی

 • ریسینولئیک اسید یک ماده شیمیایی است که برای افزایش جریان خون و افزایش بهبودی و همچنین تشکیل بافت شناخته شده است. این به طور خاص بر تخمدان ها و رحم نیز تاثیر می گذارد. این اسید در روغن کرچک یافت می شود و استفاده از آن می تواند بسیار مفید باشد.
 • چهارواحد روغن سیاهدانه خوراکی با دو واحد عسل و یک واحد سرکه انگور مخلوط کرده و هر ۸ ساعت یک قاشق غذاخوری میل شود .
 • روزی یک استکان عرق رازبانه بجز روزهای قاعدگی مصرف کنید.
 • روزی یک اسنکان عرق یونجه مصرف کنید.
 • تا چهل روز عسل را با نصف لیموترش یا آب لیمو ترکیب کرده و روزی یک لیوان مصرف کنید.
 • تغییر رژبم تغذیه به محتوای مزاج گرم و ترک میه های سرد بر رحم تاثیر میگذارد.

سرطان آندرومتر(رحم)

سرطان آندومتر به نام سرطان رحم نیز شناخته شده است. انواع دیگری ازسرطان نیز در رحم اتفاق می افتد مانند سرطان سارکومای رحم uterine sarcoma (در لایه سلولی میومتر در دیواره رحم ایجاد می شود) و سرطان دهانه رحم. اما شیوع این سرطان ها از سرطان آندومتر یا سرطان رحم کمتر است.

سرطان رحم ناشی از جهش های ژنتیکی در سلولهای آندومتر یا اندومتریوم رحم است.جهش ژنتیکی سلولهای سالم و طبیعی را به سلول های غیر نرمال تبدیل می کند. سلول های سالم در چند مرحله رشد می کنند و در نهایت در زمان معلوم از بین می رود، اما سلول های غیر طبیعی خارج از کنترل رشد می کنند و از بین نمی روند. تجمع سلول های غیر نرمال، توده ای به نام تومور را تشکیل می دهند. سلول های سرطانی، بافت های نزدیک را مورد حمله قرار می دهند و درکل بدن پخش می شوند که به این اتفاق، متاستاز گفته می شود.

علائم سرطان رحم

word image 55

نتیجه

ضخامت آندرومتر یکی از مسائل مم در سلامت زنان محسوب میشود. آزمایش های سالانه و تصویر برداری از رحم میتواند ضخامت آندرومتر شما را اندازه گیری کند، پزشک شما با توجه به ضخامت آندرومتر، سلامت رحم را میسنجد. نشانه ها را جدی بگیرید و با اصلاح سبک زندگی و مصرف دارو زیر نظر یک متخصص تعادل و سلامت را برای رحم خود را تضمین کنید.

16 تا از بهترین کارها برای سالم ماندن زنان در تمام طول عمر


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آندومترزناننکات بارداری

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up