ریه پاک

چه کسانی باید پاکسازی ریه کنند؟ 9 روش طبیعی موثر

کشیدن سیگار و یا زندگی در شهرهای بزرگ صنعتی سموم زیادی را وارد ریه ها میکند. این سموم به مرور زمان علاوه بر ریه ها بر کل بدن نیز تاثیر میگذارند. زمانی که سموم وارد خلط شده سلامت تنفس دچار اختلال شده و ریه ها نابود خواهند شد. بیماری‌های مزمن مانند COPD، آسم و فیبروز کیستی باعث تولید مخاط اضافه یا غلظت غیرعادی مخاط می‌شود که می‌تواند ریه‌ها را مسدود کند. در این مقاله سعی کردیم تا موثرترین روش های پاکسازی ریه را برای شما جمع آوری کنیم.

پاکسازی ریه چیست؟

پاکسازی ریه یک روش طبیعی برای سم زدایی، تمیز کردن و تازه کردن دستگاه تنفسی حساس است که نایژه (برونش) و ریه را از سموم محیطی، ارگانیسم های مضر و محرک ها پاکسازی میکند. شما همچنین میتوانید با تمرینات تنفس عمیق، ماساژ یا استفاده از روغنهای گیاهی خاص، ریه ها را پاکسازی و تقویت کنید.

چه کسانی به پاکسازی ریه احتیاج دارند؟

ازآنجاییکه همه ی ما در دنیایی زندگی میکنیم که پر از موادشیمیایی خطرناک و محرکهایی ست که میتوانند موجب فشار دائم بر ریه شوند، پاکسازی ریه میتواند به هرکسی کمک کند، اما با این وجود این بخصوص برای افرادخاصی موثر است. خواه اینکه شما میخواهید عملکرد ریه تان را بهبود بخشید یا اینکه با ترک سیگار زندگی جدیدی را آغاز کنید، پاکسازی ریه میتواند یک شروع عالی برای سبک زندگی سالم باشد.

 • سیگاری ها: شدیدا به سیگاری ها توصیه میکنیم که قبل از اینکه با بیماری های ریه یا آسیب جدی ریه روبرو شوند، سیگار را ترک کنند. اگر در حال حاضر سیگار میکشید، باید ریه هایتان را با یک یا چند روش گفته شده در ادامه ی این مطلب پاکسازی کنید.
 • افرادی که به تازگی سیگار را ترک کرده اند: افرادی که اخیرا سیگار را ترک کرده باشند میتوانند از از پاکسازی ریه شان سود ببرند. درحالیکه هنوز ریه هایشان برای بهبودی و التیام نیاز به زمان دارند، میتوانند این فرایند را با پاک کرد ریه ارتقاء بخشند.
 • افرادیکه بیماری های ریه دارند: برای افرادیکه بیماری های خاصی دارند، هیچ چیز بهتر از توصیه های پزشک نیست. اگر شما این شرایط را دارید ابتدا برای پاکسازی ریه و استفاده از گیاهان دارویی و روغنهای خاص با پزشک مشورت کنید.
 • افرادیکه دارای حیوان خانگی و آلرژی هستند: بسیاری از افراد با آلرژی هایی که میتواند بعلت حیوانات خانگی، گرده ی گیاهان یا دیگر آلرژنهای منتقله از هوا باشد، همیشه با آلرژی سروکار دارند. پاکسازی ریه میتواند به شما برای پاک کردن آلرژنها و تسکین برخی علایم کمک کند.

پس چگونه ریه ها را پاکسازی کنیم؟

1-تکنیک های تنفسی

میتوانید با تمرینات تنفسی عمیق، میزان اکسیژنی که به ریه هایتان میرسد را افزایش دهید. مطالعات نشان داده اند که تنفس عمیق بعداز عمل جراحی به هوارسانی به ریه ها کمک میکند و اکسیژن بیشتری به آنها میرساند و باعث بهبودی میگردد. کشیدن نفس طولانی، آرام و عمیق تنها موجب رسیدن اکسیژن بیشتر به ریه ها نمیشود بلکه موجب اکسیژن رسانی به خون میشود تا در سراسر بدن منتشر شود. این تکنیک به آرام کردن فرد هم کمک میکند. همچنین با این روش تنفس خود را تقویت کنید!

روش اول

 • روی زمین یا تخت دراز بکشید.
 • بالشتی را زیر باسنتان قرار دهید تا مطمئن شوید که قفسه‌ی سینه پایین‌تر از باسن قرار گرفته است.
 • به‌ آرامی از طریق بینی نفس بکشید و از طریق دهان بازدم را انجام دهید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد که این، “تنفس 1 به 2” نامیده می‌شود.
 • این کار را به مدت چند دقیقه ادامه دهید.

روش دوم

 • روی پهلو دراز بکشید و سرتان را روی بازو یا بالشت بگذارید.
 • بالشتی را هم زیر باسنتان قرار دهید.
 • الگوی تنفسی 1 به 2 را انجام دهید.
 • به مدت چند دقیقه ادامه دهید.
 • برای طرف دیگر پهلو نیز این کار را تکرار کنید.

روش سوم

 • چند بالشت را روی زمین قرار دهید.
 • طوری روی زمین دراز بکشید که شکمتان روی بالشت‌ها قرار بگیرد. یادتان باشد که باسنتان بالاتر از قفسه‌ سینه شما باشد.
 • دستانتان را به‌عنوان تکیه­‌گاه زیر سرتان تا کنید.
 • الگوی تنفسی 1:2 را انجام دهید.
 • به مدت چند دقیقه ادامه دهید.

2-بخاردرمانی

بخار درمانی یا بخور دادن شامل استنشاق بخار آب به‌ منظور باز کردن مجاری تنفسی و کمک به ریه‌ها در تخلیه‌ی مخاط است. افرادی که دچار بیماری‌های ریوی هستند ممکن است متوجه شوند که علائمشان در هوای سرد یا خشک بدتر می‌شود. این شرایط آب و هوایی می‌تواند غشای مخاطی در مجاری تنفسی را خشک کرده و جریان خون را محدود کند. برعکس، بخار به گرما و رطوبت هوا می‌افزاید، که می‌تواند تنفس را تقویت کند و به نرم شدن مخاط موجود در مجاری تنفسی و ریه‌ها کمک کند. استنشاق بخار آب یا همان بخور دادن می‌تواند مسکن فوری باشد و به افراد کمک کند راحت‌تر نفس بکشند.

3-روغن های طبیعی

چند قطره از این روغنهای ضروری به دیفیوزر یا مرطوب کننده در خانه تان اضافه کنید. چندین بار از این بخار خنک حاصل از دفیوزر یا مرطوب کننده بصورت عمیق تنفس کنید. این روغنها بوی عالی و خواص آروماتراپی دارند. تصور کنید که دارید در حال تنفس، سموم انباشته شده در ریه را خارج میکنید، این میتواند روند بهبودی را تسریع بخشد.

پونه کوهیپونه فقط در آشپزی استفاده نمیشود بلکه روغن آن برای از بین بردن ارگانیسم هایی مانند قارچ ها و باکتری ها شناخته شده است.

روغن درخت چای: این روغن معروف میتواند موجب تقویت سیتم ایمنی شود.

اکالیپتوس: روغن دیگری از درخت استرالیایی، اکالیپتوس میتواند برضد ویروسها، باکتری ها و قارچها، خواص ضدمیکروبی قوی داشته باشد. علاوه برآن این گیاه سابقه ی طولانی استفاده ی ایمن برای ارتقای سلامت ریه دارد.

نعنامنتول موجود در نعنا میتواند مانند افزایش فعالیت ریه موجب تقویت عملکرد ورزشی شود. این را در ذهن داشته باشید که مصرف بیش از حد آن موجب گرفتگی بینی میشود.

روغن کرچک: بسته های روغن کرچک قرنهاست که بعنوان یک درمان سنتی به بیماری های تنفسی و بهبود گردش لنفاوی کمک میکند. برای کمک به پاکسازی خلط و سموم از ریه ها با روغن کرچک، یک پارچه ی 100 درصد نخی را در روغن کرچکی که کمی گرم کرده اید بخیسانید و تازمانیکه دراز کشیده اید آن را روی قفسه ی سینه تان بگذارید.

3- ورزش (خصوصا پیاده روی سریع)

وقتی بشدت ورزش میکنید و نفسهای عمیق میکشید، این موجب افزایش ظرفیت ریه ها و تقویت کلی سیستم قلبی عروقی، ریه، قلب و رگهای خونی میشود. برعکس این موضوع هم صدق میکند و دانشمندان شواهد غیرقابل انکاری دارند که عدم فعالیت فیزیکی، کل بدن را ضعیف میکند و موجب بیماری میشود. به همین ترتیب همه ی ما میدانیم که حفظ شکل فیزیکی خوب موجب پیشگیری از بیماری های مزمنی مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی میشود. حتی اگر به یک دو آرام بروید،

شما تنفس را به ریه هایتان وارد میکنید و این موجب جریان خون سریعتر در بدن میشود. برای افرادیکه به تازگی سیگار را ترک کرده اند، این به روند بهبودی ریه ها کمک میکند. اگر در محیطی پر از گرده ی گیاهان زندگی میکنید و از آلرژی رنج میبرید؛ باید در خانه ورزش کنید یا از تردمیل استفاده کنید.

4-پرکاشن قفسه سینه

پرکاشن یکی از تکنیکهای فیزیوتراپی قفسه ی سینه است) وقتی مخاط، مایعات یا خلط در قفسه ی سینه ی شما تجمع میابد، میتوان از فیزیوتراپی قفسه ی سینه استفاده نمود. این یک راه حل موثر است اما باید به کمک پزشک یا گاهی اوقات درخانه به کمک دوستان یا اعضای خانواده انجام شود. این روش به این صورت است که فرد در یک موقعیت خاص قرار میگیرد و به آرامی قفسه ی سینه تکان داده میشود یا به آن ضربه زده میشود، سپس خلط بصورت تف کردن یا سرفه خارج میشود. این روش همچنین اکسیژن بیشتری به ریه ها میرساند. ویدیویی از پرکاشن قفسه سینه!

word image 59

روش پرکاشن میتواند برای کمک به از بین بردن علایم در برخی بیماری ها استفاده شود، اما میتوان در هر زمان که گرفتگی ریه وجود داشت از آن استفاده نمود. در زمان سرفه، یک نفر باید به آرامی به پشت شما (نزدیک یکی از ریه ها) ضربه برند. میتوانید همچنین به پهلو دراز بکشید، این باید در زاویه ای باشد که به خارج شدن خلط و موکوس از ریه کمک بکند.

5-رژیم غذایی پاک کننده ریه

مطالعات نشان داده اند که غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان، با تولید مخاط، مایعات و خلط در بدن که تمایل دارند در ریه ها راههای هوایی تجمع یابند، مقابله میکند. آنتی اکسیدان ماده ای ست که از اکسیداسیون در سلولها جلوگیری میکند. میوه ها و سبزیجات خام، منابع خوبی از آنتی اکسیدانها هستند:

 • سبزیجات کریستالی: کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم و دیگر سبزیجات کریستالی موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه میشوند. این اثر برروی افراد سیگاری یا آنها که ترک کرده اند، وجود دارد و با سبزیجات خام، نشان داده شده است که وقتی سیگار را ترک میکنید و بیشتر از این سبزیجات استفاده میکنید، میتوانید آسیب را معکوس کنید. این کاملا باورنکردنی است!
 • عسل: عسل نه تنها سرشار از آنتی اکسیدانها است، همچنین برطبق مروری بر تحقیقات پزشکی اثرات ضدمیکروبی، ضدالتهاب و ضد سرطان هم دارد. از زمان باستان از عسل برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری های ریه و دستگاه تنفس از جمه آسم، سل و دیگر عفونتهای گلو استفاده میشده است. یک قاشق پر از عسل خام بخورید یا میتوانید آن را به یک آنتی اکسیدان دیگر مانند چای سبز اضافه کنید و میل نمایید.
 • توت ها و آب آنها: توتها یک پاک کننده ی قوی ریه هستند. گیلاس، زغال اخته، توت فرنگی یا انواع دیگر توت ها را به رژیم غذایی تان وارد کنید. آب میوه ی آنها میتواند جایگزین خوبی برای میان وعده های ناسالم باشد یا همراه با غذا میل شود. همچنین میتوانید با استفاده از توت ها آب سم زدا درست کنید.
 • زنجبیل: چندین ترکیب شیمیایی طبیعی موجود در ریشه ی زنجبیل یک منبع خوبی از خواص آنتی اکسیدان، ضدالتهاب و ضد سرطان هستند. ترکیبات ضدالتهاب طبیعی موجود در زنجبیل به این معناست که به شکستن مخاط و بهبود گردش خون در بدن کمک میکند. میتوانید از زنجبیل در غذا، بصورت خام در سالادها یا چای زنجبیل (با ریشه زنجبیل و لیموترش و عسل) درست کنید.
 • آلوئه ورا: آلوئه ورا که خاصیت آنتی اکسیدان دارد، به کاهش آسیب بافتهای ریه ناشی از دود سیگار در موش ها کمک میکند. مطالعه ی دوم برروی موشها، نتایج مشابهی پیدا کرد و با افزایش آلوئه ورا تولید ماکروفاژهای بدن که گلبولهای سفیدی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل محرک ها پاسخ میدهد، افزایش پیدا کرد. میتوانید آب آلوئه ورا یا مکملهای آن را استفاده کنید.
 • گیاهان دارویی: بسیاری از گیاهان خاصیتهایی دارند که از سلامت ریه حفاظت میکند. پونه ی کوهی، پوست پرتقال، زنجبیل شامی، اکالیپتوس، نعنا، سینه دارو، بلوط و لوبلیا میتوانند بصورت چای، در غذاها و بعنوان مکملهای دارویی مصرف شوند.

