ندول تیروئید

علائم ندول بدخیم تیروئید، اندازه های مختلف، درمان های گیاهی و نکات دیگر

ندول های تیروئید توده هایی از خوشه های غیر طبیعی سلول های تیروئید هستند که در غده تیروئید شکل می گیرند. توده ها می توانند جامد، پر شده از مایع یا ترکیبی از هر دو باشند. بیش تر ندول های تیروئید خوش خیم هستند، به این معنی که بی ضرر می باشند و به طور کلی اثر منفی ندارند. در موارد نادر، ندول های تیروئید می توانند سرطانی باشند. ندول های تیروئید بسیار رایج هستند – مطالعات تخمین می زنند که ندول ها هنگام سونوگرافی در 20 تا 70 درصد بزرگسالان تشخیص داده می شوند. بعلاوه آن ها در زنان بسیار بیش تر از مردان دیده می شوند و در زنان حدود چهار برابر بیش تر از مردان هستند.

آيا ندول سرطانی است؟

 • گرچه بیش از 90 درصد ندول های تیروئید خوش خیم (غیر سرطانی) هستند، منتها برخی از ندول ها ممکن است بدخیم (سرطانی) باشند.
 • برخی از ندول های تیروئید در واقع کیست های پر از مایع هستند، نه بافت های تیروئید. ندول های تیروئید کیستیک (کیست تیروئید) تقریبا همیشه خوش خیم هستند.
 • اگر سابقه خانوادگی سرطان تیروئید یا غدد درون ریز داشته باشید، خطر ابتلا به سرطان تیروئید افزایش می یابد
 • اگر جوان تر از 30 سال یا بالاتر از 60 سال هستید، اگر مرد هستید یا اگر سابقه ای از اشعه رادیواکتیو (از جمله دندان و اشعه X قفسه سینه) دارید
 • به طور معمول تاخیری 20 ساله یا بیش تر بین مواجهه با تابش و گسترش سرطان تیروئید وجود دارد.

علائم ندول

اکثر ندول های تیروئید بدون علامت هستند، به این معنی که حتی ممکن است ندانید که آن ها را دارید (علائم ندارید). با این حال، هنگامی که بسیار بزرگ شوند، ممکن است بتوانید آن ها را در قاعده گردن خود ببینید یا احساس کنید. در این مورد، ممکن است علائم اضافی را تجربه کنید.

 • مشکل بلع (دیسفاژی)
 • درد
 • تنگی نفس
 • خستگی

در موارد نادر، ندول های تیروئید می ‌تواند نشانه پرکاری یا کم ‌کاری تیروئید باشند. علائم پرکاری تیروئید شامل کاهش وزن نامشخص، تب، فشار خون بالا و تپش قلب است. علائم کم‌ کاری تیروئید شامل خستگی، تغییر در حالت روحی، افزایش غیر منتظره وزن، خشکی موها و پوست می باشد.

حتما بخوانید: شیمی درمانی چیست؟ عوارض آن و داروهای شیمی درمانی (تحقیقات جدید)

علت ها

در بیش تر موارد علت ندول های تیروئید شناسایی نشده است. با این حال، برخی از شرایط پزشکی است که می تواند منجر به ایجاد آن ها شود، از جمله کمبود ید. ید برای تولید هورمون تیروئید ضروری است. هنگامی که ید کافی از رژیم غذایی دریافت نشود، غده تیروئید به طور قابل توجهی افزایش می یابد و به گواتر تبدیل می شود. ندول های تیروئید می توانند در این گواتر رشد کنند.

word image 253
علاوه بر این، تیروئیدیت یا التهاب غده تیروئید می تواند باعث ایجاد ندول های تیروئید شود. سرطان تیروئید و همچنین کیست تیروئید می توانند عوامل زمینه‌ ساز ایجاد ندول های تیروئید باشند. علاوه بر این، برخی از عوامل خطر مرتبط با ندول تیروئید وجود دارد. شانس ایجاد ندول های تیروئید به دلیل عوامل زیر بالاتر می رود:

 • افزایش سن
 • قرار گرفتن در معرض تابش بر روی گردن و یا سر، به خصوص اگر این اتفاق در سن پایین تر از 20 سالگی یا بالاتر از 70 سالگی صورت گیرد.
 • زن بودن
 • کمبود ید
 • داشتن بیماری تیروئیدیت هاشیموتو

نحوه تشخیص توسط پزشک

ندول های تیروئید معمولا هنگامی که یک آزمایش کاملا غیر مرتبط انجام می دهید، کشف می شوند. گاهی اوقات ندول به اندازه کافی بزرگ شده است تا بتواند توسط دکتر دیده یا احساس شود. گاهی ممکن است هنگام انجام سونوگرافی یا سی تی اسکن دیده شوند. هنگامی که یک ندول تیروئید شناسایی شده، پزشک ممکن است یکی از چندین آزمایش زیر را انجام دهد تا کشف کند که آیا ندول (ها) خوش خیم یا بدخیم هستند و بهترین شیوه عمل را تعیین می کند:

1-تست هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH): این آزمون میزان TSH را در خون اندازه گیری می کند. سطح سرمی TSH با افزایش خطر ابتلا به سرطان تیروئید در بیماران مبتلا به ندول تیروئید همراه است. برای اطلاعات بیشتر راجب این آزمایش کلیک کنید!

2- سونوگرافی: این روش شامل استفاده از امواج صوتی برای به دست آوردن یک تصویر از ندول است و یک تست سریع و غیر تهاجمی است. سونوگرافی معمولا برای تشخیص قطعی بدخیمی استفاده نمی شود؛ بنابراین هنگامی که پزشک مشکوک شود که ندول سرطانی می باشد، آزمایش های دیگری تجویز می کند.

3- انجام آسپیراسیون سوزنی: با توجه به مطالعات انجام شده، این آزمایش 95 درصد در تشخیص اینکه آیا ندول سرطانی است یا نه دقیق است. این روش اجازه می دهد اطلاعات مهم و جزئیات مربوط به ندول تیروئید کشف شود. این روش یک نوع از بیوپسی است که سوزنی درون ندول قرار داده می شود و برخی از سلول ها از طریق سوزن خارج می شوند.
سپس سلول ها به یک متخصص آسیب شناسی داده می شوند تا آن ها را با یک میکروسکوپ برای بدخیمی یا خوش خیمی بررسی کند. این روش معمولا با کمک سونوگرافی انجام می شود.

درمان

درمان ندول های تیروئید بستگی به این دارد که ندول ها خوش خیم یا بدخیم هستند:

1- ندول های خوش خیم تیروئید

اگر ندول های تیروئید غیر سرطانی باشند و نشانه ای نداشته باشند، پزشک توصیه می کند که آن ها را تحت نظر داشته باشید؛ بنابراین باید برای سونوگرافی، معاینات فیزیکی و آزمایشات برای بررسی تغییرات در میزان هورمون تیروئید، در فواصل منظم برنامه ریزی کنید.

2- تیروئیدکتومی

اگر ندول های تیروئید باعث ایجاد نشانه هایی مانند تنگی نفس، خفگی صدا و درد شوند، ممکن است پزشک تیروئیدکتومی انجام دهد. این یک روش جراحی است که شامل حذف بخش یا تمام غده تیروئید می شود.

همچنین اگر یک ندول سمی واحد داشته باشید، تریروئیدکتومی ممکن است توصیه شود. یک ندول سمی واحد زمانی است که فقط یک ندول تیروئید بر روی غده تیروئید رشد می کند و آن را بزرگ تر از حد طبیعی می سازد و باعث تولید بیش از حد هورمون های تیروئید می شود. این امر ممکن است باعث پر کاری تیروئید شود.

حتما بخوانید: سرطان تیروئید، انواع، طول عمر بیماران و همه نکات مهم دیگر

یکی دیگر از مواردی که ممکن است تریروئیدکتومی توصیه شود این است که یک گواتر چند طرفه سمی داشته باشید، این وضعیت مشابه یک ندول سمی است که تنها ندول های چندگانه وجود دارد.

3- درمان با ید رادیواکتیو

یکی دیگر از درمان های بالقوه، درمان با ید رادیواکتیو است که شامل برانگیختن تیروئید با ید رادیواکتیو می باشد. ید رادیواکتیو سلول های غده تیروئید را از بین می برد و اندازه ی غده ی تیروئید و مقدار هورمون تیروئید را کاهش می دهد.

این درمان می تواند برای درمان ندول سمی واحد یا گواتر سمی چند طرفه استفاده شود. این روش از مقدار کمی رادیواکتیویته استفاده می کند و بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال نباید برای درمان زنان باردار یا شیرده استفاده شود. کم کاری تیروئید یکی از عوارض جانبی این درمان است.

4- ندول تیروئید سرطانی

اگر ندول تیروئید سرطانی باشد، پزشک حذف غده تیروئید را تجویز می کند. اگر ندول ها بسیار کوچک باشند و نشانه هایی از گسترش بسیار زیاد را نشان ندهند، لوبکتومی ممکن است انجام شود. لوبکتومی تنها از بین بردن یک لوب غده تیروئید است که ندول ها در آن وجود دارند. ندول های سرطانی تیروئید همچنین می توانند توسط رادیو اکتیو و شیمی درمانی درمان شوند.

اگر باردار هستید وقتی که ندول سرطانی تشخیص داده شد، پزشک ممکن است بخواهد عمل جراحی را تا بعد از وضع حمل به تعویق بیندازید. با این حال، اگر سرطان به شدت در حال رشد باشد، ممکن است در حین بارداری مجبور به عمل جراحی شوید.

5- مقابله

اگر نیاز به تیروئیدکتومی دارید تا ندول های تیروئید را درمان کنید، تغییراتی در شیوه زندگی شما ایجاد می شود. اگر غده تیروئید به طور کامل (بیش تر آن) برداشته شود، باید هر روز برای بقیه زندگی خود داروهای جایگزین هورمون تیروئید مصرف کنید.

پس از جراحی، می توانید انتظار داشته باشید که برخی از تغییرات را در صدای خود تجربه کنید، اما اینها معمولا موقتی هستند. همچنین یک زخم کوچک در مقابل گردن خود دارید که ممکن است در طول زمان محو شود.

حتما بخوانید: ید درمانی تیروئید پرکار، هزینه، روند انجام، عوارض و همه نکات مهم

اگر برای ندول های تیروئید عمل جراحی نداشته باشید، به احتمال زیاد چیزی برای نگرانی در مورد آن وجود ندارد. با این حال، همیشه باید برای بررسی های روزمره که پزشک برای شما برنامه ریزی می کند، مراجعه کنید. ندول های تیروئید به ندرت به خودی خود ناپدید می شوند، بنابراین می توان انتظار داشت که آن ها را همیشه داشته باشید. گاهی اوقات، اندازه آن ها تغییر می کند و ممکن است کوچک تر شوند.

6- رژیم تغذیه ای برای بهبود

 • غذاهای دریایی را به طور منظم مصرف کنید: مصرف غذاهای دریایی غنی‌ شده با ید طبیعی کمک می‌کند تا ید اضافی برای غده تیروئید فراهم کنید. اگر می‌خواهید از شانس ابتلا به ندول های تیروئید جلوگیری کنید غذاهای دریایی زیادی بخورید.
 • جینسینگ برای درمان طبیعی تیروئید: اگر از ندول های تیروئید رنج می‌ برید مصرف عصاره جینسینگ کره ای قرمز یا سفید به طور منظم و به صورت داخلی به کاهش آن ها کمک می کند.
 • مرکبات برای درمان طبیعی تیروئید: خوردن مرتب مقدار زیادی میوه های مرکبات مانند لیمو، نارنگی و غیره برای کاهش اندازه ندول ها موثر است. حتی می توانید مرباهای میوه ای را برای درمان ندول های تیروئید امتحان کنید.
 • اسیدهای چرب برای درمان طبیعی تیروئید: از آجیل و دانه های بیش تری به عنوان بهترین منابع طبیعی اسید های چرب استفاده کنید. سایر منابع اسیدهای چرب عبارتند از: آووکادو، دانه چیا، روغن دانه ماکادمیا و روغن زیتون با کیفیت عالی؛ بنابراین، این درمان های طبیعی را امتحان کنید و از شر ندول های تیروئید خلاص شوید.
 •  روغن نارگیل برای درمان طبیعی تیروئید: مطالعات نشان داده اند که این روغن ها می توانند به ایجاد ندول های تیروئید و سایر مشکلات مربوط به تیروئید منجر شوند. روغن نارگیل بسیار سالم و عاری از ترکیبات غیر اشباع است. علاوه بر این، به افزایش متابولیسم که وظیفه اصلی غده تیروئید است، کمک می کند.

بنابراین، این درمان های طبیعی را برای ندول های تیروئید امتحان کنید؛ شاید بعدا از ما تشکر کنید.

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تیروئیددرمان سرطانسرطان تیروئیدندول بدخیم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up