خانه > کبد، کلیه، معده، تناسلی > علایم کبد چرب، جدیدترین داروها و بهترین روشهای درمان خانگی + تصاویر
کبد چرب

علایم کبد چرب، جدیدترین داروها و بهترین روشهای درمان خانگی + تصاویر

بیماری کبد چرب غیر الکلی اصطلاحی برای تجمع چربی در کبد است که معمولا در افراد دارای اضافه وزن یا چاق دیده می شود. در این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی علایم کبد چرب، بهترین داروها و روشهای موثر خانگی را به شما آموزش می دهیم.

نکات مهم

 • کبد سالم باید چربی کم داشته یا بدون چربی باشد. برآورد شده است از هر سه نفر یک نفر در مراحل اولیه کبد چرب که در آن مقادیر کم چربی در کبد وجود دارد می باشد.
 • کبد چرب در مرحله اولیه معمولا باعث آسیب نمی شود، اما در صورتی که بدتر شود، می تواند باعث آسیب جدی به کبد، از جمله سیروز شود.
 • سطح بالای چربی در کبد همچنین با افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های کلیوی همراه است.
 • اگر دیابت دارید، کبد چرب احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.
 • کبد چرب اگر در مراحل اولیه شناسایی و مدیریت شود، ممکن است با کاهش میزان چربی در کبد متوقف و درمان شود.

انواع بیماری های چربی کبدی

بسیاری از انواع بیماری چربی کبدی وجود دارد و می تواند گیج کننده باشد. اصطلاح اصلی کبد چرب به کبد چرب مربوط است. کبد چرب نوعی است که به مصرف الکل مربوط نیست و به دو گروه تقسیم می شود:

 • کبد چرب غیر الکلی (NAFL): به عنوان کبد چرب ساده شناخته می شود
 • استاتو هپاتیت غیر الکلی (NASH)

چرا نوع بیماری کبد چرب مهم است

تفاوت بین کبد چرب ساده و NASH مهم است. چرا؟ برای اکثر افراد، داشتن کبد چرب ساده باعث بیماری مرتبط با کبد نمی شود، در حالی که کسانی که NASH دارند، دارای التهاب و آسیب سلول های کبدی هستند که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند فیبروز (زخم) کبد، سیروز و سرطان کبد می شود. NASH یکی از دلایل پیوند کبد می باشد. خوشبختانه اکثر افراد مبتلا به کبد چرب دارای کبد چرب ساده و نه NASH هستند؛ برآورد شده است که 3 تا 7 درصد از جمعیت مبتلا به NASH هستند.

مراحل کبد چرب

کبد چرب در چهار مرحله توسعه می یابد. اکثر مردم بدون آنکه متوجه شوند در مرحله اول قرار می گیرند. این عارضه در مواردی کمی ممکن است تشخیص داده نشود و پیشرفت کند و منجر به آسیب کبدی شود. مراحل اصلی کبد چرب عبارتند از:

 1. کبد چرب ساده (استئاتوز): تجمع بی ضرر چربی در سلول های کبدی که ممکن است فقط در طی آزمایش هایی که به دلایل دیگری گرفته می شود تشخیص داده شود.
 2. استاتو هپاتیت غیر الکلی: (NASH) شکل جدی از کبد چرب است، در ان وضع کبد ملتهب می شود؛ تخمین زده می شود تا 5٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار دهد.
 3. فیبروز: در آن التهاب مکرر سبب زخم شدن کبد و اطراف رگ های خونی می شود، اما کبد هنوز قادر به عملکرد طبیعی است.
 4. سیروز: شدید ترین مرحله ای است که سال ها پس از التهاب رخ می دهد تا جایی که کبد جمع و زخم و خراب می شود. این آسیب دائمی است و می تواند به نارسایی کبدی، توقف عملکرد کبد و سرطان کبد منجر شود.

فیبروز یا سیروز در طول چند سال ایجاد می شوند. از این رو توجه به شیوه زندگی برای جلوگیری از این بیماری ها مهم است.

آیا من در معرض خطر کبد چرب هستم؟

شما در معرض خطر ابتلا به کبد چرب هستید اگر:

 • چاق و یا دارای اضافه وزن هستید به خصوص اگر چربی زیادی در اطراف کمر دارید (شکل بدن “سیب”)
 • دیابت نوع 2 دارید
 • فشار خونتان بالا است
 • کلسترول بالا دارید
 • سندرم متابولیک دارید (ترکیبی از دیابت، فشار خون بالا و چاقی)
 • بیش از 50 سال سن دارید
 • استعمال دخانیات

توجه کنید که کبد چرب در افرادی که در معرض هیچ یک از این عوامل خطر نبوده اند، از جمله کودکان و جوانان نیز تشخیص داده شده است.

علائم کبد چرب

معمولا در مراحل اولیه نشانه ای وجود ندارد. احتمالا نمی دانید که مبتلا هستید، مگر اینکه در طول آزمایش به دلیل بیماری دیگری تشخیص داده شود.

گاهی اوقات افراد مبتلا به فیبروز کبدی در مراحل پیشرفته کبد چرب ممکن است علایم زیر را تجربه کنند

 • درد خفیف یا درد در سمت راست بالای شکم (در سمت راست پایین دنده ها)
 • خستگی شدید
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • ضعف

اگر سیروز (پیشرفته ترین مرحله) ایجاد شود، می توانید نشانه های شدیدتری از قبیل:

 • زرد شدن پوست (زردی)
 • خارش پوست
 • تورم در پاها، مچ پا، پا یا شکم

را مشاهده کنید.

به طور کلی از نشانه های اولیه کبد چرب می توان به آشکار شدن جوش در صورت بخصوص ناحیه اطراف بینی، چرب شدن سریع پوست صورت (خصوصا در پیشانی) بعد از 8 ساعت از حمام رفتن و همچنین احساس درد خفیف در ناحیه زیر قفسه سینه سمت راست اشاره کرد. به جز آن به هیچ وجه نمی توانید بگویید که آیا مبتلا به کبد چرب هستید یا خیر و باید به پزشک مراجعه کنید.

علایم دیگر کبد چرب در ویدیوی زیر:

 

طرز تشخیص کبد چرب توسط پزشک

 • کبد چرب اغلب توسط یک آزمایش خون به نام تست عملکرد کبدی تشخیص داده میشود و در نتیجه این آزمایش شرایط دیگر غیر نرمال کبدی مانند هپاتیت رد می شوند؛ اما آزمایش خون همیشه کبد چرب را مشخص نمی کند.
 • این وضعیت همچنین ممکن است طی یک اسکن اولتراسوند شکم تشخیص داده شود. در این اسکن از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از داخل بدن استفاده می شود.
 • اگر کبد چرب تشخیص داده شد، برای تعیین شدت بیماری، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد. ممکن است انجام یک آزمایش خون خاص یا یک نوع اسکن اولتراسوند Fibroscan لازم باشد.
 • بعضی افراد ممکن است به آزمایش میکروسکپی بافت نیاز داشته باشند، یک نمونه کوچک از بافت کبد با استفاده از یک سوزن گرفته می شود تا بتوان آن را در یک آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
 • کودکان و نوجوانانی که در معرض خطر ابتلا به کبد چرب هستند (کسانی که مبتلا به دیابت نوع 2 یا سندرم متابولیک هستند) باید هر 3 سال یک اسکن اولتراسوند از کبد خود داشته باشند.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای کبد مضر هستند؟(چه غذاهایی مفیدند)

درمان کبد چرب

اکثر افراد مبتلا به کبد چرب هیچ مشکلی جدی تجربه نخواهند کرد، اما بهتر است که اقدامات لازم را برای جلوگیری از پیشرفت آن انجام شود.

در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای کبد چرب وجود ندارد، اما انتخاب شیوه سالم در زندگی می تواند به رفع آن کمک کند. دقت کنید هیچ دارویی برای درمان کبد چرب تا سال 2019 وجود ندارد و فقط باید با درمان های طبیعی کبد چرب را درمان کنید.

همچنین ممکن است درمان برای شرایط مرتبط (فشار خون بالا، دیابت و کلسترول) توصیه شود.

ممکن است توصیه شود که به طور منظم با پزشک خود مشورت کنید تا عملکرد کبدتان را بررسی کند و علائم هر مشکل جدید را پیدا کند.

1-شیوه زندگی و رژیم غذایی سالم

شیوه زندگی سالم راه اصلی کنترل کبد چرب است. موارد زیر که از نظر علمی ثابت شده اند، می تواند به شما کمک کند:

 • کاهش وزن – باید BMI (حجم توده بدنی) 18.5 تا 24.9 باشد با استفاده از ماشین حساب BMI خود را حساب کنید؛ از دست دادن بیش از 10٪ وزن می تواند برخی از چربیهای کبد را از بین ببرد.
 • رژیم غذایی سالم: سعی کنید رژیمی متعادل شامل میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات داشته باشید، اما کم چربی و با شکر و نمک پایین؛ خوردن کمتر غذا نیز می تواند کمک کند.
 • ورزش منظم: انجام حداقل 150 دقیقه فعالیت شدید تا متوسط در یک هفته، مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری؛ انواع ورزش ها می تواند به بهبود کبد چرب، کمک کند حتی اگر منجر به کاهش وزن نشوند.
 • توقف سیگار کشیدن – اگر سیگار می کشید، ترک می تواند به کاهش خطر ابتلا به این عارضه و بیماری هایی مانند حملات قلبی و سکته مغزی کمک کند
 • توقف مصرف الکل: کبد چرب بوسیله الکل ایجاد نمی شود، اما نوشیدن الکل ممکن است آن را بدتر کند؛ بنابراین کاهش یا توقف نوشیدن الکل توصیه می شود.

2- داروی درمان کبد چرب

در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند کبد چرب را درمان کند، اما داروهای گوناگون در کنترل مشکلات مرتبط با این بیماری مفید هستند. برای مثال، ممکن است پزشک شما برای درمان داروهای فشار خون بالا، درمان کلسترول، درمان دیابت نوع 2 و درمان چاقی را توصیه کند.

حتما بخوانید: 8 تا از بهترین روشهای گیاهی تقویت کبد و رفع چربی طبق جدیدترین تحقیقات

3- پیوند کبد

 • اگر سیروز شدید باشد و کبد به طور صحیح کار نکند، ممکن است پیوند کبد لازم باشد.
 • می توان از بدن شخص دیگری قسمتی از کبد را پیوند زد.
 • کبد می تواند خود را بازسازی کند، هر دو قسمت پیوند شده و باقی مانده از کبد اهدا کننده می توانند دوباره به اندازه نرمال رشد کنند.

3- درمانهای خانگی موثر

1-سرکه سیب

سرکه سیب یکی از بهترین داروها برای بیماری کبد چرب است و کمک می کند تا چربی های انباشته شده در داخل و اطراف کبد دفع شود و همچنین باعث کاهش وزن می شود.

سرکه سیب موجب محافظت از گلبول های قرمز، کلیه و کبد در مقابل اکسیداسیون و همچنین کاهش میزان چربی خون می شود. همچنین سطح آنزیم های آنتی اکسیدان را افزایش می دهد. علاوه بر این، عملکرد سالم کبدی را تقویت می کند و التهاب کبدی را کاهش می دهد.

طرز مصرف

 1. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید.
 2. به صورت اختیاری، کمی عسل خام اضافه کنید.
 3. آن را دو بار در روز قبل از وعده های غذایی بنوشید.
 4. برای چند ماه این درمان را دنبال کنید.

نکته: سرکه سیب اسیدی است، بنابراین قبل از استفاده به دستورالعمل بالا توجه کنید. ابتدا با یک حجم کوچک (1 قاشق چای خوری) سرکه سیب سیب را شروع کنید، اگر بدن شما با آن راحت بود، آن را تا 2 قاشق غذا خوری اضافه کنید. بیش از حد مصرف نکنید.

2- لیمو (هم ترش و هم شیرین)

لیمو نه تنها در آشپزخانه، بلکه برای بسیاری از اهداف دارویی یک خوراکی ضروری است. لیمو حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C و آنتی اکسیدان است که به کبد کمک می کند تا آنزیم هایی مانند گلوتاتیون تولید کنند. گلوتاتیون در میان سایر وظایف، سموم را خنثی می کند و لیمو به سم زدایی در کبد کمک می کند.

اثبات شده است که اریوسیتروژن، فلاونید عمده لیمو، در کاهش چربی خون یعنی کلسترول و تری گلیسیرید و فسفولیپید ها در موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا و کلسترول بالا بودند موثر بوده است.

لیمو بدن را قلیایی می کند و کمک می کند تا اسید های مضر از بین بروند.

طرز مصرف

 1. نصف لیمو را در یک لیوان آب فشار دهید. آن را دو یا سه بار در روز برای چند هفته بخورید، به ویژه قبل از هر کاری در صبح ها آن را بنوشید.
 2. دو تا سه تیکه لیمو را در شیشه آب بیندازید و اجازه دهید چند ساعت بماند. این آب را در فواصل منظم در طول روز بنوشید.

3- گیاه قاصدک

گیاه قاصدک به عنوان یک تونیک قوی کبد کار می کند، از این رو برای درمان بیماری کبد چرب مفید است. علاوه بر این، اثرات ضد رماتیس، ضد دیابت و ضد التهاب دارد.

به سم زدایی و دفع چربی های تجمع یافته در کبد و ترویج عملکرد مناسب کبد کمک می کند. آزمایشات آزمایشگاهی نشان داد که عصاره گل قاصدک قادر به مهار اکسیداسیون لیپیدها است.

طرز مصرف

 1. یک قاشق چای خوری ریشه خشک شده گیاه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.
 2. آن را برای 5 تا 10 دقیقه درب آن را بگذارید و صبر کنید.
 3. سپس آن را صاف کنید و اگر لازم است کمی عسل برای طعم و مزه اضافه کنید.
 4. چند هفته از این فنجان دم کرده گیاهی روزانه بخورید.
 5. گیاه قاصدک همچنین می تواند به دیگر چای ها مانند چای سبز اضافه شود.
 6. همچنین می توانید برگ های قاصدک تازه را به سالاد اضافه کنید، یا برگ های قاصدک پخته شده را به عنوان یک دسر بخورید.
 7. همچنین می توانید گیاهان تقویت کننده کبد مانند باباآدم و کنگر فرنگی را به آن اضافه کنید.

اگر حامله یا مادر شیرده هستید، مقادیری بیشتر از معمول که در غذا مصرف می شود، استفاده نکنید و از مصرف نوشیدنی های که حاوی مقادیر زیادی الکل هستند اجتناب کنید.

4- چای سبز

چای سبز یک نوشیدنی محبوب با خواص درمانی زیادی است. دارای محتوای بالایی از فلاونوئیدها است که منشا خواص آنتی اکسیدانی آن است.

از جمله فلاونوئیدها موجود در چای سبز، کاتچین است که اثرات ضد تومور و آنتیسکلروتیکی در آن دیده می شود. دیگر کاتچین های اصلی چای عبارتند از اپیکاتچین، اپیکاتچین گالت، اپیگالوکاتچین و اپیگالوکاتچین گالات که برای کاهش استرس و اکسیداتیو مفید هستند و اثرات آنتی ویروسی، ضد آلرژیک و ضد دیابتی آنهابه اثبات رسیده است. چای سبز باعث کاهش میزان چربی ذخیره شده در کبد و بهبود عملکرد کبد می شود. علاوه بر این، مصرف منظم چای سبز وزن بدن و درصد چربی را کاهش می دهد.

طرز مصرف

 1. مصرف 3 تا 4 فنجان چای سبز، گرم یا سرد، هر روز برای کمک به درمان بیماری کبد چرب و حفاظت از کبد.
 2. چای سبز را با آبمیوه ها و شیرینی ها مخلوط کنید (همچنین می توانید از پودر چای سبز استفاده کنید)
 3. عصاره و کپسول چای سبز نیز موجود است. قبل از مصرف مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

حتما بخوانید: صفرا یا کیسه صفرا چیست؟ چه علائمی دارد و آیا خطرناک است؟

لینک های بسیار مفید

همیشه سبزیجات و چای های ارگانیک را برای جلوگیری از زیان آفت کش ها و سموم، انتخاب کنید. در این مطلب بهترین روشهای درمان کبد چرب طبق تحقیقات سال 2019 را به شما معرفی کردیم. هر سوال، نظر یا تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست