ژل لوبریکانت

آیا ژل لوبریکانت اسپرم کش است؟ (12 مارک بدون ضرر)

بسیاری از زوج ها از محصولات روان کننده برای راحت تر کردن رابطه جنسی استفاده می کنند؛ زیرا آن ها احتمالا به طور مکرر و به قصد بچه دار شدن نزدیکی دارند . تحقیقات نشان می‌ دهد که ۲۶ درصد از زوج ‌ها معمولا یا همیشه موقع تلاش برای باردار شدن از ژل لوبریکانت استفاده می ‌کنند.

اما آیا هنگام نزدیکی باید از روان کننده استفاده کرد ؟ روغن های معمولی مثل KY Jelly یا Astroglide معمولا ممکن است تأثیر منفی بر شانس باروری تان بگذارد. این مقاله به بررسی لوبریکانت ها و تاثیر آن بر باروری مردان و سلامت اسپرم می پردازد.

آیا ژل لوب اسپرم را از بین می برد؟

خاصیت ضد بارداری لوبریکانت قابل اعتماد نیست، مگر این که به طور خاص اسپرم کش باشد. اما در کل لزوما از بارداری جلوگیری نمی کند. همیشه این امکان وجود دارد که رابطه جنسی محافظت نشده منجر به بارداری شود، و حتی ژل اسپرم کش هم فقط 70 تا 80 درصد به عنوان تنها روش پیشگیری از بارداری موثر است.

مطالعات نشان می‌ دهد که لوب ممکن است به طور قابل توجهی روی توانایی شنای اسپرم تاثیر بگذارد، و این ممکن است برای کسانی که از قبل تحرک اسپرم پایین یا تعداد اسپرم پایینی دارند ، مهم باشد.

آقایان می توانند اسپرم شان را با تست آنالیز مایع منی در خانه آزمایش کنند.

لوب چه طور بر اسپرم تاثیر می گذارد؟

مطالعات آزمایشگاهی گسترده نشان داده است که بیشتر روان کننده های تجاری موجود و برخی از ژل های رایج و حتی بزاق دهان هم تأثیر منفی بر تحرک یا نحوه حرکت اسپرم می گذارند . تحرک مهم است زیرا حرکت اسپرم همان چیزی است که باعث می شود از طریق دستگاه تناسلی زنان خودش را به رحم برساند. اگر اسپرم شما حرکت نکند، نمی تواند برای لقاح به تخمک همسرتان برسد.

تحقیقات نشان داده که حتی برخی از ژل هایی که به ‌عنوان “دوستدار اسپرم” یا ” سازگار با باروری ” به بازار عرضه می ‌شوند بر تحرک اسپرم تأثیر می‌ گذارند. همچنین ثابت شده است که برخی از روان کننده ها بر حیات اسپرم و سلامت ژنتیکی آن تأثیر می گذارند.

در ادامه مروری بر تحقیقاتی که در مورد چگونگی تأثیر روان کننده های رایج بر باروری انجام شده، خواهیم داشت.

آیا KY Jelly اسپرم را از بین می برد ؟

برند KY Jellyیکی از روان کننده های پرکاربرد است که حتی زوج هایی که قصد باردار شدن دارند هم از آن استفاده می کنند. با این حال، KY Jelly دوستدار اسپرم نیست . لوبریکانت های مبتنی بر آب مثل KY Jelly، جز روان کننده هایی هستند که برای بارور شدن اسپرم خیلی نمی توان روی آن ها حساب کرد.

در مطالعات متعدد به عمل آمده ، KY Jelly به طور قابل توجهی تحرک اسپرم را کاهش داد. در اولین مورد، ترکیب مایع منی با ژل KY باعث کاهش تحرک اسپرم به میزان 74 درصد بعد از 30 دقیقه شد. در مورد دوم 80 درصد از نمونه های ترکیب شده با ژل KY فاقد اسپرم زنده یا متحرک بودند و 20 درصد باقی مانده فقط 5 درصد تحرک داشتند. در سومین مورد، محققان فهمیدند که فقط بعد از 10 دقیقه تماس با KY Jelly، تحرک اسپرم ها به صفر درصد رسیده است.

word image 19915 2

یک مطالعه دیگر نتایج مشابهی داشت ؛ تحرک اسپرم بعد از 5 دقیقه در تماس با KY Jelly در انواع Warming، Tingling و Sensitive به طور چشم گیری کاهش یافت. ( جالب است که KY Tingling، مضر ترین اثر را بر سلامت اسپرم در میان روان کننده های آزمایش شده در این مطالعه داشت).

پس کلا KY Jelly ممکن است بر سلامت ژنتیکی اسپرم تأثیر بگذارد. یک تحقیق نشان داده است که KY Jelly شکستگی DNA اسپرم را تا 10 درصد افزایش می دهد . از طرفی هم در یک بررسی دیگر که به تأثیر لوب بر شکستگی DNA اسپرم پرداخت ، اسپرم قابل توجهی در ترکیب با KY Jelly پیدا نشد.

آیا Astroglide بر سلامت اسپرم تأثیر می گذارد؟

یکی دیگر از روان کننده های مبتنی بر آب، Astroglide است که به نظر می رسد تقریبا به اندازه KY Jelly برای اسپرم مضر می باشد . در یک بررسی که این دو روان کننده را با هم مقایسه کرد، محققان متوجه شدند که هر دوی آن ها تحرک اسپرم را مختل کرده اند و به همین دلیل توصیه می کنند کسانی که می خواهند بچه دار شوند از مصرف این برند ها خودداری کنند . در مورد دیگر، Astroglide بهتر از KY Jelly عمل کرد، اما باز هم بعد از 5 دقیقه حرکت رو به جلوی اسپرم را تا 40 درصد کند کرد.

طبق یک بررسی انجام شده ، بعد از 30 دقیقه تماس اسپرم باAstroglide ، فقط 2 درصد از اسپرم ‌ها متحرک ماندند . تحقیقات تکمیلی هم نشان داده که اسپرم ترکیب شده با Astroglide بعد از 60 دقیقه “غیر متحرک” و ” کند ” و به عبارت بهتر، مرده بود.

آیا ژل ریپلنس بر باروری تأثیر می گذارد؟

Replens یک روان کننده مبتنی بر سیلیکون است. روان کننده های مبتنی بر سیلیکون کمی بیشتر از نوع آبی، اسپرم دوست هستند ، اما ثابت شده است که حرکت اسپرم اگر به مدت طولانی با این ژل در تماس باشند را مختل می کند.

تحقیقات در مورد تأثیر Replens بر باروری، اختلال در حرکت اسپرم را نشان می دهد . در یک بررسی، Replens تحرک اسپرم را 60 درصد بعد از 30 دقیقه انکوباسیون کاهش داد. در مورد دیگر، Replens در مقایسه با اسپرم کش nonoxynol-9 با اختلاف 60 دقیقه عمل کرد که سلامت اسپرم ها را تا حد زیادی به خطر انداخت.

سایر روان کننده های تجاری چه طور بر اسپرم تأثیر می گذارند؟

خیلی در مورد بقیه روان کننده هایی که کم تر مورد استفاده قرار می گیرند، مطالعات دقیقی در دسترس نیست، اما تحقیقات موجود نشان می دهد که اکثر روان کننده های مبتنی بر آب و سیلیکون موجود در بازار تاثیر بدی بر اسپرم دارند.

 • تحقیقات نشان داده که ژل لوبریکانت برند FemGlide باعث کاهش قابل توجه تحرک اسپرم و همین طور افزایش درصد اسپرم های آسیب دیده می شود .
 • مطالعات ثابت کرده است که لوب آکواژل بعد از 10 دقیقه قرار گرفتن در معرض مایع منی، میزان تحرک اسپرم را به نصف می رساند.
 • روان کننده سیلک به طور قابل توجهی تعداد اسپرم زنده در نمونه مایع منی و همین طور تحرک اسپرم را کاهش می دهد.

روان کننده های ” غیر تجاری ” دیگر مثل روغن بچه یا روغن آشپزی چطور؟

روغن های خوراکی کم تر به عنوان روان کننده استفاده می شوند ؛ زیرا می توانند برای کسانی که قصد بچه دار شدن ندارند، کاندوم را خراب کرده و باعث تحریک بیشتر واژن شوند. با این وجود به طور کلی به نظر می رسد روغن هایی مثل روغن بچه و روغن کانولا کم ترین اثر مضر را بر سلامت اسپرم دارند.

تحقیقات گسترده تری در مورد روغن بچه نسبت به سایر روغن ها انجام شده است . یک بررسی نشان داده است که روغن بچه در ابتدا تأثیر کمی بر تحرک کلی و پیشرونده اسپرم دارد، اما بعد از تماس طولانی مدت، باعث کاهش آن می شود . این کندی حرکت کلا کم تر از 30 درصد گزارش شده است. این مسئله در بررسی دیگری تأیید شد و نشان داد که روغن بچه برای اسپرم ایمن تر از بسیاری از روان کننده های موجود در داروخانه ها است و تحرک را نهایتا تا 20٪ کاهش می دهد. در مطالعه سوم، روغن بچه هیچ تاثیر قابل توجهی بر تحرک اسپرم نداشت.

در مورد روغن های دیگر نتایج و تحقیقات کمی در دسترس است.

 • تحقیقات نشان داده است که روغن زیتون بعد از 15 دقیقه ترکیب شدن با اسپرم تحرکش را تا 42 درصد کاهش می دهد.
 • مطالعه دیگر نشان داده که تأثیر روغن کانولا بر تحرک اسپرم خیلی نا چیز و حدود 6 درصد است ؛ در حالی که مطالعه دیگری به این نتیجه رسید که هیچ اثر مضری روی اسپرم ندارد .
 • به نظر می رسد روغن کنجد بعد از 5 دقیقه تماس، حرکت اسپرم را تا حدود 30 درصد کند می کند.
 • به نظر نمی رسد که روغن خردل حرکت اسپرم را مختل کند، اما یک بررسی رفتار عجیبی از اسپرم ها نشان داد: اسپرم ها در تماس با این روغن ، “بیش فعال” شدند. آن ها این رفتار را معمولا فقط زمانی که در محیط آزمایشگاه به تخمک نزدیک می شوند از خودشان نشان می دهند .

آیا می توانم از بزاق دهان به عنوان روان کننده سازگار با اسپرم استفاده کنم؟

مطالعاتی که در این زمینه وجود دارد خیلی محدود است اما همین ها هم نشان داده اند که بزاق نسبت به روان کننده های تجاری تأثیر بیشتری بر روی اسپرم دارد . حداقل بزاق ” طبیعی ” است و از مایعات بدن خودمان ساخته شده است . قبلا تحقیقات استفاده از بزاق به عنوان روان کننده برای زوج های نابارور توصیه می شد.

با این حال ، تحقیقاتی که بعدا انجام شد این نظریه را رد کرد . یک بررسی به عمل آمده نشان داد که بزاق بعد از 15 دقیقه ترکیب شدن با اسپرم، تحرک آن را کاهش می دهد. در یک مورد دیگر، محققان به این نتیجه رسیدند که بزاق اثر مضری بر تحرک و فعالیت اسپرم دارد و نباید به عنوان روان کننده واژن به زوج های نابارور توصیه شود.

لوبریکانت در دنیای واقعی چه تاثیری بر باروری می گذارد؟

مطالعاتی که در بالا مورد بررسی قرار گرفتند ، تأثیر روان کننده بر سلامت اسپرم را در شرایط آزمایشگاهی، بررسی کردند و تحقیقات در مورد استفاده از لوبریکانت نتایج متفاوتی داشت.

بررسی 300 زن نشان داد احتمال بارداری شرکت‌کنندگانی که گهگاه یا مکررا از ژل لوبریکانت استفاده می ‌کردند، نسبت به کسانی که هیچ وقت از این محصولات استفاده نمی‌کردند، کم تر بود. مطالعه دیگری بر روی 6000 نفر که طبق برنامه نمی خواستند بچه دار شوند ؛ نشان داد که میزان باروری برای مصرف کنندگان این نوع ژل ها کم نمی شود و به نظر نمی رسد که استفاده از روان کننده ها بر زمان بارداری تأثیر بگذارد.

word image 19915 3

آیا استفاده از روغن در واقع شانس باردار شدن همسرتان را کاهش می دهد ؟ نه واقعا! مگر این که از قبل با مشکل کم تحرکی اسپرم یا کم بودن تعداد آن مواجه باشید . اما به هر حال روان کننده ها سلامت اسپرم را به خطر بیندازند.

در مورد ژل های ” دوستدار باروری ” چه طور؟

آیا ژلی وجود دارد که بتواند به شما در بارور شدن همسرتان کمک کند؟ نه لزوما ! اگر قصد بچه دار شدن دارید، موقع خرید روان کننده ها آن گزینه ای که کم ضررتر است را انتخاب کنید.

ژل لوبریکانت در چه صورت برای باروری مردان ایمن است؟ این محصول باید عاری از موادی مثل سیلیکون یا فرآورده های نفتی که به اسپرم آسیب می رسانند ، باشد. PH لوبریکانت هم مهم است. سالم ترین روان کننده ها آن محصولی هستند کهPH شان با مایع منی و دهانه رحم ( تقریبا 7 یا خنثی ) مطابقت داشته باشد.

از دست ندهید: علت کاهش اسپرم در مردان و 5 روش خانگی تقویت

هر ژلی که به عنوان ” سازگار با باروری ” به بازار عرضه می شود ؛ پشتوانه علمی ندارد. یکی از بررسی ها نشان داد که محصول Forelife ” Sperm – Safe ” نسبت به KY Jelly تأثیر مخرب تری بر روی اسپرم دارد. در واقع، تنها ژل سازگار با باروری، Pre – seed است.

برخی از افراد معتقدند که Pre – seed به اسپرم کمک می کند تا سریع تر شنا کند. یک تحقیق دیگر هم نشان می دهد که حرکت پیشرونده اسپرم در واقع بعد از 60 دقیقه تماس با Pre-seed کمی بیشتر می شود. اما بیشتر شواهد نشان می‌دهند که Pre – seed تأثیر ناچیزی بر تحرک و سلامت ژنتیکی اسپرم دارد. Pre – seed در حال حاضر بهترین انتخاب برای کسانی است که قصد بچه دار شدن دارند.

آیا هنگام گرفتن نمونه مایع منی برای آزمایش انجماد ، باید از روان کننده استفاده کنم ؟

خیر. از آن جایی که ثابت شده روان کننده و بزاق هر دو به طور قابل توجهی بر تحرک اسپرم تأثیر منفی می گذارند، بنابراین نباید هنگام گرفتن نمونه برای آزمایش آنالیز مایع منی یا انجماد اسپرم از هیچ نوع کمک خارجی استفاده کنید.

حتما بخوانید: بهبود کیفیت اسپرم با 5 میوه و 5 مکمل

چه لوبریکانت هایی بی خطر هستند؟

محققان طی انجام دو آزمایش روان کننده های زیر را امتحان کردند :

 • FemGlide ®
 • Replens ®
 • Astroglide ®
 • K-Y Jelly ®
 • Pre-seed ®
 • Sylk™
 • Conceive Plus ®
 • Glycerol
 • Johnson’s ® Baby Oil
 • SAGE ® Culture Oil
 • Yes ®
 • Forelife™
 • MaybeBaby ®

محققان در هر دو مطالعه متوجه شدند که روان کننده Pre -seed® کم ترین تأثیر منفی را بر عملکرد اسپرم دارد و Conceive Plus® هم در جایگاه دوم قرار گرفت.

حتما بخوانید: انواع لوبریکانت، چرایی و نحوه استفاده

دکتر اندی تولدو، متخصص غدد تولید مثلی ، معتقد است که از سفیده تخم مرغ هم می توان به عنوان یک روان کننده امن استفاده کرد، شاید کمی کثیفی به بار بیاورد اما به هیچ عنوان به اسپرم آسیب نمی رساند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اسپرم زناناسپرم مردانژل لوبریکانت

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up