نزدیک بینی

جدیدترین روشهای درمان نزدیک بینی چشم تا سال 2022

عملکرد بینایی چشم در همه افراد ممکن است مختل شود. یکی از اختلالات بینایی، نزدیک بینی است. دوربینی، تنبلی چشم، آب مروارید و … از جمله مشکلات دیگر بینایی چشم بشمار می روند. یک بخش قابل توجهی از تحقیقات علم پزشکی مربوط به چشم است و همه آنها اطلاعات خوبی در مورد جدیدترین روشهای درمان نزدیک بینی چشم تا سال 2020 نشان داده اند. در این مطلب با این روشهای درمان آشنا می شوید.

اگر کودکتان به نزدیک بینی مبتلاست، احتمالا بدنبال راهی برای درمان یا حداقل جلوگیری از پیشرفت آن هستید. طبق تحقیقات انجام شده در سالهای اخیر نشان داده شد که خوشبختانه روشهایی جهت کنترل و پیشگیری از نزدیک بینی در طول کودکی و نوجوانی وجود دارد.

کنترل نزدیک بینی چیست؟

اگرچه درمان کامل نزدیک بینی ناشناخته است اما چشم پزشک با راهکارهایی میتواند از پیشرفت آن جلوگیری کند.

کنترل نزدیک بینی موجب میشود که از ضعیفتر شدن چشمها درطول زمان و نیاز به عینکهای ضخیم که موجب مشکلات بعدی مانند آب مروارید زودرس و حتی جداشدگی شبکه ی چشم میشود، پیشگیری کند.

4 روش برای کنترل نزدیک بینی وجود دارد از جمله:

 • قطره چشمی آتروپین
 • لنزهای تماسی چندضلعی
 • ارتوکراتولوژی (شکل دهی مجدد قرنیه با لنز تماسی)
 • عینکهای چندمنظوره

حتما بخوانید: گلوکوما چشم (آب سیاه) چیست؟ علایم، روش جدید درمان و نکات دیگر

در این مطلب بطور خلاصه به هریک از آنها نگاهی میکنیم:

1-قطره چشمی آتروپین

word image 64

قطره چشمی آتروپین درسالهای زیادی برای کنترل نزدیک بینی با نتایج کوتاه مدت و مؤثر استفاده شده است؛ اما استفاده از این قطره چشمی مشکلاتی بهمراه دارد. عضلات جسم مژگانی را فلج می کند و باعث گشاد شدن مردمک چشم می شود.

آتروپین موضعی برای معاینه ی معمول چشم استفاده نمیشود چون اثر آن طولانی است و بیشتر از 1 هفته طول میکشد. (تاثیر قطره ی چشمی که پزشک درطول معاینه ی چشم استفاده میکند حدود چند ساعت است).

امروزه یکی از استفاده های معمول آتروپین برای کاهش درد مرتبط با نوع خاصی یوئیت (قرمزی، درد و تاری چشم) است. از آنجاییکه تحقیقات نشان داده اند که نزدیک بینی کودکان احتمالا با خستگی تمرکز مرتبط است، از آتروپین برای غیرفعال کردن مکانیزم تمرکز چشم استفاده میکنند تا نزدیک بینی کنترل شود.

آتروپین بطور متوسط تا 81 درصد نزدیک بینی چشم را کاهش میدهد. اما اثر آتروپین برای کنترل نزدیک بینی تا 1 سال پس از درمان ادامه نمیابد و استفاده از آتروپین برای طولانی مدت موثر نخواهد بود.

بسیاری از پزشکان از تجویز آتروپین برای کودکان اجتناب میکنند چون تأثیرات بلندمدت این دارو برای چشم کودک مشخص نیست. از عوارض آتروپین میتوان به ناراحتی و حساسیت به نور در اتساع طولانی مدت مردمک چشم، تاری دید در نزدیک بینی و بالا رفتن هزینه ها اشاره کرد.

همچنین بخوانید: همه بیماریهای رایج چشم و نشانه های آنها که باید بدانید!

