تای چی

مزایای تای چی برای وضعیت بدن و کمر درد +فیلم

تای چی نوعی ورزش است که اخیراً به عنوان تمرینی برای تسکین و یا مدیریت کمردرد و گردن درد ، محبوبیت زیادی کسب کرده است. بسیاری از افراد در سالنها یا باشگاهها میتوانند حرکات تای چی را انجام دهند. این افراد از همان اصول و حرکات تای چی استفاده می کنند که در چین باستان شکل گرفته است و هنوز هم در سراسر جهان به عنوان یک تمرین شفابخش استفاده میشود.

اجزاء اصلی تای چی

اگرچه منشأ دقیق تای چی قابل بحث است ، اما برخی حقایق در مورد تاریخچه آن قطعی است. تای چی حرکات و ایده های شبیه هنرهای رزمی چینی را با نام تای چی چوان تقلید می کند. اساس تای چی چوان بر انجام تمرینات آرام و نرم بنا نهاده شده است. تای چی را اغلب «مدیتیشینِ پویا» می ‌نامند اما به ‌نظر می‌ رسد عنوان «حرکت‌ درمانی» برای آن مناسب ‌تر باشد.

بر خلاف شکل های دیگر ورزش مانند یوگا ، تای چی حرکات بیشتری دارد و برخلاف بسیاری از انواع ورزش های هوازی (مانند دویدن) تای چی شامل هیچ حرکت شدیدی نیست که بر ستون فقرات اثر بگذارد. این ورزش به آهستگی و بصورت آگاهانه، بدن را حرکت میدهد.

8 تا از بهترین ورزشها و حرکات ورزشی برای لاغری سریع مردان (تحقیقات جدید)

ورزش تای چی شامل سه عنصر کلیدی است:

  • حرکات – حرکات آهسته و روان تای چی باعث بهبود تعادل ، وضعیت ، استحکام ، انعطاف پذیری ، هماهنگی ، تعادل و استقامت بدن می شود. بسیاری از این مزایای تای چی مانند بسیاری ورزشهای کم تحرک دیگر است ، با این تفاوت که تای چی بر بهبود وضعیت بدن، تعادل و هماهنگی تمرکز میکند.
  • تنفس – تنفس متمرکز و ریتمیک بر آرامش بدن تأکید می کند و گردش خون قوی تری ایجاد می کند. خون غنی از اکسیژن در طی انجام تای چی به عضلات و مغز می رسد.
  • مراقبه / ذهن – حالت مراقبه در طول تای چی ، همراه با این حرکات و وضعیت تنفس باعث می شود که استرس و اضطراب از بین برود و این به تسکین درد ناشی از عوامل روانی و عاطفی کمک می کند.

مزایای تای چی

تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که تای چی مزایای بسیار زیادی ، از نظر جسمی و روحی دارد. برخی از مزایای تای چی حتی در زمان استراحت پس از انجام حرکات و در طول روز دیده میشود.

تای چی فواید خود را در پیشگیری و درمان برخی از مشکلات مانند کمردرد نشان داده است. نکته مهم این است که تای چی بصورت غیرتهاجمی، آرام و نرم روی ستون فقرات اثر میگذارد، به همین دلیل بسیاری از مبتلایان به کمردرد از این روش پزشکی سنتی، برای درمان کمر دردشان استفاده میکنند. علاوه بر این ، تای چی نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارد و می توان آن را در هر مکانی تمرین کرد.

تای چی بر تنفس و حرکتی که روان و نرم است تأکید می کند. اگرچه عمل اصلی آن در حرکت و تنفس است ، اما همه این موارد باید با تمرکز ذهنی خاص(مراقبه) در طی ورزش انجام شود. به همین دلیل است که اغلب از تای چی به عنوان “مراقبه در حال حرکت” یاد می شود.

word image 37

از نظر تئوری ، تای چی مستقیماً بر روی چی – “انرژی حیاتی” یا “نیروی حیات” بدن تأثیر می گذارد – جایی که گفته می شود میزان مناسب چی به منظور حفظ سلامتی لازم است. در طی تای چی ، این انرژی از طریق شبکه ای در 20 مسیر بدن جریان می یابد. هنگامی که این مسیرها مسدود می شوند ، چی به درستی جریان نمی یابد و بصورت تئوری ، بیماری به وجود می آید. تصور می شود که تای چی جریان این انرژی را از طریق حرکات و تنفس در بدن و اندام ها تحریک می کند. تای چی را می توان طب سوزنی از داخل دانست.

از دیدگاه علمی تر ، تای چی مانند دیگر تمرینات کم تحرک نیست. با این حال ، این ورزش به طور خاص روی وضعیت بدن و تعادل آن تمرکز دارد.

  • هم ترازی و وضعیت بدن در تای چی – آموزش بدن برای حفظ وضعیت بدنی مناسب از طریق تراز کردن ستون فقرات باعث کاهش فشار بر ستون فقرات می شود. مانند سایر هنرهای رزمی و ورزشها ، وضعیت صحیح بدن از طریق تمرین مداوم حفظ می شود. بنابراین تمرین تای چی ممکن است در طی تمرین، باعث کاهش کمر درد فرد شود.
  • تعادل و هماهنگی در تای چی – انتقال وزن از یک پا به پای دیگر ، در حالی که اندامهای بدن کشیده و جمع می شود نقش اساسی در بهبود تعادل فرد دارد. تای چی در تقویت هماهنگی فرد نقش مهمی ایفا میکند. حرکات هماهنگ تای چی، جسم و روح را متحول ساخته، در نتیجه کارایی فرد را در زندگی بالا می برد. شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد اگر تای چی توسط افراد سالخورده تمرین شود ، احتمال زمین خوردن به شدت کاهش می یابد.
  • قدرت عضلات – مانند شکلهای دیگر ورزش بدنی ، تای چی یک تقویت ماهیچه ای خاص را به تمرین کنندگان ارائه می دهد. جنبه های تحمل وزن ورزش تای چی حتی تحریک رشد استخوان ها را نشان داده شده است ، که ممکن است برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید باشد. تای چی می تواند در افزایش قدرت بالا تنه و پایین تنه مؤثر باشد.بسیاری از حرکات تای چی از ستون فقرات به عنوان یک نقطه محوری استفاده می کنند ، و به آرامی هم ستون فقرات و هم عضلات اطراف آن را به عقب و جلو و اطراف خود حرکت میدهد. با تکرار حرکات تای چی ، عضلات اطراف ستون فقرات از جمله شکم و همسترینگ تقویت و انعطاف پذیرتر می شوند ، که هر دو برای بهبود وضعیت بدن و کاهش درد کمر مهم هستند.
  • رهایی از استرس و اضطراب – تنفس عمیق و متمرکز همراه با حرکات مرتبط با شکم ، قفسه سینه ، دیافراگم و سایر قسمت های بدن ذهن را به حالت مراقبه می کشاند. تصور می شود این نوع اقدام تای چی به آزادسازی استرس کمک می کند و استرس عاملی برای ایجاد و یا تشدید بسیاری از اشکال کمردرد است. این ورزش در درمان بسیاری از بیماری ها حتی بهتر از دارو عمل می کند زیرا به فرد انگیزه و نشاط می دهد و این نشاط وی را از افسردگی و ناراحتی های بیماری محفوظ نگه می دارد.

طبیعت ملایم تای چی باعث می شود برای طیف گسترده ای از افراد در هر سنی و یا در شرایط فیزیکی قابل استفاده باشد. به عنوان مثال ، افرادی که ایروبیک با تأثیر زیاد و سایر ورزش های روزمره را دردناک یا ناراحت کننده می دانند ، گزینه ی عالی برای تای چی هستند ، زیرا تای چی حاوی حرکتهای آرام و کم تحرک است. حرکت مارپیچی و حرکت خمیده و همچنین تنفس و اجزای مدیتیشن آن، اندام های داخلی را ماساژ می دهد و آن ها را از آسیب ناشی از استرس، وضعیت ضعیف، و شرایط کاری دشوار آزاد می کند. تای چی قادر است تا بیماری های شدید، مزمن و حتی ژنتیکی را درمان کند. همچنین تمرینات تای چی می تواند استخوان ها، ماهیچه ها و مفاصل را قوی کند.

5 تا از جدیدترین روش های درمان درد زانو (طبیعی و حرکات ورزشی)

بر خلاف تمرین های دیگر که می توان آنها را به راحتی از طریق تصویر یا توصیفی یاد گرفت ، تای چی یک حرکت سیال است که به حرکات بسیار ظریف و دقیق نیاز دارد. بنابراین بهتر است یک مربی پیدا کنید که بتواند حرکات و فنون تای چی را به شما نشان دهد.

word image 38

جلسات تای چی معمولاً به صورت گروهی بوده و تقریباً یک ساعت طول می کشد. این گروه با شروع گرم شدن ، حرکات تای چی را به یک شکل یاد می گیرد و دنبال می کند – مجموعه ای از حرکات که به صورت روان به هم وصل می شوند. فرم های مختلفی در تای چی وجود دارد. کی کونگ یا چی کونگ یک بخش به معنای “ترویج انرژی زندگی” است در واقع چند دقیقه تنفس آهسته است که گاه با انجام حرکات ورزشی همراه می شود. در پایان ورزش تای چی، سرد کردن بدن انجام میشود.

هر حرکت منحصر به فرد تای چی را می توان اصلاح کرد تا به بهترین شکل برای فرد تمرین کننده متناسب باشد. اگر فرد در یک حرکت خاص بر یک منطقه مشکل داشته باشد ، ممکن است از روال اصلاح یا حذف شود. پس از یادگیری فرم تای چی ، افراد می توانند حرکات و تکنیک ها را در خانه های خود تمرین کرده و یا در یک محیط گروهی ادامه دهند. کلاس های گروه تای چی معمولاً بین 60 تا 100 هزار تومان در هر جلسه هزینه دارند.

بهترین تمرینات ورزشی مخصوص هر فرد کدامند+ نکات مهم

به جز احساس درد شدید در بدن ، هیچگونه منعی برای انجام تای چی وجود ندارد. به دلیل ماهیت آرامش بخش ، نهایتا ایمنی و بیخطر بودن این ورزش عمدتاً به مربی خاص و فردی که در حال تمرین تای چی است ، ارتباط دارد. استفاده از اقدامات احتیاطی معمول از قبیل گرم کردن ، سرد کردن و انجام حرکات کششی مفید خواهد بود. مربی با تجربه‌ ای پیدا کنید که بتواند به بیماران و افرادی که در وضعیت ‌های تناسب اندام مختلف قرار دارند تعلیم دهد. مثل همیشه ، قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی جدید مانند تای چی ، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

یک فرم عالی تای چی (فیلم)

 

دانلود ویدیو


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تای چیحرکات ورزشی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up