سندروم تونل کارپال

سندروم تونل کارپال چیست؟ عمل جراحی، مدت زمان بهبودی و چند نکته مهم

برای یک لحظه از تایپ و کلیک کردن دست نگه دارید و بگذارید انگشتان و مچ دستتان استراحت کند. فراموش کردن انجام این کار در طول روز می تواند منجر به ورم و فشرده سازی اعصاب دست شود. حرکت مکرر مچ دست ، مانند تایپ کردن یا قرار گرفتن در معرض لرزش ها ، مانند کار با ابزار آلات، ممکن است منجر به سندرم تونل کارپال شود.

سندرم تونل کارپال چیست؟

تونل کارپال یک گذرگاه باریک در مچ است که از هشت استخوان کوچک (کارپال) و یک رباط تشکیل شده است. این بیماری ، گیر افتادگی و فشرده شدن عصب در داخل تونل کارپ می باشد.

سندرم تونل کارپال (CTS) هنگامی رخ می دهد که عصبی که از تونل عبور می کند فشرده شود و باعث بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، درد و ضعف دست شود. فشرده سازی عصب زمانی اتفاق می افتد که تاندون ها متورم می شوند و حجم تونل کافی نباشد. عوامل مادرزادی ، آسیب دیدگی ، بیماری های خود ایمنی و ضربه و لرزش سنگین از جمله دلایل ابتلا به این بیماری هستند.

 سندروم کوشینگ چیست؟ در مورد هایپرکورتیزولیسم(افزایش کورتیزول) بیشتر بدانید!

عمل جراحی تونل کارپال با ایجاد فضای بیشتر در تونل ، عصب فشرده را آزاد می کند. از گزینه های درمانی غیر جراحی برای سندرم تونل کارپال خفیف استفاده می شود. جراحی در موارد شدید و مواقعی که روشهای غیرجراحی کارساز نباشند، استفاده میشود. اگر عصب در زمان زیادی فشرده بماند ، ممکن است ماهیچه های مچ دست و دست کوچک تر و ضعیف تر شوند و احساس دایما کاهش یابد.

عمل جراحی تونل کارپال چگونه انجام می شود؟

برای رفع سندرم تونل کارپال دو نوع جراحی وجود دارد.

 • جراحی اندوسکوپیک: این روش با برش جراحی کوچک انجام می شود. بسته به میزان بریدگی دست ، بهبودی میتواند طولانی تر و دردناکتر باشد. در این روش پزشک از یک وسیله ی لوله مانند بنام اندوسکوپ استفاده میکند تا آن ناحیه را ببیند و از ابزارهای دیگر برای برش استفاده میکند.
 • جراحی باز: غالبا این روش ترجیح داده می شود. در روش دوم احتمال بروز عوارض کمتر است و به همین دلیل ارجحیت بیشتری دارد.

جراحی تونل کارپال یک عمل سرپایی است ، به این معنی که مجبور نخواهید شد شب را در بیمارستان بگذرانید.

قبل از عمل جراحی ، یک بیهوشی موضعی انجام می شود که بازو و مچ را بیحس کند. همچنین به شما دارویی داده می شود تا بتوانید بخوابید. در حین جراحی هیچ دردی نخواهید داشت. بعد از اتمام عمل جراحی ، پزشک برش را با چند بخیه میبندد و یک باند نرم روی مچ شما قرار می دهد. پزشک به شما توصیه میکند که انگشتان دست خود را به طور مرتب در طول روز حرکت دهید و دست و مچ خود را بالا نگه دارید تا ورم و درد بعد از عمل کاهش یابد. پس از عمل پزشک داروهای مسکن تجویز میکند که باید طبق نسخه مصرف شوند. این داروها ممکن است موجب خواب آلودگی و سستی فرد شوند بنابراین احتیاط لازم است.

مدت زمان بهبودی سندرم تونل کارپال چقدر است؟

جای عمل در مچ و دست باید طی حدود یک هفته بهبود یابد. در حالی که آنها در حال بهبودی هستند ، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت باید ناحیه عمل را تمیز و خشک نگه دارید. بهبودی پس از عمل جراحی معمولاً چند هفته طول می کشد. بهبود عصب بلافاصله آغاز می شود و با گذشت زمان ادامه می یابد. به طور کلی عملکرد و احساس بیمار به تدریج بهبود می یابد. پزشک در صورت تمایل ، کاردرمانی را برای بهبود حرکت و قدرت مچ و دست انجام می دهد.

آماده شدن برای جراحی

مهمترین راه آماده سازی برای جراحی ، پی بردن به مزایا و همچنین خطرات جراحی و همچنین پیروی از دستورالعمل های پزشک است. اگر در گذشته مشکلی با بیهوشی داشتید ، حتما در مورد آن با پزشک صحبت کنید. اگر سیگار می کشید ، آن را ترک کنید. استعمال سیگار باعث بدتر شدن عصب می شود.

به حداقل رساندن اثرات تونل کارپال

شما نمی توانید از ابتلا به سندرم تونل کارپال جلوگیری کنید ، اما می توانید چند روش کوچک اما قابل توجه در نحوه درمان مچ دست خود ایجاد کنید تا اثرات آن را در کوتاه مدت کاهش دهید.

 • تمام فعالیت های روزمره را با بهترین ارگونومی(وضعیت بدن) انجام دهید.
 • سطح صفحه کلید را با آرنج هم تراز نگه دارید.
 • مچ دست را در وضعیت راحت قرار دهید.
 • از خم کردن و کشیدگی بیش از حد مچ دست جلوگیری کنید.
 • انگشتان خود را گرم نگه دارید.
 • مچ دست خود را استراحت دهید.
 • برای کاهش درد ، روی مچ های ملتهب یخ قرار دهید.
 • مچ دستتان را با تمرینات ایزومتریک و کارهای روزمره تقویت کنید.
 • به نشانه های بدن توجه کنید.

سندروم پای بیقرار چیست؟ علت، روش تشخیص و جدیدترین متدهای درمان خانگی

سندرم چیست و سندرم های ژنتیکی کدامند؟ چطور آنها را تشخیص دهیم؟

ویدیوی کوتاه زیر را حتما ببینید

 

حرف آخر…

بعضی اوقات ، با وجود بهترین توجهات و تلاش ها ، مشکلات هنوز هم راه خود را پیدا می کنند. هنگامی که مشکلات دست با درد ، بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا از بین رفتن قدرت / گرفتن اشیاء در دست همراه است ، حتما زودتر به پزشک مراجعه کنید. تشخیص سريع بيماري سندرم تونل كارپال در مراحل اوليه ، بهترين درمان و نتيجه را ارائه مي دهد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسندروم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up