ضربه مغزی

علائم اولیه ضربه مغزی کدامند و چقدر طول می کشند؟

مغز مرکز کنترل بدن ماست. این ارگان تقریبا تمام مراحل اساسی زندگی را تنظیم می کند. اما مغز نیز مانند هر ارگان دیگر می تواند صدمات زیادی را به خاطر وجود دلایل اولیه و ثانویه تجربه کند. آسیب مغزی شامل تخریب یا تباهی سلول های ذهن از طریق تروما، سکته مغزی یا علل اکتسابی است. آسیب مغزی تروماتیک هنگامی اتفاق می افتد که مغز در اثر نیروی خارجی آسیب دیده باشد، مانند حوادث. در سكته مغزی ممكن است لخته خون یا جسم خارجی وجود داشته باشد كه رگ خونی را در مغز مسدود می كند و از این طریق آسیب مغزی ایجاد می شود. علل دیگر ممکن است به خاطر دلایل داخلی باشد.

آسیب مغزی عواقبی مانند تغییر در زندگی هم برای بیمار و هم برای عزیزانش دارد. اول از همه، آسیب مغزی می تواند بر نحوه تفکر، یادآوری و یادگیری تاثیر بگذارد. فردی که آسیب مغزی را تجربه کرده است می تواند در سرعت فکر کردن، حافظه، درک مطلب، گفتار، رفتار و احساسات تغییراتی را تجربه کند. هم چنین ممکن است بیمار در اثر آسیب مغزی دچار مشکلات جسمی شود. به همین دلیل است که باید تا حد ممکن علائم اولیه آسیب مغزی را بشناسیم تا از بروز این پیامدهای هولناک جلوگیری کنیم.

در هنگام صدمه به سر، چندین تغییر در مغز و مایع نخاعی اتفاق می افتد. مایع نخاعی مایعی است که مغز را احاطه کرده و به عنوان یک عامل حمایتی و جاذب شوک عمل می کند. در نتیجه ضربه ناگهانی به سر، بلافاصله ممکن است یک ضربه مغزی ایجاد شود.

علائم و نشانه های یک ضربه مغزی می توانند روزها، هفته ها یا حتی طولانی تر باقی بمانند. که این امر بستگی به شدت آسیب دیدگی مغز دارند. در افراد مسن و کودکان کوچک تر، اثرات ممکن است طولانی تر باشند.

8 علامت بدن که نشان از سکته مغزی می دهند

نشانه های اولیه آسیب مغزی علائم مربوط به تفکر یا به خاطر سپردن، تاثیرات جسمی، اثرات عاطفی یا خلقی و تغییر خواب است. در مراحل اولیه آسیب دیدن مغز، بیمار ممکن است در تفکر درست و واضح دچار مشکل شود و حتی ممکن است احساس کندی و کرختی کند. او ممکن است در تمرکز یا در به خاطر سپردن اطلاعات جدید مشکل داشته باشد. هم چنین بیمار ممکن است سر درد یا تاری دید را تجربه کند و ممکن است حالت تهوع، سرگیجه یا استفراغ داشته باشد. سایر افراد ممکن است نسبت به نویز یا نور حساسیت داشته باشند یا ممکن است مشکلات تعادلی ایجاد کنند. برخی از افراد نیز ممکن است احساس کنند که کمبود انرژی دارند و احساس خستگی کنند.

word image 86

تروما هم چنین می تواند فرد را از نظر عاطفی تحت تاثیر قرار دهد. او ممکن است غم، تحریک پذیری، عصبی بودن، اضطراب یا احساسات بیش از حد را بعد از یک رویداد تجربه کند. هم چنین ممکن است فرد دچار مشکلات خواب شود؛ مثلا بیش از حد معمول یا کم تر از حد معمول بخوابد یا ممکن است در خوابیدن با سختی رو به رو شود.

همه علائم آنی یک ضربه مغزی نیاز به مراقبت فوری پزشکی ندارند. علائم خطرناکی که باید در بزرگسالان مراقب آن ها بود شامل سر دردهایی است که از بین نمی روند، ضعف یا بی حسی در بدن، حالت تهوع یا استفراغ مکرر و گفتار نامفهوم و بریده بریده. اگر بیمار نمی تواند از خواب بیدار شود یا احساس خستگی بسیار می کند، یا این که یکی از مردمک چشمانش بزرگ تر از دیگری است، فورا او را به اورژانس برسانید.

انواع سردرد (جدید و غیر جدی)، علت ها و روشهای ساده درمان

اگر بیمار تشنج کرده است، نمی تواند افراد یا مکان ها را تشخیص دهد، رفتاری غیر معمول دارد، گیج یا آشفته است و یا هوشیاری خود را از دست داده، فورا او را به اورژانس برسانید. در مورد کودکان نیز اگر علاوه بر علائم و نشانه های ذکر شده در بالا، گریه آن ها متوقف نشد یا از تغذیه امتناع کردند، آن ها را به اورژانس برسانید.

منبع


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های مغزیضربه مغزی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up