خانه > زنان و کودکان > ضخامت آندومتر بطور متوسط، علائم ضخیم شدن و سایر نکات (تحقیقات جدید)
ضخامت آندومتر

ضخامت آندومتر بطور متوسط، علائم ضخیم شدن و سایر نکات (تحقیقات جدید)

ضخامت اندومتر یک پارامتر معمول اندازه گیری شده در سونوگرافی و MRI است. ظاهر و همچنین ضخامت اندومتر، بستگی به یک سری عوامل دارد از جمله: سن باروری، سن یائسگی و در صورت بودن در سن باروری، در چه مرحله ای از چرخه قاعدگی مورد بررسی قرار گرفته است.

اندومتر چیست؟

رحم به سمت داخلی دیواره ی آن، حاوی غشای مخاطی است. این ها در مجموع اندومتر را تشکیل می دهند. دو لایه در اندومتر وجود دارد. یکی لایه کاربردی است که در طول هر دوره قاعدگی از بین می رود. لایه دیگر پایه است و همچنان در رحم باقی می ماند. بسته به چرخه قاعدگی، ضخامت اندومتر تغییر می کند.

سونوگرافی

اندومتریوم باید در محور طولی یا ساژیتال اندازه گیری شود. به طور ایده آل در اسکن ترانس واژینال، کل پوشش آندومتر از داخل کانال اندوسرویکال بررسی می شود. اندازه ضخیم ترین منطقه اکوژنیک به کمک یک رابط اندومتری پایه در سراسر آندومتر از یک طرف به سطح دیگر بازال انجام می گیرد. باید در نظر گرفته شود که این اندازه گیری نباید شامل میومتریوم یا مایع داخل رحمی باشد.

ظاهر و همچنین ضخامت اندومتر طبیعی در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند:

 • در فاز قاعدگی و پرولیفراتیو اولیه، یک نوار باریک و روشن متشکل از لایه پایه وجود دارد و حداقل میزان مایع در درون اندومتریوم در فاز قاعدگی دیده می شود.
 • در اواخر فاز پرولیفراتیو، یک ظاهر سه لایه ای ایجاد می شود: لایه پایه اکوژنیک بیرونی، لایه عملکردی هیپوژنیک میانی ​​و نوار اکوژنیک داخلی در سطح مرکزی.
 • در فاز ترشحي اندومتر در ضخيم ترين قسمت آن تا 16 ميلي متر می رسد و بصورت یکنواخت اکوژنیک شده و لایه عملکردی از بین رفته و لایه پایه باقی می ماند. اندومتر پس از یائسگی باید صاف و همگن باشد.

محدوده طبیعی ضخامت اندومتر

تعیین محدوده طبیعی ضخامت اندومتر بر تعیین میزان ضایعه خطر ابتلا به سرطان اندومتر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
در حالی که ارزیابی کمی مهم است، در صورت تصمیم گیری درمورد نمونه برداری، باید مورفولوژی اندومتر و حضور عوامل خطر برای بدخیمی آن نیز مورد توجه قرار گیرند.

مقادیر سونوگرافی متداول که عموما پذیرفته می‌شوند عبارتند از:

1-پیش از یائسگی

در افراد قبل از یائسگی، در مراحل مختلف چرخه قاعدگی، تغییرات قابل توجهی وجود دارد.

 • در طول قاعدگی: 2-4 میلی متر
 • فاز اولیه پرولیفراتیو (روزهای 6-14): 5-7 میلی متر
 • فاز اواخر پرولیفراتیو / پیش از تخمک گذاری: تا 11 میلی متر
 • فاز ترشحی: 7-16 میلی متر
 • دیلاتاسیون و کورتاژ یا سقط خود به خودی: کم تر از 5 میلی متر

لطفا توجه داشته باشید که این اندازه گیری ها یک راهنما هستند، زیرا ضخامت اندومتر ممکن است از فردی به فرد دیگر متغیر باشد.

2- پس از یائسگی

ضخامت اندومتر پس از یائسگی معمولا کمتر از 5 میلی متر است.

3- خونریزی واژینال (بدون تاموکسیفن)

 • حد بالای نرمال پیشنهاد شده کم تر از 5 میلی متر است.
 • اگر آندومتر 5 میلی متر باشد خطر ابتلا به سرطان در حدود 7٪ است و اگر اندومتر کمتر از 5 میلی متر باشد، خطر 0.07٪ است.
 • در درمان جایگزینی هورمونی: حد نرمال بالای 5 میلی متر است.

