سرطان

10 تا از رایج ترین انواع سرطان در بین مردان کدامند؟

اکثر ما می دانیم که آگاهی از سرطان و علائم هشدار دهنده اولیه آن یکی از بهترین راه های تشخیص و سالم ماندن است. در صورتی که سرطان زود شناسایی و تشخیص داده شود، اغلب با موفقیت درمان می شود. با این حال هر چه مدت طولانی تری باقی مانده و رشد کند، آسیب بیش تری می تواند به بدن بیمار وارد کند، بنابراین درمان آن نیز بسیار دشوارتر می شود. به طور خاص، برخی از انواع سرطان نیز وجود دارد که مخصوصا برای آقایان خطرناک است. به خواندن ادامه دهید تا با مهم ترین اشکال سرطان که روی مردان تاثیر می گذارد و علائم هشدار دهنده ای که باید از آن آگاه باشند، آشنا شوید.

1-سرطان ریه

همه بیماران متوجه علائم بارز سرطان ریه نمی شوند، و همین امر باعث می شود تشخیص و درمان آن در مراحل اولیه دشوار باشد. برای کسانی که به علائم توجه دارند، ممکن است درد قفسه سینه را تجربه کنند که با تنفس عمیق، سرفه و خندیدن بدتر می شود و با سرفه مداوم، سرفه کردن خون یا خلط و آب دهان به رنگ زنگ، گرفتگی صدا، کاهش وزن و از دست دادن اشتها، تنفس کوتاه و خستگی همراه است. این علائم هم چنین می تواند با سایر شرایط نیز مرتبط باشد، با این حال ، این علائم کلاسیک سرطان ریه است که مردان باید از آن آگاه باشند و در صورت ادامه داشتن و بدتر شدن باید توسط پزشک معاینه شوند.

2-سرطان استخوان

در حالی که این شکل از سرطان به اندازه انواع دیگر معمول نیست، منتها سرطان استخوان هنوز هم یک بیماری شایع است که بیش تر مردان را به نسبت زنان تحت تاثیر قرار می دهد. علائم و نشانه های اولیه سرطان استخوان به طور معمول شامل درد در ناحیه آسیب دیده استخوان، تورم مفاصل ، سفتی و احساس درد هنگام لمس منطقه آسیب دیده، استخوان های شکسته، خستگی مداوم و کاهش وزن ناخواسته است. خوشبختانه، این یکی از ساده ‌ترین انواع سرطان است که به دلیل درد در ناحیه متاثر که با آن همراه است و هم چنین کاهش وزن غیر عمدی در هر بیمار مرد که آن را تجربه می‌ کند، در مراحل اولیه قابل تشخیص است.

3-سرطان پوست

خال یا تومورهای روی پوست از اصلی ترین مواردی است که بیماران باید در مورد این نوع سرطان که به طور فزاینده ای رایج است، مراقب آن ها باشند. انواع متداول ضایعات پوستی شامل لکه های کوچک و فلس دار پوستی به نام کراتوز اکتینیک، لکه های کوچک و زبر روی پوست لب معروف به “لب کشاورز” یا Actinic cheilitis، توده های شاخ جلدی یا خال هایی هستند که دچار تغییر رنگ، بافت و اندازه می شوند. همیشه آلارم کاذب ممکن است رخ دهد، اما افراد باید هوشیار باشند و از هرگونه تغییر پوستی که رخ می‌ دهد و ظهور خال ‌های جدید آگاه باشند. مردانی که پوست خیلی روشنی دارند و یا در طول سال‌ ها در معرض نور آفتاب قرار داشته اند، باید در مورد علائم خود محتاط باشند و به طور مرتب پوست خود را بررسی کنند.

4-سرطان مثانه

  • اطلاعات کامل و جدیدترین درمانها

علائم و نشانه های متداول سرطان مثانه شامل تکرر ادرار، خون یا لخته خون در ادرار، درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن، احساس نیاز مداوم جهت دفع ادرار به ویژه در طول شب و عدم توانایی در ادرار کردن حتی با وجود فشار است. درد کمر در یک طرف بدن یا درد لگن نیز از علائم بارز دیگری در سرطان مثانه در کنار سایر علائم است. اگر چه این علائم می تواند نشانگر سایر شرایط پزشکی نیز باشد، منتها در صورت شروع تجربه هر یک از این علائم، به ویژه خون در ادرار، بیماران باید به پزشک مراجعه کنند.

5-سرطان حنجره

علائم هشدار دهنده زیادی وجود دارد مبنی بر این که فرد ممکن است از سرطان حنجره رنج ببرد. این علائم شامل دشواری در بلع (دیسفاژی)، تغییر صدا، گلو درد، کاهش وزن غیر قابل توضیح، تورم چشم ها، فک، گلو یا گردن، خونریزی قابل مشاهده در دهان یا از طریق بینی و سرفه مزمن می باشد. بعلاوه بسیاری از بیماران، کلفتی صدا را تجربه می کنند. اگر چه ممکن است این علائم جزئی از علائم یا نشانه های سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باشد، اما به بیماران توصیه می شود که اجازه ندهند به درازا بکشد و بدتر شود؛ بلکه باید گلو آن ها توسط پزشک متخصص معاینه کند، به خصوص اگر سابقه خانوادگی سرطان حنجره یا در معرض خطر توسعه آن قرار داشته باشند.

6-سرطان سینه مردان

بسیاری از مردم نمی دانند که مردان نیز می توانند از سرطان سینه رنج ببرند، زیرا این سرطان علی رغم این که در مردان شایع نیست، فقط زنان را هدف قرار نمی دهد. برخی گزارش ها حاکی از آن است که زنان ده برابر بیش تر از مردان به سرطان سینه مبتلا می شوند. سرطان سینه مردان نوعی سرطان نادر است که در بافت سینه مردان بروز می کند. علائم شایع این سرطان نادر شامل یک توده بدون درد یا ضخیم در بافت سینه، تغییر در پوست پوشاننده اطراف سینه مانند کم رنگ شدن، لکه دار شدن، قرمزی یا پوسته پوسته شدن، تغییر در نوک سینه مانند قرمزی، پوسته پوسته شدن یا کشیده شدن نوک سینه به طرف داخل و ترشح از نوک سینه می باشد.

7-سرطان معده

سرطان معده، که گاهی اوقات سرطان شکمی نیز نامیده می شود، هنگامی دیده می شود که سلول های سرطانی در پوشش داخلی معده ایجاد شوند، و اغلب می توانند شبیه به یک تومور گسترش یابند. علائم اولیه سرطان معده شامل سوء هاضمه، نفخ مداوم، سوزش سر دل، حالت تهوع جزئی و از بین رفتن اشتها است. افرادی که در معرض ابتلا به سرطان معده هستند شامل مردان سیگاری، دارای اضافه وزن یا چاقی و افراد مصرف کننده رژیم غذایی شور، ترش یا پر از غذاهای دودی و افرادی است که به خاطر زخم معده عمل جراحی دارند. فاکتورهای خطر دیگر شامل گروه خونی نوع A، عفونت به ویروس Epstein-Barr، ژنتیک و مردانی است که در صنایع زغال سنگ، فلز، چوب یا لاستیک کار کرده اند، یا در معرض آزبست یا پنبه نسوز قرار دارند.

8-سرطان کبد

سرطان کبد یکی دیگر از انواع متداول سرطان است که اغلب بیش تر از زنان روی مردان اثر می گذارد. انواع مختلفی از سرطان می تواند در کبد تشکیل شود که رایج ترین نوع آن هپاتوسلولار کارسینوما سلول های کبدی است که در هپاتوسیت، سلول های غالب کبد تشکیل می شود. انواع دیگر سرطان کبد عبارتند از: کولانژیوکارسینوما داخل کبدی و هپاتوبلاستوما، با این حال هر دو نوع این موارد نادر هستند. علائم سرطان کبد که مردان باید از آن آگاه باشند شامل از دست دادن وزن بدون دلیل، از دست دادن اشتها، درد بالای شکم، تهوع و استفراغ، ضعف و خستگی مداوم، تورم شکم، مدفوع سفید و گچی، و تغییر رنگ پوست به زرد و زرد شدن سفیدی چشم معروف به یرقان است.

9-سرطان روده بزرگ

سرطان کولورکتال که معمولا تحت عنوان سرطان کولون شناخته می شود، سرطان روده بزرگ است که در بیش تر موارد با توده های کوچک، غیر سرطانی (خوش خیم) و سلول هایی به نام پولیپ آدنوماتوز آغاز می شود. با گذشت زمان، متاسفانه برخی از این پولیپ ها می توانند سرطانی شوند و از این رو به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند. علائم سرطان روده بزرگ شامل تغییر در عادت های روده از جمله اسهال یا یبوست، تغییر در قوام مدفوع که بیش تر از چهار هفته طول می کشد، خونریزی روده یا خون در مدفوع و ناراحتی مداوم شکم مانند گرفتگی، گاز یا درد است.

علائم دیگر شامل ضعف یا خستگی، کاهش وزن غیر قابل توضیح و فردی است که بعد از اجابت مزاج باز هم احساس نمی کند که روده هایش خالی است. بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ ممکن است در مراحل اولیه بیماری هیچ علامتی را تجربه نکنند، و علائم آن ممکن است متفاوت باشد زیرا این عارضه بستگی به اندازه و محل سرطان در روده بزرگ دارد.

10-سرطان پروستات

سرطان پروستات به عنوان شایع ترین شکل سرطان است که در مردان بروز می کند، و زمانی ایجاد می شود که سلول های سرطانی در پروستات رشد می کنند. پروستات ارگانی شبیه یک غده کوچک و گردویی شکل است که مایع منی (اسپرم را تغذیه و حمل می کند) را تولید می کند. سرطان پروستات می تواند از رشد آهسته ای برخوردار باشد که نیاز به درمان سریع و تهاجمی ندارد. سرطان پروستات در مراحل اولیه خود، ممکن است نشانه و علائم قابل توجهی نداشته باشد، اما در مراحل پیشرفته علائم شامل مشکل در ادرار کردن، کاهش فشار در جریان ادرار، خون در مایع منی، ناراحتی در ناحیه لگن، اختلال نعوظ و درد استخوان و … است. اگر سرطان پروستات زمانی که در مراحل اولیه و هنوز در غده پروستات است تشخیص داده شود، شانس بهتری برای درمان موفقیت آمیز دارد، به همین دلیل مردان باید به طور مرتب پروستات خود را تحت نظر پزشک معاینه کنند.

منبع


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkدرمان سرطان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up