اسپند

خواص اسپند و عوارض آن (طبق جدیدترین تحقیقات علمی)

folderطب سنتی
comments1 دیدگاه

اسپند گیاهی دارای ارتفاعی به طول حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر است. ظاهر آن بوته مانند، دارای برگ‌های سبز با تقسیمات باریک و دراز و نامنظم است. گل‌های آن درشت و دارای کاسبرگ نازک و گلبرگ بزرگ برنگ سفید مایل به سبز، میوه آن پوشینه و حاوی دانه‌های متعدد برنگ سیاه است. در برخی سنن و ادیان بو دادن دانه‌های اسپند در نزد برخی جهت جلوگیری از چشم زخم موثر دانسته شده است.

دانه این گیاه در خانه سوزانده می‌شود و دود غلیظ آن برای ضدعفونی هوا ، دور کننده حشرات، خوشبوکننده فضا و به باور برخی حتی خنثی کردن چشم‌زخم و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید: عنبر نسارا چیست؟ موثرترین روش استفاده +خواص و عوارض

علاوه بر تمام این موارد، در آسیا از دانه‌های اسپند به عنوان ضدانگل، کرم‌کش و کشنده آمیب استفاده می‌کنند. اسپند در سایر کشورها نیز طرفدار دارد؛ مردم یونان از اسپند به عنوان قاعده‌آور، کرم‌کش، مسکن و خواب‌آور استفاده می‌کنند.

ترکیبات شیمیایی اسپند

گیاه اسپند دربردانده مواد ضدمیکروبی از نوع فلاونوئید ها و آلکالوئید ها میباشد:

 • هارمین
 • هارمالین
 • الی
 • هارمالول
 • پگانین
 • آلکالوئید های کینازولین

طبیعت این گیاه گرم وخشک است.

خواص درمانی اسپند

1-درمان مشکلات رحم و قاعدگی زنان

 • دانه‌ های اسپند و گل آن آلکالوئید‌ های گروه بتا کربولین و تانن دارند. وجود این مواد باعث تسکین درد های قاعدگی خانم ها می‌شود.
 • اگر پریود نامنظم دارید، طبع گرم اسپند می‌تواند به شما کمک کند. برای این منظور، می‌توانید به صورت مصرف خوراکی و روزانه از دانه آسیاب شده اسپند استفاده کنید.
 • دانه های این گیاه خواص گالاکتوگوگو دارند و به مادران شیرده در افزایش شیر کمک می‌کند.

2- درمان کرم روده و بواسیر

 • دانه های اسپند خاصیت انگل کشی دارند، اگر کرم روده دارید، اسپند آسیاب شده بخورید.
 • برای درمان نفخ شکم دانه اسپند را با آب میل کنید.
 • اگر مشکل یبوست و بواسیر دارید، شیاف گرد دانه اسفند با روغن های گیاهی و استعمال خارجی آن می‌تواند به شما کمک کند.

3- درمان تب

اسپند یکی از گیاهان است که برای درمان تب نامنظم به کار می رود. هم چنین برای درمان مالاریا مداوم مفید است اما در موارد حاد زیاد موثر نیست.

4- درمان لارنژیت

این گیاه برای درمان لارنژیت به کار می رود. عصاره این دانه ها نیز به عنوان دهانشویه استفاده می شود.(لارنژیت به التهاب و عفونت حنجره گفته میشود)

5- درمان شپش سر

این گیاه در کشتن شپش سر موثر است. پوست سر را با خمیری از ریشه اسپند و روغن خردل مالش دهید که باعث می شود از شر شپش سر خلاص شوید. یک روش بسیار ساده و موثر برای درمان شپش سر با اسپند +فیلم

6- کاهش التهابات

این گیاه برای درمان التهاب به کار می رود. می توان دانه ها را جوشاند و به عنوان محلول استفاده می شود. 15 غذای برتر برای کاهش التهاب

7- درمان مشکلات تنفسی

اسپند به درمان آسم کمک می کند و در درمان بیماری های ریوی همچون نزله ریوی و بلغم ریه بسیار موثر است. بهترین روشهای خانگی تقویت تنفس

8- پاکسازی هوا

دود سپند اسپند خاصیت میکروب کشی بسیار مناسبی دارد.لذا در مکان هایی که جمعیت زیادی از جمله مهد کودک ها، مدارس و پادگان ها جمع شدند و در هوا احتمال عفونت مسری وجود دارد، اسپند دود کنید.

word image 77

9- درمان آبریزش بینی

از مهم ترین خواص دیگر اسپند این است که به دلیل ضد عفونی کنندگی قوی، در درمان زکام و آبریزش بینی مؤثر می باشد.

در این روش مقداری اسپند را به تنهایی یا همراه با حبه ای قند دود داده و سرتان را روی دود ناشی از آن قرار دهید و نفس عمیق بکشید، بعد از چندین بار تکرار مشکل شما حل خواهد شد.

10- درمان فلج، رعشه، سستی و پریدن ناگهانی اعضای بدن

روغن اسفند طبیعتی گرم وخشک دارد و برای رفع فلج و لقوه ،رعشه ،سستی ، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طریق خوردن و چه استفاده از ضماد آن موثر است.

11- درمان حساسیت و خارش

یکی از خواص قابل توجه اسپند رفع خارش و حساسیت است که باید فرد با توجه به طبع و مزاجش طریقه ی استفاده از اسپند را برای این منظور از متخصص طب سنتی دریافت کند.

12- ترک اعتیاد

مقداری دانه اسفند را بو دهید و سپس آسیاب کرده و با عسل مخلوط کنید و روزی سه حبه میل کنید تا بتوانید مواد افیونی را ترک نمایید. بهترین روشهای ترک اعتیاد طبق تحقیقات جدید

13- رفع و درمان تکرر ادرار

1.5 گرم اسفند را صبح ناشتا به همراه خاکشیر با کمی آب بدون اینکه کوبیده شود،بخورید. برای تکرارادارو سستی ادار بسیار مفید است ؛ البته در هنگام معالجه نباید ماست و کشک و ترشی جات مصرف کنید.

14- درمان سنگینی گوش

برای رفع سنگینی گوش و کری گوش و صدای گوش می توانید اسفند را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید و 3قطره در گوش بریزید.بعد از چندین بار استفاده متوجه بهبودی خواهید شد.

15- درمان شب ادراری

اگر یک قاشق چایخوری اسفند را با یک قاشق چای خوری تخم رازیانه مخلوط کنید و هرشب به فرزند خود که دچار شب ادراری هستند ، بدهید ، شب ادراری کودکانی که به علت سستی کمر و ضعف مثانه شبها رختخواب خود را خیس می کنند ، درمان می شود و در ضمن صبحها یک یا دو عدد زرده تخم مرغ و کمی عسل خالص خوب میل کنند .

16- خاصیت ضد سرطانی اسپند

یکی دیگر از خواص اسپند خاصیت ضد سرطانی آن است. با توجه به تحقیات محققان بر روی این گیاه به این نتیجه رسیده اند که دانه های اسپند و آلکالویید های بتاکاربولین موجود در این گیاه خاصیت ضد سرطان (ضد تومور) دارند.

حتما بخوانید: بهترین روشهای لاغری و کاهش وزن بدون عوارض در اینجا

خاصیت لاغرکنندگی اسپند

برای لاغری و آب کردن شکم بایستی 40 شب ، به طوریکه هر شب یک قاشق مرباخوری از آن را با نصف لیوان آب بخورید و پس از 40 روز سایز دور شکم خود را اندازه گیری کرده و با سایز قبلی شکمتان مقایسه کنید.

شیوه استفاده از اسپند برای لاغری

1-بلعیدن دانه‌های اسپند به همراه آب

2-خوردن پودر اسپند به صورت کوبیده و یا حل شده در آب

در حالت اول باید یک قاشق اسپند معمولی را در دهان گذاشته و با کمک آب، قورت دهید. در این روش تلخی اسپند را متوجه نخواهید شد. اما در حالت دوم یعنی خورد پودر اسپند ممکن است کمی تلخی آن را حس کنید.

میزان مصرفی اسپند برای لاغری

طبق بررسی‌ها انجام شده در طب سنتی، گفته می‌شود که در هر بار استفاده از اسپند برای لاغری حداقل باید ۳ دانه از آن و حداکثر یک قاشق غذاخوری از پودر آن خورده شود.

مدت زمان خوردن اسپند برای لاغری

مدت زمان مصرف اسپند برای رسیدن به نتیجه دلخواه بسیار حیاتی است. اسفند یا همان اسپند را همه باید به طور معمول باید در یک دوره ۴۰ روزه و به میزان یک قاشق مرباخوری مصرف کنید.

عوارض جانبی اسپند

 • مصرف اسپند به واسطه طبیعت گرم و خشک برای گرم مزاجان توصیه نمیشود.
 • مصرف زیاد اسپند سبب تهوع و استفراغ می شود که برای رفع آن می توان میوه های ترش و سکنجبین میل کرد.
 • اگر 5-10 گرم اسپند مصرف کنیم مسموم خواهیم شد زیرا این مقدار اسپندسمی می باشد.

نکاتی درباره مصرف اسپند

 • منظور از خوردن دانه های اسفند ، دانه های سیاه رنگی است که دود می کنید.
 • از جوییدن دانه های اسپند به شدت خودداری کنید زیرا حاوی مواد سمی است.
 • اسپند را در یک سبد یا پارچه توری ریخته و چند بار آن را با آب سرد آب کشی نموده و سپس آن را خشک کنید. این کار باعث می‌شود سموم و مضرات اسپند خوراکی خارج شده و شما بتوانید به راحتی از خواص اسپند برای لاغری دور شکم خود استفاده کنید.

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkاسپند

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up