2- ارتوکراتولوژی

word image 65

لنزهای تماسی برای اصلاح بینایی و درمان نزدیک بینی چشم بدون جراحی و با استفاده از لنزهای مخصوص در سنین مختلف استفاده می شود. در روش ارتوكراتولوژی (شكل دهی مجدد قرنيه با لنز تماسی) در طي خواب، لنز خاصی روی چشم گذاشته ميشود كه به تدريج شكل قرنيه چشم را تغيير ميدهد و باعث ميشود كه فرد در طي روز بدون داشتن لنز، بينائی شفافي داشته باشد. اثر آن موقتی است و فقط حدود يك روز ادامه دارد، پس بايد هر شب استفاده شود.

بعضی از چشم پزشکان از لنزهای “ortho-k” برای کنترل نزدیک بینی کودکان استفاده میکنند. مطالعات نشان میدهد که کودکانی که بمدت چندسال از ارتوکراتولوژی استفاده میکنند نسبت به آنهایی که از عینک یا لنزهای تماسی استفاده میکنند، در بزرگسالانی نزدیک بینی کمتری خواهند داشت.

پیشرفت نزدیک بینی در کودکانی که عینک چند ضلعی استفاده کنند، بسیار بیشتر از آنهایی ست که از لنزهای ortho-k استفاده می کنند. به بعبارت دیگر ارتوکراتولوژی میتواند از پیشرفت نزدیک بینی چشم جلوگیری کند.

3- لنزهای تماسی یا عینک های چندضلعی

word image 66

لنزهای تماسی لنزهای خاصی هستند که از زوایای مختلف، قدرتهای متفاوتی دارند و برای اصلاح نزدیک بینی یا دوربینی مورد استفاده قرار میگیرند.

در سال 2010 مطالعه ای در استرالیا، چین و آمریکا برروی دانش آموزان بمدت 6 ماه انجام شد تا تاثیر این لنزها برای اصلاح نزدیک بینی مشخص شود. شرکت کنندگان 7 تا 14 ساله بودند. 65 نفر از شرکت کنندگان لنزهای تماسی و 50 نفر آنها عینک استفاده کردند. بعد از 6 ماه پیشرفت نزدیک بینی در کودکانی که از لنزهای تماسی چندضلعی استفاده کردند، 54 درصد کمتر از آنهایی بود که از عینک استفاده کرده بودند.

مطلب پیشنهادی: علت های سوزش چشم و روشهای درمان خانگی تایید شده (تحقیقات جدید)

تا سال 2050، نصف جمعیت جهان به نزدیک بینی مبتلا خواهند بود

براساس یک مطالعه تخمین زده شد که تا سال 2000، 1.4 میلیارد نفر در جهان نزدیک بین بودند. این حدودا 23 درصد کل جمعیت جهان است. به همین ترتیب محققان پیش بینی کردند که تا سال 2050، 4.8 میلیارد نفر یعنی حدود 49.8 درصد از جمعیت جهان نزدیک بین خواهند بود.

word image 67

خبر خوب این است که راههای برای پیشگیری از نزدیک بینی در کودکان وجود دارد. یکی از این راهها محدود کردن استفاده از وسایل الکترونیکی و بجای آن رفتن به بیرون و خارج از منزل است.

استفاده از کامپیوتر، دستگاههای الکترونیکی و گوشی های هوشمند و همچنین گذراندن ساعتهای زیادی در کلاس درس یا خانه، خطر ابتلا به نزدیک بینی را در کودکان بخصوص در کشورهایی مانند سنگاپور، کره، تایوان و چین افزایش داده است.

اگرچه راههای گفته شده میتوانند به اصلاح نزدیک بینی چشم کمک کنند اما این خطر ابتلا به بیماریهای چشم از جمله آب مروارید، گلوکوم، جداشدن شبکیه و … را افزایش میدهد.

براساس نتایج این مطالعه، میزان نزدیک بینی بین سالهای 2000 تا 2050 دوبرابر خواهد شد که این میتواند به یکی از دلایل کوری دایمی در جهان تبدیل شود.

تشخیص زودهنگام نزدیک بینی

بهترین راه برای کنترل نزدیک بینی چشم، تشخیص زودهنگام آن است.

حتی اگر فرزندتان از مشکلات بینایی شکایت نکند (بچه های نزدیک بین اغلب دانش آموزان عالی هستند و در انجام فعالیتهای مدرسه یا خواندن شکایتی ندارند)، معاینات منظم کودک قبل از ورود به مهدکودک و پیش دبستانی ضروری است.

در کودکانی که والدین یا خواهر و برادران بزرگتر نزدیک بین دارد، این معاینات ضروری خواهند بود.

کنترل نزدیک بینی در بزرگسالان

نزدیک بینی بطور معمول در سالهای اولیه ی مدرسه آغاز میشود و در سالهای پیش ازنوجوانی نسبت به سالهای پایانی آن، پیشرف سریعتری دارد. بهمین دلیل است که مطالعات نزدیک بینی چشم بیشتر برروی کودکان قبل از مدرسه و درطول آن انجام میشود.

نزدیک بینی میتواند در جوانان هم پیشرفت کند اما این کمتر رایج است. ممکن است در این افراد کنترل نزدیک بینی چشم مانند کودکان انجام نگیرد و روشهای درمانی برروی افراد بزرگسال پاسخگو نباشد. به همین دلیل است که تحقیقات نزدیک بینی و تشخیص آن بیشتر در سنین کودکی انجام میگیرد.

همچنین بخوانید: علت ها و نحوه رفع زردی چشم در منزل با توجه به دلیل آن

آیا ورزش چشم میتواند نزدیک بینی را درمان کند؟

احتمالا تبلیغاتی در این خصوص شنیده اید. ادعاهایی مبنی براین وجود دارد که تمرینات اصلاحی نزدیک بینی، جلوی پیشرفت آن را میگیرد؛ اما در حقیقت تحقیقات نشان داده اند که این تمرینات اصلاحی نه تنها نزدیک بینی را کنترل نمیکنند بلکه موجب تشدید آن هم میشوند. همچنین کاهش قدرت نزدیک بینی چشم موجب ایجاد مشکلاتی برای کودک در کلاس درس، ورزش و ایمنی آنها میشود.

اکثر پزشکان معتقدند که این ورزشهای اصلاحی نه تنها نزدیک بینی را درمان نمیکنند بلکه میتوانند مضر هم باشند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری چشمنزدیک بینی چشم

مطالب مشابه

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام من دچار نزدیک بینی با شماره 1.75هستم برای ورزش فوتبال به مشکل برخوردم عمل لیزیک کمک کنندس یا خیر؟

  پاسخ
 • سلام
  پسرم از ۳سالگی چشمهاش نزدیک بینی داره تا ۵سالگی شمارش کم بود ونیاز به عینک نداشت الان ۸ سالشه ونزدیک بینیش پیشرفت کرده شماره چشمش ۴/۵شده برای جلوگیری از پیشرفت نزدیک بینی پسرم میشه از قطره آتروپین استفاده کنیم و آیا عوارض داره؟

  پاسخ
  • مجتبی مقدم
   23 ژانویه 2023 7:42 ب.ظ

   سلام پسر من ۱۲ سالشه متاسفانه تو دوران کرونا چشمش نزدیک بین متوسط شده و به ۵.۵ رسید دو سال پیش ایتومتریست بردم و فقط عینک عوض میکرد البته کارش خوب بود تا بردمش پیش فوق تخصص و جراح چشم یه قطره ساختنی داد ترکیب آتروپین و اشک مصنوعی گفت جلوی پیشرفت نزدیک بینی رو میگیره بعد دوباره بردمش پیش ایتومتریست اول پسرم بدون اینکه بگم نزد دکتر رفتم و دکتر دارو داده …..این اپتومتریست هم ترکیب همین دو تا قطره رو تجویز کرد و می‌گفت این دارو تو سازمان غذا و دارو آمریکا مجوز گرفته و برای کودکان تولید میشه ،،رفتم سراغ اینترنت به خانم اپتومتریست تو شیراز یه کار تحقیقاتی انجام داد با شرکت دارو سازی سینا و دارو رو به مقدار محدود ساختن و روی بیماران کودک آزمایش کردن جواب هم گرفتن …..من با این خانم هم تلفنی صحبت کردم و گفت دارو خاصیت درمانی ندارد ولی جلوی پیشرفت بیماری رو میگیره …..از تو اینترنت سرچ برن اسم این خانم اپتومتریست شیرازی و نتیجه تحقیقاتش میاد میتونی تلفنی مشاوره هم بگیری به هر حال دارم واسه پسرم استفاده میکنم …… موفق باشی

   پاسخ
 • تحویلداری
  15 جولای 2022 4:31 ق.ظ

  سلام آیا قطره های نانو چشمی، برای رفع عیوب انکساری در ایران وجود دارد؟استفاده از آن عوارضی ندارد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up