4- بدون سابقه خونریزی واژینال

 • دامنه قابل قبول ضخامت اندومتر در این گروه کمتر مشخص شده است و مقادیر 8 تا 11 میلی متر در نظر گرفته شده است.
 • اگر اندومتر بیشتر از 11 میلی متر باشد خطر ابتلا به سرطان در حدود 7٪ است و در صورتیکه اندومتر کمتر از 11 میلی متر باشد، خطر 0.002٪ است.

با تاموکسیفن: کم تر از 5 میلی متر (اگر چه 50٪ از کسانی که تاموکسیفن دریافت کرده اند ضخامت بیشتر از 8 میلی متر داشته اند).

اگر یک زن دچار خونریزی نشود و اندومتر ضخیم شود، دستورالعمل های مشخص کمتری وجود دارد؛ اما سونوگرافی ترانس واژینال یا ارجاع به یک متخصص زنان معقول است.

MRI ام آر آی

 • ضخامت اندومتر در MRI بخوبی ارزیابی شده‌است. اندازه‌گیری بصورت mid-sagittal شبیه به ارزیابی سونوگرافی انجام می شود.
 • T2: اندومتر طبیعی، بدون در نظر گرفتن فاز چرخه قاعدگی یا وضعیت یائسگی، به طور همگن اندازه گیری می شود.
 • برای یک بدن جهت بارداری، باید عوامل زیادی در زمان مناسب و در شرایط مناسب برای موفقیت در نظر گرفته شود. ب
 • رای بارداری چندین فرآیند وجود دارد که شامل رحم، چرخه قاعدگی و اطمینان از در امان بودن تخمک است. یکی از جنبه‌های کلیدی در این رابطه اندومتر و ضخامت دیواره آن است.

حتما بخوانید: شایع ترین علل درد زیر زیر شکم سمت راست در زنان (نظر فوق تخصص)

علل اندومتر نازک چیست؟

 • جریان خون ضعیف: اگر رحم یک منبع کافی از خون دریافت نکند، ممکن است مشکل ایجاد بوجود آید و یک اندومتری که به اندازه کافی ضخیم نباشد، ایجاد شود. عدم جریان خون مناسب ممکن است به علت رحم کج، فیبروئید رحم یا حتی یک شیوه زندگی بدون تحرک باشد.
 • سرعت اشتباه رشد اندومتر: به طور کلی، مشاهده شده‌است که هر ضخامت کم‌تر از ۶ میلی متر می‌تواند از موفقیت جلوگیری کند. با این حال، حتی در ضخامت ۸ میلی متر اگر رشد لایه اندومتر با سرعتی که باید باشد صورت نگیرد، هنوز هم می‌تواند باعث شکست شود.
 • مسائل مرتبط با استروژن: سطوح پایین تر استروژن ممکن است گاهی مانع ایجاد رشد سلولی و ضخیم شدن لایه آندومتر در صورت ضرورت شود.
 • عملکرد نامناسب پروژسترون: هورمون های پروژسترون نیز نمی توانند به شیوه ای که نیاز دارند عمل کنند و منجر به ایجاد اندومتر نازک می شوند.
 • اثرات جانبی داروهای باروری: در یک پیچ و تاب بی رحمانه، داروهای خاصی که برای افزایش باروری و تخمک گذاری استفاده می شوند، ممکن است به طور ناگهانی یک عارضه جانبی ایجاد کنند و منجر به نازک شدن لایه آندومتر شوند.
 • سبک زندگی همراه با استرس: عدم وجود استراحت و خواب کافی می تواند منجر به استرس شود که از رشد مطلوب لایه آندومتر جلوگیری می کند.

در بارداری

به عنوان یک مقایسه کلی، لایه آندومتر بسیار نازک است. در انتهای چرخه قاعدگی، زمانی که لایه بالایی به طور کامل ریخته شده، لایه ای که باقی مانده است، به اندازه 1 میلی متر ضخامت دارد. با شروع چرخه تخمک گذاری بعدی، سلول ها شروع به ایجاد لایه کاربردی جدید بالای آن می کنند.

ضخامت این لایه معمولا از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما دامنه طبیعی برای تصور کردن ضخامت اندومتر معمولا حدود 8 میلی متر است که باید تا حدود 15 میلی متر برسد تا بتواند تخمک لقاح یافته را به طور ایمن نگه دارد.

راه های افزایش ضخامت اندومتر برای بارداری

شما می توانید به بهبود ضخامت اندومتر خود کمک کنید تا برای بارداری مناسب باشد.

1- یک رژیم غذایی خوب

مصرف یک رژیم غذایی متعادل و مغذی بر سطوح استروژن اثر می گذارد، تعادل هورمون ها را حفظ می کند و باعث افزایش جریان خون می شود. همه این عوامل در کمک به رشد ضخامت آندومتر ایده آل برای حاملگی کمک می کنند.

در طول روز غذاهایی مصرف کنید تا سطوح انسولین و کورتیزول را در سطح سالم نگه دارید. فیبر و همچنین مواد غذایی دارای کوآنزیم Q10 را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این یک آنتی اکسیدان قوی است که استرس مربوط به بافت را کاهش داده و به افزایش ضخامت اندومتر کمک می کند.

مواردی مانند سبزیجات برگ سبز، گوجه فرنگی، تخم مرغ، هویج، ماهی و غیره حاوی تمام ویتامین های مهم مانند ویتامین C، ویتامین E همراه با گروه ترکیبی ویتامین B است که همگی برای گردش خون سالم ضروری هستند.

از مواد غذایی ترش و کافئین را برای بهبود سلامتی خود پرهیز کنید.

2- به اندازه کافی استراحت کنید

استراحت خوب و خواب عمیق تعادل خوبی از هورمون‌ها را به ارمغان می‌آورد که بر فرآیند غلظت هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد. خواب عمیق حداقل 7 تا 8 ساعته برای بدن ضروری است تا فعالیت‌های ترمیمی خود را انجام داده و به صورت بهینه رشد بافت را به عهده بگیرد. برنامه‌ریزی برای خواب و بیداری در زمان مناسب بدون بیدار ماندن برای ساعت‌های طولانی در شب اهمیت زیادی دارد.

3- ورزش منظم

راه طبیعی برای افزایش گردش خون، داشتن تمرین‌های منظم است. افزایش خون‌رسانی به رحم نیز به رشد سلول‌های اندومتر و افزایش ضخامت کمک می کند.

تمرینات گسترده مورد نیاز نیست. خرج کردن حدود نیم ساعت در روز کافی است. انواع مختلف ورزش ها را برای جلوگیری از خسته شدن و حفظ تعادل در فعالیت‌ها انجام دهید. ورزش همچنین در دستیابی به یک خواب عمیق در شب کمک می کند.

4- ماساژ سرخرگ فمورال

یک روش اثبات شده برای افزایش میزان خون به سمت رحم و ناحیه لگن بدن، تحریک سرخرگ ران است. با استفاده از انگشتان دست خود به آرامی روی رگ فشار وارد کنید. انجام اینکار برای چند ثانیه کمک می کند تا به آن دست یابید.

این امر معمولا پس از پایان دوره قاعدگی تا تخمک گذاری انجام می شود. تکرار آن بر روی هر پا چند بار در روز، کاملا مفید است و به رشد آندومتر کمک می کند.
در موارد IVF یا علائم فشار خون بالا، باید از ماساژ رگ ها اجتناب کنید.

5- طب سوزنی

درمان جایگزین طب سوزنی برای تسکین درد زنان باردار و همچنین زایمان سریع و به موقع است. به همان شیوه، در بازسازی جریان خون در بدن کمک می کند که باعث افزایش باروری می شود.

حتما بخوانید: همه خواص و مضرات طب سوزنی طبق جدیدترین تحقیقات صورت گرفته در دنیا

6- روغن کرچک

ریسینولئیک اسید یک ماده شیمیایی است که برای افزایش جریان خون و افزایش بهبودی و همچنین تشکیل بافت شناخته شده است. این به طور خاص بر تخمدان ها و رحم نیز تاثیر می گذارد. این اسید در روغن کرچک یافت می شود و استفاده از آن می تواند بسیار مفید باشد.

حتما بخوانید: 30 تا از خواص ثابت شده علمی روغن کرچک برای پوست و مو+ روش استفاده

سوالات متداول

1- ضخامت زیاد اندومتر چقدر است؟ همانطور که اندومتر نازک مشکل ساز است، لایه اندومتر بیش از حد ضخیم نیز می تواند یک مسئله باشد. هیپرپلازی اندومتر، واژه پزشکی برای تعریف این بیماری است که معمولا به علت سطوح بالای استروژن اتفاق می افتد. در این جا ضخامت لایه به بیش تر از 10 تا 15 میلی متر می رسد.

2- آیا ممکن است با ضخامت اندومتری 5 میلی متر باردار شد؟ ضخامت 5 میلی متر برای بارداری بسیار کم است. در این موارد القاء تخمک ممکن است همراه با مکمل پروژسترون مورد نیاز باشد.

ضخامت مناسب آندومتر در حاملگی جز ضروری در کل فرآیند بارداری است. پایبندی به انتخاب‌های سبک زندگی سالم و اتخاذ روش‌های درمانی مناسب برای مراقبت از این وضعیت می‌تواند به بدن کمک کند که به یک خانه عالی برای کودک تبدیل شود.

در ادامه بخوانید: ۱۵ تا از علائم واضح بارداری در روزها و هفته های اولیه از آمیزش جنسی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست