دندان قروچه

دندان قروچه کودکان در خواب (درمان در طب سنتی)

دندان قروچه یا Bruxism یک اصطلاح پزشکی برای ساییدن دندان ها یا فشردن فک ها به هم است. بسیاری از بچه ها این مشکل را دارند که البته با بزرگ تر شدن شان برطرف می شود.

چه چیزی باعث دندان قروچه می شود؟

کودکان ممکن است به چند دلیل دندان قروچه کنند ، مثلا:

 • دندان هایی که درست روی هم قرار ندارند.
 • درد به خاطر دندان درآوردن یا گوش درد
 • استرس مخصوصا به خاطر امتحان یا تغییر در رویه زندگی. حتی دعوا با والدین و خواهر و بردار هم می تواند استرس لازم برای بروکسیم را به وجود بیاورد.
 • دلایل پزشکی مثل بیش فعالی ، فلج مغزی، یا برخی از انواع دارو ها

چه مشکلاتی ممکن است رخ دهد؟

بسیاری از اوقات دندان قروچه خیلی مشکلی ایجاد نمی کند . اما معمولا به دلیل صدای ساییدن، برای سایر اعضای خانواده آزاردهنده تر است.

گاهی اوقات هم ممکن است باعث بروز مشکلات زیر شود:

 • سر درد
 • فرسایش مینای دندان یا لب پر شدن دندان ها
 • حساس شدن دندان
 • درد صورت، گوش یا فک

بهداشت دهان و دندان: نکات مهم که باید بدانید

دندان قروچه چه طور تشخیص داده می شود؟

بسیاری از بچه هایی که دندان قروچه می کنند، نمی دانند که در خواب این کار را انجام می دهند . معمولا خواهر و برادر یا والدین شان متوجه این مشکل می شوند.

چند نشانه که باید مراقب آن ها بود؛ موارد زیر هستند:

 • هنگام خواب کودک، صدای ساییدن دندان هایش را می شنوید.
 • شکایت کودک از درد فک یا صورت بعد از بیدار شدن در صبح
 • درد هنگام جویدن

اگر فکر می‌کنید کودک تان دندان قروچه می‌ کند، به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا دندان ‌ها را از نظر ساییدگی مینا یا لب پر شدگی غیرعادی بررسی کند. معمولا برای بررسی حساسیت ، هوا و آب روی آن اسپری می شود.

اگر دندان ها آسیب دیده باشند، دندانپزشک ممکن است چند سوال بپرسد تا ببیند چه چیزی باعث دندان قروچه شده است و علتش چیزی مثل نامرتبی دندان ها بوده و استرس عاملش بوده است یا خیر .

دندان قروچه چه طور درمان می شود؟

اگر دندان قروچه و فشردن صورت و فک کودک باعث درد یا آسیب به دندان ها شود ، احتمالا دندانپزشک محافظ شبانه مخصوصی را برای کودک تجویز کنند . محافظ شب که بر اساس فرم دندان های کودک قالب گیری می شود، شبیه دهانی است که ورزشکاران برای محافظت از دندان هایشان استفاده می کنند. شاید کمی طول بکشد تا کودک به گارد دندان عادت کند ، اما به هر حال مانع از ساییدگی دندان هایش به هم می شود.

همه راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان

والدین چه کمکی می توانند بکنند؟

به بچه‌ ها کمک کنید تا قبل از خواب ریلکس شوند، مثلا شاید بد نباشد یک دوش آب گرم بگیرند، چند دقیقه به موسیقی آرامش ‌بخش گوش کنند یا کتاب بخوانند.

برای دندان قروچه ای که منشا استرسی دارد ، علت ناراحتی فرزندتان را از او بپرسید و راهی برای کمک پیدا کنید. به طور مثال کودکی که به خاطر سفر نگران دور شدن از خانه است، بهتر است خیالش راحت شود که در صورت نیاز، مادر یا پدر؛ خودشان را به او خواهند رساند.

اگر موضوع پیچیده تر و چیزی مثل نقل مکان به یک شهر جدید است، با فرزندتان در مورد آن صحبت کنید و سعی کنید از استرس و ترسش کم کنید . اگر نگران هستید، با پزشک تان صحبت کنید.

 

در موارد نادر، کاری از دست والدین ساخته نیست و اگر کودک شما نمی تواند بخوابد یا مثل همیشه رفتار نمی کند با دندانپزشک یا پزشک تان صحبت کنید تا علت استرس را با هم مشخص و برای کمک به او راه حل پیدا کنید.

لیست برای شما: بهترین دندانپزشک ها

دندان قروچه اکثر کودکان با از دست دادن دندان های شیری شان بیشتر می شود . در این صورت پرشک با یک ویزیت عادی می تواند علت این نوع دندان قروچه را تشخیص بدهد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
دندان قروچهکودکان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up