خانه > زنان و کودکان > خواص خوردن انار در بارداری، میزان مصرف و نکات بسیار مهم دیگر
انار و بارداری

خواص خوردن انار در بارداری، میزان مصرف و نکات بسیار مهم دیگر

آیا مصرف انار در بارداری بی‌خطر است؟ این سوال را از تعدادی پزشک و متخصص تغذیه پرسیدیم و بیشتر آنها، مصرف آب انار یا حتی خود میوه انار را در بارداری توصیه کردند. به نظر نمی‌رسد که مطالعه دقیق یا اثبات پزشکی برای این مطلب وجود داشته باشد اما شاهد یا مدعایی نیز مبنی بر خطرناک بودن مصرف آن وجود ندارد.

بله! توصیه شده که از مصرف عصاره آن خودداری گردد ولی آب آن حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است. طعم شیرین و خوشمزه آن، برای مادرانی که علاقه به شیرینی دارند مفید است و آب آن نیز آب مورد نیاز بدن را به خوبی تامین می کند.

فواید مصرف انار در بارداری

مواد مغذی متعدد موجود در انار، از جمله ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای مادران باردار کاملاً ضروری می‌باشند. همچنین ساختمان این میوه برای زنان، در موارد متعددی سودمند است.

۱-گنجینه ای از ویتامین c

یکی از ترکیبات حیاتی موجود در انار، ویتامین c است و مقدار مورد نیازی از این ویتامین در بدن زنان باردار ضروری است؛ زیرا وجود این ویتامین با توانایی بدن برای ساختن آهن از مواد غذایی مصرف شده در ارتباط است. مصرف مکمل‌های آهن در صورتی که هیچ ویتامین c برای جذب آن موجود نباشد، بی فایده است. راجب خواص شگفت انگیز ویتامین سی بیشتر بخوانید!

۲- غنی از فیبر

انار حاوی مقادیر قابل توجهی از فیبر است. خوردن سبزیجات و میوه های غنی از فیبر، به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلاتی مانند یبوست و سایر مشکلات گوارشی، به زنان باردار توصیه می‌شود. فیبر با تحریک حرکات روده، نقش مهمی در ساده کردن مشکلات تمام بدن و رهایی از ناخوشی بازی می‌کند. 17 میوه با بیشترین مقدار فیبر را در اینجا نیز معرفی کردیم!

حتما بخوانید: 12 علت اصلی داشتن سردرد در بارداری و بهترین روش های درمان سریع

۳- حاوی آنتی اکسیدان

عناصری به نام رادیکال های آزاد، در نتیجه فرایند های مختلف درون بدن تولید می شوند. این عناصر اساساً محصولات دفعی هستند (مانند سم ها) که باید بیرون ریخته شوند؛ اما بعضی از آنها ممکن است در بدن باقی بماند و با سلول‌های سالم و مولکولهای DNA مداخله کنند و باعث آسیب درون بدن شوند. همچنین گاهی اوقات جفت را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. بهترین راه برای مقابله با آنها آنتی اکسیدان ها هستند که انار حاوی مقدار زیادی از آنها است. نه تنها آنها را دور نگه می دارد، بلکه هر آسیبی که ممکن است به وجود آمده باشد را تصحیح کرده و جنین را از آسیب های مغزی ناشی از کاهش مقادیر اکسیژن در حین زایمان محافظت می‌کند.

۴- غنی از پتاسیم

پتاسیم یکی از مواد مغذی دیگری است که زنان باردار به آن احتیاج دارند. مصرف مقدار مناسبی آب انار در رژیم غذایی روزانه، یک منبع غنی از پتاسیم برای بدن تامین می‌کند. تاثیر مستقیم گنجاندن غذاهای حاوی انار در رژیم غذایی، فوراً شما را از کرامپ های مربوط به بارداری که معمولا در دوران بارداری احساس می‌شود، رها می کند. این امر در درجه اول عملکردی از پتاسیم است که با تنظیم سطوح مایع در بدن و در درون ماهیچه ها انجام می شود. راجب خواص شگفت انگیز پتاسیم بخوانید!

۵- وجود فولات

اگر عنصری ضروری برای رشد صحیح مغز جنین وجود داشته باشد، آن عنصر فولات است. یک لیوان آب انار حدود ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به فولات را تامین می کند که برای درمان فوری شدیداً توصیه شده است. فولات از رشد لوله عصبی و سیستم عصبی جنین پشتیبانی می کند که رشد صحیح مغز جنین را پیش خواهد برد.

حتما بخوانید: 20 غذایی که باید در رژیم بارداری خود بگنجانید!

آیا زنان باردار می توانند آب انار بنوشند؟

کاملاً. مصرف آب انار شدیداً به زنان باردار توصیه شده زیرا می توان به راحتی آن را در صبحانه هرروز جای داد. همچنین بسیار ساده و سریع قابل مصرف است.

فواید مصرف آب انار در بارداری

مصرف آب انار به دنبال خود فوایدی به همراه دارد؛ مانند:

  • یک لیوان آب انار می‌تواند حدود ۱۵۰ کالری تولید کند.
  • جایگزین کردن نیاز بدن به آب با آب انار می‌تواند آبرسانی بدن را تنظیم کند.
  • آب انار می‌تواند حدود یک چهارم نیاز روزانه به ویتامین K را با یک بار مصرف تامین کند.
  • نقش مهمی در کاهش ناخوشی های بارداری ایفا می کند.

یک زن باردار میتواند چند عدد انار مصرف کند؟

همانند بسیاری از سبزیجات و میوه ها که مفید هستند، زیاده‌ روی در مصرف آنها هرگز برای بدن مفید نخواهد بود. یکی از مشکلات قابل توجهی که می تواند رخ دهد، آسیب مینای پوشاننده دندان به علت تماس بیش از حد با آب انار است. راه بسیار خوبی برای سالم ماندن، مصرف مقداری پنیر قبل از نوشیدن آب انار و آب کشیدن دهان پس از مصرف آن است. انار را طبق نیازهای تغذیه ای روزانه خود مصرف کنید.

انار را چگونه در رژیم غذایی خود جای دهید؟

آب انار مکمل بسیار خوبی برای صبحانه روزانه است و جویدن دانه های انار می‌تواند به میان وعده مناسبی باشد. جدای از آن:

  • اگر گوشت مصرف می کنید، می توانید عصاره گوشت و چند برگ نعنا برای تزیین را به همراه دانه های انار که به آن فلفل پاشیده اید، مصرف کنید.
  • هنگام تهیه اسموتی مخلوط میوه ای یا حتی میلک شیک، چند دانه انار را برای تغییر طعم یا به عنوان تزیین قبل از سرو کردن به آن ها بیفزایید.
  • برای خانم‌هایی که طرفدار دسر و سالاد هستند، طعم انار می تواند گزینه مناسبی برای تنظیم طعم سایر ترکیبات باشد.

خطرات مرتبط با مصرف انار در دوران بارداری

  1. دوران بارداری باید بدون مصرف دارو سپری شود. هرچند این امر برای تمام زنان موثر نیست و بعضی از آنها شاید برای سالم ماندن و کمک به بارداری دارو مصرف کنند. زنانی که برای رقیق شدن خون و فشار خون دارو مصرف می‌کنند، با مصرف انار ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. بعضی خصوصیات های این میوه می‌تواند با مواد تشکیل دهنده داروها واکنش دهد و در نتیجه بر روی عملکرد آنها تاثیر بگذارد.
  2. مقدار کالری انار زیاد است. این مقدار کالری برای زنانی که در تامین نیاز روزانه خود به علت محدودیت های غذایی با مشکل مواجه اند، بسیار مفید است. هرچند این فاکتور نیاز به کنترل دارد زیرا با مصرف مقدار زیاد این میوه، ممکن است بی سر و صدا از آستانه نیاز روزانه به کالری عبور کنید.
  3.  زنان باردار باید به هر قیمتی شده از مصرف عصاره انار خودداری کنند. دلیل اولیه این امر این است که عصاره انار بدون جدا کردن پوست از سایر قسمتهای میوه تهیه می‌شود. وجود پوست باعث می‌شود درون عصاره آن، عناصر خاصی که تحت عنوان مداخله‌گر با بدن زنان باردار شناخته می شوند، وجود داشته باشد و می تواند انقباضات زودرس را تحریک کند.

نکاتی درباره مصرف انار

آگاه بودن از فواید و همچنین خطرات نباید شما را از مصرف این میوه بازدارد. مصرف انار می‌تواند با رعایت چند نکته ساده بسیار آسان باشد.

به جای خریدن آب انار از سوپرمارکت در فرم بسته بندی، میوه آن را خریداری کرده و آب آن را در خانه تهیه کنید. با این کار، از خالص بودن آب میوه در سالم ترین شکل خود مطمئن می‌شوید و حتی می توانید ترکیبات خود را به شکل موکتل، سودا و بسیاری از شکل های دیگر تهیه کنید.

وقتی می‌خواهید انار بخرید، بزرگترین انار را انتخاب کنید؛ زیرا آب بیشتری دارد. بیرون آن باید نازک و سفت باشد. می ‌توانید دانه های انار را پس از غوطه ور کردن میوه در آب سرد از پوست جدا کنید یا از انگشتان خود برای جدا کردن آنها استفاده کنید سپس در یخچال نگهداری کنید. می توانید دانه های انار را با غلات صبحانه، سایر غذاها و حتی چای مصرف کنید. بله! طعم خوبی خواهد داشت.

حتما بخوانید: آیا خوردن عسل در بارداری مضر است؟ نتایج جدیدترین تحقیقات روز دنیا

مصرف میوه انار در بارداری شاید یکی از بهترین راه ها برای تکمیل نیازهای اساسی تغذیه در رژیم غذایی باشد. فواید این میوه بسیار زیاد هستند و خطرات آن تنها هنگامی وجود دارند که بیش از ظرفیت بدن مصرف شوند یا عصاره آن مصرف شود. این میوه را همان طور که سایر مواد غذایی را مصرف می کنید، بخورید تا دوران بارداری ایمن و بدون مشکلی را سپری کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست