چاقی

آیا با داشتن اضافه وزن هم میتوان سالم بود؟ (نتایج تحقیقات جدید)

اگرچه پزشکان از مدتها پیش به بیماران توصیه می کردند که برای سالم ماندن باید شاخص توده بدنی (BMI) زیر 25 را حفظ کنند، اما رابطه بین سلامتی و وزن هنوز هم پیچیده است. کارشناسان زیادی به طور پیوسته کار می کنند تا نشان دهند ارتباط گسترده ای بین وزن و سلامتی وجود ندارد. تحقیقات نشان می دهد که در واقع با وجود اضافه وزن و چاقی هم هنوز میتوان سالم بود.

چاقی و بیماری؟

افرادی که بدن چاقی دارند ، ممکن است از طرف دوستان و خانواده مورد تمسخر قرار بگیرند. اما قبل از اینکه از روی ظاهر کسی را قضاوت کنید ، این را در نظر بگیرید: یک مطالعه جدید نشان داد که 29٪ افرادیکه از نظر پزشکی چاق هستند ، بدن کاملاً سالمی دارند. حتی 16٪ افراد بسیار چاق هم سالم بودند. با این حال ، 30٪ از افراد با وزن “سالم” از نظر متابولیکی ناسالم بودند.

حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اضافه وزن می تواند مفید باشد. شواهد موجود نشان می دهد كه افراد دارای اضافه وزن در هنگام ابتلا به بیماری هایی مانند ذات الریه و سرطان می توانند میزان بقای بالاتری داشته باشند.

علاوه بر این ، در مورد استفاده از BMI برای تعیین اضافه وزن در افراد ، اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. BMI بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر ، از ترکیب ساده ی قد و وزن استفاده می کند. برای مثال یک زن حامله که در دوران بارداری اضافه وزن پیدا میکند ، در محدوده ی چاقی خطرناک طبقه بندی شود. در مقابل ، یک ورزشکار عضلانی با درصد چربی کم بدن هم با توجه به این شاخص، چاق محسوب میشود. حتی در بین افرادی که باور دارند وزن شاخص خوبی برای سلامتی است هم محاسبات BMI همچنان بحث برانگیز است.

درنظر گرفتن چاقی به عنوان منشا بیماریها، از ناباروری گرفته تا درد مزمن ، باعث می شود که پزشکان چشم خود را از سایر علائم ببندند.

بنابراین ، جنگ با چاقی ممکن است جنگی برای حفظ اعتماد بنفس و سلامتی باشد. افراد چاق از قبل می دانند که اضافه وزن دارند ، اما کاهش وزن کار ساده ای نیست.

چاقهای لاغر

مصرف کالری بیش از حد و ورزش بسیارکم در نهایت باعث افزایش وزن می شود ، اما این در افراد مختلف متفاوت است. متابولیسم آهسته ، تغییرات سیستم غدد درون ریز و سایر عوامل می توانند بر میزان افزایش وزن فرد تأثیر بگذارند. برای مثال بعضی از افراد لاغر هرگز ورزش نمی کنند با این حال ، این بدان معنی نیست که آنها کاملا سالم هستند.

برخی از متخصصان از اصطلاح “چاقهای لاغر” برای اشاره به افراد ظاهراً لاغر با مشکلات متابولیکی مانند فشار خون بالا یا مقاومت به انسولین استفاده می کنند. پزشکان و متخصصان دیگری که فقط یا در درجه اول به وزن متمرکز می شوند ممکن است لازم باشد اینگونه مشکلات را هم درنظر بگیرند.

ارزیابی های بهتر برای سلامتی

وزن می تواند در مورد سلامتی به چند نکته اشاره کند ، به خصوص اگر بدون هیچ دلیل مشخصی وزن خود را افزایش یا از دست داده اید. اما این تنها معیار سلامتی نیست. برخی از فاکتورهای دیگر که باید هنگام ارزیابی سلامت به آنها توجه کرد عبارتند از:

اگر پزشکتان باعث می شود از وزن خود شرمنده شوید یا سایر اقدامات بهداشتی را نادیده بگیرید ، وقت آن است که پزشک جدیدی پیدا کنید. افراد بسیار چاق هم میتوانند کاملا سالم باشند. حتی اگر سالم نیستید ، پزشک باید تمام نگرانی های شما را در نظر بگیرد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
چاقیسلامت عمومی بدن

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up