خلط سینه

انواع خلط سینه نشانه چیست؟ هشدارها و همه نکات مهم

خلط نوعی ماده مخاطی است که توسط سلولهای دستگاه تنفسی ساخته می شود. ممکن است هر رنگی از جمله سفید، زرد، سبز، صورتی یا قرمز و خون با شرایط مختلف پزشکی داشته باشد. خلط می تواند حاوی باکتری ها، سلولهای مرده ی باقی مانده در ریه ها، گلبول های سفید و سایر سلول های ایمنی باشد که از راه های هوایی محافظت می کنند. در ادامه این مقاله، نتیجه جدیدترین تحقیقات پزشکان دنیا در مورد انواع خلط سینه، هشدارها و همه نکات مهم در این زمینه را می خوانید.

چند حقیقت خلط (موکوس) سینه

  • آبریزش یا گرفتگی بینی آزاردهنده است اما خلط موجب سالم ماندن بدن میشود.
  • خلط ماده ی مهمی است که بدن برای محافظت از خود در مقابل ویروسها و باکتریها تولید میکند. این مواد چسبنده ذرات خارجی را به دام می اندازد و آنها را از بدن خارج میکند.
  • این همچنین حاوی پروتئینهای خاص و آنتی بادی هایی است که با میکروبها مبارزه میکند.
  • بدن حتی در مواردی که بیمار نیست، میزان زیادی خلط تولید میکند.
  • موکوس از خشک شدن قسمتهایی از بدن مانند دهان، بینی و سینوسها محافظت میکند.
  • ما روزانه 1 تا 1.5 لیتر خلط تولید میکنیم که بیشتر آنرا بدون اینکه خود متوجه شویم قورت میدهیم.
  • اما در مواقع بیماری، میزان خلط بسیار بیشتر خواهد شد.

همچنین بخوانید: کپسول / قرص سرماخوردگی آزیترومایسین –عوارض، نحوه مصرف و نکات مهم

رنگهای متفاوت خلط ها

دکتر امید مهدی زاده، متخصص گوش حلق بینی در Santa Monica میگوید: سالم ترین نوع خلط آبکی و شفاف است.

رنگهای دیگر شامل:

سفید. این میتواند نشاندهنده ی سرماخوردگی باشد. خلط سفید نشانه ای از مبارزه بدن با عفونت و خارج کردن گلبولهای سفید است.

سبز یا زرد. این رنگ نشاندهنده ی برخی از انواع عفونت مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است. رنگ سبز از یک پروتئین ترشح شده از غدد متورم ناشی میشود. دکتر مهدی زاده میگوید: این یک ماده ی سمی است که میکروبها را میکشد.

قرمز یا صورتی. اگر بیمار هستید و بشدت سرفه میکنید، ممکن است این موکوس را داشته باشید. این میتواند ناشی از پاره شدن رگهای خونی بینی یا گلو یا در بعضی موارد نشاندهنده ی سرطان باشد. پزشک برای مشخص کردن منشا این خلطها آزمایشاتی انجام میدهد.

قهوه ای یا سیاه. خلط تیره رنگ نشاندهنده ی عفونت است. این نوع خلط در افراد شدیداً سیگاری، افرادیکه در معرض دود سیگار هستند و افرادیکه با ذرات زغال محیط کار در تماس هستند دیده میشود. خلط تیره رنگ در افرادی با بیماریهای مزمن ریه هم دیده میشود. رنگ خلط در این افراد نشان دهنده ی خون و التهاب ریه ها است.

موکوس سفید، سبز یا زرد میتواند به خودی خود از بین برود اما اگر با گلودرد، تب و لرز همراه باشد، مراجعه به پزشک ضروری است.

حتما بخوانید: روش بدون ضرر درمان سرماخوردگی در بارداری، پیشگیری و نکات دیگر

برای بهبودی چه باید کرد؟

1-در زمان مبارزه بدن با عفونت، قرقره کردن آب نمک میتواند به خارج کردن خلط اضافی کمک کند. اگر خودتان آب نمک درست میکنید، از شیر مستقیم آب استفاده نکنید چون ممکن است حاوی میکروبهایی باشد که با وارد شدن به بینی، موجب بیماری شوند. همیشه از آب مقطر یا آب استریل استفاده کنید. برای استریل کردن آب در خانه میتوانید آن را بجوشانید اما قبل از استفاده اجازه دهید تا خنک شود.

2- بخار دوش داغ هم میتواند میزان خلط را کاهش دهد. نوشیدن مقدار زیاد مایعات هم به آن کمک میکند.

3- دکتر چن میگوید داروهای خلط آور بدون نسخه ی زیادی موجود است که موجب راحتتر شدن تنفس میشود اما این داروها به کاهش میزان خلط کمکی نمیکنند. داروهای اکسپکتورانت و آلتازین جزو بی خطرترین داروها هستند.

4- برای دانش آموزانی که هر 6 یا 8 هفته یکبار سرما میخوردند، استفاده از اسپری سالین و پمپ بینی مناسبترین راه برای کاهش میزان خلط است. اگر فرزندتان خیلی خسته است یا تب بالایی دارد سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

دکتر مهدی زاده میگوید، تصور نکنید که خلط باید به طور کامل متوقف شود چون برای بدن لازم و مفید است.

درمان خلط سینه در طب اسلامی


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
خلط سینهدرمان سرماخوردگیدرمان عفونت

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up