خانه » گلودرد، سرفه، سرماخوردگی » همه عوارض سینوزیت بر بدن، پوست و مغز (طبق جدیدترین تحقیقات)
اثرات سینوزیت

همه عوارض سینوزیت بر بدن، پوست و مغز (طبق جدیدترین تحقیقات)

با احساس فشار زیاد پشت چشم ها، تلاش می‌کنید درست نفس بکشید و سرتان احساس سنگینی دارد. این یعنی دوباره سینوزیت پیدا کرده‌اید. در این مطلب شما را با عوارض سینوزیت بر بدن، پوست و مغز با کمک جدیدترین تحقیقات پزشکی دنیا آشنا می کنیم.

می دانستید که سینوزیت با مه مغزی مرتبط است؟

سینوزیت التهاب بافت هایی است که سینوس ها را پوشش می دهد. التهاب می‌تواند با یا بدون عفونت وجود داشته باشد و بر غشا مخاطی در حفره‌های سینوسی، پشت چشم‌ها و در پیشانی تاثیر بگذارد.

سینوزیت‌های حاد معمولا بیش از سه ماه طول می‌کشند و عموما توسط آلرژی یا حساسیت به محیط دارای گرد و غبار و یا گرده ایجاد می شود. بعلاوه ممکن است توسط یک دیواره فیزیکی در حفره‌های بینی ناشی از انحراف بینی و یا تومور ایجاد شود. هم چنین بخاطر پولیپ بینی نیز می‌تواند گسترش یابد. شايع ترين علائم عبارتند از:

  • مخاط بینی ضخیم
  • مزه بد بعد از پایین رفتن آب بینی
  • گرفتگی بینی
  • مشکلات تنفسی
  • درد صورت در اطراف چشم ها، به ویژه در بین بینی و پیشانی
  • سردرد
  • تورم صورت
  • گردن درد
  • تب
  • سرفه کردن

حتما بخوانید: انواع، نشانه ها و جدیدترین روش های درمان خانگی سینوزیت مزمن (قطعی)

اثرات جانبی تایید شده

مه مغزی اصطلاحی است که برای توصیف فقدان شناخت، ناتوانی در تمرکز و چند کار، همچنین از دست دادن حافظه کوتاه‌مدت و بلند مدت استفاده می‌شود. علاوه بر این علائم ناخوشایند، ارتباط های دیگری بین سینوزیت و مه مغزی وجود دارد:

1- کمبود اکسیژن

وقتی بوسیله ی دهان تنفس می‌کنید، هوا به درستی فیلتر نمی‌شود، بنابراین تنفس را به خطر می‌اندازید. در این شرایط مغز به سادگی اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند بنابراین منجر به کمبود تمرکز می‌شود. بینی متراکم خود را هدف قرار دهید و در طول روز بر روی تنفس تمرکز کنید.

2- داروها و تاثیر منفی بر وضوح ذهنی

داروها یک راه معمول برای مقابله با علائم سینوسی هستند، اما برخی از مواد می توانند وضوح ذهنی را مختل کنند. برخی از داروهای معمول حاوی آنتی هیستامین ها مانند کلرفنیرامین هستند که می توانند موجب خواب آلودگی شوند. سایر مواد تشکیل دهنده مانند سودوافدرین ها می توانند موجب بی قراری شود و ما را در شب بیدار نگه دارد که می تواند روز بعد را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دارو فعلی بر روی وضوح ذهنیتان تاثیر می گذارد، در مورد سایر گزینه ها با داروساز یا پزشک صحبت کنید.

3- التهاب و تاثیرات پوستی

سینوزیت شامل التهاب است؛ به این معنی که بدن به حالت مبارزه می‌رود و بیشتر از حد معمول کار می‌کند و توضیح می‌دهد که چرا وضوح ذهنی چیزی نیست که باید باشد. ارتباط مشخصی بین التهاب مزمن و وجود مه مغزی در مجله ی مرزهای علوم اعصاب وجود دارد. این التهاب همچنین می تواند منجر به ایجاد جوش صورت یا قرمزی در برخی جاهای صورت شود. به جز این تاثیر منفی سینوزیت بر پوست ثابت نشده است.

4- عفونت مغز

قبل از اینکه وحشت زده شوید، به خاطر داشته باشید که سینوزیت به ندرت منجر به عفونت مغز می‌شود (مننژیت باکتریایی). اگر مه مغزی و عدم تمرکزتان واقعا شدید شد، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید تا عفونت جدی تری بررسی شود.

5- کمبود خواب

اگر علائم سینوزیت مانع از خواب راحت در شب شود، وضوح ذهنیتان به خطر خواهد افتاد. یک مقاله منتشر شده در انجمن آلرژی و رینولوژی اثر سینوزیت مزمن را در خواب بررسی کرد و دریافت که فعالیت های روزانه بسیاری از بیماران تحت تأثیر تغییرات در الگوهای خواب قرار دارد. با اجتناب از مصرف سودوافدرین ها در غروب یا شب، از داشتن یک شب آرام مطمئن شوید.

حتما بخوانید: کپسول / قرص سرماخوردگی آزیترومایسین –عوارض، نحوه مصرف و نکات مهم

6- شرایط آلرژیک

اگر سینوزیت مزمن مربوط به آلرژی باشد، تاثیرات هیستامین در مغز منجر به فقدان وضوح ذهنی خواهد شد و باعث می‌شود که ذهن به صورت مبهم و گنگ احساس شود. ارتباط بین هیستامین ها و مه مغزی اولین بار در سال ۱۹۸۶ در مجله Psychosomatic Medicine منتشر شد. یک راه برای از بین بردن هیستامین های ناشی از آلرژی، استفاده از آنتی هیستامین است. اگر به هر حال متوجه شدید که آن‌ها شما را خواب‌آلود می‌کنند، سعی کنید هیستامین های طبیعی را امتحان کنید.

7- حتما ویدیو کلیپ زیر را ببینید

سوالات متداول

افراد اغلب می‌پرسند که چطور سینوزیت ممکن است در صورتی که درمان نشود، مجدد عود کند. در موارد نادر، مشکلات خطرناک سینوزیت می‌تواند در چشم‌ها، استخوان، جریان خون و مغز رخ دهد اگرچه عوارض در اطراف چشم بسیار شایع تر است. کودکان در معرض خطر بیشتری برای عوارض مربوط به چشم‌ها و مغز قرار دارند چون استخوان‌های آن‌ها هنوز در حال توسعه هستند و حفره‌های باز چشم و مغز هنوز بسته نشده است.

سوال: آیا عفونت سینوسی باعث تب می شود؟

جواب: داشتن تب علائم بسیار رایج سینوزیت مزمن یا حاد نیست، اما گاهی اوقات رخ می دهد. بعلاوه ممکن است یک سرماخوردگی داشته باشید که علائم مشابهی دارد و اغلب با تب همراه است. در موارد بسیار نادر، این می تواند نشانه ای از چیزی جدی تر از قبیل عفونت مغزی یا عفونت استخوانی، مخصوصا برای مردان جوان دارای سینوزیت پیشانی باشد. عفونت های استخوانی همچنین ممکن است قارچی باشد که توسط بیوپسی استخوان مشخص می شود.

حتما بخوانید: سینوزیت چیست و عمل آن چگونه انجام میشود؟ (با عکس و فیلم)

سوال: آیا عفونت سینوسی باعث درد چشم می شود؟

جواب: سینوزیت که به چشم می رسد می تواند به التهاب بافت زیر چشم ها منجر شود و این باعث می شود که آنها پف کرده یا در بعضی موارد، متورم شوند. این علائم ممکن است نشانه هایی از عفونت چشم باشد که یک عارضه نادر اما جدی سینوزیت اتموئید است. چنین عوارضی باعث ایجاد تورم پشت و یا زیر چشم ها، قرمزی و کاهش بینایی می شود. فشار ناشی از عصب بینایی به علت تورم اگر بلافاصله درمان نشود ممکن است، باعث آسیب دائمی چشم یا از بین رفتن بینایی آن شود.

سوال: آیا عفونت سینوسی باعث درد و سفتی گردن می شود؟

جواب: اگر دچار درد و سفتی گردن هستید، به خصوص اگر تب و التهاب بینی دارید، این نشانه عفونت سینوسی است که به مغز منتقل شده است. این می تواند مننژیت تهدید کننده زندگی یا آبسه مغزی باشد. عفونت های مغزی معمولا ناشی از گسترش سینوزیت پیشانی و اسپنوکوئید (عفونت های نزدیک به مغز و چشم ها) است.

سوال: آیا سینوزیت می‌تواند باعث آشفتگی ذهنی یا تغییرات شخصیت شود؟

جواب: مشکلات در یادآوری چیزهای اساسی یا احساس پریشانی و گیجی ذهنی، تحریک پذیری یا تغییر شخصیت ممکن است نشانه ای از عفونت سینوسی در مغز باشد.

موارد نادر می‌توانند جدی شوند

دکتر Sindwani می‌گوید که آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به دفع مشکلات نادر اما بالقوه خطرناک هستند که در اثر ابتلا به سینوزیت به چشم‌ها و یا مغز منتقل می‌شوند.

مشکلات موجود در اطراف چشم‌ها رایج‌تر از این دو است. این عوارض می‌تواند باعث قرمزی، تورم در اطراف چشم‌ها و کاهش دید و حتی منجر به کوری شود. در موارد شدید مثل ترومبوز سینوس کاورنوس، موارد جدی بلافاصله با آنتی بیوتیک های IV درمان می شوند. دکتر Sindwani می‌گوید بیماران معمولا برای سی‌تی‌اسکن به بیمارستان مراجعه می‌کنند تا ببینند آیا لازم است مایع تخلیه شود یا نه.

همچنین در موارد نادر، عفونت‌های سینوسی در قسمت مرکزی پشت سر فرد می‌تواند به مغز سرایت کند. دکتر Sindwani می‌گوید: این می‌تواند منجر به شرایط تهدید کننده زندگی مثل مننژیت یا آبسه مغز شود.

حتما بخوانید: 7 تا از بهترین راه های درمان خانگی سرفه شدید در بزرگسالان (پروفسور راسل)

او می‌گوید: قبل از آنتی‌بیوتیک‌ها، مردم بخاطر سینوزیت می‌میرند؛ اما تاکید می‌کند که چنین عوارضی بعید است. در اغلب موارد، عفونت باکتریایی به خصوص اگر مشکلات اساسی درمانی وجود نداشته باشد، از بین می رود.

مهم است که در صورت مشکوک شدن به سینوزیت، علائم بیماری را زیر نظر داشته باشید. اگر شرایط باقی ‌ماند یا بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست