لوزه

سنگ لوزه چیست؟ علائم و 9 درمان خانگی موثر

تشکیل سنگ در بدن فقط در کلیه ها رخ نمی دهد بلکه در لوزه ها نیز ممکن است تود ه ایی به نام سنگ لوزه ایجاد شود که با درد زیاد گلو همراه است. این مطلب را تا انتها بخوانید تا با نتایج تحقیقات جدید دانشمندان در مورد سنگ لوزه، درمان های خانگی قطعی، هشدارها و همه نکات مهم در این زمینه آشنا شوید.

سنگ لوزه، سنگ هایی هستند که می توانند در پشت گلو در داخل لوزه ها ایجاد شوند. آنها جدی نیستند، اما می توانند مشکلاتی مانند گلو درد و یا تنفس بدبو ایجاد کنند.

سنگ لوزه چیست؟

 • سنگ لوزه، تجمع توده های باقیمانده در پشت گلو است.
 • در افرادی که دارای لوزه های بزرگ یا چرکین هستند، دیده می شوند.
 • این سنگ ها، توده های نرمی در پشت گلو هستند که ممکن است بتوانید با کمک انداختن نور در دهان و نگاه کردن به آینه، آن ها را ببینید.
 • همه افراد لوزه ندارند – اگر پشت گلو کاملا صاف باشد، بعید به نظر می رسد که سنگ لوزه ایجاد شود.
 • از سوی دیگر ممکن است مناطق قرمز و نرمی را در پشت گلویتان مشاهده کنید، در این صورت در گوشه و شکاف های آن ها ممکن است سنگ لوزه تشکیل شود.

سنگ ها از مواد معدنی – به طور عمده نمک کلسیمی- ساخته شده اند. بقایای سلول های محیطی، بافت ها و میکروب ها (مانند باکتری ها) در شکاف های لوزه ها گیر می کنند و سپس سفت می شوند (آهکی می شوند). آن ها می توانند سخت، مانند سنگ های کوچک، یا کاملا نرم باشند؛ و معمولاً سفید یا کرم یا زرد رنگ هستند. معمولاً کوچک هستند، اما می توانند بزرگ تر شوند.

حتماً بخوانید: علل اصلی سوزش گلو و 5 تا از جدیدترین راه های درمان خانگی موثر

دارای رشد سرطانی نیستند و به بافت های اطرافشان متصل نبوده بلکه در آن ها گیر کرده اند. سنگ های لوزه می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در بزرگسالان بیش تر از کودکان شایع است. در بعضی از افراد فقط یکی وجود دارد، در حالی که دیگران می توانند بیش از یکی در آن واحد داشته باشند. در بعضی از مردم، حتی زمانی که از شر آن ها خلاص می شوند، ممکن است یکی دیگر جایگزین شود.

علائم سنگ لوزه چیست؟

mouth-is-checked-by-a-doctor.jpg
اغلب علائمی وجود ندارد؛ اما علائم احتمالی سنگ های لوزه عبارتند از:

 • احساس می کنید چیزی در پشت گلویتان قرار دارد یا باعث آزار گلویتان می شود.
 • تنفس بدبو (هالیتوز)
 • گلو درد یا ناراحتی هنگام بلعیدن
 • مشکل بلعیدن
 • طعم بد در دهان
 • سرفه آزار دهنده
 • گوش درد (گاهی اوقات مشکل دهانی ممکن است به گوش برسد، این می تواند به علت حرکت سیگنال درد در طول اعصاب انجام شود)

آیا آزمایش خاصی مورد نیاز است؟

معمولاً سنگ های لوزه در پشت دهان دیده می شود و هیچ آزمایش خاصی لازم نیست. گاهی اوقات آن ها به طور تصادفی روی اشعه ایکس یا با اسکن دیده می شوند که به دلایل دیگری انجام می شود.

مطلب مشابه: آمپول پنی سیلین، موارد و طرز استفاده، نحوه تزریق، عوارض و نکات دیگر

9 درمان خانگی موثر

هنگامی که صحبت از چگونگی خلاص شدن از سنگ های لوزه، بصورت طبیعی می شود، روش های بسیار زیاد و آسانی برای حذف آن ها از دهان در خانه وجود دارد.

1- سرکه سیب

سرکه سیب با نام ACV، یک درمان طبیعی برای طیف گسترده ای از بیماری ها است. حالا می توانید سنگ لوزه را به لیست اضافه کنید! برای حذف طبیعی سنگ لوزه، فقط یک قاشق غذا خوری ACV را به 250 سی سی (یک قوطی نوشابه کوچک) اضافه کنید. چرخاندن ACV یک تا سه مرتبه بصورت روزانه در دهان می تواند به شکستن سنگ کمک کند. عمل غرغره کردن می تواند کمک کند که سنگ را از محل استقرار غیرقابل تأیید و نامناسب خود حذف کند.

2- سیر

جویدن مقداری سیر خام می تواند باعث کشتن باکتری ها در سنگ لوزه شود. اینکار به کاهش رشد سنگ و علائم ناخواسته مانند تنفس بدبو، کمک خواهد کرد. تحقیقات اخیر دانشگاه کپنهاگ تایید می کند که سیر به طور موثر می تواند سخت ترین گونه های باکتریایی را از بین ببرد. اگر سنگ لوزه دارید، مصرف یک بوته سیر بصورت روزانه باعث کشتن باکتری های تولید کننده بوی بد دهان ناشی از سنگ لوزه خواهد شد. سیر خرد شده یا برش خورده را 10 دقیقه قبل از مصرف برای افزایش محتوای آلیسین آن باقی بگذارید. آلیسین یکی از اجزای فعال سیر است که توانایی های ضد میکروبی قوی دارد.

3- گوش پاک کن

یک گوش پاک کن، ابزاری آسان و ارزان برای حذف سنگ لوزه است، اما فقط بسیار مراقب باشید. گوش پاک کن را مرطوب کنید و سپس به آرامی و مستقیم به بافت اطراف و سنگ لوزه ضربه بزنید، اطمینان حاصل کنید گوش پاک کن را تا آنجا که ممکن است در پشت سنگ لوزه قرار می دهید به طوری که زمانی که سنگ خارج شد، آن را به سمت جلو دهان بیاورید، به جای اینکه به طور تصادفی بلعیده شود. هنگامی که سنگ های لوزه را خارج کردید، با غرغره کردن آب نمک مطمئن شوید که از شر قسمت های باقیمانده سنگ ها نیز خلاص شده اید. اگر سنگ به راحتی بیرون نمی آید، بیش از حد فشار نیاورید یا به طور کلی بیش از حد تهاجمی نباشد، زیرا فقط بافت های حساس لوزه تان را تحریک می کنید.

همچنین بخوانید: قرص گلودرد سفیکسیم – عوارض، نحوه مصرف در بارداری، کودکان و نکات دیگر

4- صبور باشید و سرفه کنید

اگر به دنبال خلاص شدن از سنگ های لوزه هستید، اغلب اوقات لازم است که صبر کنید، مخصوصا زمانی که علامتی ندارید. به هر حال خیلی وقت ها با سرفه شدید، سنگ را در جای اول خود قرار می دهید. منتها اگر یک سنگ لوزه را با سرفه بالا بیاورید و آن را از دهان بیرون بیندازید و سپس غرغره کنید، می توانید دهان را هر باکتری باقی مانده پاک کنید. همچنین، اگر می دانید که سنگ لوزه دارید، یک سرفه پر انرژی (اما نه بیش از حد شدید) می تواند به شل شدن سنگ کمک کند.

5- بهداشت دهانی خوب

اگر می خواهید از سنگ های لوزه جلوگیری کنید، حفظ بهداشت دهان یک نکته کلیدی است. از آنجایی که سنگ های لوزه می توانند از ذرات باقیمانده و سایر آلودگی ها تشکیل شوند، لازم است که دهان و دندان ها را به وسیله مسواک زدن و نخ دندان به طور مرتب (به طور ایده آل پس از هر وعده غذایی) کاملاً تمیز نگه دارید. زمانی که مطمئن شدید بقایای مواد غذایی در دهانتان وجود ندارد، باعث کاهش مواد در دسترس برای تشکیل سنگ می‌شوید.

6- روغن کشی

روغن کشی معمولاً در پزشکی آیورودا استفاده می شود و یک روش سم زدایی عالی است. برای انجام اینکار به سادگی یک قاشق غذاخوری روغن (معمولا روغن نارگیل، روغن زیتون یا روغن کنجد) را در دهان خود برای 10 تا 20 دقیقه غرغره کنید و آنرا بیرون بریزید. روغن کشی یک روش عالی برای مبارزه با حفره ها و بیماری های لثه است. بعلاوه می تواند یک درمان عالی طبیعی برای سنگ های لوزه باشد. شستشوی روزانه با روغن نارگیل می تواند به دفع سنگ های لوزه و همچنین از بین بردن باکتری های دهان، کمک کند.

7- آب نمک

غرغره با آب نمک به طور مرتب، یکی از بهترین راه های جلوگیری از سنگ های لوزه است. بعلاوه یکی از بهترین راه های خلاص شدن از شر آن ها است. به سادگی نصف قاشق چای خوری نمک را با 250 سی سی (یک قوطی نوشابه کوچک) ترکیب کنید و روزانه یا حتی چند بار در روز غرغره کنید. با استفاده از آب نمک، به سم زدایی دهان و خلاصی از هر گونه آلودگی پنهان که می تواند باعث ایجاد سنگ لوزه شود، کمک می کنید. غرغره کردن با قدرت، نیز به شل کردن سنگ ها که در لوزه ها گیر کرده اند، کمک می کند.

8- آب بنوشید

یکی دیگر از راه های جلوگیری و حذف سنگ های لوزه، پر آبی است. اطمینان حاصل کنید که روزانه به اندازه کافی آب می نوشید. دهان خشک با تولید بزاق کم باعث می شود تا باکتری در دهان رشد کنند. این یکی از دلایل شکل گیری و بزرگ شدن سنگ های لوزه است. بزاق در واقع با کنترل باکتری ها و قارچ ها در دهان، به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

9- پروبیوتیک ها

مصرف پروبیوتیک ها بصورت روزانه توسط مواد غذایی و مکمل ها می تواند باعث کشتن باکتری های بد ایجاد کننده سنگ های لوزه شود. انتخاب های غذایی عالی شامل کفیر نارگیل، کیمچی و ماست شیر بز می باشد.

عوارض جانبی

uydl10btpqa01.jpg

سنگ های لوزه معمولاً هیچ گونه عوارض جدی سلامتی ایجاد نمی کنند؛ اما گاهی اوقات می توانند زیاد رشد کنند و باعث تورم لوزه ها شوند. باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید اگر:

 • دارای لوزه های متورم، قرمز و یا دردناک هستید.
 • سنگ لوزه را در خانه برداشته اید و بعد از برداشت، درد را تجربه کرده اید.
 • علائم سنگ های لوزه را تجربه می کنید اما نمی توانید هیچگونه سنگی ببینید.
 • نمی توانید سنگ را به طور کامل بردارید و علائم ناخواسته سنگ لوزه دارید.

اگر در حال حاضر دارو مصرف می کنید یا در حال پیشرفت هستید، پیش از مصرف غذاهای جدید یا مکمل‌ها با دکتر صحبت کنید.

اگر یکی از این علائم را تشخیص دهید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت یا یک مشکل پزشکی جدی دیگر باشد.

 • لوزه هایی که بزرگ یا بسیار قرمز هستند.
 • هر گونه عدم تقارن در لوزه ها (اگر یک طرف بزرگ تر یا متفاوت از طرف دیگر است و یا اگر درد بیشتری در یک طرف احساس می کنید).
 • مشکل بلع
 • گلو درد مداوم
 • خونریزی در لوزه ها
 • خروج چرک از لوزه ها
 • درد (از جمله درد گوش)
 • لوزه های بزرگی که در تنفس تداخل ایجاد می کنند.

چند گزینه جراحی برای از بین بردن سنگ های لوزه وجود دارد، اما آن ها معمولاً فقط برای موارد بسیار شدید توصیه می شوند. پزشک ممکن است یک روش پزشکی برای خلاص شدن از (و جلوگیری از ظهور مجدد) سنگ های لوزه توصیه کند. در اینجا برخی از گزینه ها که ممکن است مورد بحث قرار گیرند، وجود دارد.

همچنین بخوانید: انواع خلط سینه نشانه چیست؟ هشدارها و همه نکات مهم

روشهای جراحی موجود

1-جراحی تانسیلکتومی

تانسیلکتومی عمل برداشتن و حذف کامل لوزه ها است؛ مانند هر روش جراحی، خطر عوارضی مانند خونریزی و عفونت وجود دارد. این یک روش دردناک است که می تواند دو یا چند هفته باعث درد متوسط ​​تا شدید شود. لوزه ها همچنین نقش مهمی در به دام انداختن باکتری ها و ویروس های مضر و عمل کردن بعنوان نگهبان ایفا کرده و از ورود آن ها به دهان جلوگیری می کنند و در صورت لزوم آن ها را حذف می کند. لوزه ها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند.

2- کریپتولیز لوزه ها با استفاده از لیزر

در این جراحی، یک جراح از لیزر برای برداشتن سنگ های لوزه، با جابجایی این مناطق (اما بدون حذف کامل لوزه ها) استفاده می کند. مطالعه منتشر شده در سال 2013 در مجله آمریکایی Otolaryngology روی 500 مورد مربوط به این روش، نشان داد که مزایای این عمل جراحی بیش از تانسیلکتومی است، زیرا به بیهوشی عمومی نیاز ندارد (بیهوشی در دوز پایین تر و تنها در محل مورد نیاز انجام می شود)، بدون نیاز به حذف لوزه ها، پزشکان را قادر به هدف قرار دادن تنها مناطقی که عوامل مخفی هستند می کند. بعلاوه باعث کاهش خطر خونریزی، درد کمتر پس از جراحی و زمان بهبودی کوتاه تر می شود.

3- کریپتولز لوزه ها با استفاده از کوبلیشن

در این روش، پزشکان از انرژی فرکانس رادیویی و آب نمک برای حذف حفره و شکاف های روی لوزه ها، محلی که سنگ لوزه تشکیل می شود، استفاده می کنند. این روش همه مزیت های ذکر شده در مورد لیزر لوزه ها نسبت به تنسیلکتومی را دارد. بعلاوه به پزشک اجازه می دهد تا با دمای پایین تر از لیزر کار کند، بنابراین خطرات کم تری نسبت به روش لیزر وجود دارد (مانند سوختن احتمالی راه هوایی، آسیب شبکیه و سوختگی صورت).

کلیپ کوتاه نحوه برداشتن سنگ لوزه

دانلود کلیپ

حرف آخر: اگر سنگ های لوزه به شدت بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد، ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند و دیگر روش های مقابله با آن تأثیر نخواهند داشت. این یک راه حل با ریسک بالا برای یک مشکل کم خطر است.

مطالب مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام ضمن عرض ادب و سپاس از درج مطالب مفیدو ارزشمندتون،،پسر من تقریبا از زمانی که شروع به خوردن غذا کرد،مشکل بدبویی دهان رو داشت اوایل که کوچکتر بود فقط صبحها،ولی الان که شانزده سالشه،،تقریبا اکثر اوقات شبانه روز،از این مشکل رنج میبره و همین مسئله کاهش اعتماد به نفس و عدم تعامل با دیگران رو براش در پی داشته،از علائم سنگ لوزه،فقط همین بد بویی دهان و تک سرفه های مزمن رو شاهدش بودم والبته ناگفته نماند که قریب به یکساله که گاهٱ خون دماق هم میشه
  ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید که برای بهبود این مشکل چه کاری باید انجام بدم

  پاسخ
  • سورنا به آفریدان
   14 مهر 1400 9:02 ق.ظ

   احتمالا سنگ لوزه نیست،اگر لوزه های بزرگ و متورم دارند این ریسک رو داره که سنگ یا عفونت های لوزه باشه،بد بویی دهان منشأ زیادی داره از لحاظ لثه و عفونت دندان ها چک کنید،و اگر مشکلی نبود بحث گوارش و عفونت باکتریایی دهانه معده می‌تونه باشه،در نهایت اگر به سنگ لوزه هم مشکوک هستید به متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید تا اقدام به پاکسازی لوزه کنند،دهانشویه و آب نمک فراموش نشه

   پاسخ
 • سورنا به آفریدان
  14 مهر 1400 9:09 ق.ظ

  اگر سنگ لوزه دارید حتما خارجش کنید،یک کلونی متعفن از باکتری ها و قارچها درون حلق حتما باید از لحاظ فیزیکی رفع بشه ،دستگاه ایمنی بدن با هدف قرار دادن اون موجب التهاب و تب بالا میشه و احتمال داره بعد از حمله ی لنفوسیتها به اطراف این سنگ نتنها عفونت برطرف نشه بلکه ابعاد عارضه وسعت بیشتری پیدا کنه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست