درمان سرطان معده

مراحل سرطان معده و 6 عامل موثر بر آن

در این مطلب با کمک معتبرترین موسسات پزشکی در سرتاسر دنیا، شما را با بهترین و جدیدترین روشهای درمان سرطان معده در دنیا آشنا می کنیم. سعی می کنیم با تغییرات و پیشرفت های جدید علمی، این مقاله را به صورت ماهیانه به روز کنیم.

انتخاب های درمان بر اساس نوع و مرحله سرطان معده

 • درمان سرطان معده به میزان زیادی به محل شروع سرطان در معده و میزان گسترش آن بستگی دارد.
 • سرطان های معده می تواند رشد و گسترش یابد، از طریق دیواره معده رشد کند و به ارگان های مجاور حمله کند.
 • سرطان معده عروق لنفاوی و گره های لنفاوی مجاور (گره های لوبیایی که به مبارزه با عفونت کمک می کنند) را درگیر میکند.
 • معده یک شبکه بسیار غنی از عروق و گره لنفاوی دارد. همانطور که سرطان معده پیشرفته تر می شود، می تواند از طریق جریان خون حرکت کند و (متاستاز) به اندام هایی مانند کبد، ریه ها و استخوان ها گسترش یابد اما می تواند درمان شود.

مرحله صفر

از آنجایی که سرطان های مرحله صفر به لایه داخلی معده محدود می شوند و به لایه های عمیق تر نفوذ نکرده اند، می توان آنها را تنها با عمل جراحی درمان کرد. هیچ شیمی درمانی یا پرتودرمانی در این مرحله لازم نیست.

جراحی به شکل گاسترکتومی جزیی (حذف بخشی از معده) یا گاسترکتومی کامل (حذف کل معده) اغلب درمان اصلی برای این سرطان ها است. گره های لنفاوی اطراف نیز حذف می شوند.

برخی از مرحله های صفر سرطان که محدود هستند را می توان با برداشتن اندوسکوپی درمان کرد. در این روش سرطان از طریق یک آندوسکوپ که به داخل معده فرستاده می شود برداشته می شود. این درمان اغلب در اوایل زمانی که سرطان معده تشخیص داده می شود بیشتر در ژاپن انجام می شود.

مرحله اول

مرحله اول a

در موردافراد مبتلا به سرطان معده مرحله اول معمولا گاسترکتومی کامل یا جزیی انجام می شود. گره های لنفاوی مجاور نیز حذف می شوند. به ندرت ممکن است آندوسکوپی گزینه ای برای برخی از سرطان های کوچک T1a باشد. درمان بیشتر بعد از جراحی معمولا مورد نیاز نیست.

مرحله اول b

درمان اصلی برای این مرحله سرطان معده، جراحی (گاسترکتومی کل یا جزیی) است. شیمی درمانی (شیمیایی) یا شیمی درمانی همراه پرتو درمانی ممکن است قبل از عمل جراحی انجام شود تا سعی شود سرطان را کاهش دهد و از بین بردن آن آسان تر شود.

بعد از جراحی، در بیمارانی که گره های لنفاوی آنها برداشته شده هیچ نشانه ای از گسترش سرطان مشاهده نمی شود، اما اغلب پزشکان پس از جراحی شیمی درمانی یا پرتودرمانی را توصیه می کنند. (به ویژه اگر بیمار از یکی از این روشها قبل از عمل استفاده کرده باشد) بیماران مبتلا، قبل از عمل جراحی ممکن است یک شیمی درمانی (بدون تابش) داشته باشند.

اگر سرطان در گره های لنفاوی یافت شود، درمان با شیمی درمانی، پرتو درمانی و یا ترکیبی از این دو توصیه می شود.

اگر یک فردی بسیار بیمار باشد (بیماری های دیگر) و نیاز به جراحی داشته باشد، اگر نتواند آن را تحمل کند، با شیمی درمانی درمان می شود. گزینه های دیگر، پرتودرمانی یا گزینه های ترکیبی هستند.

مرحله دوم

درمان اصلی برای مرحله دوم سرطان معده، جراحی برای حذف تمام یا بخشی از معده، آپاندیس و گره های لنفاوی مجاور است. در بسیاری از بیماران قبل از عمل جراحی درمان شیمیایی یا شیمی درمانی انجام می دهند تا سعی کنند سرطان را کاهش دهند و برداشتن آن آسان تر شود. درمان پس از جراحی ممکن است شامل در مان شیمیایی به تنهایی یا شیمی درمانی باشد.

اگر یک فردی بسیار بیمار باشد (بیماری های دیگر) و نیاز به جراحی داشته باشد، اگر نتواند آن را تحمل کند، با شیمی درمانی درمان می شود. گزینه های دیگر، پرتودرمانی یا گزینه های ترکیبی هستند.

حتما بخوانید: انکولوژی چیست؟ انواع انکولوژیست و بهترین آن برای انتخاب

مرحله سوم

جراحی درمان اصلی برای بیماران مبتلا به بیماری در این مرحله است (مگر اینکه آنها دارای بیماری های دیگر باشند و توانایی تحمل نداشته باشند). برخی از بیماران ممکن است از طریق جراحی (همراه با سایر روش های درمان) درمان شوند، در حالی که برای دیگران ممکن است جراحی بتواند به کنترل سرطان کمک کند یا به کاهش علائم کمک کند.

بعضی از افراد ممکن است قبل از عمل جراحی درمان شیمیایی یا شیمی درمانی را امتحان کنند تا سرطان را کاهش دهند و برداشتن آن راحت تر شود. بیمارانی که قبل از جراحی شیمی درمانی دریافت می کنند احتمالا بعد از عمل، نیز شیمی درمانی خواهند شد. برای بیمارانی که قبل از جراحی شیمی درمانی نمی شوند و سرطان را پشت سر گذاشته اند، درمان پس از جراحی، معمولا شیمی درمانی است.

اگر یک فردی بسیار بیمار باشد (بیماری های دیگر) و نیاز به جراحی داشته باشد، اگر نتواند آن را تحمل کند، با شیمی درمانی درمان می شود. گزینه های دیگر، پرتودرمانی یا گزینه های ترکیبی هستند.

مرحله چهارم

از آنجا که در این مرحله سرطان معده به اندام های دور منتقل می شود، درمان معمولا امکان پذیر نیست؛ اما درمان اغلب می تواند به کنترل سرطان و کاهش علائم کمک کند. ممکن است یک جراحی، مانند یک بای پس معده یا حتی یک گاسترکتومی کامل برای جلوگیری از مسدود شدن معده و یا روده و یا کنترل خونریزی انجام شود.

در برخی موارد، یک پرتو لیزر که از طریق یک آندوسکوپ هدایت می شود (یک لوله طولانی و انعطاف پذیر که از گلو عبور می کند و وارد معده می شود) می تواند بیشتر سرطان را از بین ببرد و انسداد بدون جراحی مرتفع شود. در صورت نیاز، یک استنت (یک لوله فلزی توخالی) ممکن است برای کمک به باز نگه داشتن مری و معده و عبور غذا تعبیه شود. همچنین می تواند درمورد اتصال معده و روده کوچک نیز انجام شود.

word image 177

شیمی درمانی و یا پرتودرمانی اغلب می تواند به کاهش سرطان و از بین بردن بعضی از علائم و همچنین کمک به بیماران مفید باشد و باعث افزایش عمر آنها شود، اما معمولادر این مرحله درمان سرطان انتظار نمی رود. ترکیبی از دارو های مختلف شیمی درمانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، اما ترکیب بهتر آن یا نحوه اثر گذاری آن مشخص نیست.

سرطان مجدد

سرطانی که بعد از درمان اولیه مجددا عود می کند به عنوان سرطان مجدد شناخته می شود. گزینه های درمان برای بیماری های مجدد، به طور کلی همانند سرطان های مرحله چهار هستند؛ اما درمان مجددا آنها نیز به این بستگی دارد که در محله قبل شخص چه درمانهایی داشته و سلامت عمومی فرد چگونه است.

آزمایشات بالینی یا درمانهای جدید ممکن است یک گزینه باشد و همیشه باید در نظر گرفته شود.

عوامل موثر در سرطان معده

1-رژیم غذایی

تحقیقات به وضوح نشان داده است که تفاوت در رژیم غذایی عامل مهمی در توضیح تغییرات در سرطان معده در سراسر جهان است. تحقیقات اخیر در کشورهائی که خطر ابتلا به سرطان معده در آنها نسبتا کم می باشد، اطلاعاتی در مورد فاکتورهای خطر را ارائه می دهد. افراد با رژیم های غذایی با گوشت فرآوری شده، مصرف کم میوه ها و سبزیجات تازه با خطر بیشتری همراه بوده اند.

2- عفونت پیلوری هلیکوباکتریایی

مطالعات اخیر نشان داده است که انواع خاصی از پیلوری هلیکوباکتر به ویژه (cagA) به سرطان معده ارتباط دارند. برخی از ویژگی های ارثی مربوط به گروه های خونی نیز ممکن است با این نوع عفونت که ممکن است منجر به سرطان معده شود، مربوط باشد. تحقیقات بیشتر در مورد این عوامل به پزشکان کمک می کند که چگونه از این اطلاعات برای کمک به افرادی که ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان معده قرار داشته باشند، استفاده کنند.

