در حال استفاده از نخ

نحوه استفاده از نخ دندان (آموزش تصویری +5 نکته مهم)

بدون شک همه ی شما از فواید نخ دندان آگاه هستید اما آیا نحوه ی استفاده ی صحیح از آن را می دانید؟ نخ دندان کشیدن ممکن است ساده به نظر برسد اما تمیز کردن بین دندان ها به یک تکنیک خوب، تمرین منظم و ایجاد عادت خوب برای انجام اینکار نیاز دارد. در این مقاله به 6 نکته مفید در مورد استفاده از نخ دندان پی میبرید که به شما اعتماد به نفس می دهد تا بتوانید این کار را با سرعت و بصورت موثرتر انجام دهید.

چرا استفاده از نخ دندان مهم است؟

استفاده منظم از نخ دندان پلاک های دندان را از بین میبرد. پلاک، توده نرم باکتری ها، مواد غذایی و بقایای اطراف دندان ها است. اگر پلاک برای مدت طولانی روی دندان ها باقی بماند، به جرم سختی بنام تارتار یا کلکولوس دندانی تبدیل می شود. از بین بردن تارتار از روی دندان ها سخت و غیرممکن است و تنها با مراجعه به دندانپزشک می توان آن را خارج کرد.

ژنژیویت یا التهاب لثه نیز بیماری دیگری ست که در اثر التهاب و بهداشت ناسالم دهان و دندان ایجاد می شود. این وضعیت می تواند خطر از دست دادن دندان یا نیاز به جراحی دندان را افزایش دهد. اگرچه مسواک زدن دو بار در روز برای بهداشت دهان و دندان ضروری است اما به تنهایی کافی نیست و نمی تواند از دندان های شما در برابر بیماری های لثه و از دست دادن دندان محافظت کند. بعبارت دیگر برای داشتن دندان های سالم و بدون نقص، مسواک باید بهمراه نخ دندان استفاده شود.

نخ دندان کشیدن روزانه (همراه با مسواک زدن و شستشوی دهان) با برداشتن پلاک ها و ذرات غذا قبل از تبدیل شدن به تارتار، مانع از التهاب لثه می شود. استفاده از نخ دندان، دندان ها و لثه ها را سالم نگه می دارد و لبخند جذاب و زیبایی به شما هدیه می دهد. استفاده از نخ دندان برای همه ی افراد و در همه ی گروه های سنی توصیه می شود. انجام اینکار برای کودکان هم ضروری است و به آنها کمک می کند تا عادات سالم بهداشتی را در تمام طول عمر حفظ کنند و به آن پایبند بمانند.

در این قسمت، 5 نکته ی مهم در مورد نخ دندان کشیدن وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

نکته شماره 1: روش صحیح استفاده از نخ دندان را یاد بگیرید

نخ دندان کشیدن مهارتی است که دانستن آن برای همه ی افراد ضروری است. اما عجیب است که هیچکس آن را در مدرسه تدریس نمی کند و هیچکس از دندانپزشک خود نمیخواهد که طرز صحیح انجام اینکار را به او آموزش دهد. برخی از افراد نخ دندان را به سرعت بین دندان ها فرو می برند و بیرون می آورند اما نخ دندان کشیدن به این روش، بسیار بی تاثیر و حتی مضر است و می تواند خطر آسیب به لثه یا خونریزی آن را افزایش دهد.

طرز صحیح استفاده از نخ دندان به صورت زیر است:

ابتدا 45 تا 46 سانتی متر نخ دندان را جدا کنید (شاید فکر کنید این مقدار زیاد است اما نخ دندان باید به اندازه ای باشد که برای تمیز کردن هر دندان، از قسمت تمیز نخ استفاده شود). انتهای نخ دندان را دور انگشتان اشاره بپیچانید. اندازه ی نخ دندان بین دو انگشت باید حدود 3 تا 7 سانت باشد. سپس نخ دندان را با انگشت اشاره و شست خود نگه دارید و آماده ی تمیز کردن دندان ها شوید.

از انگشت شست خود برای هدایت نخ دندان استفاده کنید. همچنین می توانید از انگشتان شست برای هدایت نخ دندان بین دندان‌ های بالا و از انگشتان سبابه برای هدایت نخ بین دندان ‌های پایین استفاده کنید. نخ دندان را با فشار زیاد بین دندان ها نکشید چون اینکار می تواند باعث خونریزی لثه شود.

نخ دندان را به شکل حرف C در اطراف دندان‎ ها بالا و پایین ببرید و آن را تا زیر خط لثه به آرامی بکشید. برای تمیر کردن هر دندان، از قسمت تمیز نخ دندان استفاده کنید و قسمت استفاده شده را دور انگشت دست دیگر بپیچید. به این ترتیب هرگونه باکتری، غذا و بقایای چسبیده به دندان، از بین می رود.

می توانید از دندان های جلو شروع کنید و بتدریج به عقب بروید. داشتن یک الگوی همیشگی باعث می شود که هیچکدام از دندان ها فراموش نشود. فراموش نکنید که دندان های عقب را هم بطور کامل نخ دندان بکشید تا خطر پوسیدگی کاهش یابد.

توجه کنید که زیر لثه‌ ها و در امتداد دو طرف دندان‌ ها و لبه ی فضاهای خالی به جا مانده از دندان‌های کشیده شده را هم نخ بکشید چون باقی مانده غذاها در این قسمت‌ ها نیز باقی می‌ مانند.

پس از اتمام کار، دندان ها را مسواک بزنید. اگر به مسواک دسترسی ندارید، می توانید دندان ها را با آب یا دهانشویه بشویید.

نکته شماره 2: نخ دندان مناسب را انتخاب کنید

نخ دندان های بسیار متنوع و مختلفی در بازار وجود دارند.

نخ دندان نایلونی جزء رایج ترین و اقتصادی ترین نخ دندان های موجود است.

مشکل نخ دندان های نایلونی این است که گاهی اوقات نمی توانند به راحتی از بین دندان ها عبور کنند یا به راحتی پاره می شوند.

اگر با پاره شدن نخ دندان یا گیر کردن آن بین دندان ها مشکل دارید، سعی کنید از نخ دندان های PTFE استفاده کنید.

PTFE مخفف پلی تترا فلوره اتیلن است و معمولاً برای افرادیکه فضای بین دندانی بسیار تنگ دارند استفاده می شود. این نوع نخ دندان ها بسیار مقاوم و محکم هستند و به راحتی بین دندان ها عبور می کنند.

اگر دوستدار محیط زیست هستید، سعی کنید از نخ دندان هایی استفاده کنید که تجزیه بیولوژیکی سریعی دارند. نخ دندان های ابریشمی بهترین گزینه محسوب می شوند.

نکته شماره 3: اگر نخ دندان کشیدن برای شما سخت است، از نخ دندان های دسته دار استفاده کنید

نخ دندان کشیدن برای برخی از افراد، به دلایل مختلف دشوار است. برای مثال برخی افراد آرتروز دست دارند و به همین دلیل در استفاده از نخ دندان مشکل دارند.

همچنین بعضی افراد زندگی پرمشغله ای دارند و همیشه در حال حرکت و جنب و جوش هستند. بنابراین نمی توانند استفاده از نخ دندان را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

اگر شما هم به این دلایل (یا دلایل دیگر) نمی توانید از نخ دندان استفاده کنید، بهتر است نخ دندان های دسته دار را امتحان کنید.

نخ دندان های دسته دار معمولا پلاستیکی هستند که در انتها دارای یک انحنا می باشند و در سر دیگر دارای یک دستگیره به منظور نگهداشتن آن می ‌باشد. با استفاده از نخ دندان های دسته دار، با کمترین زحمت و با حداقل هماهنگی چشم و دست، بین دندان های خود را تمیز کنید.

برای استفاده از این نخ دندان باید نخ را در فضای بین دندان ها به آرامی بالا و پایین کنید. نخ دندان را تا انتهای خط لثه بکشید اما مراقب باشید به لثه ها آسیب نرسد. معمولا انتهای نخ دندان های دسته دار، سر تیزی وجود دارد که می توان از آن بعنوان خلال دندان استفاده کرد. به این ترتیب می توانید بقایای بزرگ مواد غذایی مانند گوشت را که بین دندان ها گیر کرده است، خارج کنید. به یاد داشته باشید که این نخ دندان ها یکبار مصرف هستند و پس از هر بار استفاده باید دور ریخته شوند!

