اسپری سالبوتامول

طرز مصرف اسپری سالبوتامول، قیمت و نکات دیگر

سالبوتامول برای تسکین علائم آسم و COPD مانند سرفه، عطسه و احساس نفس نفس زدن استفاده می شود. این دارو با آرام کردن عضلات راه های هوایی درون ریه ها، تنفس را آسان تر می کند.

سالبوتامول به صورت اسپری تنفسی وجود دارد و این اسپری ها معمولا آبی رنگ هستند. این دارو برای افرادی که نمی توانند از اسپری تنفسی به خوبی استفاده کنند، گاهی به شکل قرص، کپسول یا شربت تجویز می شود. همچنین می تواند با استفاده از یک نبولایزر استفاده شود اما معمولا فقط برای آسم شدید یا COPD است. نبولایزر دستگاهی است که به تنفس شما کمک می کند، به این صورت که دارو را به شکل غبار از طریق یک ماسک صورت تحویل می دهد. می توانید از نبولایزر در بیمارستان استفاده کنید یا ممکن است یکی برای مدیریت شرایطتان در خانه به شما داده شود.

اطلاعات مهم

 • اسپری های تنفسی سالبوتامول ایمن و موثر هستند و اگر از آنها طبق دستور پزشک، داروساز یا پرستارتان استفاده کنید، عوارض جانبی کمی دارند.
 • اسپری های تنفسی سالبوتامول با عنوان اسپری های “تسکین دهنده ” شناخته می شوند زیرا زمانی که به آن ها نیاز دارید، تسکین سریعی برای مشکلات تنفسی هستند. در بیشتر موارد، اسپری دیگری برای جلوگیری از علائمتان به شما داده خواهد شد و شما باید به طور مرتب هر روز از آن استفاده کنید.
 • اگر نیاز دارید که از اسپری سالبوتامول بیشتر از 3 بار در هفته استفاده کنید، می تواند نشانه ای باشد که مشکل تنفسی تان به خوبی کنترل نمی شود. با پزشک، داروساز یا پرستارتان صحبت کنید.
 • استفاده از سالبوتامول در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است.
 • نام های تجاری متداول برای اسپری های تنفسی سالبوتامول عبارتند از: ونتولین، ایرومیر، آسمالال، ایزیهیلر، پولوینال، سالامول، ایزی-بریث و سالبولین.

همچنین بخوانید: استیل سیستئین استنشاقی، طرز مصرف اصولی و همه نکات مهم

چه کسی می تواند و چه کسی نمی تواند استفاده کند

 • سالبوتامول می تواند توسط بزرگسالان و کودکان در هر سنی استفاده شود.
 • سالبوتامول برای افراد دارای مشکلات سلامتی ویژه مناسب نیست.

اگر دارای هر یک از موارد زیر هستید، پیش از شروع سالبوتامول با پزشکتان صحبت کنید:

 • در گذشته به سالبوتامول یا هر داروی دیگری حساسیت داشته اید.
 • از داروهای دیگر از جمله آن هایی که از داروخانه می خرید، داروهای گیاهی یا مکمل ها مصرف می کنید.
 • اختلال ارثی نادر تغذیه ای عدم تحمل گالاکتوز، کمبود لاپ لاکتاز یا غربالگری گلوکز-گالاکتاز دارید. از آنجایی که بسیاری از محصولات سالبوتامول حاوی لاکتوز هستند، اگر این بیماری ها را دارید، نباید لاکتوز دریافت کنید.

اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، هر چند مقدار لاکتوز در محصولات سالبوتامول خیلی کم باشد، باعث بروز مشکل برایتان می شود.

چگونگی و زمان مصرف

فقط در زمان نیاز از سالبوتامول استفاده کنید. این زمان ممکن است وقتی باشد که علائمی مانند سرفه، عطسه، تنگی نفس و احساس خفگی در قفسه ی سینه دارید یا وقتی که می دانید قرار است فعالیتی نفس گیر مثل بالا رفتن از پله یا ورزش داشته باشید. باید در مدت چند دقیقه تفاوتی در تنفستان احساس کنید.

روش معمول استفاده از این اسپری برای کودکان و بزرگسالان به صورت زیر است:

 • 1 یا 2 پاف سالبوتامول در مواقع نیاز
 • تا بیشینه ی 4 بار در 24 ساعت (با صرفنظر از اینکه در یک زمان 1 یا 2 پاف داشته اید)

سالبوتامول گاهی اوقات برای پیشگیری از علائم تنفس در وهله اول تجویز می شود. این زمان می تواند قبل از موقعیت هایی مانند ورزش یا قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی باشد. در این شرایط، دوز معمول همچنان 1 یا 2 پاف در هر مرتبه است.

اگر لازم است بیشتر از 4 بار در 24 ساعت از اسپری تان استفاده کنید:

 • ممکن است به این معنی باشد که مشکل سلامتتان بدتر شده و به درمان متفاوتی نیاز دارید.
 • این احتمال برایتان بیشتر است که دچار عوارض جانبی مانند افزایش ضربان قلب، عصبی شدن و سر درد شوید.

اگر نیاز دارید در موارد زیر از اسپری تان استفاده کنید، پزشک یا داروساز را ملاقات کنید:

 • بیشتر از 4 بار در 24 ساغت
 • بیشتر از 2 روز در هفته
 • نصف شب حداقل یک بار در هفته

حتما بخوانید: آسم چیست؟ علایم، روشهای درمان طبیعی و دارویی و نکات مهم دیگر

در طول حمله آسم

در حمله ی ناگهانی آسم می توانید سالبوتامول بیشتری مصرف کنید تا 10 پاف، اما بین دوزها باید 30 ثانیه صبر کنید و همیشه اسپری را تکان دهید. می توانید این دوز را 10 دقیقه ی بعد تکرار کنید. فورا به بیمارستان بروید یا آمبولانس خبر کنید، اگر خودتان یا کودکتان:

 • به سختی نفس می کشید.
 • علائم آسم دارید که بهتر نمی شوند.

حملات آسم می توانند خیلی سریع بدتر شوند. برای درمان حملات شدید آسم، سالبوتامول می تواند از طریق یک نبولایزر تجویز شود. نبولایزر دستگاهی است که دارو را به صورت غبار از طریق یک ماسک صورت تحویل می دهد. این دستگاه احتمالا توسط پزشکتان به شما داده می شود.

مصرف بیش از حد

ممکن است متوجه شوید که ضربان قلبتان سریعتر از معمول است و احساس ضعف کنید. این عوارض جانبی تا زمانی که درد قفسه سینه نداشته باشید، خطرناک نیستند و معمولا در عرض 30 دقیقه یا حداکثر چند ساعت از بین می روند.

چگونگی استفاده

اسپری تنفسی سالبوتامول سریعا باعث آسان تر شدن تنفس شما می شود. استفاده از اسپری های تنفسی می تواند سخت باشد و اشتباهات در شیوه ی استفاده می تواند باعث شود مقدار بسیار کمی از دارو وارد ریه ها، یعنی جایی که به آن نیاز است، شود. پیش از استفاده از اسپری تنفسی تان، بروشور داخل بسته را مطالعه کنید. این بروشور شامل اطلاعات و شکل هایی است که چگونگی استفاده از اسپری، تمیز نگه داشتن آن و مدت زمان استفاده پیش از تعویض را به شما نشان می دهد. بسیار مهم است که از اسپری تان به درستی استفاده کنید. به این ترتیب مقدار مناسبی از سالبوتامول وارد ریه ها شده و بیشترین سود دهی را دارد.

نکته مهم: برای دریافت بیشترین سود از اسپری تنفسی، باید روش استفاده تان به طور مرتب چک شود. اگر در مورد چگونگی استفاده از اسپری تنفسی مطمئن نیستید یا یک سال است که روش استفاده تان چک نشده است، از پزشک، داروساز یا پرستارتان بخواهید تا هنگام استفاده شما را تماشا کند.

استفاده از اسپیسر به همراه اسپری

اگر استفاده از اسپری برای خودتان یا فرزندتان دشوار بود، پزشکتان ممکن است یک اسپیسر به شما بدهد تا همراه آن استفاده کنید. اسپیسر یک ظرف بزرگ فلزی یا پلاستیکی همراه با یک دهانه و یک سوراخ برای اسپری است. زمانی که همراه اسپری استفاده شود، ورود مقدار مناسب سالبوتامول به ریه ها را آسان تر می کند.

اسپیسرها به ویژه برای دادن سالبوتامول به کودکان سودمندند. پزشک، داروساز یا پرستارتان می تواند نحوه ی استفاده از یک اسپیسر به همراه اسپری را به شما نشان دهد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی متداول

بیشتر از 1 در 100 نفر بعد از مصرف 1 یا 2 پاف از اسپری، این عوارض جانبی را دارند:

 • احساس ضعف و سستی
 • ضربان قلب سریع برای مدتی کوتاه (اما بدون درد قفسه سینه)
 • سر درد
 • گرفتگی عضلات

این عوارض جانبی خطرناک نیستند و وقتی بدنتان به سالبوتامول عادت کرد، به تدریج بهبود پیدا می کنند.

اگر این عوارض یا هر عارضه جانبی دیگری شما را اذیت می کند یا از بین نمی رود، با پزشک یا داروسازتان تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی

خیلی به ندرت اتفاق می افتد اما برخی افراد ممکن است در زمان مصرف سالبوتامول، عوارض جانبی بسیار جدی داشته باشند.

اگر دچار هر یک از موارد زیر شدید، فورا با یک پزشک تماس بگیرید:

 • درد عضلانی یا ضعف، گرفتگی ماهیچه، یا ضربان قلب غیر معمول- که می تواند نشانه ای از سطح پایین پتاسیم باشد.
 • سرگیجه ی خیلی بد یا غش کردن.
 • درد قفسه ی سینه، به ویژه اگر ضربان قلب بالا یا غیر معمول نیز دارید.
 • سر درد بسیار بد

مطلب مهم: برونشیت در کودکان، علت، بهترین درمانهای خانگی و همه نکات مهم

حساسیت شدید

احتمال حساسیت شدید (آنافیلاکسی) نسبت به سالبوتامول وجود دارد.

اگر موارد زیر برایتان صدق می کند، فورا با یک پزشک تماس بگیرید:

 • جوش های پوستی که ممکن است شامل تاول های قرمز و متورم همراه با خارش یا پوسته پوسته شدن باشند.
 • عطسه کردن
 • احساس تنگی در قفسه سینه یا گلو
 • مشکل در تنفس یا صحبت کردن
 • دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو شروع به متورم شدن کنند

اینها نشانه های هشدار در مورد یک حساسیت شدید اورژانسی هستند. اینها تمام عوارض جانبی سالبوتامول نیستند. برای یک لیست کامل، بروشور داخل پاکت دارو را مطالعه کنید.

چگونگی غلبه بر عوارض جانبی

 • احساس لرزش – توجه کنید اگر علائم آسم یا COPD در شما فقط با یک پاف از اسپری سریعتر از 2 تا بهتر می شود. اگر برای تسکین علائم به 2 پاف اسپری نیاز داشتید، دوباره مطمئن شوید که لرزش بعد از زمان کوتاهی از بین خواهد رفت.
 • ضربان قلب بالاتر برای مدتی کوتاه – مطمئن شوید که بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نمی کنید. اگر این اتفاق به طور مرتب رخ داد، با پزشک یا پرستارتان صحبت کنید زیرا ممکن است نیاز به بازبینی درمانتان داشته باشید به طوری که اغلب نیازی به استفاده از سالبوتامول نداشته باشید.
 • سر درد – استراحت کنید و مایعات فراوان بنوشید. خیلی زیاد الکل ننوشید. از داروساز بخواهید یک مسکن به شما بدهد. سر دردها معمولا باید بعد از اولین هفته ی مصرف سالبوتامول از بین بروند. اگر بیشتر از یک هفته طول کشیدند یا شدیدتر شدند، با پزشکتان تماس بگیرید.
 • گرفتگی عضلات – اگر دچار درد غیر معمول عضلات شدید که ناشی از ورزش یا کار زیاد نیست، با پزشکتان صحبت کنید.

بارداری و شیردهی

 • سالبوتامول عموما برای استفاده در دوران بارداری و شیردهی بی خطر در نظر گرفته می شود. برخی زنان متوجه شدند که آسمشان در دوران بارداری بهتر شده است، برخی تغییراتی را مشاهده نکرده اند و برخی دیگر بدتر شده اند.
 • در صورت بارداری به متخصص سلامتتان بگویید که باردارید.
 • اگر آسم دارید، پزشکتان به احتمال زیاد به شما توصیه می کند که به استفاده از اسپری سالبوتامول در دوران بارداری ادامه دهید. پزشکان می توانند در مورد چگونگی مدیریت آسم در دوران بارداری به شما پیشنهاداتی بدهند.
 • خطرات داشتن حملات جدی آسم در دوران بارداری بسیار بدتر از خطرات استفاده از سالبوتامول است. حملات آسم در دوران بارداری می تواند از رسیدن اکسیژن کافی به جنین جلوگیری کند.

شیردهی

سالبوتامول ممکن است به مقدار بسیار کمی وارد شیر مادر شود. با این وجود شما می توانید از اسپری سالبوتامول به طور نرمال در دوران شیردهی استفاده کنید. مقدار دارویی که وارد شیر مادر می شود، انقدر کم است که نمی تواند به کودک آسیبی برساند.

نکته مهم: برای ایمنی، اگر قصد بارداری دارید، باردار هستید یا به نوزادتان شیر می دهید، به پزشکتان بگویید.

همچنین بخوانید: 6 درمان خانگی برای رفع گرفتگی/احتقان قفسه سینه (کاملا موثر)

موارد احتیاط با داروهای دیگر

برخی داروها می توانند در نحوه ی عملکرد سالبوتامول دخالت کنند. اگر داروهای تجویزی دیگری مصرف می کنید که با سالبوتامول به خوبی آمیخته نمی شوند، پزشکتان تصمیم می گیرد که آیا مزایای مصرف هر دو دارو از خطراتش بیشتر است یا نه. مشکلات شناخته شده ای از مصرف داروهای گیاهی یا مکمل ها با سالبوتامول وجود ندارد.

مطلب مهم: برای ایمنی، اگر از داروهای دیگری مانند داروهای گیاهی، ویتامین ها یا مکمل ها مصرف می کنید، به پزشک یا داروسازتان بگویید.

سوالات متداول

سالبوتامول چگونه کار می کند؟ سالبوتامول نوعی دارو به نام برونکودیلاتور است. این دارو با آرام کردن عضلات راه های هوایی ورودی به ریه ها کار می کند که تنفس را آسانتر می گرداند.

چقدر طول می کشد تا سالبوتامول اثر کند؟ وقتی شما یک پاف از اسپری سالبوتامول را استفاده می کنید، تقریبا همان لحظه اثر می کند و تنفس را آسانتر می کند و تا حدود 5 ساعت اثرش باقی می ماند.

تا چه مدتی لازم است از اسپری سالبوتامول استفاده کنم؟ بیشتر مردم باید سالبوتامول را برای سال های طولانی استفاده کنند. وقتی تنفستان بهتر شد، این امکان برای خودتان یا فرزندتان وجود دارد که از سالبوتامول کمتر استفاده کنید؛ اما باید همیشه اسپری تان را همراه داشته باشید تا بتوانید بلافاصله در مواقع مشکلات تنفسی از آن استفاده کنید.

مصرف سالبوتامول را متوقف نکنید مگر اینکه پزشکتان بگوید. اگر مصرف سالبوتامول را قطع کنید، مشکلات تنفسی تان بدتر خواهند شد. حتی اگر فقط گاهی لازم دارید از سالبوتامول استفاده کنید، اسپری را همیشه برای زمان حملات ناگهانی همراه داشته باشید.

اسپری های دیگری وجود دارند؟ سالبوتامول نوعی دارو به نام برونکودیلاتور است. برای تقریبا همه ی افراد مبتلا به آسم یا COPD، یک اسپری برونکودیلاتور یا مسکن برای کمک به تنفسشان تجویز می شود. 2 برونکودیلاتور اصلی وجود دارد:

 • سالبوتامول
 • تربوتالین

سالبوتامول و تربوتالین مانند یکدیگر کار می کنند. البته ممکن است شکل اسپری ها متفاوت باشد. اگر برای استفاده از اسپری سالبوتامول مشکل دارید، با پزشکتان صحبت کنید. تغییر دارو به اسپری تربوتالین ممکن است یک گزینه برایتان باشد. در بیشتر موارد یک اسپری دیگر نیز برای جلوگیری از علائمتان به شما داده می شود و باید هر روز به طور مرتب از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای طبیعی پاکسازی ریه طبق تحقیقات جدید چیست؟

آیا استفاده از اسپری سالبوتامول برای مدت طولانی بی خطر است؟ سالبوتامول یک داروی بسیار بی خطر است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این دارو برای بدن عوارض ثابتی دارد، حتی اگر سال ها مصرف شود، وجود ندارد.

آیا لازم است یک دفتر یادداشت برای سالبوتامول داشته باشم؟ ایده ی خوبی است که یک دفتر یادداشت از تعداد دفعاتی که نیاز به استفاده از سالبوتامول دارید، درست کنید. به این ترتیب می توانید درباره ی چگونگی کمک سالبوتامول به آسم یا COPD با پزشک یا پرستارتان بحث کنید. اینکار همچنین به شما کمک می کند تا زمان تعویض اسپری را بدانید. برخی اسپری ها شامل تعداد ثابت 200 دوز هستند و زمانی که خالی می شوند، همیشه مشخص نیست.

آیا بر باروری تاثیر می گذارند؟ مدرک محکمی که بگوید مصرف سالبوتامول باروری را در زنان یا مردان کاهش می دهد، وجود ندارد.

آیا بر جلوگیری از بارداری تاثیر می گذارد؟ سالبوتامول بر هیچ نوعی از راه های جلوگیری از بارداری شامل قرص ضد بارداری یا جلوگیری اورژانسی اثر نمی گذارد.

آیا می توانم همراه آن الکل مصرف کنم؟ بله می توانید همراه سالبوتامول الکل مصرف کنید.

آیا در زمان استفاده از اسپری سالبوتامول می توانم سیگار بکشم؟ سعی کنید سیگار نکشید. سیگار کشیدن ریه ها را تحریک و مشکل تنفسی را بدتر می کند. اگر ترک سیگار برایتان سخت است با پزشک، پرستار یا داروسازتان صحبت کنید تا به شما کمک کنند.

می توانم رانندگی یا دوچرخه سواری کنم؟ سالبوتامول می تواند باعث احساس سرگیجه یا لرزش در شما شود. اگر این اتفاق افتاد تا وقتی بهتر شوید رانندگی یا دوچرخه سواری نکنید یا از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
اسپری تنفسی سالبوتامولبیماری ریهتنگی نفس

مطالب مشابه

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سمیه فریفته
  20 فوریه 2023 12:40 ب.ظ

  سلام توروقران بگین ارکجاتهیه کنم هرجامیرم داروخونه هامیگن نداریم .تنگ نفسم شدیدشده مشهد وزیروکردم پیدانکردم حتی داداشم هلال احمررفته گفتن ندارن. خیلی وضعیت نفسم خرابه سی وهفت ساله ومادر دوتادخترم جداشدم واقعا یک زن تنهادیگه موندم بکجاالتماس کنملطفاکمکم کنین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up