6-موادغذایی مضر برای ریه

برخی غذاها ممکن است موجب تولید موکوس در بدن شود. پس توصیه میکنیم افرادیکه گرفتگی قفسه ی سینه، آسم یا COPD (بیماری مزمن انسداد ریه) دارند، از این غذاها اجتناب کنند:

 1. محصولات لبنی (شیر، پنیر، ماست، بستنی)
 2. گوشتهای فراوری شده
 3. فست فودها
 4. شکلات

7-دمنوش های پاک کننده ریه

1-دمنوش لیمو و عسل و زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند سرفه و احتقان را کاهش دهد. همچنین عسل از سرفه‌های متوالی جلوگیری کرده و لیمو به دلیل دارا بودن ویتامین C سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. نوشیدن این دمنوش ریه‌ها را به طور طبیعی پاکسازی می‌کند.

طرزتهیه

یک تکه زنجبیل را در 4 فنجان آب بریزید و بگذارید بجوشد تا عصاره آن در بیاید، به آن آب یک لیموترش تازه و یک قاشق غذا خوری عسل اضافه کنید و بنوشید.

۲- چای سبز

این دمنوش علاوه بر آنکه به کاهش وزن کمک می‌کند حاوی آنتی‌اکسیدان است که مواد سمی را از بدن دفع کرده و گوارش را بهبود می‌دهد.

طرزتهیه

برای هر نفر 1 قاشق مرباخوری چای سبز را در قوری ریخته و به ازای هر یک قاشق، 1 لیوان آب داغ با دمای 80 تا 85 درجه به آن اضافه کرده و درب قوری را به مدت 7 تا 8 دقیقه بگذارید. سپس آن را بنوشید.چای سبز مانند چای سیاه نیازی به دم کردن روی حرارت ندارد.

۳- نوشیدنی زردچوبه و زنجبیل

خواص دارویی زردچوبه در کنترل سرفه، احتقان و سرماخوردگی تایید شده‌ است. کورکومین موجود در زردچوبه خواص ضد التهابی، آنتی‌اکسیدانی و ضد سرطانی دارد. همچنین زنجبیل حالت تهوع را برطرف کرده و احتقان را کاهش می‌دهد.

طرزتهیه

زنجبیل و زردچوبه رنده شده را به آب جوش اضافه کنید اجازه دهید این ترکیب برای 10 تا 15 دقیقه دم بکشد. اگر دوست دارید عطر و طعم چای بیش از حد قوی نباشد، زمان کمتری را برای دم کشیدن اختصاص دهید.چای را از یک صافی عبور داده و عسل، آبلیمو و فلفل سیاه را به آن اضافه کرده و مواد را با هم ترکیب کنید.

۴- چای ماسالا

این دمنوش از سال‌ها قبل در درمان بیماری‌هایی از قبیل سرفه، سرماخوردگی، احتقان و مشکلات تنفسی کاربرد داشته‌ است. در آماده‌سازی این دمنوش ترکیب‌های دیگری از قبیل زنجبیل و دارچین استفاده می‌شود که این مواد نیز خاصیت ضد التهابی دارند. این دمنوش گلو را صاف کرده و از میزان التهاب آن می‌کاهد.

طرزتهیه

فلفل سیاه، میخک، هل، دارچین را در حرارت بسیار کم به مدت 2 دقیقه روی گاز قرار دهید و سپس از آن خارج کنید و اجازه دهید تا خنک شود. سپس آنها را در یک ظرف بزرگ بریزید و با آب و زنجبیل ترکیب کنید. در آن را بگذارید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند.

معجون های پاک کننده ریه

1-معجون زنجبیل: برای تهیه این معجون قوی کافیست تا آب 1 دسته سبزی شاهی را با 3 سانت ریشه زنجبیل، آب 5 ساقه کرفس،4/1 فنجان آب پیاز را باهم ترکیب کرده سپس با 1 قاشق غذاخوری عسل میل کنید.

2-معجون لیمو و خیار: 6تا10 تکه خیار برش داده شده، نصف یک لیمو و یک مشت کوچک برگ های نعناع را تهیه کنید و باهم ترکیب بنمایید. اجازه دهید اینها یک شب بمانند تا طعمشان جذب شوند.

3-معجون زردچوبه: برای تهیه این معجون کافیست تا 400 گرم پیاز تمیز و برش داده شده، 2 قاشق چای خوری زرد چوبه، 1 لیتر آب ،400 گرم شکر قهوه ای و یک تکه کوچک ریشه زنجبیل را ترکیب و بجوشانید. پس از آن یک ساعت به آن استراحت دهید. روزی دوبار از این معجون استفاده کنید.

مراقبت های خانگی

1- بطور منظم قفسه ها، سقف و همه ی خانه تان را گرد گیری کنید تا آلرژن ها و محرکهای ریه که بنظر گردوغبار هستند، پاک شوند. کسانیکه قالی یا خصوصا حیوانات خانگی دارند باید از خلا با فیلتر HEPA استفاده کنند.

2- بجای استفاده از پاک کننده های شیمیایی قوی که موجب تحریک ریه میشود، از مواد پاک کننده های خانگی خود استفاده کنید یا از ترکیبات پاک کننده ی غیرسمی یا سازگار یا محیط زیست استفاده کنید. گزینه های معمول شامل جوش شیرین، آب لیمو و سرکه هستند که میتوانید با آنها کارتان را آغاز کنید.

3- یک تصفیه کننده ی هوا با کیفیت خوب میتواند مواد حساسیت زا، گردوغبار و آلاینده ها را از هوای خانه تان خارج کند و به ریه هایتان کمک کند تا استراحت کنند.

4- گیاهان خانگی موجب تولید اکسیژن میشوند، چیزی که ما انسانها برای زنده ماندن به آن نیاز داریم. آنها همچینین ترکیبات شیمیایی سمی را از هوا خارج میکنند

بهترین گیاهان پاک کننده هوا

در منزل یا هر جایی که هستید سعی کنید از این گیاهان اطرافتان داشته باشید:

 • نخل بامبو؛
 • فیکوس؛
 • پیچک انگلیسی؛
 • سرخس بوستون؛
 • پاتوس طلایی؛
 • گیاه عنکبوتی؛
 • نخل خرمای کوتوله؛

جمع بندی

اولین راه برای بهبود سلامت ریه، کاهش استنشاق مواد سمی است. برای سیگاری ها این بدان معنی ست که وقت ترک سیگار است. افرادیکه اخیرا سیگار را ترک کرده اند، درحال حاضر سیگاری هستند، آنهاییکه دائما در معرض دود سیگار قرار دارند، افرادیکه بیماری ریه دارند یا آنهاییکه در معرض آلودگی هوا قرار دارند، میتوانند از پاکسازی ریه سود ببرند.

منبع 1 منبع 2

پنومونی ریه چیست؟ چگونه عفونت ریه در افراد مسن را درمان کنیم؟

بهترین و جدیدترین روش درمان عفونت ریه چیست؟ (خانگی و مدرن)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
پنومونی ریهریه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up