خانه > دیسک کمر، گردن، مفاصل > 5 تا از جدیدترین روش های درمان درد زانو (طبیعی و حرکات ورزشی)
درمان درد زانو

5 تا از جدیدترین روش های درمان درد زانو (طبیعی و حرکات ورزشی)

در این مطلب با کمک متخصصان مختلف و موسسات پزشکی، موثرترین روشهای درمان درد زانو به صورت طبیعی و با حرکات ورزشی در خانه را به شما آموزش می دهیم.

ابتدا علت درد خود را تشخیص دهید

درد زانو با شدت کم و متوسط ​​میتواند در خانه به طور موفقیت آمیزی درمان شود. بسته به نوع آن، پیچ خوردن (رگ به رگ شدن) یا آرتروز، چندین روش برای از بین بردن درد وجود دارد.

قبل از شروع درمان درد در خانه احتیاط کنید. برای درد متوسط ​​تا شدید ناشی از آسیب، به پزشک مراجعه کنید. برخی از انواع درد زانو به جراحی و یا سایر معالجات نیاز دارند. در موارد آرتروز شدید جراحی توصیه میشود. اگر بعد از جراحی دوباره دچار زانو درد شدید، به پزشک اطلاع دهید. با این حال، اگر درد ناشی از التهاب، آرتروز یا آسیب جزئی باشد، گزینه هایی مؤثری وجود دارد که میتوانید در خانه آنها را امتحان کنید.

اگر جوان هستید: زانو درد در جوانی، علل شایع، درمانهای خانگی و نکات مهم دیگر

رهایی طبیعی از درد زانو

1- امتحان RICE برای کشش عضله و پیچ خوردگی

اگر سقوط کردید و پایتان پیچ خورده و یا عضلات زانویتان کش آورده است، کمکهای اولیه در خانه می تواند مفید باشد. “RICE” مخفف “Rest Ice Compression Elevation ” میباشد.

  • استراحت
  • یخ
  • کمپرس آب سرد
  • بالا نگه داشتن

کمپرس آب سرد یا کیسه یخ را روی زانویتان بگذارید. اگر یخ در دسترس ندارید میتوانید از سبزیجات یخزده مانند نخود فرنگی نیز استفاده کنید. زانو را با یک باند محکم ببندید تا متورم نشود اما نه آنقدر محکم که مانع جریان خون شود و در حالی که استراحت می کنید، پای خود را بالا نگه دارید.

2- تای چی

تای چی یک ورزش ذهنی- بدنی متعلق به چین باستان است که تعادل و انعطاف پذیری را بهبود میبخشد. محققان مطالعه ای در زمینه آرتروز و روماتیسم منتشر کردند که تمرین تای چی برای افرادی که مبتلا به استئوآرتریت هستند مفید است؛ زیرا درد را کاهش و دامنه حرکت را افزایش میدهد. آموزش انضباط ذهنی در مقابله با درد مزمن میتواند کمک کننده باشد.

3- ورزش و کنترل وزن

ورزش روزانه باعث حفظ حرکت مفصل و کاهش درد زانو در برخی افراد میشود. افرادی که مبتلا به آرتروز هستند، اگر پای خود را بیحرکت نگه دارند یا میزان حرکت آنرا کم کنند، درد زانوهایشان بیشتر میشود. اضافه وزن نیز میتواند مشکل را تشدید کند، بنابراین کنترل وزن مهم است. بهترین ورزشها برای هر فرد را در اینجا معرفی کردیم. ورزش مناسب خودتان را پیدا کنید!

4- گرما و سرما درمانی

استفاده از پد حرارتی برای زانو به سفت شدن مفصل هنگام خم شدن کمک میکند. کیسه ژل یخ یا کمپرس سرد در اطراف آن میتواند درد و تورم را کاهش دهد. عوض و بدل کردن سرما و گرما. در طول 24 ساعت اول پس از آسیب، بیشتر از سرما استفاده کنید.

5- پماد گیاهی

محققان در تحقیقی که در مجله علوم زیستی پاکستان منتشر شده است، ضماد ساخته شده از دارچین، زنجبیل، کندر رومی و روغن کنجد را بررسی کردند. آنها دریافتند که ضماد به اندازه کرم حاوی سالیسیلات (داروی ضد التهاب غیراستروئیدی)، برای درد آرتروز به عنوان یک درمان موضعی مؤثر است.

حتما بخوانید: پماد پیروکسیکام- عوارض، طرز مصرف اصولی، خرید و سایر نکات مهم

6- پوست درخت بید

طی مطالعه ای که در سال 2001 منتشر شد، دریافتند که برخی افراد مبتلا به آرتروز با استفاده از پوست بید، دردشان کاهش مییابد. معمولا عصاره این گیاه نیز توسط گیاه شناسان برای درمان تب، درد و التهاب استفاده میشود. اگر به آسپرین آلرژی دارید و یا داروهای رقیق کننده خون مصرف میکنید از پوست درخت بید استفاده نکنید. کودکان زیر 4 سال از خوردن آن خودداری کنند.

7- عصاره زنجبیل

زنجبیل انواع مختلفی دارد و میتوان آنرا به شکل بسته بندی از فروشگاه مواد غذایی ارگانیک، خریداری کرد. ریشه زنجبیل یا چای در مغازه عطاری نیز یافت میشود و به صورت ادویه در بسیاری از غذاها میتوان استفاده کرد. فواید سلامتی آن عبارتند از تسکین معده درد، حالت تهوع و همچنین کاهش درد در بسیاری از موارد است. مطالعه ای در خصوص افراد مبتلا به آرتروز انجام شد، دریافتند که مصرف زنجبیل همراه با درمان پزشکی به کاهش درد در بیماران آرتروز کمک میکند.

8- گلوكزامين و كندروئيتين سولفات

گلوکزامین و کندریتین سولفات دو مکمل هستند که طی دهه ی گذشته به طور گسترده ای به دلیل تبلیغات تجاری محبوبیت یافتند، زیرا ادعا میکنند که سلامتی مفصل را افزایش میدهند، تحقیقات نشان داده است که این ترکیب تاثير کمتری بر افراد مبتلا به استئوآرتريت خفيف تا متوسط ​​دارد. با این وجود به نظر میرسد هر دو مکمل برای افرادی که درد شدیدتر دارند بهتر است.

حتما بخوانید: داروی گلوکزامین چیست؟ عوارض، بهترین مارک، نکات دیگر

5 تمرین آسان برای کاهش درد زانو

1- کشش زانو

بنشینید، به آرامی زانویتان که مشکل دارد را صاف کنید، سپس ماهیچه های ران را منقبض کنید و به مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی زانو را خم کنید و پا را روی زمین قرار دهید. این تمرین باعث تقویت ماهیچه های چهارسر میشود.

2- بشین و پاشو

به آرامی از روی صندلی که نشسته اید بلند شوید و بایستید، همانطور که شما بلند میشوید باسن و ماهیچه ران تحت فشار قرار میگیرند. این تمرین را 5-10 بار تکرار کنید. این تمرین باعث تقویت ماهیچه های سرین میشود. تکرار این تمرین باعث روان شدن مفصل میشود، در نتیجه سفتی را کاهش میدهد.

3- پاشنه پا را بلند کنید

به آرامی کف پا را بالا ببرید و روی نوک انگشتان پایتان بایستید، بعد از چند ثانیه به حالت اول برگردید و پاشنهی پا را روی زمین قرار دهید. این تمرین را 5-10 بار تکرار کنید. این تمرین باعث استحکام ماهیچه ساق پا میشود و فشار انگشتان در هنگام راه رفتن کم میکند؛ بنابراین الگوی راه رفتن شما را به حالت طبیعی در می آورد.

4- کشش ماهیچه های چهارسر

روی پاهایتان بایستید و زانویی را که مشکل دارد خم کنید و کف پا را به باسن خود برسانید و برای 15-20 ثانیه نگه دارید جهت کشش جلو ران. کشش باید ملایم و بدون درد باشد. اگر دردناك بود، پا را پایین بیاورید. کشش ماهیچه های چهارسر باعث کاهش تنش در مفصل زانو و بهبود دامنه حرکت میشود.

حتما بخوانید: 5 تا از بهترین روش های درمان طبیعی-ورزشی آرتروز زانو در خانه

5- پیاده روی یا شنا

اگر شما از OA زانو رنج می برید، ایده ای عالیست که تمرینات ایروبیک انجام دهید. ورزش ایروبیک مانند راه رفتن و شنا کردن نه تنها موجب بهبود سلامت عمومي ميشود، بلكه هر دوی آنها فشار کمتری روی زانو ایجاد میکنند، شنا کردن یک راه فوق العاده برای OA است زیرا آب، بارِ مفصل را به دوش میکشد. یک تمرین ورزشی منظم به شما کمک میکند تا وزن ایده آل داشته باشید، چرا که وزن کمتر، فشار روی زانو را کاهش میدهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست