بیماری کرون

بیماری کرون، طول عمر بیماران، روشهای درمان و نکات مهم

folderروده و مری
comments4 دیدگاه

بیماری کرون معمولا با زخم روده بزرگ اشتباه گرفته میشود، یک IBD مشابه که فقط برروی روده بزرگ تاثیر میگذارد. در سال 2015 در حدود 3.1 میلیون اسناس بالغ در ایالات متحده مبتلا به IBD تشخیص داده شدند و طبق بنیاد بیماری کرون و کلیتس در حدود 780.000 آمریکا به بیماری کرون مبتلا هستند. در بین سالهای 2003 تا 2013، تغییر خاصی در میزان بستری شدن به خاطر بیماری کرون به عنوان تشخیص اولیه نبود. با این حال وقتی بیماری کرون تشخیص ثانویه بود تعداد افزایش پیدا کرد و عدد 120.000 بیمار بستری شده در سال 2003 به عدد 196.000 در سال 2013 رسید.

نکات مهم

در واقع بیماری کرون نوعی بیماری عفونی روده (IBD) است که در آن پاسخهای غیر طبیعی دستگاه ایمنی باعث عفون کرونی در مسیر هضم میشود. این موضوع میتواند منجر به موارد زیر شود:

 • درد غیر طبیعی
 • اسهال شدید
 • خستگی مفرط
 • گرفتگی عضلانی
 • کاهش وزن
 • سوء تغذیه

چطور به بیماری کرون مبتلا میشویم؟

هر کسی ممکن است به بیماری کرون یا زخم روده بزرگ مبتلا شود. با این حال معمولا جوانان بین سنین 15 تا 35 به آن مبتلا میشوند. احتمال تشخیص اشتباه زخم روده بزرگ به جای بیماری کرون در کودکان 2 برابر است. پسران به اختلاف کمی بیشتر از دختران به IBD مبتلا میشوند.

همچنین بخوانید: سندروم روده تحریک پذیر- علائم، جدیدترین درمانهای خانگی و دارویی

در ایالات متحده، زخم روده بزرگ با اختلاف کمی در بین آقایان بیشتر رواج دارد و این در حالی است که بیماری کرون در بین بانوان رایج تر است. قفقاز ها و اشکنازی ها نسبت به دیگر نژاد ها بیشتر به بیماری کرون مبتلا میشوند.

کرون0

کانادا بیشترین ابتلا به بیماری کرون در دنیا را داراست. همچنین میزان بستری شدن به خاطر بیماری های مرتبط به IBD در ایالات شمالی بیشتر از ایالات جنوبی است. عوامل خطرناک در بیماری کرون هنوز مشخص نشده اند، ولی سابقه خانوادگی و استعمال دخانیات از عواملی است که باعث ایجاد این بیماری میشود. کسانی که به طور منظم سیگار میشکند دوبرابر افرادی که سیگار نمیکشند احتمال ابتلا به بیماری کرون را دارند و سیگار کشیدن خروجی درمان را بدتر میکند و خشم ناگهانی را بین بیماران کرون تشدید میکند.

دلایل

یکی از دلایل ایجاد بیماری کرون ممکن است عکس العمل خودکار سیستم ایمنی بدن و حمله به اشتباه به باکتری های سالم در مسیر دستگاه گوارش باشد. کرون معمولا به انتهای روده کوچک و ابتدای کلون تاثیر میگذارد. با این حال ممکن است به هر قسمتی از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد تاثیر بگذارد. التهاب کرونی باعث ضخیم شدن دیوار روده ای میشود که علائم را تشدید میکند.

حتما بخوانید: پولیپ روده چیست؟ انواع، علایم، درمان خانگی، جراحی و نکات دیگر

در حدود 20% مبتلا به IBD فرد دیگری را در خانواده دارند که او نیز به IBD مبتلاست و خانواده ها ممولا الگوی مشترکی از بیماری را به اشتراک دارند. بین 5 تا 20 درصد از افراد مبتلا به iBD اقوام درجه یکی دارند که به آن مبتلاست. وقتی هر دو والدین به IBD مبتلا باشند، خطر ابتلای هر کدام از فرزندانشان 35 درصد خواهد بود. ممکن است عامل محیطی نیز باشد، خطر ابتلا به بیماری کرون در کشور های توسعه یافته، مناطق شهری و آب و هوای شمالی بیشتر است. استرس و رژیم غذایی کرون را تشدید میکند ولی هیچ کدام از آنها باعث بیماری نمیشوند. به نظر کرون بر اساس مجموعه ای از فاکتور ها به وجود می آید.

علائم

علائم بیماری بین افراد بسته به نوع بیماری کرون متفاوت است. رایج ترین نوع کرون ایلئوکولیت نام دارد که بر انتهای روده باریک و روده بزرک تاثیر میگذارد. علائم آن شامل موارد زیر است:

 • درد در ناحیه پایینی یا میانی شکم
 • اسهال
 • کاهش وزن

آماس ایلئون تنها به ایلئوم اثر میگذارد ولی همین علائم را از خود نشان میدهد. بیماری کرون گاسترودودنال در ابتدای روده باریک (دوازدهه) و شکم اثر میگذارد. علائم اصلی کاهش اشتها، حالت تهوع، استفراغ است که میتواند به کاهش وزن منجر شود.

ژِژونولیت نوع دیگری از کرون است که باعث ورم در نواحی بالایی روده باریک (ژژنوم) میشود. میتواند باعث درد و گرفتگی های شکمی شدید، نخصوصا بعد از خوردن شود. از علائم دیگر آن سهال است. وقتی بیماری کرون تنها بروی کرون تاثیر میگذارد به آن کرون گرانولوماتیس کولیت میگویند. این نوع از کرون باعث اسهال و خونریزی مقعدی میشود. فرد ممکن است در ناحیه مقعد دچار آبسه و زخم شوند. از علائم دیگر آن درد مفصلی و آسیب دیدگی پوستی است.

دیگر علائم عمومی بیماری کرون شامل خستگی مفرط، تب، تعریق شبانه میشود. علائم دیگر عبارت اند از:

 • اسهال
 • درد و گرفتگی شکمی
 • وجود خود در مدفوع
 • ترشی دهان
 • کاهش اشتها و وزن
 • درد و خشکی در ناحیه مقعد یا اطراف آن به خاطر عفونت از یک تونل به پوست (فیستول)

تشخیص و درمان

هیچ آزمایش خاصی نمیتواند بیماری کرون را مشخص کند. اگر علائم آن را دارید پزشک شما مجموعه ای از آزمایشات را انجام میدهد تا گزینه های اضافه ا حذف کند. این آزمایشات تشخیصی عبارتند از:

 • آزمایش خون برای تشخیص عفونت یا کم خونی
 • تست مدفوع برای بررسی وجود خون در آن
 • آندوسکپی کپسولی یا دو بالونی، دو رویه ای که نمای بهتری از روده میدهند.
 • سیگمویدوسکپی، پروسه ای که به پزشک شما اجازه میدهد آخرین قسمت بخش کلون شما را بررسی کند.
 • کولونسکپی که به پزشک شما اجازه بررسی کامل کلون و نمونه برداری (بایاپسی) برای آزمایش را میدهد.
 • آزمایش های عکسبرداری مثل توموگرافی کامپیوتری (CT) و عکسبرداری مغناطیسی (MRI) برای دریافت عکسی با جزئیات از ناحیه با ناهنجاری و مسیر روده ای.

حضور سلول های التهاب دار در کولونسکپی به تشخیص کرون کمک میکند. هیچ درمانی برای بیماری کرون نیست و درمان ها معمولا ترکیبی از روش هاست. هدف درمان دارویی کاهش التهاب است که عامل علائم و نشانه هاست.

مطلب مهم: علائم انواع سرطان روده، کشندگی، روش جدید درمان و حقایق جالب

کاهنده های سیستم عصبی به شما امکان کنترل عکس العمل التهاب سیستم عصبی را میدهد. داروهای متعددی از جمله داروهای ضد التهاب، کوردیکوستروئید ها و آتی بیوتیک ها میتواند به درمان تکی هر کدام از علائم فرد کمک رسان باشد.

بنیاد کرون و کلیتس اینطور تخمین زده است که دو سوم تا سه چهارم افرادی که به بیماری کرون مبتلا هستند یک یا چند عمل در طول زندگی خود خواهند داشت. در حدود 30 درصد بیماران با عمل دچار اشتعال میشوند و 80 درصد تا سی سال.

انتخاب های درست غذایی برای بیماران کرون حیاتی است. تغییرات رژیمی، مخصوصا در حین گر گرفتگی به شما در کاهش علائم و جایگزینی مواد مغذی از دست رفته کمک شایانی میکند.

معمولا پزشکان تغییراتی مشابه تغییرات زیر را پیشنهاد میکنند:

 • اجتناب از نوشیدنی های گازدار
 • احتناب از مصرف پاپ کرن، پوست سبزیجات، مغزها و دیگر غذاها با فیبر بالا
 • نوشیدن مایعات بیشتر
 • خوردن وعده هی کوچکتر و بیشتر
 • نگه داشتن یادداشت از غذاهای مصرف شده به منظور شناسایی غذاهای مشکل ساز

تداخلات و سختی ها

 • بیماری کرون ممکن است به موجب ترک یا پارگی در مسیر مقعد بشود. این موضوع ممکن است باعث خونریزی و درد شود.
 • یکی از مشکلات جدی زمانی است ورم و بافت اسکار روده ها را مسدود کند. بیماری کرون میتواند باعث زخم در روده نیز بشود.
 • یکی دیگر از مشکلات جدی ایجاد فیستول است، فضاهایی غیر طبیعی که ارگانهای بدن را به هم متصل میکند. طبق آمار بنیاد کرون و کلوتیس، فیستول در حدود 30 درصد افرادی که به بیماری کرون مبتلا هستند را تحت تاثیر خود قرار میدهند. این فضاهای خالی غیر طبیعی اغلب عفونی میشوند.
 • بیماری کرون خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش میدهد.
 • زندگی با بیماری کرون میتواند بار احساسی زیادی باشد. خجالت زدگی به خاطر مشکلات دستشویی رفتن میتواند مزاحم زندگی اجتماعی و شغل شما باشد. مراجعه به مشاور یا ملحق شدن به یک گروه پشتیبانی برای افراد مبتلا به IBD میتواند راه حل های مفیدی باشند.

آنهایی که به IDB مبتلا هستند معمولا بیشتر از آنها که IBD ندارند به بیماریهای کرونیک مبتلا میشوند. این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری قلبی عروقی
 • بیماری تنفسی
 • سرطان
 • التهاب مفصل
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات کبدی

هزینه ها

بیماری کرون بیماری گران قیمتی است. در بررسی سال 2008، هزینه های مستقیم برای هر مریض در ایالات متحده بین 18.022 دلار تا 18.932 دلار بوده است. بار مالی سالانه IBD در ایالات متحده در حدود 14.6 میلیارد تا 31.6 میلیارد دلار براورد شده است.

افرادی که فعالیت بیماری آنها شدیدتر بود هزینه بیشتری هم داشتند. بیمارانی که در بین 25 درصد اول هستند معمولا 60.582 دلار هزینه دارند. آنهایی که در دو درصد فوقانی هستند در هر سال 300.000 دلار هزینه نیاز دارند.

طول عمر افراد مبتلا به بیماری کرون در چه حدودی است؟

هیچ درمان مشخصی برای این بیمار نیست. درمان های متفاوت علائم را کاهش داده و به افراد عملکرد بهتری خواهند داشت. بیمار کرون به جمعیت جوان تاثیر بسیاری خواهد گذاشت – عموما جوانانی که در دهه 20 زندگی خود هستند. طول عمر افرادی که مبتلا به بیماری کرون هستند نباید جای نگرانی داشته باشد. این بیمری تاثیر موثری به طول عمر ندارد.

شواهدی بسیاری در مورد تشخیص و درمان بیماری کرون وجود دارد. البته اشخاص باید در صورت عدم درمان بحث طول عمر را مد نظر داشته باشید. در دهه 1950 حمله شدید بیماری کرون به معنی 30 تا 60 درصد خطر مرگ بود ولی همین خطر با دریافت درمان مناسب به 3 درصد کاهش پیدا میکند. این درمان ها شامل هرچیزی است، از داروهای تجویز شده تا درمان های طبیعی، رژیم، ورزش و روش های کنترل استرس.

همچنین بخوانید: میکروب (باکتری) معده یا روده چیست؟ 6 تاثیر مثبت آن بر سلامتی تان

زندگی با بیماری کرون میتواند چالش برانگیز باشد، ولی وقتی بیماران علائم خود را کنترل میکنند میتوانند زندگی طولانی را انتظار داشته باشد. تسلط به علائم، ارتباط مستمر با پزشک و ادامه دریافت درمان خوب، میتواند به شما امکان تسلط به مشکلات را بدهد؛ مشکلاتی که ممکن است حتی زندگی فرد را تهدید کند. این مشکلات میتواند به سادگی عوارض جانبی داروهایی که مصرف میکنیم باشد.

 

بسیاری از افراد بر این باورند که بیماری کرون در نهایت به سرطان منتهی خواهد شد. با این حال، تحقیقات نشان میدهد که بیشتر از 90 درصد افراد مبتلا به IBD هیچ وقت به سرطان مبتلا نمیشوند. التبه باید در نظر داشت افرادی که به IBD مبتلا هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولون هستند تا آنهایی که در سلامت بدنی به سر میبرند. افرادی که به بیماری کرون در روده کوچکشان مبتلا میشوند در خطر سرطان روده هستند، البته این نوع سرطان بسیار نادر است. به عنوان اقدامی پیشگیرانه، هرکسی که از بیماری کرون رنج میبرد باید به طور منظم به متخصص روده و معده مراجعه کرده و برای هرنوع سرطان روده آزمایش بدهد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
بیماری کروندرد رودهدرمان مشکلات گوارشیعفونت روده

مطالب مشابه

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • با عرض سلام. من اقای 29 ساله هستم. حدود 4 ماه پیش دچار بی اختیاری ادرار سوزش شدم و از 2 ماهه که شدت ادرارم کم شده است. در سمت راست نافم موقع لمس توده ای به دستم میخورد. با احساس سنگینی شکمم. و این چند ماه کاهش وزن حدود 15 کیلو داشتم. البته اضطراب و استرس زیادی از قبل دارم. سونو شکم و لگن انجام دادم هیچ چیزی نبود. هفته بعد سی تی با کنتراس دارم. تشخیص احتمالی چی میتونه باشه؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام ای کاش راه درمان داشت تا ماهم مثل همه زندگی می‌کردیم

  پاسخ
 • سلام درک یکدانه من مدت ۹ ماه میشود دچار چنین مریضی هسته ???????? همه چیزهایکه در بالا ذکر شده دخترکم تجربه دارد بعضی وقتها دوا تاثیرات خوده میکند ولی اکثریت وقت مریض میباشد از همه زندگی نورمال خود بجا ماندیم ???????????? دیدن طفل پنج ساله و در چنین مریضی بسیار برای پدر سخت هسته????????

  پاسخ
  • سلام من هم به بیماری کرون مبتلا شدم ولی درد شدید تویشکم هست وشکمم ورم میکنه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up