در حال مشاوره با متخصص تغذیه

اختلال غذا خوردن در کودکان و نوجوانان: آنچه والدین باید بدانند

در طول مدت همه‌ گیریِ ویروسِ کرونا، تعداد بیشتری از کودکان و نوجوانان با مشکلات روانی به اورژانس مراجعه کرده اند. افزایش قابل توجه اختلالات غذا خوردن در کودکان، به ویژه در میان دختران نوجوان مشاهده شده است. اختلال غذا خوردن به هر نوع رابطه نادرست و ناسالم به غذا و نگرانی در مورد وزن گفته می شود.

متأسفانه اختلال در غذا خوردن شایع است. در واقع، از هر هفت مرد یک نفر و از هر پنج زن یک نفر تا سن 40 سالگی اختلال خوردن را تجربه می کند و در 95 درصد از این موارد، این اختلال در سن 25 سالگی شروع می شود. اختلال در غذا خوردن ممکن است بر کودکان و نوجوانان تأثیر بگذارد:

  • بی اشتهایی عصبی (Anorexia nervosa) یک نوع اختلال در خوردن است که با ترس شدید از افزایش وزن خودش را نشان می شود. افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی اغلب زمانی که وزن مناسبی دارند و حتی زمانی که به شدت کم وزن هستند، خودشان را در اضافه وزن می بینند. دو شکل از بی اشتهایی عصبی وجود دارد: شکل بازدارنده (Restricctive)، آن زمانی است که افراد برای کنترل وزن شان، غذا و مقدار خوردن شان را خیلی محدود می کنند . در نوع پاکسازی – پرخوری افراطی (Binge -purge) افراد چیزی که می ‌خورند و مقدارش را محدود می ‌کنند؛ اما به روش پرخوری – پاک سازی. این معنایش این است که به یک ‌باره مقدار زیادی غذا می ‌خورند و بعد سعی می‌ کنند تا کالری اضافی را از طریق استفراغ، ملین ‌ها، دیورتیک ‌ها یا مدر ها و ورزش بیش از حد از بین ببرند.
  • پر خوری عصبی (Bulimia nervosa ) شامل پر خوری و پاک سازی می ‌شود، اما بدون این که فرد آنچه می خورد و مقدارش را محدود کند.
  • اختلال پر خوری (Binge eating disorder ) مربوط به زمانی است که افراد پر خوری می کنند؛ اما پاک سازی یا محدودیت ندارند. این نوع اختلال در واقع شایع ترین اختلال خوردن در ایالات متحده است.
  • اختلال در مصرف غذای محدود کننده اجتنابی (Avoidant restrictive food intake disorder) بیشتر در دوران کودکی دیده می شود. فرد مقدار یا نوع غذایی که می خورد را محدود می کند، اما نه به این دلیل که نگران وزنش است. به طور مثال فردی که به بیماری التهابی روده مبتلاست، ممکن است درد و ناراحتی روی غذا خوردنش تاثیر بگذارد، بنابراین ممکن است از خوردن غذا اجتناب کند. کودکانی که مشکلات حسی دارند؛ ممکن است بو، بافت یا طعم برخی غذا ها را عمیقا ناخوشایند بدانند و بنابراین از خوردن آن ها نیز امتناع کنند. این چیزی فراتر از ” بد غذا بودن ” است و می تواند منجر به سوء تغذیه شود.

حتما بخوانید: بهترین متخصصان تغذیه و رژیم غذایی

سوء تفاهم در مورد اختلالات خوردن

وقتی اکثر مردم به اختلال غذا خوردن فکر می کنند، فردی که بیش از حد لاغر است به ذهن شان می آید. در صورتی که ممکن است دچار اختلال غذایی باشید؛ اما وزن طبیعی یا حتی اضافه وزن داشته باشید. مهم ترین چیزی که بسیاری از افراد در مورد اختلالات خوردن متوجه نمی شوند؛ این است که این اختلالات یک مسئله جدی سلامت روان هستند و اتفاقا می توانند بسیار خطرناک هم باشند. این مشکلات می توانند بر بسیاری از قسمت های بدن تأثیر بگذارند و به آن ها آسیب برسانند و حتی می توانند کشنده باشند. از بین انواع اختلالات مربوط به خوردن، بی اشتهایی عصبی یکی از مواردی است که به احتمال زیاد منجر به مرگ می شود. (منبع)

آنچه والدین باید بدانند : علائم اختلالات غذا خوردن

با توجه به داشتن اختلال غذا خوردن ، انزوای ناشی از همه گیری کرونا و استرس و وقت گذراندن بیش از حد در رسانه های اجتماعی تعجب آور نیست که اختلالات غذا خوردن در کودکان و نوجوانان روز به روز در حال افزایش است. مهم است که والدین به علائم احتمالی مبنی بر ابتلای فرزند یا نوجوان شان به اختلال غذا خوردن توجه کنند، به طور مثال این که:

  • تغییرات به وجود آمده در زمان ، مقدار و چیزی که می خورند
  • محدود کردن مقدار غذا یا رژیم گرفتن
  • نوسانات غیر عادی وزن
  • نارضایتی از بدن یا وزنشان
  • ورزش کردن خیلی بیشتر از حد معمول
  • گذراندن زمان زیاد در حمام

اگر اختلال غذا خوردن فرزندتان ذهن تان را درگیر کرده است، یادتان باشد که این اختلالات یک انتخاب نیستند و مشکلات سلامت روانی مثل اضطراب و افسردگی در به وجود آمدن شان نقش مهمی دارند. رنج عاطفی اغلب زمینه ساز اختلالات خوردن است و تحقیقات نشان می ‌دهد که کم ‌خوری یا پر خوری بر فرآیند های مغزی که گرسنگی و مصرف غذا را کنترل می ‌کنند، تأثیر می ‌گذارد و اختلال خوردن را تا حدِ زیادی تشدید می ‌کند.

حتما بخوانید: 4 گام برای درمان اختلالات غذایی در هر سنی

اگر نگرانی دارید، با فرزندتان صحبت و با پزشک تان مشورت کنید . حتی اگر هم اشتباه می کنید، شاید یک گفتگوی ساده در مورد تغذیه سالم و تصویر بدن به پیشگیری از اختلال تغذیه در آینده کمک کند . و اگر هم حق با شما باشد، هر چه زودتر از پزشک برای فرزندتان کمک بگیرید، بهتر است بنابراین همین الان اقدام کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اختلال غذاییکودکان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up