قرص جوشان منیزیم

قرص جوشان منیزیم -عوارض جانبی، طرز استفاده و سایر نکات مهم

در این مطلب با کمک مجلات پزشکی معتبر در سرتاسر دنیا، شما را با عوارض احتمالی، فواید، طرز مصرف و نکات کاملا ضروری دیگر قرص جوشان منیزیم آشنا می کنیم. قرص جوشان منیزیم قیمتی بین 20 تا 90 هزار تومان دارد و می توانید از اینجا خرید کنید.

نقش منیزیم در بدن انسان

با توجه به نقش مهم منیزیم در بدن (این واقعیت که کمبود منیزیم از نقص های مهم مواد مغذی در بزرگسالان است و حدود 80 درصد افراد کمبود این ماده معدنی حیاتی را دارا میباشند)، مصرف مکمل های منیزیم به طور منظم و خوردن غذاهای غنی از این ماده ایده خوبی است. تحقیقات فراوان در مورد مزایای منیزیم و نیاز به مکمل آن برای مقابله با کمبود این مادهی حیاتی، حیرت انگیز است.

بسیاری از مردم، با کمبود منیزیم (که هیپومنیزیمی نیز شناخته می شود) علائم منفی قابل توجهی، از جمله درد عضلات یا اسپاسم، هضم ضعیف، اضطراب و مشکل خواب در آنها بوجود می آید، با این حال، کمبود منیزیم اغلب نادیده گرفته و به ندرت در این مورد آزمایش داده می شود؛ بنابراین منیزیم ممکن است یکی از کم مصرف ترین و در عین حال از ضروری ترین مکمل ها باشد.

word image 104

منیزیم (از ریشه کلمه ی منسوخ شده ی magnes آورده شده به معنای مغناطیس یا مغناطیسی) ممکن است از لحاظ کمیت معدنیترین ماده در بدن مان نباشد، اما قطعا یکی از مهم ترین مواد حیاتی برای سلامتی است. در واقع در بیش از 300 عملکرد بیوشیمیایی بدن دخیل است از جمله، تنظیم ریتم ضربان قلب و کمک به عملکرد انتقال دهنده ی عصبی.

آیا باید مکمل های منیزیم مصرف کنید؟

بدن هر روز ذخیرهی منیزیم را با عملكرد عادی بدن، مانند حركات عضلانی، ضربان قلب و تولید هورمون ها، از دست می دهد. اگر چه مقدار کمی منیزیم، نسبت به سایر مواد مغذی لازم داریم اما باید به طور منظم آنرا هم با مواد غذایی و هم از طریق مکمل ها در بدن مان ذخیره سازی کنیم. کمبود منیزیم می تواند علائم قابل توجهی ایجاد کند. برخی از مهمترین نشانه های کمبود منیزیم به شرح زیر هستند و اگر این علایم را دارید بهتر است با مشورت پزشک شروع به مصرف مکمل منیزیم کنید:

 • فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی
 • آسیب کلیه و کبد
 • آسیب پروکسی نیتریت که می تواند منجر به سردردهای میگرنی، اسکلروز چندگانه، گلوکوم یا بیماری آلزایمر شود
 • کمبود مواد مغذی، از جمله ویتامین K، ویتامین B1، کلسیم و پتاسیم
 • سندرم پای بی قرار
 • وخامت علائم سندروم پیش قاعدگی
 • اختلالات رفتاری و تغییرات خلقی
 • بی خوابی و مشکلات مربوط به خواب
 • پوکی استخوان
 • عفونت های باکتری یا قارچی مکرر به علت کم بودن میزان اکسید نیتریک یا سیستم ایمنی ضعیف
 • اکلامپسی و پره اکلامپسی

انواع مکمل های منیزیم

منیزیم به طور طبیعی در برخی از غذاها موجود است، به صورت مصنوعی به سایر مواد غذایی نیز اضافه می شود و به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس می باشد. علاوه بر این، در برخی از داروهای بدون نسخه نیز یافت می شود، مانند آنتی اسیدها و ملین ها.

مکمل های منیزیم در اشکال مختلف در دسترس است. میزان جذب و قابلیت زیستی مکمل های منیزیم بسته به نوع آن متفاوت است، معمولا محلول آن، در روده ها نسبت به اشکال غیر محلول بهتر جذب می شوند.

اعتقاد بر این است که منیزیم به شکل سیترات، کلات و کلرید بهتر از مکمل های منیزیم در اکسید و سولفات منیزیم جذب می شود. مکمل های مختلف منیزیم وجود دارد که عبارتند از:

 • کلات منیزیم – بسیار قابل جذب است و در غذاهای طبیعی یافت می شود. این نوع به اسیدهای آمینه چندگانه (پروتئین) محدود شده و برای بازیابی سطوح منیزیم استفاده می شود.
 • منیزیم سیترات – منیزیم ترکیب شده با اسید سیتریک. ممکن است در مواردی که در دوزهای بالا مصرف می شود اثر ملین داشته باشد اما برای بهبود هضم و جلوگیری از یبوست بی خطر است.
 • روغن کلرید منیزیم – منیزیم به شکل روغن که مصرف آن برای روی پوست و به افراد مبتلا به اختلالات گوارشی که نمی توانند منیزیم از طریق مواد غذایی جذب کنند، داده می شود. ورزشکاران گاهی از روغن منیزیم برای افزایش انرژی و استقامت استفاده می کنند، درد عضلانی خسته کننده، زخم ها و یا تحریک پوستی را بهبود می بخشد.
 • منیزیوم گلیسینات – بسیار قابل جذب است، برای هر کسی که دارای کمبود منیزیم است توصیه می شود و احتمالا اثرات ملینی کمتری نسبت به برخی از مکمل های منیزیم دارد.
 • تریونات منیزیم – سطح بالایی از جذب پذیری و قابلیت دسترسی بیولوژیک دارد زیرا می تواند در غشای میتوکندری نفوذ کند. این نوع از منیزیم به آسانی قابل دسترس نیست، اما با انجام تحقیقات بیشتر، ممکن است به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد.
 • منیزیم اوروتات – این مکمل ها دارای اسید اوروتیک هستند و منیزیم اوروتات برای قلب مفید است.

چگونه می فهمید که باید از مکمل های منیزیم استفاده کنید؟

بر طبق مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، ارزیابی سطح منیزیم دشوار است، زیرا اکثر منیزیم در داخل سلول یا در استخوان ها است نه در داخل خون. این امر باعث می شود نتیجه آزمایش خون در هنگام تعیین کمبود منیزیم گمراه کننده باشد.

شایع ترین روش برای ارزیابی وضعیت منیزیم، اندازه گیری غلظت سطح سرمی منیزیم در خون یا اندازه گیری غلظت آن از طریق بزاق و ادرار است، اما هیچ یک از روش ها کاملا جامع و دقیق نیستند. از آنجا که مکمل های منیزیم دارای خطرات، عوارض جانبی و مسمومیت کمی هستند، بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی در حال حاضر توصیه می کنند که بزرگسالان به طور مرتب از این مکمل ها جهت جلوگیری از کمبود منیزیم استفاده کنند.

توصیه جهت مصرف روزانه

RDA های رایج برای منیزیم بسته به سن و جنسیت شما دارد (مصرف بر اساس عوامل مختلف متفاوت است) طبق موسسه ملی بهداشت (NIH):

 • نوزادان 6 ماهه: 30 میلی گرم
 • 7-12 ماهه: 75 میلی گرم
 • 1-3 سال: 80 میلی گرم
 • 4-8 سال: 130 میلی گرم
 • 9-13 سال: 240 میلی گرم
 • 14-18 سال: 410 میلی گرم برای مردان؛ 360 میلی گرم برای زنان
 • 19-30 سال: 400 میلی گرم برای مردان؛ 310 میلی گرم برای زنان
 • بزرگسالان 31 ساله و بالاتر: 420 میلی گرم برای مردان؛ 320 میلی گرم برای زنان
 • زنان باردار: 350-360 میلی گرم
 • زنان که شیر می دهند: 310-320 میلی گرم

منیزیم به سایر مواد مغذی موجود در بدن متصل است، از جمله کلسیم، ویتامین K و ویتامین D. کارشناسان معتقدند که استفاده از مکمل های منیزیم بسیار سودمند است زیرا آنها به تعادل بالایی از سطح کلسیم کمک می کنند که در صورت مصرف کلسیم به طور منظم در بدن انباشته می شوند. همپنین مصرف بالای ویتامین D یا کمبود ویتامین K2، می تواند ذخیره منیزیم را در بدن کم کند و در کمبود مشارکت داشته باشد.

9 مزایای سلامتی منیزیم

منیزیم دارای فواید فراوانی در انجام وظایف حیاتی بدن دارد. از اعصاب تا سلولها و عضلات، منیزیم در تنظیم و تسریع عملکرد مناسب سخت کار می کند.

1- کمک به افزایش انرژی

منیزیم برای ایجاد “انرژی ” در بدنتان با فعال کردن آدنوزین تری فسفات (که به نام ATP شناخته می شود) استفاده می شود. به این معنی که بدون منیزیم کافی، انرژی لازم را ندارید و از خستگی رنج می برید.

مصرف منیزیم ناکافی نیز بدین معنی است که سریع تر خسته می شوید و به میزان بیشتری اکسیژن در طول ورزش نیاز دارید. تحقیق انجام شده توسط گروه تحقیقات انجمن تغذیه ARS نشان داد که وقتی زنان مبتلا به کمبود منیزیم، ورزش می کردند، به اکسیژن بیشتری برای تکمیل فعالیت های سطح پایین نیاز داشتند و میزان ضربان قلب بالاتری نسبت به زمانی که سطح منیزیم آنها بالاتر بود داشتند. بهترین مکمل های رفع خستگی و افزایش انرژی در اینجا!

2- اعصاب آرام و اضطراب

منیزیم برای عملکرد GABA که انتقال دهنده ای عصبی است، حیاتی می باشد زیرا “هورمون های شادی ” مانند سروتونین را تولید می کند. برخی از هورمون های تنظیم شده توسط منیزیم جهت آرام کردن مغز و ایجاد آرامش، حیاتی هستند. کمبود منیزیم می تواند منجر به بی خوابی شود.

در گزارشی که در مجله Neuropharmacology در سال 2012 منتشر شد، زمانی که موشها کمبود منیزیم داشتند، در مقایسه با موشهایی که مکمل منیزیم دریافت کرده بودند افزایش اضطراب در رفتارشان دیده شد. کمبود منیزیم موجب افزایش تولید هورمونهای کورتیزول در مغز موش ها شد، بویژه با فعال شدن هسته هیپوتالاموس مغز (بخشی از مغز که کنترل پاسخ به استرس و اضطراب را دارد).

3- درمان بی خوابی و کمک جهت به خواب رفتن

مکمل های منیزیم می توانند به آرامش ذهن کمک کنند و خواب شبانه راحت تری داشته باشند. ریتم های شبانه روزی ما تغییر می کند، به خصوص وقتی بزرگ تر می شویم زیرا کاهش مصرف مواد مغذی و جذب پایین تر مواد مغذی که بسیاری از ما را در معرض خطر بی خوابی قرار می دهند.

مکمل منیزیم کم خطر و مؤثر برای کاهش بی خوابی است؛ بهبود خواب، زمان خواب و شروع خواب؛ به علاوه به سحرخیزی نیز کمک می کند و باعث کاهش غلظت کورتیزول می شود. بهترین روشهای درمان بیخوابی در اینجا با چند نکته ساده!

4- کمک به هضم با از بین بردن یبوست

منیزیم به آرامش عضلات در دستگاه گوارش، از جمله دیواره روده، کمک می کند. از آنجا که منیزیم به خنثی کردن اسید معده کمک می کند و از طریق روده دفع می شود، مصرف مکمل های منیزیم یک روش طبیعی برای این مورد است.

حتما بخوانید: 6 تا از بهترین گیاهان و مکمل های طبیعی برای افزایش میل جنسی مردان تا ده برابر

هنگامی که محققان موسسه ملی بهداشت و تغذیه در توکیو اثرات منیزیم را در رژیم غذایی 3،800 زن بررسی کردند، متوجه شدند که مصرف منیزیم کم منجر به افزایش قابل توجهی یبوست در آنان شد.

با این حال، در نظر داشته باشید که اگر هنگام مصرف مکمل های منیزیم از ملین نیز استفاده می کنید، ممکن است مقدار دوز مصرفی این مواد زیاد شود. دوز مناسب منیزیم را در یک برنامه منظم قرار دهید اما نباید ناراحتی یا اسهال ایجاد کند.

5- رهایی از درد عضلات و اسپاسم

منیزیم نقش مهمی در علائم عصبی و انقباضات عضلانی دارد. هنگامی که منیزیم کافی نداشته باشید، عضلاتتان واقعا می توانند به اسپاسم و گرفتگی مبتلا شوند. منیزیم به آرامش، استراحت و همچنین حرکت عضلات کمک می کند.

علاوه بر این منیزیم، میزان کلسیم را در داخل بدن متعادل می کند که این مورد مهم است زیرا دوز بالای کلسیم، معمولا مکمل ها، می توانند مشکلات مربوط به کنترل عضلات و قلب را بوجود آورند. بر خلاف منیزیم که در بزرگسالان مصرف کمی دارد کلسیم در میزان بالایی استفاده می شود که می تواند منجر به درد شدید عضلات، گرفتگی، انقباضات و ضعف شود.

حتما بخوانید: 5 مکمل قوی برای درمان سریع افسردگی (کاملا طبیعی و بدون عوارض)

6- تنظیم سطح کلسیم، پتاسیم و سدیم

منیزیم همراه با الکترولیت های دیگر، واکنش های بیوشیمیایی متنوع بدن را تنظیم می کند. منیزیم در انتقال فعال یون های کلسیم و پتاسیم در غشای سلولی نقش دارد و برای هدایت امواج عصبی، انقباض عضلات و ریتم های قلب طبیعی ضروری است.

منیزیم، با کلسیم کار می کند، همچنین به توسعه ساختاری استخوان کمک می کند و برای ترکیب DNA، RNA و آنتی اکسیدان گلوتاتیون مورد نیاز است.

7- مهم برای سلامت قلب

منیزیم برای سلامت قلب بسیار مهم است. بالاترین مقدار منیزیم در کل بدن در قلب موجود است، بویژه در بطن چپ. وظیفهی منیزیم با کلسیم حمایت از فشار خون و جلوگیری از فشار خون بالا می باشد.

بدون تناسب متعادل منیزیم با دیگر مواد معدنی مانند کلسیم، مشکلات جدی قلبی ایجاد می شود. مقالهی علمی منتشر شده در سال 2018 نشان می دهد: “کمبود منیزیم می تواند منجر به ایجاد عوارض و مرگ و میر شدید شود، در بیماری های مختلف قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، كارديوميوپاتي، آریتمی قلبی، تصلب شریان، چربی خون و دیابت نیز دخالت دارد.” بهترین باید ها و نباید های تقویت قلب در اینجا!

8- جلوگیری از میگرن

آیا سطح منیزیم کم ایجاد سردرد میگرنی می کند؟ از آنجایی که منیزیم در عملکرد عصبی و گردش خون نقش دارد، با کنترل هورمون های کاهش دهنده درد، کاهش استرس و یا تنگی عروق خونی که فشار خون را افزایش می دهد، می تواند به کنترل درد میگرن کمک کند. مطالعات متعدد نشان می دهد زمانی که بیماران مبتلا به میگرن مکمل منیزیم مصرف می کنند، علائم آنها بهبود می یابد.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای سردرد و میگرن مضر یا مفید هستند؟ (تحقیقات جدید)

9- کمک به جلوگیری از پوکی استخوان

منیزیم برای تشکیل استخوان مورد نیاز است و بر فعالیت های استئوبلاست ها و استئوکلاست ها که تراکم استخوانی سالم را ایجاد می کنند تأثیر می گذارد.

منیزیم همچنین نقش مهمی در تعادل غلظت ویتامین D خون دارد که تنظیم کننده اصلی آن است. با توجه به مطالعات متعدد، مصرف منیزیم بالاتر با افزایش تراکم مواد معدنی استخوان در مردان و زنان ارتباط دارد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که زنان با افزایش مصرف منیزیم و پیشگیری از کمبود منیزیم، می توانند به جلوگیری یا معکوس شدن پوکی استخوان کمک کنند.

بهترین منابع غذایی منیزیم

1800ss thinkstock rf magnesiumمنیزیم در غذاهایی مانند سبزیجات دارای برگ سبز، آووکادو، موز، خربزه، حبوبات، آجیل و دانه های خاص یافت می شود. طبق یک قاعده ی خوب اگر غذا حاوی فیبر رژیمی باشد، احتمالا منیزیم نیز ایجاد می شود.

منیزیم نیز به برخی از دانه های غلات اضافه می شود (اگر چه با پالایش دانه ها، مواد مغذی مهم و طبیعی از جمله جوانه و سبوس دانه از بین می رود).

در اینجا 12 غذای حاوی منیزیم بالا ذکر شده است:

 • اسفناج: 1 فنجان پخته: 157 میلی گرم (49 درصد)
 • برگ چقندر: 1 فنجان پخته: 150 میلی گرم (47 درصد)
 • لوبیا سیاه: 1 فنجان پخته: 120 میلی گرم (37 درصد)
 • نخود فرنگی: 1 فنجان پخته: 97 میلی گرم (30 درصد)
 • بادام: ¼ فنجان: 97 میلی گرم (30 درصد)
 • بادام زمینی: ¼ فنجان: 91 میلی گرم (28 درصد)
 • سیب زمینی: 1 عدد بزرگ: 85 میلی گرم (26 درصد)
 • دانه کدو تنبل: 4/1 فنجان: 42 میلی گرم (13 درصد)
 • آووکادو: 1 عدد خام: 39 میلی گرم (12 درصد)
 • موز: 1 عدد: 37 میلی گرم (11 درصد)
 • کلم بروکلی: 1 فنجان پخته: 32 میلی گرم (10 درصد)
 • کلم بروکسل: 1 فنجان پخته: 32 میلی گرم (10 درصد)

برای خرید قرص جوشان منیزیم  انلاین از سایت اینجا کلیک کنید 

عوارض مصرف زیاد منیزیم

استفاده بیش از حد منیزیم در منابع غذایی به تنهایی خطری ایجاد نمی کند، زیرا منیزیم اضافی بدن به راحتی از طریق ادرار دفع می شود. با این وجود مسمومیت در مصرف بیش از حد منیزیم (مکمل های منیزیم) بسیار نادر است و تهدیدی برای اکثر افراد نمی باشد.

حتما بخوانید: روشهای استفاده از آب کرفس برای لاغری، فشار خون، دیابت، قوای جنسی و سم زدایی

بیشترین عارضه ی جانبی مکمل های منیزیم، ملین بودن آنهاست که به صورت اسهال و گاهی تهوع و گرفتگی شکمی ایجاد می شود. در واقع، مکمل های منیزیم که شامل کربنات منیزیم، کلرید، گلوکونات و اکسید می توانند مسائل گوارش را بوجود آورند. معمولا زمانی که فرد بیش از 600 میلی گرم دوز منیزیم دریافت می کند این اتفاق می افتد و منیزیم باعث ایجاد فعالیت اسمزی در روده ها می شود که می تواند آنها را بیش از حد تحریک کند. برای جلوگیری از اثر ملینی این ماده، باید دوز مناسب منیزیم را استفاده کرد، فقط 300-400 میلی گرم در یک دوز می توان مصرف کرد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
قرص جوشانمنیزیم

مطالب مشابه

15 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام آیا قرص جوشان منیزیم درلثه باعث ورم میشه

  پاسخ
 • سلام
  آيا قرص جوشان منيزيوم باعث شكم درد ميشه؟ من دو بار اين قرص رو خوردم بعد از اون مدام شكمم تير ميكشه و درد پخش ميشه و چند روزه هر چي ميخورم اذيت ميشم گذاشتمش كنار ولي هنوز مشكلاتم برطرف نشده

  پاسخ
 • سلام ممکنه بهترین زمان مصرف قرص جوشان منیزیم را بفرمائید و اینکه آیا مصرف همزمان با ویتامین سی مشکلی ایجاد میکنه؟

  پاسخ
  • سلام بهترین زمان صبح و همراه وعده غذایی ست. اگر فشار خون بالا یا مشکل معده دارید این دو را با هم مصرف نکنید

   پاسخ
  • سلام. برای مادرم که دردهای عضلانی دارد.قرص جوشان منیزیم های هلث خریدم.خواستم بدانم برای دیابت ایشان وفشارخون که دارد عوارض داردیانه؟باتشکرازشما.

   پاسخ
 • سپاس

  پاسخ
 • سلام واسه افراد دارای مشکل کلیه مضر نیست و ایا اصلا واسه کلیه ضرر داره ؟

  پاسخ
 • باسلام و عرض ادب . مصرف قرص جوشان منیزیم مارک های هلث که هر قرص حاوی ۲۵۰ میلی گرم منیزیم میباشد آیا میتواند موجب اسهال گردد؟ من امروز عصر بعد ناهار یه لیوان خوردم و با اسهال مواجه شدم . آیا ادامه بدم؟

  پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا مصرف مکمل منیزیم برای بیماری که بصورت BID کاربامازپین 200 و لوزارتان 25 مصرف میکنه، مشکل زا خواهد بود؟

  پاسخ
 • آیا باعث درد در رگهای دست و مچ دست میسود

  پاسخ
 • مهدی سعادتی گل
  30 آوریل 2022 11:03 ب.ظ

  باسلام و عرض ادب . مصرف قرص جوشان منیزیم مارک های هلث که هر قرص حاوی ۲۵۰ میلی گرم منیزیم میباشد. 3 روزه دارم میخورم داغون کرده شکم و معده را خوابمو گرفته دردام بیشتر شده نمیخورم دیگه راحلی دارید بفرمایید ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up