درمان ورم معده

بهترین روش درمان ورم (نفخ) معده با متد طبیعی- گیاهی

در این مطلب با کمک تحقیقات جدید پزشکی دنیا، شما را با موثرترین و جدیدترین روشهای درمان ورم معده (نفخ معده) در خانه، بدون عوارض جانبی آشنا می کنیم.

تسکین نفخ

برای خلاص شدن از نفخ نوشیدنی‌های دارای قند و غذاهای نفاخ نخورید. به صورت منظم ورزش کنید.

اکثر ما احساس نفخ داشته‌ایم، یعنی هنگامیکه شکم کشیده می‌شود، باد می‌کند و احساس ناراحتی می‌کنید. این اتفاق معمولا درهنگام جشن‌ها یا پس از یک آخرهفته سنگین (از نظر غذایی) اتفاق می‌افتد. برخی افراد، نفخ فراتر از یک ناراحتی معمولی است. اگر معده یا شکم شما احساس نفخ کرد، دلیل آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • یبوست (بیشتر بخوانید)
 • قورت دادن هوا (در هنگام غذاخوردن بخصوص در مواقع صحبت کردن)
 • بیماری شکمی
 • غذای نامناسب
 • سندروم روده (بیشتر بخوانید)
 • باد زیاد

1-یبوست و نفخ

اگر یبوست دارید، از رژیم غذایی پرفیبر، نوشیدن مایعات و تمرین منظم استفاده کنید. در طول هفته چهار بار به مدت 20 تا 30 دقیقه پیاده‌روی کنید. بهترین میوه ها با بیشترین فیبر را در اینجا معرفی کردیم. همچنین می توانید بهترین گیاهان برای درمان موثر یبوست را از اینجا ببینید!

2- قورت دادن هوا و نفخ

سعی‌کنید زیاد هوا قورت ندهید. هنگام غذاخوردن صحبت نکنید، بنشینید و غذا بخورید، مصرف نوشابه‌های قنددار را متوقف کنید، آدامس نجوید و هنگام جویدن آدامس دهانتان بسته باشد.

حتما بخوانید: برای کاهش اسید معده چه بخوریم و چه کنیم؟ (نظر 3 فوق تخصص)

3- غذای نامناسب و نفخ

غذای نامناسب در صورت موارد زیر می‌تواند باعث نفخ بشود:

 • روده به اندازه مناسب خالی نشده‌باشد
 • غذا باعث محبوس شدن گاز بشود
 • مقدار گاز زیادی در واکنش به غذا تولید بشود

عوامل اصلی گندم یا تولیدات لبنی هستند (بخصوص مصرف ماست و دوغ با غذا). بهترین رویکرد کم‌کردن این نوع غذاها یا حذف آنها است. برای غذاهایی که میخورید یک دفترچه ایجاد کنید. هرچیزی که خوردید یا نوشیدید را یادداشت کنید و هنگامیکه نفخ شما زیاد می‌شود را نیز یادداشت کنید؛ اما بدون مشورت پزشک هیچگاه یک دسته از مواد غذایی را حذف نکنید.

4- بیماری شکمی و نفخ

این مشکل هنگامی بوجود می‌آید که روده نتواند عصاره موجود در گندم را جذب کند. علاوه بر نفخ، اگر دچار بیماری شکمی هستید، مصرف عصاره گندم می‌تواند منجر به ایجاد اسهال، درد در ناحیه شکم و خستگی بشود. اگر مشکوک به این بیماری هستید به پزشک مراجعه کنید تا از شما تست خون بگیرد. درمان خاصی برای بیماری شکمی وجود ندارد، اما می‌توانید از غذاهای حاوی عصاره گندم پرهیز کنید.

5- سندروم روده و نفخ

افرادی که سندروم روده دارند، بویژه در شب از نفخ رنج می‌برند. به نظر می‌رسد نفخ سندروم روده ربطی به باد اضافی ندارد. بلکه بخاطر محتویات نامناسب روده است. بهترین روش درمان سندروم روده تحریک پذیر در اینجا توضیح داده شد!

6- باد زیاد و نفخ

غذاهایی که باد زیادی دارند و منجر به نفخ می‌شوند را قطع کنید. مثل:

 • لوبیا
 • پیاز
 • بروکلی
 • کلم
 • گل کلم

اما در طول روز پنج وعده غذا و سبزیجات بخورید.

کی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر نشانه‌های نفخ شدید شد، به پزشکتان مراجعه کنید تا از مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید. نفخ و احساس سیری دایم از نشانه‌های سرطان تخمدان است.

روشهای خانگی درمان ورم معده (ثابت شده)

1-ماست پروبیوتیک

درتحقیقات اخیر مشخص شده که افرادی که دارای نفخ شدید هستند اگر به مدت 8 هفته پروبیوتیک‌هایی که محتوی لاکتوباکیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس هستند را مصرف کنند تاثیرات مثبتی را شاهد خواهند بود. علاوه بر ماست می‌توانید دیگرغذاهای پروبیوتیک را مصرف کنید تا میزان سطح باکتری روده بهبود یابد. همچنین می‌توانید به منظور جلوگیری از نفخ معده به صورت روزانه قرص‌های پروبیوتیک مصرف کنید.

2- رژیم غذایی با FODMAP پایین

word image 242

اگر دچار نفخ مزمن هستید، زمان تغییر رژیم غذایی‌تان فرا رسیده است. محققان در این زمینه حذف کربوهیدرات‌هایی که با نام FODMAP شناخته می‌شوند را توصیه می‌کنند. FODMAP باعث افزایش جریان سیستم هاضمه می‌شود که می‌تواند باعث نفخ و دیگر مشکلات هاضمه بشود. غذاهای تصویر بالا به این منظور پیشنهاد می شوند.

حتما بخوانید: 4 علت اصلی ترش کردن معده و بهترین و جدیدترین روش درمان خانگی

3- نوشیدن چای نعنا

نعنا گیاهی است که به هاضمه کمک می‌کند زیرا حاوی ذرات منتون و منتول است که دارای خواص هاضمه‌ای و ضدانقباضی هستند. نعنا همچنین به ترشحات معده کمک می‌کند و به استخراج گاز اضافه کمک می‌کند و به این صورت به دفع سریع نفخ کمک می‌کند. در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که روغن نعنا از تاثیر بیشتری نسبت به داروهای ضد انقباض و رژیم غذایی پرفیبر برای درمان IBS برخوردار است.

4- دانه گل پامچال

word image 243

اگر به دلیل یبوست به نفخ مشکوک شده‌اید، دانه پامچال می‌تواند به شما کمک کند. پامچال یک گیاه طبیعی ضد یبوست است. پامچال بسیار موثر است زیرا فیبر حل‌شدنی موجود در آن هنگام تماس با مایعات و گازها یک ژل ضخیم ایجاد می‌کند و باعث تنظیم سیستم هاضمه می‌شود و از نفخ جلوگیری می‌کند. محصولات حاوی پامچال را می‌توان در سوپرمارکت و فروشگاه‌ها تهیه نمود. فقط یادتان باشد این مواد را باید به همراه آب مصرف کنید.

5- برگ کنگر فرنگی

اگر بخاطر IBS از نفخ رنج می‌برید، برگ کنگرفرنگی یک داروی طبیعی مناسب است، باعث می‌شود تا چربی غذا جدا بشود و از نفخ ناشی از غذاخوردن زیاد جلوگیری می‌کند. در تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده است که مصرف این برگ روی نفخ و دردهای شکمی 70 درصد افراد تاثیر مثبتی گذاشته‌است. در تحقیقی دیگر که روی افراد دارای IBS صورت گرفت مشخص شد که علایم نفخ 41 درصد افراد پس از دوماه مصرف برگ کنگرفرنگی کاهش یافته است.

6- درغذایتان از زردچوبه استفاده کنید

تاثیرگذاری زردچوبه روی بهبود نفخ ناشی از ذرات کورکومین است که یک اکسیدان محلول در چربی است و باعث ایجاد رنگ زرد-پرتقالی زردچوبه می‌شود. در تحقیقی که صورت گرفت، 67 درصد افرادی که روزانه از زردچوبه استفاده می‌کردند دردهای شکمی کمتر و نفخ کمتری داشتند. زردچوبه دارای خواص درمانی دیگری نیز هست، برای مبارزه با سرطان بسیار مفید است. بهترین راه استفاده از زردچوبه بصورت ادویه در غذا است؛ اما اگر احساس می‌کنید دلیل نفخ شما بخاطر زخم معده است به پزشک مراجعه کنید.

7- مصرف نمک را کاهش دهید

سدیم باعث کندی حرکت مایعات و گازها می‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد نفخ در بدن بشود. به همین دلیل سدیم روی توانایی کلیه در خروج مایعات اضافی از بدن تاثیر می‌گذارد. بدن شما روزانه به 1300 تا 1500 میلی‌گرم سدیم نیاز دارد، درحالیکه مردم آمریکای شمالی بطور متوسط روزانه 7000 میلی‌گرم سدیم مصرف می‌کنند.

8- پتاسیم زیاد بخورید

مصرف پتاسیم به کلیه کمک می‌کند تا نمک اضافه از بدن خارج شود و تعادل حرکت مایعات در بدن شما حفظ بشود. موز، آووکادو و عدس و نخود و لوبیا دارای پتاسیم هستند. راجب خواص پتاسیم و غذاهای سرشار بیشتر بخوانید!

حتما بخوانید: 15 تا از بدترین و بهترین غذاها برای سلامت معده (تحقیقات جدید)

8- آب را با لیمو بنوشید

آبلیمو یک داروی مناسب برای نفخ است، زیرای دارای خاصیت تسریع ادرار است. هنگامیکه سدیم زیادی مصرف می‌کنید بدن شما به مقدار زیادی آب درون خود نگه می‌دارد. آبلیمو با دفع مقدار آب اضافی به کاهش نفخ معده کمک می‌کند.

9- کلیپ زیر را حتما تماشا کنید (4 ترکیب عالی)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های معدهدرمان نفخورم معده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up