خار پاشنه

درمان فوری خار کف پا با 4 روش درمانی موجود

خار پاشنه از اختلالات کف پا ست که بعلت رسوب کلسیم در پاشنه، باعث ایجاد ضایعه ی استخوانی میشود. این ضایعه ی استخوانی ممکن است زیر پاشنه یا پشت آن دیده شود. این حالت ممکن است بدون درد باشد یا اینکه باعث درد هنگام فشار دادن یا ضربه به توپ شود.

ممکن است خارپاشنه بدون علامت باشد. خارپاشنه میتواند همراه با پلانتار فاشیا باشد، در این وضعیت التهاب نوار پلانتار فاشیا (نوار بافتی ضخیم که از پاشنه تا پنجه پا کشیده میشود) ایجاد میشود. این دو حالت ممکن است به صورت جداگانه یا با هم رخ دهند.

از دست ندهید: واریس پا، درمان قطعی، روشهای گیاهی، ورزشها، عمل لیزر و نکات مهم دیگر

همانطور که در بالا اشاره شد، خار پاشنه ممکن است در زیر پا، پشت پاشنه یا زیر پاشنه بوجود بیاید. اگر آنها در پشت پاشنه قرار بگیرند، اغلب با التهاب تاندون آشیل مرتبط هستند. این می تواند موجب حساس و دردناک شدن پاشنه ی پا شود. به طور معمول، خار پاشنه حدود نیم سانتیمتر طول دارند، بنابراین ممکن است با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد.

پلانتار فاشیا چیست؟

پلانتار فاشیا نوار بافتی ضخیمی است که از استخوان پاشنه شروع شده و در کف و قوس پا کشیده و تا پنجه ها ادامه دارد و وظیفه آن پشتیبانی از گودی کف پا می باشد. پلانتار فاشیا یکی از عوامل اصلی ایجاد خارپاشنه است. این میتواند موجب حساسیت و درد هنگام راه رفتن روی پاشنه ی پا شود.

پلانتار فاشیا و خارپاشنه می توانند به تنهایی یا با هم رخ دهند. این وضعیت می تواند با بیماری های مختلف زمینه ای از قبیل آرتریت واکنشی، اسپوندیلیت آنکیلوزان و هیپراستوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر، مرتبط باشد. در نهایت داشتن پلانتار فاشیا خطر ابتلا به خارپاشنه را افزایش می دهد.

علل خار پاشنه

خار پاشنه به طور ناگهانی ظاهر نمی شود، اما در طی یک دوره زمانی پیشرفت می کند. آنها زمانی که نشانه های اولیه نادیده گرفته می شوند رخ می دهند. علل رایج خارپاشنه به دلیل فشار مداوم به پا حین راه رفتن، دویدن یا پریدن روی سطوح سخت است. علل دیگر ممکن است شامل آرتریت، کوبیدن روی پاشنه، کفشهای نامناسب و کهنه، اضافه وزن و مسائل مربوط به راه رفتن باشد.

خار پاشنه ها اغلب بعلت رسوب تدریجی کلسیم در قسمت پایین استخوان پاشنه ایجاد می شود. فشار و کشش بر عضله و رباط یکی از شایع ترین علل خار پاشنه است. ورزشکارانی که فعالیت های زیادی ازجمله پریدن یا دویدن دارند، اغلب تحت تأثیر خار پاشنه قرار می گیرند.

تشخیص توسط پزشک

خار پاشنه ممکن است هیچ علایمی از خود نشان ندهد. آنها به طور تصادفی در اشعه ایکس یا سایر آزمایشات مربوط به بیماری های پا تشخیص داده می شوند. تشخیص دشوار است چرا که علائم خار پاشنه شبیه به سایر انواع درد پاشنه و مشکلات پا است. جراح ارتوپدی باید این وضعیت را تشخیص دهد.

به طور معمول، یک اشعه ایکس پا برای تشخیص خار پاشنه انجام می شود. سونوگرافی و MRI هم می تواند برای تشخیص پلانتار فاشیا، کلسیفیکاسیون (تجمع کلسیم در یکی از بافتهای بدن) یا التهاب انجام شود. آزمایش های آسیب شناسی، مانند غربالگری آنتی ژن HLA-B27، می تواند به شناسایی اسپوندیلیت آنکیلوزانت کمک کند. آنها علایم مشابه با پلانتار فاشیا ایجاد می کنند.

عوامل خطر خار پاشنه

 • پلانتار فاشیا
 • دیابت
 • ایستادن طولانی مدت
 • اضافه وزن
 • بارداری
 • کف پای تخت
 • افزایش سن
 • آرتروز
 • مشاغلی که راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت دارند
 • ورزش هایی که باعث افزایش فشار بر استخوان پاشنه و بافتهای متصل می شود
 • دویدن و پریدن روی سطوح سخت
 • پوشیدن کفش های نامناسب و غیراستاندارد

علایم خارپاشنه

خار پاشنه همیشه علائم واضحی ندارد. در حقیقت، تقریبا 10٪ از مردم، خار پاشنه بدون درد دارند. با این حال، هنگامی که این خارها در اطراف استخوان ها یا بافت های اطراف پا قرار میگیرند، می توانند درد شدید ایجاد کنند و حرکت مفاصل را تحت تاثیر قرار دهند. علائم عبارتنداز:

 • مشکل در راه رفتن روی سطوح سخت
 • درد شدید هنگام راه رفتن
 • رشد پاشنه استخوانی
 • درد مداوم پاشنه و پا
 • قرمزی، تورم و التهاب پاشنه
 • ناتوانی در حرکت پا به سمت پایین و راه رفتن درست

درمان و درمانهای خانگی خار پاشنه

1- درمان متعارف

هدف از این درمان کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب مجدد است. داروهای ضد التهاب اغلب مفید هستند. یخ هم می تواند برای کاهش درد و التهاب، برروی منطقه آسیب دیده استفاده شود. کفش های ورزشی با کف نرم می تواند از التهاب و تحریک بافتهای خار پاشنه جلوگیری کند. رایج ترین گزینه های درمان برای این شرایط عبارتند از: تمرینات کششی و فیزیوتراپی. کورتیکواستروئیدها ممکن است برای کاهش التهاب در ناحیه آسیب دیده استفاده شوند. در موارد نادر، ممکن است جراحی برای برداشتن خار پاشنه یا فاسیا پلانتر مورد نیاز است.

یکی دیگر از درمان های معمول تزریق استروئید است. با این حال، این همیشه موثر نیست زیرا پاشنه از ساختارهای بسیاری تشکیل شده است که باعث دشوار شدن تزریق در آن محل میشود. اگر درد ناشی خار پاشنه یا فاسیا پلانتر وجود داشته باشد، پزشک ممکن است در پاشنه، داروهای ضد التهاب استروئیدی تزریق کند. تزریق کورتیزون مزایای کوتاه مدتی بهمراه دارد. اگر درمان نادرست باشد، علائم این بیماری می توانند بدتر شوند.

2- جراحی

جراحی معمولا موثر است. با این حال، این روش می تواند گران باشد. در صورت ادامه ی سبک زندگی اولیه بیمار (که موجب خار پاشنه شده است)، احتمال بازگشت آن پس از جراجی وجود دارد. بعد از جراحی، پزشکان ممکن است استراحت، استفاده از یخ و بالا بردن پاها را توصیه کنند. پزشک ممکن است حتی توصیه کند که وزنه ای برروی منطقه آسیب دیده قرار دهید. بعضی از بیماران ممکن است نیاز به استفاده از باند، اسپلینت، کفش جراحی، عصا یا موارد دیگر داشته باشند.

عوارض احتمالی مرتبط با روش جراحی عبارتند از: درد عصبی، بی حسی دائمی در ناحیه آسیب دیده، عفونت، درد مجدد پاشنه و زخم. اگر پلانتار فاشیا ایجاد شود، خطر گرفتگی پا، شکستگی، تاندونیت (التهاب تاندون) و عدم تعادل وجود دارد.

3- تمرینات و ورزشهای مداوم پا

این یک راه حل عالی بلند مدت است که به جلوگیری و کنترل خار پاشنه کمک می کند. برای جلوگیری از عود و ایجاد خار پاشنه و پلانتار فاشیا، هشت مرحله وجود دارد که باید انجام داده شود:

1-جلوگیری از آسیب به پا

2-بازگرداندن دامنه ی وسیعی از حرکات

3-بازگرداندن کنترل عضله قوس پا

4-بازگرداندن کنترل عضلانی پا

5-بازگرداندن بیومکانیک طبیعی پا

6-بهبود تکنیکهای دویدن و پریدن

7-بازگشت به ورزش یا کار

8-انتخاب کفش مناسب

یکی دیگر از روش‌های جالب برای درمان، کریواولتراسوند است. این یک دستگاه الکترومغناطیسی نوآورانه است که از ترکیبی از دو تکنیک درمانی استفاده می ‌کند: کریوتراپی و اولتراسوند. درمان‌ها با کریواولتراسوند فرایند بهبودی را با قطع کردن چرخه و درد و گرفتگی‌ها تسریع می‌کند. این شکل از درمان، گردش خون و متابولیسم سلولی را افزایش می‌ دهد؛ این تخریب توکسین را تحریک می ‌کند و بهبودی را افزایش میدهد.

4- درمان های خانگی و طبیعی

 • منیزیم: برای تشکیل استخوان و استفاده از کلسیم ضروری است. حمام گرم با نمک اپسوم یکی از راه های التیام خار پاشنه است. نمک اپسوم حاوی سولفات منیزیم است که می تواند درد و التهاب را از بین ببرد. همچنین غذاهای سرشار از منیزیم می توانند باعث تسکین خار پاشنه شوند. برخی از این غذاها شامل اسفناج، آووکادو، موز و لوبیا سیاه می باشند.
 • ویتامین B5: از آسیب عصبی جلوگیری کرده و روند بهبودی را تسریع میبخشد. غذاهای غنی از ویتامین B5 شامل آووکادو، دانه های آفتابگردان، تخم مرغ و ماهی سالمون است.
 • آنزیم پروتئولیتیک: به کاهش التهاب کمک می کنند. آناناس شامل برملانین است که می تواند روند بهبودی را تسریع و التهاب را کاهش دهد.
 • رژیم قلیایی: به حفظ PH مناسب کمک میکند که موجب جلوگیری از التهاب و تشکیل کلسیم میشود.
 • روغن ماهی: حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که به مبارزه با التهاب کمک می کند.
 • ماساژ: ماساژ با روغن گرم باعث افزایش جریان مایعات و تسریع روند بهبودی میشود.
 • کفشهای مینیمالیستی: انتخاب کفش مناسب شیوه زندگی و فعالیت بدنی اهمیت زیادی دارد.

چشم انداز بلندمدت

به طور کلی، چشم انداز این وضعیت خوب است. معمولا التهاب به درمان غیر جراحی پاسخ می دهد. جراحی فقط در موارد بسیار نادر مورد نیاز است. نود درصد افراد مبتلا به پلانتار فاشیا یا خار پاشنه با درمان توسط فیزیوتراپی بهبود میابد.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روش درمان زگیل پا یا کف پا در کمتر از 12 روز (قطعی)

پیشگیری

به راحتی میتوان با پوشیدن کفشهای مناسب و به اندازه که قابلیت جذب شوکها را دارد، از ابتلا به خار پاشنه جلوگیری کرد. علاوه بر پوشیدن کفش های مناسب، گرم کردن قبل از انجام ورزش هم اهمیت زیادی دارد. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن می تواند فشار روی پا را کاهش دهد.

رایج ترین مشکلات پا


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
خار پاشنهزگیل پا

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up