همه راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان (تحقیقات 2020)

نکته شماره 4: در حین درمان ارتودنسی، بریج و بریس لینگوال، از فلاس ترندر (نخ دندان معمولی همراه با عبور دهنده نخ) استفاده کنید

برای افرادی که ارتودنسی دندان، ارتودنسی لینگوال یا زبانی (ارتودنسی از پشت دندان ها بصورت مخفی)، بریج یا پل دندانی (برای پر کرن جای خالی دندان های کشیده شده) دارند، نخ دندان کشیدن تقریبا غیر ممکن است.

در این موارد باید از فلاس ترندر استفاده کنید که شبیه یک سوزن پلاستیکی با یک قسمت حلقوی می باشد.

فلاس ترندر از یک سر پلاستیکی سوزنی شکل (معمولا از جنس نایلون) و یک حلقه پلاستیکی ساخته شده است که به بیمار کمک می کند که بتواند نخ دندان های معمولی را از زیر سیم عبور دهد و دندان های ارتودنسی شده را نخ بکشد.

یک قطعه حدوداً 30 سانتی متری از نخ دندان را جدا نموده و آن را از قسمت حلقوی فلاس ترندر عبور دهید.

نخ را از زیر یا روی هر وسیله دندانپزشکی مانند بریس، سیم های ارتودنسی یا بریج عبور دهید.

نخ دندان را از ترندر جدا کنید و آن را به آرامی بین دندان ها به عقب و جلو و بالا و پایین بکشید.

شما می توانید فلاس ترندر را از داروخانه ها خریداری کنید و با هر نوع نخ دندان استفاده نمایید. بسیاری از ترندرها قابل استفاده مجدد هستند اما برخی دیگر یکبار مصرف هستند. اگر از فلاس ترندرهای چند بار مصرف استفاده می کنید، حتماً آن را بعد از هر بار استفاده با آب گرم بشویید.

نکته شماره 5: قبل از هر بار مسواک زدن، نخ دندان بکشید

همه ی دندانپزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که قبل از مسواک زدن، نخ دندان بکشند. این به حفظ دندان های سالم و تاثیرگذاری بیشتر نخ دندان کمک می کند.

بنابراین اگر برای حفظ دندان هایتان انگیزه دارید، اینکار را از خود دریغ نکنید.

شاید در ابتدا فکر کنید که نخ دندان کشیدن وقت گیر و مشکل است. اما با مرور زمان بهتر و سریعتر خواهید شد و حتی به آن عادت خواهید کرد!

ممکن است در روزهای ابتدایی استفاده از نخ دندان، با خونریزی و آسیب دیدگی لثه مواجه شوید اما این نه تنها به معنی کنار گذاشتن نخ دندان نیست، بلکه به این معناست که باید بیشتر نخ دندان بکشید! با گذشت زمان، احساس بهتری پیدا می کنید و خونریزی لثه کمتر می شود. درد و خونریزی در اوایل کار، ممکن است به دلیل التهاب لثه (ژنژیویت) باشد. بنابراین هرچه بیشتر نخ دندان بکشید، سلامت لثه نیز بیشتر می شود.

سعی کنید نخ دندان کشیدن قبل از مسواک زدن را به یک عادت روزمره و دایمی برای خود تبدیل کنید. در حالت ایده آل، شما باید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، اما می توانید نخ دندان کشیدن و مسواک زدن را تنها دو بار در روز هم انجام دهید. با نخ دندان کشیدن مکرر، دندان ها و لثه های شما احساس سلامتی و تمیزی می کنند و وقتی شما متوجه این تفاوت شوید، دیگر هرگز نمی توانید نخ دندان را کنار بگذارید!

بهداشت دهان و دندان: نکات مهم که باید بدانید

تمرین کنید تا پیشرفت کنید!

هر عمل با یک قدم شروع می شود. حفظ و ارتقاء سلامت دندان و لثه ها نیز با خرید یک نخ دندان آغاز می شود! نخ دندان کشیدن امری ضروری برای داشتن دندان های سالم و زیبا است.

اگر مدت هاست که به دندانپزشک مراجعه نکرده اید، بهتر است همین حالا یک قرار ملاقات تنظیم کنید. دندانپزشک می تواند لثه ها، دندان ها و استخوان های شما را بررسی کند و در مورد چگونگی بهبود سلامت دهان و دندان، توصیه های بیشتری به شما ارائه دهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست