ژل لوبریکانت

انواع لوبریکانت، چرایی و نحوه استفاده از لوبریکانت

یک رابطه جنسی موفق وابسته به لذت دو طرفه است، زنانی که از خشکی واژن یا درد در رابطه جنسی در عذاب هستند باید از یک روان کننده در حین رابطه جنسی استفاده کنند. ژل های روان کننده یا لوبریکانت ها در داروخانه ها و برای کاربردهای مختلف وجود دارد. در این مقاله تمامی نکات مربوط به یک ژل روان کننده خوب گفته شده است.

مقاربت

در طول مقاربت جنسی، واژن به طور طبیعی مایعی ترشح می کند که به تسهیل فعالیت جنسی کمک می کند. اگر میزان مایع تولید شده کافی نباشد، می توانید از لوبریکانت استفاده کنید تا فعالیت جنسی راحت تر انجام شود.

در طول مقاربت جنسی، واژن به طور طبیعی مایعی ترشح می کند که به تسهیل فعالیت جنسی کمک می کند. اگر میزان مایع تولید شده کافی نباشد، می توانید از لوبریکانت استفاده کنید تا فعالیت جنسی راحت تر انجام شود.

هنگامی که ارگاسم اتفاق می افتد، واژن بطور طبیعی مایع روان کننده ای تولید می کند. این مایع، اصطکاک واژن را کاهش می دهد و به این ترتیب رابطه جنسی را آسانتر می نماید و احساس درد و تحریک را به حداقل می رساند. با این حال خشکی واژن یک مسئله جنسی بسیار رایج در میان خانم ها است.

لوبریکانت های مصنوعی، خشکی واژن را کاهش می دهند و به اصطلاح آن را روانکاری می کنند. لوبریکانت ها متناسب با نیازها و ترجیح افراد در بافت ها، طعم ها و ترکیبات مختلف موجود هستند.

در این مقاله ابتدا با روان کننده طبیعی واژن آشنا می شوید و سپس انواع، مزایا و عوارض احتمالی لوبریکانت های مصنوعی را مورد بحث قرار می دهیم.

روانکاری طبیعی واژن چیست؟

روانکاری طبیعی واژن زمانی رخ می دهد که فرد تحریک شود. بافت واژن به طور طبیعی مرطوب است. مایعات ترشح شده از دهانه رحم و ترشحات غدد بارتولین (که دو غده به اندازه نخود در ورودی واژن هستند)، به روانکاری واژن کمک می کنند. در حین برانگیختگی، غدد بارتولین برای کاهش اصطکاک مایعات بیشتری ترشح می کنند.

خشکی گهگاه واژن مشکل شایعی در میان زنان است، اما خشکی مزمن واژن می تواند نشاندهنده ی یائسگی یا یک مشکل پزشکی مانند آتروفی واژن (نازک شدن دیواره های واژن) باشد. افرادی که به طور معمول از خشکی واژن رنج میبرند، باید با متخصص یا پزشک مشورت کنند.

با افزایش سن، بافت واژن نازک می شود. در طول یائسگی یا بعد از آن، بدن استروژن کمتری تولید می کند و این منجر به تولید کمتر مایع روان کننده واژن می گردد. بدین ترتیب واژن خشک می شود.

با نازک شدن بافت های واژن، ممکن است فرد نسبت به گذشته به روانکاری بیشتری نیاز داشته باشد تا در طول فعالیت جنسی احساس راحتی کند.

در چه مواقعی استفاده از لوبریکانت لازم است؟

خشکی واژن حتی در بین افراد سالم نیز معمول است. روان کننده مصنوعی یا لوبریکانت، جایگزین ترشحات طبیعی واژن می باشد و باعث می شود واژن رطوبت بیشتری پیدا کند و هرگونه ناراحتی ناشی از خشکی آن کاهش یابد.

در موارد زیر استفاده از لوبریکانت لازم است:

 • فرد به دلیل مصرف برخی داروها، خشکی واژن را تجربه می کند
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا پس از زایمان باعث خشکی موقتی واژن می شود
 • یائسگی باعث خشکی واژن می شود
 • واژن ماده ی روان کننده ی کافی ایجاد نمی کند (به عنوان مثال خشکی واژنی که پس از رابطه ی جنسی طولانی مدت اتفاق می افتد، می تواند باعث کاهش ماده ی روان کننده و افزایش اصطکاک شود و به این ترتیب استفاده از لوبریکانت لازم باشد)
 • درد یا خارش واژن که ممکن است با خشک شدن بافت حساس واژن اتفاق بیفتد

انواع لوبریکانت ها

1- لوبریکانت های واژن

خرید لوبریکانت 

لوبریکانت های واژن مختلفی در داروخانه ها وجود دارند که بسته به ترجیح شخص، در عطرها و بافت های مختلفی موجود هستند.

این محصولات، رطوبت کوتاه مدتی برای فعالیت های جنسی و معاینات واژن فراهم می کنند.

در واقع لوبریکانت های واژن حاوی مواد و فواید مختلف هستند:

 • لوبریکانت های مبتنی بر آب، حاوی گلیسیرین هستند و بسیار محبوب می باشند. اما محصولات فاقد گلیسیرین ممکن است برای افرادی که به عفونت های مخمری مکرر مبتلا می شوند، مناسب تر باشد.
 • لوبریکانت های مبتنی بر سیلیکون، ماندگاری طولانی تری نسبت به روان کننده های مبتنی بر آب دارند و برای افرادیکه خشکی شدید واژن دارند یا در طول رابطه ی جنسی درد زیادی احساس می کنند، مناسب می باشند.
 • لوبریکانت های مبتنی بر روغن نیز شامل بسیاری از روغن های خوراکی هستند. بنابراین دسترسی به آنها بسیار آسان است، معمولاً در آشپرخانه موجود هستند و برای مهبل ایمن می باشند اما ممکن است کثیف باشند. لوبریکانت های مبتنی بر روغن مصنوعی مانند روغن معدنی و ژله نفتی هم می توانند به خوبی کار کنند اما ممکن است باعث تحریک رحم شوند.

استفاده از لوبریکانت های پایه ی سیلیکون و آب بهمراه کاندوم لاتکس بی خطر است. با این حال لوبریکانت های روغنی ممکن است کاندوم های لاتکس را از بین ببرند و آن را بی تاثیر کنند.

بعلاوه برخی از لوبریکانت ها ممکن است حاوی ترکیبات اسپرم کش باشند و عملکرد اسپرم را تحت تأثیر قرار دهند و به طور بالقوه شانس بارداری را کاهش دهند. بنابراین افرادی که قصد بارداری دارند، باید روان کننده سازگار با اسپرم را انتخاب کنند.

2- مرطوب کننده های واژن

مرطوب کننده های واژن، روانکاری طولانی تری ایجاد می کنند که می تواند به خشکی مزمن واژن کمک کنند. ماندگاری این ترکیبات معمولاً چند روز طول می کشد.

این محصولات گزینه خوبی برای افرادی که خشکی شدید واژن دارند، می باشند. این افراد می توانند مرطوب کننده های واژن را در زمان عدم برقراری رابطه ی جنسی هم استفاده کنند. استفاده از این مرطوب کننده ها بهمراه لوبریکانت، بی خطر است.

بعضی از افراد از روغن نارگیل برای رفع خشکی واژن استفاده می کنند. نتایج بررسی ها و مطالعات حاکی از آن است که روغن نارگیل یک مرطوب کننده مؤثر برای سایر قسمت های بدن است اما شواهد کافی در مورد فواید آن برای رفع خشکی واژن وجود ندارد. بعلاوه افراد باید از استفاده از روغن نارگیل بهمراه کاندوم لاتکس خودداری کنند زیرا این امر می تواند لاتکس را تجزیه کند و آن را بی اثر نماید.

برای خرید اینجا کلیک کنید 

3- کرم های استروژن

کرم های مبتنی بر استروژن می توانند خشکی واژن را که به دلیل پایین بودن سطح استروژن رخ می دهد، درمان کنند. این کرم ها استروژن از دست رفته را جایگزین می کنند و به طور بالقوه اثرات یائسگی و بیماری هایی که باعث کاهش استروژن می شوند را کاهش می دهند.

دوز مورد نیاز این کرم ها پس از مدتی کاهش میابد.

کرمهای استروژن می توانند به خوبی کار کنند اما برای افرادی که تحمل کمی نسبت به استروژن دارند، خطرناک است. بنابراین لازم است در مورد خطرات و فواید کرم های استروژن با پزشک مشورت کنید.

انواع ژل لوبریکانت واژن

انواع مختلف محصول بر پایه مواد زیر ساخته شده است:

 • آبی
 • سیلیکونی
 • روغنی
 • ترکیبی، ترکیبی موارد فوق

انواع ترکیبی مانند Babeland Silk ترکیبی از آب و سیلیکون هستند و دارای هر دو عنصر هستند. فرمول های مختلفی متناسب با نیازهای شما وجود دارد.

1-لوبریکانت آبی

این ژل روانکار، در عمل می تواند برای هر نوع فعالیت و رابطه جنسی مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از این ژل، روش های طبیعی پیشگیری مانند استفاده از کاندوم در دو نوع دو لاتکس و غیر لاتکس را ایمن تر می کند و از پارگی آن جلوگیری می کند.

لوبریکانت ابی

این ژل ها حساسیت زا نیستند. زود خاصیت خود را از دست نمیدهد و براحتی از روی بدن شسته می شود.

2- لوبریکانت سیلیکونی

این نمونه مانند یک لایه نازک بر روی قسمت های حساس پوست عممل می کند و دوام بیشتری نسبت به نمونه قبلی دارد. از این بابت نیاز استفاده مجدد را کاهش می دهد؛ اما امکان رشد آلودگی و باکتری را افزایش میدهد. این نمونه در مقابل شستشو دوام بیشتری دارد. همچنین برای استفاده همزمان با کاندوم ایمنی می باشد.

خرید محصول مشابه  از اینجا 

3- لوبریکانت روغنی

این نمونه نیز دوام بلند مدتی دارد و با یکبار استعمال امکان انجام چند رابطه فراهم میشود.

ماساژ اندام جنسی با این ژل می تواند خوشایند باشد اما در صورت استفاده همزمان با کاندوم لاتکس شانس پاره شدن کاندوم را افزایش می دهد و در این مورد گزینه مناسبی نیست. همچنین امکان عفونت های واژینال را افزایش میدهد و ممکن است به علت چرب بودن باعث آلودگی و لکه بر روی لباس گردد.

خرید حصول مشابه از اینجا

4- لوبریکانت طبیعی

همچنین انواعی نیز وجود دارد که با مواد طبیعی ساخته شده اند و ممکن است برای برخی افراد که حساسیت یا آلرژی نسبت به انواع دیگر دارند مفید باشد. به عنوان مثال روغن نارگیل برای این کار گزینه مناسبی است اگر چه روغن ها با لاتکس واکنش میدهند و دوام کاندوم های لاتکسی را کم میکنند و امکان پارگی را افزایش میدهند یا اینکه ممکن است باعث لکه روی لباس شوند.

از آنجایی که روغن نارگیل کاربرد های گوناگونی دارد شما برای این منظور باید یک ظرف روغن جداگانه در نظر بگیرید.

از کدام نوع استفاده کنیم؟

اگر واژن خشکی دارید لوبریکانت‌های گرم کننده (warming) برایتان مناسب نیستند، زیرا این ژل‌ها دارای گلیسیرین هستند و به سرعت خشک می‌شوند. در این شرایط لوبریکانت‌های سیلیکونی مناسب ترند.

اگر دچار عفونت مخمری هستید از ژل لوبریکانت دارای گلیسیرین استفاده نکنید. ترکیبات این ژل‌ها باعث تحریک واژن و کشتن باکتری‌های مفید می‌شود که منجر به گسترش عفونت می‌شود.

اگر قصد بارداری دارید به دنبال لوبریکانت‌هایی باشید که روی آن‌ها “دوستدار اسپرم sperm friendly” یا ” دوستدار باروری fertility friendly” درج شده باشد. پژوهش‌ها نشان داده است که بیشتر لوبریکانت‌ها تاثیر مخربی روی تحرک اسپرم دارند.

اگر از کاندوم استفاده می‌کنید هرگز از لوبریکانت‌های روغنی استفاده نکنید. هیچ چیز مانند لوبریکانت روغنی کاندوم لاتکس را از بین نمی‌برد.

اگر از ویبراتور استفاده می‌کنید از لوبریکانت آبی استفاده کنید. اگر پوشش ویبراتور سیلیکونی است، لوبریکانت‌های سیلیکونی آن‌ را از بین می‌برد.

اگر قصد استفاده در حمام دارید لوبریکانت‌های سیلیکونی بهترین انتخاب هستند. لوبریکانت‌های آبی در حمام به سرعت شسته می‌شوند و تاثیر خود را از دست می‌دهند.

نحوه استفاده از لوبریکانت ها

برای استفاده از لوبریکانت های بدون نسخه و مرطوب کننده ها، باید همیشه دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را دنبال کنید.

بهتر است ابتدا با مقدار کم شروع کنید و سپس به تدریج مقدار آن را زیاد کنید تا جاییکه واژن احساس راحتی کند.

برخی افراد معتقدند که باید چندین لوبریکانت را امتحان کنند و با توجه به واکنش بدن نسبت به هرکدام، بهترین لوبریکانت را برای خود انتخاب نمایند. احساس خارش یا درد واژن بعد از استفاده از یکی از این محصولات، می تواند نشان دهنده حساسیت نسبت به یک ترکیب لوبریکانت باشد.

استفاده از کرم های مبتنی بر استروژن اغلب به نسخه ی پزشک نیاز دارد. مهم است که دستورالعمل های استفاده را رعایت کنید و از دوزهایی که متخصص یا پزشک تجویز کرده است، تجاوز نکنید.

مشاهده ی اثرات کرم های استروژن ممکن است کمی زمانبر باشد و مشاهده ی نتایج احتمالا چند هفته طول میکشد.

لوبریکانت

عوارض جانبی و خطرات

همانطور که در بالا هم اشاره شد، لوبریکانت به جلوگیری از خشکی واژن کمک می کند. بسیاری از افراد نگران عوارض جانبی این محصولات هستند.

حقیقت این است که لوبریکانت ها هم مانند دیگر داروها و محصولات بهداشتی، عوارض بسیاری دارند. از شایعترین عوارض جانبی لوبریکانت ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحریک پوست
 • واکنش های آلرژیک
 • عفونت های مخمر
 • تداخل در باروری
 • خشک شدن سریع واژن و نیاز به استفاده ی مجدد

توجه به این نکته مهم است که لوبریکانت های مصنوعی، مشکل زمینه ای خشکی بالینی واژن را درمان نمی کنند. برای مثال این محصولات باعث افزایش استروژن یا احیای بافت نازک واژن نمی شوند و فقط یک درمان موقتی برای روانکاری واژن محسوب می شوند. بنابراین بیشتر مردم در میابند که این محصولات مسئله ی اصلی را به طور کامل برطرف نمی کنند.

4 تا از بهترین اسپری های موبر بدن (زنان و مردان)

برای کسانی که با استفاده از روان کننده های تجاری، باز هم از خشکی واژن رنج می برند، کرم های استروژن ممکن است گزینه بسیار خوبی باشد. برخی استراتژی های دیگر که ممکن است به بهبود روانکاری واژن کمک کند عبارتند از:

 • آب زیادی بنوشید و هیدراته بمانید
 • تنها پس از تحریک شدن، رابطه جنسی برقرار کنید
 • وقت بیشتری برای پیش نوازی قبل از رابطه ی جنسی صرف کنید
 • قبل از رابطه جنسی خودارضایی کنید تا واژن رطوبت بیشتری بدست آورد
 • تعداد دفعات خودارضایی یا رابطه جنسی را افزایش دهید

استفاده از لوبریکانت به افراد کمک می کند تجربه ی جنسی بهتر و راحت تری داشته باشند. علائم خشکی واژن در افراد می تواند بسیار ناراحت کننده یا ناامید کننده باشد.

اگر خشکی واژن همچنان ادامه داشته باشد یا با استفاده از لوبریکانت بهبود نمیابد، به پزشک مراجعه کنید. متخصص بهداشت و درمان می تواند علت خشکی واژن را تعیین کند و سپس یک راه حل مناسب را پیشنهاد کند.

بهترین لوبریکانت ها برای رابطه جنسی مقعدی کدامند؟

غالباً لوبریکانت های غلیظ تر برای رابطه جنسی مقعدی ایده آل هستند. دلیل آن این است که دیواره های مقعد در مقایسه با دیواره های واژن ظریف تر و نازک تر هستند و بنابراین به یک لوبریکانت قوی نیاز دارند تا بتواند آنها را لغزنده و چرب نگه دارد. به این ترتیب خطراتی مانند آسیب و پارگی های داخل رکتوم کاهش میابد.

به طور کلی رابطه جنسی مقعدی به خصوص درمورد انتقال بیماری منتقله ی جنسی، خطرناک تلقی می شود. به همین دلیل است که استفاده از کاندوم ضروری است (مگر اینکه در یک رابطه طولانی مدت با همسرتان باشید و به یکدیگر اطمینان کامل داشته باشید). به همین دلیل است که حتما باید از یک لوبریکانت سازگار با لاتکس استفاده کنید. چون برخی از روان کننده ها بر لاتکس تاثیر منفی می گذارند و موجب پارگی کاندوم می شوند. بعلاوه روغن های خوراکی به عنوان مثال روغن نارگیل را هم نمی توان بهمراه کاندوم استفاده کرد.

بهترین اسپری های تاخیری موجود در ایران

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که مقعد خیلی سریع آب را جذب می کند و در صورت استفاده از لوبریکانت مبتنی بر آب، می تواند به راحتی خشک شود. از این رو لوبریکانت های سیلیکونی، بهترین نوع لوبریکانت برای برقراری رابطه جنسی مقعدی محسوب می شوند.

از چه موادی نباید به عنوان لوبریکانت استفاده کرد؟

لوبریکانت های مختلفی در بازار وجود دارند که همگی در ترکیبات، عطرها و ترکیبات مختلفی موجود هستند. به همین دلیل است که توصیه می شود قبل از خرید محصولات، ترکیبات موجود در آن را بخوانید و سطح pH آن را بررسی کنید. این بدین دلیل است که برخی از ترکیبات برای همه ی افراد مناسب نیستند و ممکن است pH طبیعی واژن را بهم بزنند.

واژن سالم دارای سطح pH حدود 3.5 تا 4.5 است. بنابراین باید از محصولاتی استفاده کنید که این سطح pH را داشته باشند. به همین دلیل است که همیشه باید به تمام ترکیبات موجود، توجه ویژه داشته باشید. ترکیبات زیر باعث التهاب یا تحریک واژن می شوند. اگر متوجه وجود هر کدام از ترکیبات زیر در یک محصول شدید، از خرید آن اجتناب کنید:

 • نونوکسینول -9
 • گلیسرین
 • ترکیبات نفتی
 • کلرهگزیدین گلوکونات
 • پروپیلن گلیکول

به خاطر داشته باشید: همیشه بهتر است از مواد اختصاصی و آزمایش شده به عنوان لوبریکانت استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا از آلرژی های ناخواسته جلوگیری کنید و از رابطه جنسی حداکثر را لذت ببرید.

منبع 1 منبع 2

5 قطره/شربت افزایش میل جنسی زنان


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
رابطه جنسیژل لوبریکانت

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up