انحراف چشم

انحراف چشم در بزرگسالان و کودکان، جراحی، هزینه و درمانهای طبیعی

انحراف چشم اغلب می ‌تواند با لنزهای اصلاحی، بینایی یا جراحی اصلاح شود. انحراف چشم که معمولا چپ چشمی نامیده می‌ شود، وقتی رخ می ‌دهد که هر دو چشم به یک مکان نگاه نمی ‌کنند. این شرایط معمولا در سه ‌سالگی گسترش می ‌یابد.

علت انحراف چشم چیست؟

 • انحراف چشم می ‌تواند نتیجه مشکلات ماهیچه ‌های چشم باشد، اعصابی که سیگنال ها را به ماهیچه‌ ها منتقل می‌کنند و یا مرکز کنترل مغز که حرکات چشم را هدایت می‌کند.
 • همچنین می ‌تواند ناشی از آسیب ‌های چشمی و یا مسائل کلی مرتبط با سلامتی باشد.
 • در چشم نرمال، شش ماهیچه که به هر چشم متصل می ‌شوند، سیگنال ‌هایی از مغز دریافت می ‌کنند تا حرکات چشم را هدایت کنند.
 • با این مشکل، یک چشم ممکن است به نوبه خود، خارج، بالا، پایین و یا مستقل از چشم دیگر دیده شود.
 • این مشکل ممکن است در تمام مدت مشخص باشد و یا فقط زمانی رخ دهد که چشم خسته یا بیمار باشد.
 • انحراف چشم در تمام مدت ممکن است بر یک چشم تاثیر بگذارد و یا ممکن است بین چشم ‌ها متناوب باشد.

انواع انحراف چشم

دو نوع انحراف چشم شایع‌ وجود دارد:

اگزوتروپی متناوب: این نوع انحراف چشم زمانی رخ می ‌دهد که چشم یا هر دو چشم به نقطه ‌ای فراتر از شیء و به سمت خارج متمایل می شوند که به دلیل ناتوانی در هماهنگی دو چشم می باشد. عوارض جانبی اگزوتروپی متناوب شامل فشار چشم، دشواری خواندن، سردرد و مشکل بینایی در نور آفتاب است.

ایزوتروپی تطابقی: این نوع انحراف چشم به علت دو بینی غیرقابل اصلاح رخ می دهد؛ فشار اضافی مورد نیاز برای نگه داشتن چشم ها ممکن است چشم ها را به سمت داخل متمایل کند. علائم ممکن است شامل دو بینی، بستن یا پوشاندن یک چشم هنگام خواندن یا انجام کارهای نزدیک و کج کردن یا چرخاندن سر برای تلاش جهت تمرکز درست باشد.

حتما بخوانید: آستیگمات چشم چیست و عمل آن چگونه انجام میگیرد؟ (فیلم)

انحراف چشم دروغین چیست؟

بسیاری از نوزادان با ظاهر لوچ به دنیا می ‌آیند اما دچار انحراف چشم نیستند. ظاهر لوچ ممکن است نتیجه پوست اضافی باشد که گوشه داخلی چشم ‌ها یا پل پهن بینی را می ‌پوشاند. این کودکان معمولا زمانی که یک ساله شوند از این ظاهر خارج خواهند شد.

عوامل خطر

 • تاریخچه خانوادگی
 • دو بینی غیرقابل اصلاح
 • شرایط پزشکی مانند سندروم داون، فلج مغزی، هیدروسفالی، تومور مغزی، دیابت و اختلالات تیروئید
 • سکته
 • آسیب به سر

انحراف چشم چگونه درمان می ‌شود؟

 • عینک یا لنزهای تماسی
 • پوشش چشم قوی ‌تر
 • لنزهای منشوری: این لنزها نور وارد شده به چشم را تغییر می ‌دهند و به کاهش میزان چرخش چشم هنگام تمرکز کمک می‌کنند.
 • دید درمانی: این تمرین ‌ها به بهبود هماهنگی و توانایی چشم‌ ها برای تمرکز کمک می‌کنند.
 • جراحی

جراحی انحراف چشم

در طول عمل جراحی انحراف چشم، چشم پزشک یک برش کوچک در بافتی که چشم را بر روی عضلات چشم قرار می دهد، انجام می دهد. عضلات از دیواره چشم جدا شده و بسته به جهتی که چشم در حال تغییر است، مورد عمل جراحی قرار می گیرند. جراحی انحراف چشم شامل دوختن عضله چشم به دیواره چشم پس از تغییر محل قرارگیری و یا طول عضله است.

حتما بخوانید: جدیدترین روشهای درمان نزدیک بینی چشم تا سال 2020 +نکات مهم

ممکن است لازم باشد جراحی را در یک یا هر دو چشم انجام دهید. زمان بازیابی سریع است. بچه ها معمولا ظرف چند روز می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. بعد از جراحی ممکن است عینک مورد نیاز باشد. در برخی موارد ممکن است بیش از یک عمل جراحی برای صاف کردن چشم ضروری باشد.

هزینه این عمل چقدر است؟

هزینه جراحی انحراف چشم بستگی به چندین عامل دارد. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • محل بیمارستان
 • دستمزد جراح
 • تجهیزات مورد استفاده در جراحی
 • هزینه بیهوشی
 • دستمزد پزشک متخصص هوشبری

هزینه می‌تواند از منطقه به منطقه متفاوت باشد. ممکن است هزینه بیمارستان‌هایی که در مناطق شهری و کلان‌شهر واقع شده‌اند بیشتر باشد. با این حال، به دنبال بیمارستانی باشید که خدمات خوب را با هزینه کم ارائه می‌دهد.

حتما بخوانید: همه بیماریهای رایج چشم و نشانه های آنها که باید بدانید!

لازم به ذکر است که این جراحی، یک جراحی زیبایی نیست. این عمل جراحی باعث کاهش خطر تنبلی چشم که یک بیماری پزشکی است، می‌شود که می‌تواند باعث اختلال عملکردی شود. بنابراین، اکثر شرکت‌های بیمه این عمل را پوشش می‌دهند. در برخی موارد، شرکت بیمه ممکن است کل هزینه را پوشش ندهد، و شما ممکن است مجبور به پرداخت بقیه هزینه از جیب خودتان شوید. برای مقدار دقیق هزینه با شماره 82400 تماس بگیرید. یا به این سایت مراجعه کنید!

1-آزمایش‌ های قبل از عمل جراحی انحراف چشم

قبل از جراحی، یک معاینه تخصصی به نام معاینه سنسور حرکتی در مطب چشم پزشک انجام خواهد شد تا ارزیابی هماهنگی چشم ها به منظور تعیین اینکه کدام عضلات به انحراف چشم کمک می کنند و چه عضلاتی نیاز به تغییر (تضعیف، تقویت و یا حرکت) برای بهبود تراز چشم ها نیاز دارند، انجام خواهد گرفت. از منشور برای اندازه‌گیری درجه انحراف استفاده می ‌شود. این آزمایشات قبل از عمل، به جراح در تعیین برنامه جراحی کمک می کند. اغلب هر دو چشم نیاز به جراحی دارند، حتی اگر فقط یکی ناهموار باشد. گاهی اوقات برنامه دقیق جراحی براساس یافته ها در زمان عمل جراحی و بویژه در حین عمل، مشخص می شود.

2- روش جراحی انحراف چشم

جراحی انحراف چشم در کودکان نیاز به بیهوشی عمومی دارد. قبل از جراحی، اغلب داروهایی به کودکان داده می شود تا اضطراب جدایی آن ها از والدینشان را کم کند. در بزرگسالان، این روش می تواند با بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شود. در هر صورت بیمار باید حدود هشت ساعت قبل از عمل بستری شود. به همین علت جراحی کودکان در صبح زود برنامه ریزی شده است.

word image 115
پلک ها به آرامی با یک اسپکولوم باز نگه داشته می شوند. یک سوراخ کوچک از طریق ملتحمه (سطح غشای مخاطی چشم) برای دسترسی به عضله و بدون برش پوست ایجاد می شود. سپس جراح از یک قلاب ظریف برای جداسازی عضلات چشم استفاده می کند. سپس عضله چشم ضعیف، تقویت شده یا حرکت داده می شود تا عمل آن با بخیه های حل شونده، تغییر کند. اکثر جراحی های انحراف چشم کم تر از یک تا دو ساعت طول می کشند. با این حال، بیمار چندین ساعت برای مراقبت های قبل از عمل و پس از عمل در بیمارستان خواهد بود.

3- بخیه های قابل تنظیم

در عمل جراحی انحراف چشم استاندارد، عضله ضعیف، تقویت یا حرکت می کند و یک گره دائمی ایجاد می شود. در بزرگسالان، مزیت افزوده وجود دارد که از بخیه قابل تنظیم استفاده می شود و به جای گره دائمی، از یک گره موقت استفاده می شود. پس از جراحی، با بهوش آمدن بیمار، تراز کردن را می توان دوباره ارزیابی کرد و در صورت لزوم می توان تنظیمات قبل از قرار دادن یک گره دائمی برای به حداقل رساندن احتمال تصحیح بیش از حد یا اصلاح کم تر را انجام داد. اینکار معمولا در روز جراحی یا یک روز بعد از جراحی انجام می گیرد.

4- بعد از جراحی

هر بیماری که جراحی را انجام می دهد، چه با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی همراه با آرام بخش، باید پس از جراحی مورد نظارت قرار گیرد. کودکان پس از دو روز می توانند به مدرسه بازگردند. بزرگسالان نباید در روز عمل جراحی یا روز بعد از آن، رانندگی کنند و ممکن است بازگشت به کار، یک هفته طول بکشد. ممکن است دو بینی داشته باشيد که مي تواند ساعت ها، روزها، يک هفته يا بيش تر و به ندرت طولاني تر باشد. برای رانندگی با وضعیت دو بینی با احتیاط رفتار کنید.

درد کم است و معمولا برای آن داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ماترین) یا استامینوفن (تیلنول) و کمپرس سرد مناسب است. برخی بزرگسالان و کودکان بزرگ تر ممکن است نیاز به داروی مسکن با نسخه داشته باشند.

تنها تمرینات خانگی کمک کننده

1- تمرین مداد

این تمرین  به درگیر کردن هر دو چشم در یک نقطه ثابت کمک خواهد کرد. یک مداد (یک خودکار) را مستقیما در مقابل خود نگه دارید و یک نقطه کانونی را انتخاب کنید. (این می ‌تواند نوک مداد، پاک ‌کن انتهای مداد یا یک کلمه یا عدد در یک طرف باشد). سپس با هر دو چشم به این قسمت ثابت نگاه کنید. آهسته، مداد را به طرف خود و به نوک بینی نزدیک ‌تر کنید؛ و تا زمانی که می‌توانید روی مداد تمرکز کنید و به محض اینکه همه چیز تار شد، تمرین را متوقف کنید.

2- تمرین ریسمان استرینگ

تمرین ریسمان استرینگ هر دو چشم را به کار با هم تشویق خواهد کرد. از یک تکه نخ (بین 13 تا 31 سانتی متر) استفاده کنید و روی آن سه مهره رنگی مختلف در فاصله برابر از هم قرار دهید. یک سر نخ را به دیوار بچسبانید و انتهای دیگر رشته را مقابل بینی خود نگه دارید. به نوبت به هر مهره نگاه کنید و هر بار باید یک چیز را ببینید. مهره ای که بر روی آن تمرکز می ‌کنید باید در تقاطع دو رشته یکسان که شکل X را ایجاد می کنند، باشد. اگر X قبل یا بعد از مهره نمایان شود، آن وقت به این معنی است که یکی از چشم ها به مهره نگاه نمی ‌کند. تمرین را ادامه دهید تا هر سه مهره را بدرستی ببینید.

3- تمرینات رایانه ای

اگر می خواهید تمرینی سریع و آسان انجام دهید، بسیاری از برنامه های تمرینی چشم مبتنی بر رایانه وجود دارد که می تواند به بهبود حرکت عضلانی چشم کمک کند. این تمرین که در یوتیوب یافت شده است، رایگان است و می تواند به تشویق حرکت بهتر چشم در حفره چشم کمک کند. در فاصله 30 تا 60 سانتی متری صفحه نمایش قرار گیرید. چشم های سالم خود را پوشش دهید (به نوبت هر چشم را بپوشانید) و نقطه قرمز اطراف صفحه را دنبال کنید. تمرکز خود را روی نقطه قرمز نگه دارید و بخاطر پس زمینه سیاه و سفید گیج نشوید.

حتما بخوانید: 12 مشکل مهم سلامتی که از روی چشم مان می توانیم بفهمیم!

4- دید (ارتوپتیک) درمانی

برنامه های دید درمانی توسط چشم پزشک طراحی می شوند و اغلب در مطب دکتر و یا در خانه انجام می گیرند. این روش معمولا مجموعه ای از معاینات چشم توسط پزشک را با تمرینات هفته ای یا ماهانه روتین ترکیب می کند. پزشک تمرینات را در مطب انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که به درستی انجام می شوند و سپس در هر مراجعه، میزان پیشرفت در هماهنگی چشم ها را بررسی می کند. این برنامه ها اغلب برای افرادی که دارای انحراف چشم گاه به گاه هستند، استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر ویدیوی کوتاه زیر را ببینید!

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
انحراف چشمبیماری چشم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up