ورم مچ پا

12 علت باد مچ پا+ 14 درمان گیاهی مچ پای باد کرده

آیا مچ پای شما ورم و پف کرده و در آن احساس سنگینی می کنید؟ در این قسمت به چند دلیل پرداخته خواهد شد. اگر کفش و جوراب شما سازگار نباشند می بایست این دلایل را در نظر داشته باشید که وقتی ساعت ها با کفش قدم می زنید و یا ساعت ها پشت میز نشسته اید، پاها شروع به ورم کردن می کنند.

علل درد مچ پا

 • آسیب پا – برخی از تورم ها می توانند حاصل شکستگی یا آسیب دیدگی مچ یا قوزک پا یا خود پا؛ این تورم می تواند به مرور زمان (به طور طبیعی) کاهش پیدا کند. توصیه های فیزیولوژیک برای این آسیب دیدگی استراحت، بستن، گذاشتن یخ می باشد.
 • گزیدگی یا نیش حشرات – اگر به نیش یا گزیدگی حشرات آلرژی داشته باشید یا توسط حشرات گزیده شده باشید، نه تنها در آن محل احساس خارش می کنید، بلکه تورم نیز می کند.
 • زخم های حاصل از سوختگی – اگر روی پاها آب جوش ریخته شود یا زمان زیادی در معرض تابش خورشید باشد می تواند دردآور باشد و حتی باعث تورم شود. اگر پوست شما قرمز یا زخم شده باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
 • لباس تنگ – لباس های خیلی تنگ می توانند با فشار بیش از حد به عضلات از گردش خون جلوگیری کنند.
 • عفونت – سلولیت یک عفونت باکتریایی است که اغلب در مچ پا و قسمت های پایینی پا رخ می دهد؛ این عفونت اگر درمان نشود می تواند مشکلات جدی ای را به همراه داشته باشد. اگر پوست قرمز شود و ورم کند یا علائمی مانند تب در شما دیده شد بایستی به پزشک مراجعه کنید.
 • آرتریت – نقرس از تورم های مفصلی رایج در مبتلایان به آرتروز است. هرکس در ناحیه پای خود نقرس داشته باشد می داند که انگشت پا تا چه اندازه دردناک است.
 • ترومبوز وریدی عمیق – این عارضه اغلب به دلیل نشستن دراز مدت به وجود می آید؛ به طور مثال، افرادی که مدت زمان طولانی در هواپیما هستند. اگر برای مدت زمان زیادی فعالیت فیزیکی ندارید، باید مراقب باشید.
 • ورید های واریسی – رگ های خونی که قابل مشاهده هستند می توانند نشانه ای از واریس باشند که علائم آن شامل درد، تورم و خارش است.
 • بارداری – ضربه بزرگی که در شکم وارد می شود می تواند باعث ایجاد تورم در ناجیه پاها گردد، مخصوصا اگر این ضربه به صورت ناگهانی یا شدید باشد. توجه داشته باشید که در صورت تورم بهتر است به دکتر مراجعه کنید.
 • چاقی – وارد شدن وزن بیش از حد روی پاها (همچنین مچ یا قوزک پا) می تواند موجب ایجاد تورم گردد.
 • کم کاری تیروئید – کم کاری غده تیروئید با احتباس مایعات در دست و پا و همچنین صورت همراه است.
 • مشکلات قلبی، کبد یا نارسایی کلیوی – وقتی قلب نتواند خون را به درستی پمپاژ کند، مایعات در قسمت های پایینی بدن (یعنی پاها) جمع شده و باعث تورم می شود. به این ترتیب، مشکلات کلیه و کبد می تواند منجر به احتباس آب شود.
 • دارو – داروها، مخصوصا داروهایی که برای بیماران مزمن تجویز می شود، می تواند منجر به تورم در ناحیه پاها گردد؛ مثال هایی از این داروها عبارتند از داروهای فشار خون، افسردگی و ضد بارداری.

حتما بخوانید: درد روی پا، علت، تشخیص، روش درمان خانگی و نکات مهم دیگر

درمان های خانگی برای پا و مچ پا

1-کاهش مصرف نمک

هنگامی که در رژیم غذایی خود نمک زیادی مصرف می کنید، غلظت آب بدن شما افزایش پیدا می کند که در نتیجه باعث می شود میل به ادرار کاهش پیدا کند. آب های اضافی اغلب در مچ پاها و خود پاها جمع می شوند و موجب تورم در آن ناحیه می شود. با کاهش نمک از رژیم غذایی تورم التیام پیدا می کند؛ این کار برای سلامت نیز قلب نیز مفید است.

2- ماساژ

ماساژ دادن و مالیدن ناحیه آسیب دیدن یکی از بهترین و موثر ترین روش های درمان تورم پا و مچ پا است. هنگامی که بدن خود را محکم ماساژ دهید گردش خون شما افزایش پیدا می کند و التهاب نیز از بین می رود.

3- ارتفاع

اگر پای خود را بالا ببرید، با ایجاد گرانش آب های اضافی موجود در پا و مچ پا را از بین خواهید برد؛ اگر هنگامی که خواب هستید زیر پای خود بالش بگذارید، و یا ارتفاع آن بالاتر از قلب شما باشد، مایع موجود به آرامی از بین خواهد رفت که یا به بدن جذب می شود و یا به صورت ادرار از بدن خارج می شود.

4- یوگا

یوگا متابولیسم بدن شما را متعادل می کند، هرمون ها را افزایش و هموستاتیک شما را تنظیم می کند و در نتیجه منجر به بهبود گردش خون شما می شود. برای سر حال شدن بدون ورزش، یوگا بهترین گزینه به شمار می آید که شما را انعطاف پذیر می کند. تمامی این موارد می توانند علائم موجود در پاها و تورم مفاصل را کاهش دهند. بهترین حرکات یوگا در اینجا آموزش داده می شوند!

5- جوراب تنگ و محکم

جوراب های تنگ و فشرده عمدتا باعث می شوند تا از تجمع مایع در پاها و پاشنه جلوگیری شود. این جوراب در اکثر فروشگاه ها موجود است. همچنین بجای آن می توانید دور مچ پا را موقع بیرون رفتن باندپیچی کنید اما بیش از حد سفت نکنید. در حدی که خون به راحتی جریان یابد.

حتما بخوانید: درد مچ یا قوزک پا،علل، نشانه ها، روشهای درمان خانگی و نکات دیگر

6- جعفری

یکی از بهترین دیورتیک های طبیعی موجود در بدن جعفری است. هنگامی که عضوی از بدن شما ورم کرده باشد بدین معناست که در بدن شما بیش از حد مایعات وجود دارد. جعفری تولید ادرار و انباشت مایعات در بدن جلوگیری می کند. کافی ست آن را بعد از شستن به صورت خام مصرف کنید یا آن را به سالاد اضافه کنید. پختن آن در حد معقول در غذا نیز مانعی ندارد.

7- ورزش

فعالیت بدنی می تواند گردش خون را افزایش دهد و از جمع شدن خون در اندام های پایینی بدن جلوگیری می کند. تورم صرفا به دلیل خون نیست بلکه به دلیل گردش خونی ضعیف است که به درستی خون را در سرتاسر بدن، مخصوصا اندام های پایینی بدن پمپاژ نمی کند. ورزش و یوگای منظم باعث پمپاژ درست خون در بدن می شود و برای ورم پاها و مچ پا بسیار مفد است. بهترین ورزش مخصوص هر فرد را در اینجا معرفی کردیم!

8- روغن گریپ فروت

روغن گروپ فروت یکی از روغن های ضد التهاب است که به روش های مختلفی باعث جلوگیری از تورم پا می گردد؛ به دو روش می توانید از این روغن استفاده نمایید، یا آن را با آبی که با آن حمام می کنید ترکیب کنید، یا به طور مستقیم بر روی ناحیه ورم کرده بریزید. ترکیبات ضد التهاب قوی ای وجود دارد که شما می توانید آن را در روغن گروپ فروت بیابید.

9- حمام نمک

اگر با آب پاشویه کنید، نمک یکی از عوامل اصلی احتباس مایعات در بدن است ; که جلوی التحاس را می گیرد. نمک سولفات سدیم ضد التهاب است و می تواند ناراحتی و درد را از بین ببرد. یک حمام آب نمک ساده در فاصله زمانی چند مرتبه در هفته می تواند التهاب را به طور کل از بین ببرد.

10- قاصدک

چربی غنی از پلی فنول ها، فلاونوئیدها، پتاسیم و قاصدک درمان هایی عالی برای اندام های متورم هستند؛ آنها همچنین از قدرتمندترین دیورتیک های طبیعی هستند که به افزایش میزان ادرار کمک می کنند؛ بنابراین آب اضافی بدن را قبل از اینکه در پاها جمع شود را دفع می کند. کافی ست دمنوش قاصدک مصرف کنید و همچنین گل  آن را بکوبید و به مدت روزانه 1 ساعت روی مچ پا قرار دهید. راجب گیاه قاصدک بیشتر بخوانید!

11- گل رز

گل رز شاید مفید به نظر نرسد اما دارای بوته های دیوتریک بسیار قوی ای است و گل و برگ های این گیاه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشد. این گل می تواند به درمان بیماری های عفونی کمک کند و همچنین تورم موجود در پا و مچ پا را کاهش دهد. کافی ست دمنوش گل رز مصرف کنید و همچنین گل و برگ های آن را بکوبید و به مدت روزانه 2 ساعت روی مچ پا قرار دهید.

12- شنا کردن یا راه رفتن در آب کم عمق

یکی از لذت بخش ترین و موثر ترین درمان ها برای التهاب مچ پا و پاها ورزش ها شنا است چرا که هیچ تاثیری بر ناحیه ملتهب ندارد، اما با این وجود بدن در حالی فعالیت است و گردش خون بدن افزایش می یابد. دویدن برای کسی که پای ملتهب دارد می تواند دردناک و دشوار باشد، اما شنا در آب یک درمان ایده آل و بدون درد است.

13- نوشیدن آب بیشتر

یکی از دلایل ورم مچ پا و پا می تواند مصرف آب بیش از حد باشد اما اگر نمک بدن شما بالا باشد، باید به درستی متعادل شد و از بدن حذف گردد؛ مصرف آب بیشتر می تواند منجر به ادرار، و همچنین متعادل سازی سطح خون و مایعات موجود در بدن گردد؛ آب همچنین سموم بدن را دفع کرده و سلامت شما را حفظ می کند. مردان حداقل 8 و زنان حداقل 7 لیوان آب در روز باید بنوشند.

14- مکمل های منیزیم

منیزیم به طور کلی با عملکرد کلیه و سلامت همراه است، به همین دلیل افرادی که از ادمای مزمن رنج می برند، دارای فقر منیزیم هستند. غذاهایی که میزان بالایی از منیزیم در آن ها وجود دارد شامل اسفناج، آجیل، غلات، ماهی و آووکادو است. راجب مکمل قرص جوشان منیزیم، قیمت و خرید آن در اینجا توضیح داده ایم!

درمان باد کردن و ورم دست و پا و بدن – آیت الله تبریزیان

دانلود ویدیو


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تورمدرد پامچ پا

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up