3- پیشگیری شیمیایی

پیشگیری شیمیایی استفاده از مواد شیمیایی طبیعی یا شیمیایی ساختگی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان است. برخی از مواد شیمیایی ممکن است در جلوگیری از سرطان معده کمک کنند.

4- آنتی اکسیدان ها

بسیاری از عوامل سرطان زا باعث می شوند سلول ها نوعی مواد شیمیایی به نام یک رادیکال آزاد تولید کنند. رادیکال های آزاد می توانند به قسمت های مهم سلول مانند ژن ها آسیب برسانند. بسته به شدت آسیب، سلول ها ممکن است از بین بروند یا سرطانی شوند.

آنتی اکسیدان ها گروهی از مواد مغذی و شیمیایی هستند که می توانند رادیکال های آزاد را از بین ببرند یا از تشکیل آنها جلوگیری کنند. این مواد مغذی شامل ویتامین C، بتا کاروتن، ویتامین E و سلنیوم معدنی هستند. مطالعاتی که در مورد استفاده از مکمل های غذایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان معده مورد توجه بوده است تا کنون نتایج متفاوتی داشته است. شواهدی وجود دارد که ترکیبی از مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را در افرادی که تغذیه نامناسب دارند کاهش دهد. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

5- آنتی بیوتیک ها

مطالعات انجام شده نشان می دهد که درمان افراد مبتلا به عفونت پیلوری با آنتی بیوتیک به طور مداوم باعث جلوگیری از سرطان معده می شود. برخی مطالعات نشان داده اند که درمان این عفونت ممکن است باعث پیشگیری از اختلالات معده و شرایط ایجاد سرطان شود، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

حتما بخوانید: 12 مشکل مهم سلامتی که از روی چشم مان می توانیم بفهمیم!

آنتی بیوتیک ها ممکن است در بعضی موارد باعث جلوگیری از سرطان معده شوند. تحقیقات نشان داده اند که آنتی بیوتیک ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در بخشی از معده افرادی که با اندوسکوپی برای سرطان معده در مرحله اولیه درمان شده اند، پایین آورد. متأسفانه سرطان های معده بیشتر در مرحله پیشرفته تر مشخص می شوند، بنابراین معلوم نیست که این نتایج مفید باشد.

6- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (از جمله آسپیرین)

برخی مطالعات (اما نه همه) نشان داده اند افرادی که از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپیرین یا ایبوپروفن استفاده می کنند احتمال کمتری در مورد خطر ابتلا به سرطان معده دارند. برای تعیین بهتر این موضوع، تحقیقات بیشتری لازم است. در هر حال، پزشکان معمولا مصرف مداوم این داروها را توصیه نمی کنند زیرا ممکن است برخی افراد در معرض عوارض جانبی باشند.

درمان های جدید

تحقیقات مهمی در مورد سرطان معده در بسیاری از بیمارستان های دانشگاهی، مراکز پزشکی و سایر نهادهای سراسر جهان انجام می شود؛ و دانشمندان در مورد علت بیماری و نحوه درمان آن بیشتر می آموزند. در برخی از مطالعات، روش های جدیدی برای ترکیب درمان هایی که قبلا شناخته شده است برای سرطان معده و سایر سرطان ها، آزمایش می شود.

1- ردیابی گره های لنفاوی

پزشکان در حال تلاش برای شناسایی گسترش سرطان معده به گره های لنفاوی با استفاده از این تکنیک هستند این روش در ملانوم و سرطان پستان بسیار موفق بوده است.

word image 178

در پلان برداری از گره های لنفاوی نگهبان، جراح یک رنگ آبی یا ماده تریسی رادیواکتیو را به منطقه سرطانی تزریق می کند. تمرکز این عمل در گره های لنفاوی است که اولین محل گسترش سرطان است. سپس پزشکان این گره های لنفاوی را حذف می کنند و از طریق این رنگها منتظر میمانند که آیا باز منتشر می شود یا نه اگر سرطان در این گره های لنفاوی دیگر یافت نشود، احتمال کمی دارد که سرطان به دیگر قسمت ها رسیده باشد و ممکن است حذف کامل گره های لنفاوی مورد نیاز نباشد. اگر سرطان در گرههای لنفاوی ایمنی پیدا شود، تمام گره های لنفاوی باید برداشته شوند.

این تکنیک برای پیدا کردن گره های لنفاوی آلوده جهت حذف آنها بسیار مفید است؛ اما این تکنیک هنوز در سرطان معده مورد مطالعه کامل قرار نگرفته است و هنوز بصورت گسترده استفاده نشده است.

2- داروهای جدید ترکیبی

چندین داروی شیمی درمانی مورد تایید قرار گرفته و برای درمان سرطان معده استفاده می شود و بعضی از آنها با یکدیگر ترکیب می شوند. مواد شیمیایی جدید نیز مورد مطالعه قرار می گیرند. به عنوان مثال، S-1 داروی شیمی درمانی خوراکی مربوط به 5FU- است. این دارو معمولا برای سرطان معده در برخی نقاط جهان استفاده می شود و همچنان مورد مطالعه قرار می گیرد، اما هنوز در ایران موجود نیست.

3- روشهای جدید

روش های جدیدی برای شیمی درمانی نیز مورد مطالعه قرار می گیرند. به عنوان مثال، بعضی از پزشکان جهت شیمی درمانی، تزریق مستقیم به داخل شکم انجام می دهند چون ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

حتما بخوانید: شیمی درمانی چیست؟ عوارض آن و داروهای شیمی درمانی (تحقیقات جدید)

سایر مطالعات، بهترین راه های ترکیب شیمی درمانی با پرتودرمانی، درمان های هدفمند یا ایمنو تراپی را تست می کنند. تلاش های زیادی در جهت بهبود نتایج جراحی با اضافه کردن شیمی درمانی یا پرتودرمانی، قبل یا بعد از جراحی انجام می شود. بعضی از مطالعات همچنین به بررسی مزایای استفاده از شیمی درمانی در جراحی می پردازند. چندین آزمایش بالینی در حال انجام است.

4- درمان با دارو های شکارچی

داروهای شیمی درمانی سلولهایی را برای نابودی هدف قرار می دهند که به سرعت تقسیم می شوند، به همین دلیل آنها سلول های سرطانی را از بین می برند؛ اما سلول های سرطانی جنبه های دیگری نیز دارند که آنها را از سلول های طبیعی متفاوت می کند. در سال های اخیر، محققان داروهای شکارگر جدیدی را مد نظر قرار داده اند تا سعی در بهره برداری از این تفاوت ها داشته باشند. داروهای شکارگر گاهی اوقات، زمانی که داروهای شیمی درمانی جواب نمیدهند موثر واقع شده اند. آنها همچنین دارای عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای شیمی درمانی هستند.

داروهایی که HER2 را مسدود می کنند. برخی از سلول های سرطان های معده دارای سطح بیش از حد پروتئین HER2 هستند که به آنها کمک می کند رشد کنند. داروهایی که این پروتئین را هدف قرار می دهند ممکن است به درمان این سرطان کمک کنند. تراستوزوماب در حال حاضر برای استفاده در برابر سرطان پیشرفته معده تایید شده است. داروهای دیگر که HER2 را هدف قرار می دهند، مانند لیپاتینیب، پرتوزوماب، و ترستوزوماب امتانسین در آزمایشات بالینی مورد مطالعه قرار می گیرند.

داروهایی که EGFR را مسدود می کنند. EGFR T یکی دیگر از پروتئین های موجود در برخی از سلول های سرطانی معده است که به آنها کمک می کند رشد کنند. پانی توماماب Vectibix دارویی است که EGFR را هدف قرار می دهد. برای درمان برخی از سرطان های دیگر، این دارو قبلا توسط FDA تایید شده است.

سایر داروهای شکارگر دیگر بخش های مختلف سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند. برای مثال، یک دارو شکارگر دیگر که در درمان سرطان معده کاربرد دارد، آپاتینیب است.

بیشتر تحقیقات در این زمینه به دنبال ترکیب دارو های شکارگر با شیمی درمانی و یا با یکدیگر هستند.

5- ایمونوتراپی

ایمونوتراپی روشی است که از داروها برای کمک به سیستم ایمنی بدن جهت مبارزه با سرطان استفاده می کند.

در سال 2017، اثر پمبرولیزوماب اولین عامل ایمونوتراپی که برای درمان سرطان معده در برخی از بیماران که درمان های دیگر روی آنها کار نمی کرد یا متوقف شده بود، تایید شد. پمبرولیزوماب یک تقویت کننده سیستم ایمنی و بازرسی بدن است و هدف آن پروتئین PD-L1، در برخی از سلول های سرطانی معده است. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، به ایمونوتراپی و مهارکننده های بازرسی ایمن برای درمان سرطان. مراجعه کنید

دارو های مورد تایید سرطان معده

 • کیرامزا (راموکیرامب)
 • دوکتاکسل
 • دوکسروبینیک هیدروکلراید
 • تزریق فلوروراآرکیل
 • تزریق فلوراواورسیل
 • ترستوزوامب
 • پمبرولیزوماب
 • میتومیسین C
 • پمبرولوزیماب
 • راموکیروماب
 • تاکسوتری
 • ترستوزوماب

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان سرطانسرطان معده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up