بنزوئیل پروکساید

کاربرد بنزوئیل پروکساید برای جوش، عوارض و نحوه مصرف اصولی

این مطلب نتیجه جدیدترین تحقیقات مجلات پزشکی معتبر دنیا راجب بنزوئیل پروکساید، یکی از بهترین داروهای موضعی درمان جوش می باشد. در این مقاله با کاربرد این پماد/کرم/ژل/لوسیون، عوارض آن و نحوه استفاده اصولی آن آشنا می شوید.

چگونه آکنه را با بنزوئیل پروکساید درمان کنید؟

اگردرمان با بنزوئیل را تازه شروع کرده اید یا اینکه به دنبال راهی برای درمان آکنه هستید، احتمالاً پرسشهایی را در ذهنتان دارید. چگونگی درمان آکنه را با این دارو یاد بگیرید و بهترین نتیجه را از این راه بدست آورید.

بنزوئیل پروکساید چیست؟

بنزوئیل پروکسید یک داروی موضعی است و برای درمان آکنه استفاده می شود. به اشکال مختلف یافت میشود، مثل؛ پاک کننده ها، لوسیون ها، کرم ها، ژل ها و تونر. در حقیقت، اگر از محصولات مراقبت پوستی استفاده میکنید، احتمالا بنزوئیل پروکسید یکی از داروهایی بوده که در این مورد از آن استفاده کردید؛ زیرا دارویی رایج در بین محصولات ضد آکنه میباشد.

بنزوئیل پراکسید فقط برای درمان OTC نیست. بلکه از موادی است که در داروهای ترکیبی درمان آکنه مورد استفاده قرار میگیرد مانند:

  • بنزاکلین، آکانیا، اونکستون ودوک (همه این محصولات بنزوئیل پروکسید و کلیندامایسین دارند)
  • بنزامایسین (بنزوئیل پروکسید و اریترومایسین)
  • اپیدیو (بنزوئیل پروکسید و آداپالن)

بنزوئیل پراکسید ضد میکروب است یعنی میزان باکتریهای روی پوست را کاهش میدهد. هر چه باکتری کمتر باشد بیرون ریختن جوش هم کمتر میشود. بنزوئیل پراکسید باعث بسته شدن منافذ پوست و مؤثرترین درمان برای آکنه است.

حتما بخوانید: علل، نشانه ها و جدیدترین روش درمان سریع جوش صورت (2019)

عوارض جانبی احتمالی

  • از شایعترین عارضه جانبی این دارو، مانند اکثر داروهای ضد آکنه، خشکی پوست و لایه برداری است. بهترین راه این است که به آرامی درمان را شروع کنید و به پوست خود فرصت دهید تا به این دارو عادت کند. هر روز به مدت یک یا دو هفته، درمان با این دارو را ادامه دهید. بهتراست دراین دوره از یک مرطوب کننده خوب هم استفاده کنید.
  • این دارو باعث حساستر شدن پوستتان میشود برای همین باید مرتب از ضدآفتاب استفاده کنید.
  • حتی اگر با دقت و آرام درمان را شروع کنید، باز هم پوستتان خشک میشود، خیلی خشک و همین خشکی سبب پوسته پوسته شدن پوستتان میشود. البته این عارضه جانبی طبیعی است. برای درمان به اندازه کافی از مرطوبکننده استفاده کنید، حداقل روزی دوبار.
  • اگر پوستتان فوق العاده خشک و لایه برداری میشود، قبل از استعمال از لوسیون بنزوئیل پراکسید یا ژل استفاده کنید؛ زیرا به عنوان حائلی بین دارو و پوست شما عمل می کند.
  • در طول درمان با این دارو خشکی پوست، پوسته پوسته شدن وهمچنین کنده شدن پوست از بین میرود، زیرا پوستتان به آن عادت میکند، البته ممکن است این روند چند هفته طول بکشد.

پوست من واقعا بد است آیا به بنزویل پراکسید آلرژی دارم؟

word image 27

کنترل بنزوئیل پروکسید برای بعضیها، مخصوصاً اگر پوست فوق العاده حساس داشته باشند مشکل است. برخی افراد واقعا به این دارو حساسیت دارند. اما بین آلرژی به بنزوئیل پراکسید و عوارض جانبی این دارو تفاوت وجود دارد.

پراکسید بنزوییل سبب خشکی شدید پوست، لایه برداری و همچنین سبب ایجاد لک میشود. ممکن است پس از مصرف دارو، قرمزی، سوزش و خارش را نیزمشاهده کنید. این واکنش ها طبیعی است.

حتما بخوانید: داکسی سایکلین چیست؟ عوارض، نحوه و مقدار مصرف برای جوش صورت

اگر پوستتان دچار تورم، قرمزی شدید، تاول و یا تحریکات پوستی شدید شد، نشان میدهد که نسبت به این دارو حساسیت دارید. در هر صورت، ازاستعمال این دارو خودداری کنید و با پزشکتان تماس بگیرید.

آیا بنزوئیل پروکسید جزء پراکتیو نیست؟

word image 28

بله ماده اصلی در پراکتیو، بنزوئیل پروکسید میباشد.

پراکتیو به عنوان اولین محصول درمان آکنه با شکست مواجه شد. برخی از محصولات پراکتیو از موادی همچون، اسید گلیکولیک یا سالیسیلیک تشکیل شدهاند. اما پراکتیو تنها روش درمانی آکنه نیست که دارای پراکسید بنزوئیل است. بسیاری از برندهای دارویی دیگر ردی ازپراکتیو در خود داشتهاند، بنابراین اگربه دنبال محصول مراقبت از پوست مخصوصاً آکنه هستید، گزینه های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.

بسیاری از محصولات درمان آکنه ارزان تر از پراکتیوهستند، بنابراین در این مورد می توانید پولتان را پسانداز کنید. شما به محصولی همهکاره نیاز ندارید. می توانید پاک کننده های بنزوئیل پراکسید و لوسیون ها را به طور جداگانه بخرید. بطور کلی روش درمان آکنه را خودتان انتخاب کنید.

مدت زمان مشاهده نتایج استفاده از این دارو

برای نتیجه گرفتن از این دارو باید صبر داشته باشید. بنزوئیل پراکسید، مانند سایر درمان ها، زمان میبرد. برای بهبود ونتیجه گرفتن لازم است هشت تا ده هفته منتظر بمانید.

برای خرید محصول مشابه  پرفروش کلیک کنید 

برای اینکه آکنه زودتر درمان شود وسوسه نشوید که داروهای بیشتری مصرف کنید یا اینکه از این دارو به مقدار بیشتری استعمال کنید. در اینصورت عوارض جانبی افزایش مییابد و آکنه دیرتر بهبود مییابد. ممکن است در این مدت آکنههای جدیدی ایجاد شود، نگران نشوید. در طی چند هفته، بهتر و بهتر میشوند.

اگر بیشتر از 12 هفته از این دارو استفاده کردید و نتیجه ای نگرفتید، باید به پزشکتان مراجعه کنید تا داروی جدیدی برایتان تجویز کند.

نکاتی برای استفاده از بنزوئیل پروکسید

هنگامی که درمانتان را با بنزوئیل پروکسید شروع کردید، مهمترین نکتهای که باید به یاد داشته باشید: این دارو با شما سازگاری دارد. بهترین دوستتان در درمان آکنه است. به این ترتیب شما سریعترین روند بهبودی را مشاهده میکنید. برای استفاده از این دارو مقاومت داشته باشید.

نکته مهم: بنزوئیل پروکسید نباید با حوله یا بالش شما تماس داشته باشد زیرا سبب ایجاد لکه میشود. استفاده از پارچه کتانی سفید و استفاده از لباسهای قدیمی موقع خواب بهتر است چرا که از ایجاد لکه جلوگیری میکند یا آنرا به حداقل میرساند. (حداقل هنگامی که لک شد، شما ناراحت نمیشوید).

حتما بخوانید: 7 اشتباه رایج که درمان آکنه پوست را کند می کند+ راه حل (از زبان فوق تخصص)

داروهای مشابه برای درمان جوش صورت

سخنی از سالم-زیبا

بنزوئیل پروکسید درمانی مؤثر برای آکنه و OTC بنزوئیل پروکسید برای آکنه سبکتر مناسب است. تجویز پروکسید بنزوئیل برای درمان آکنههای متوسط بهتر است. پروکسید بنزوئیل تنها گزینه درمان آکنه نیست. اگرآکنه دارید و برای کنترل آن به کمک نیاز دارید، به پزشک مراجعه کنید تا شما را ببیند این اولین گام برای درمان بیماری پوستی است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آکنهبیماریهای پوستدرمان جوش صورت

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up