عنبر نسارا

عنبر نسارا چیست؟ موثرترین روش استفاده +خواص و عوارض

folderطب سنتی
comments1 دیدگاه

عنبر نسارا يا همان سرگين ( مدفوع ) الاغ ماده است که در فصل بهار جمع آوري مي شود. به علت تغذيه الاغ علوفه هاي بهاري ، از خواص دارويي عجيبي برخوردار است . اين ماده به ظاهر مشمئز کننده داراي خواص بي شماري است.

به وسيله اين پشکل حيواني مي توانيد عفونت ها و عوامل بيماري زا را از محيط زندگي خود دور ساخته و فضاي محل زندگيتان را عاري از هر گونه آلودگي نماييد. عنبرنسارا بهترین دارو برای خشک کردن زخم‌های عمیق ناشی از جراحت و سوختگی است. از این ماده برای درمان عفونت‌های داخلی و خارجی گوش و همچنین درمان زخم‌های دهان مانند آفت استفاده می‌شود.

ترکیبات عنبرنسارا

این لیست توسط آزمایشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارائه شده است:

معرفی خواص درمانی عنبرنسارا طبق جدیدترین تحقیقات

1-درمان تنگی نفس

استفاده از دود عنبر نسارا و یا استفاده از بخور آن می تواند تا حدودی در رفع تنگی نفس و آلرژی های فصلی مربوط به سیستم ریه مفید باشد. برای تقویت تنفس این مطلب را هم بخوانید!

2- تقویت سیستم دفاعی بدن

دود عنبر نسارا نوتروفیل های خون را تحریک و فعالیت آنها را برای مبارزه با میکروب ها تشدید می نماید و سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. برای تقویت سیستم ایمنی این 9 غذا نیز عالی هستند!

3- قطع خون دماغ

اگر خود و یا فردی از افراد خانواده از خون دماغ رنج می برد ضماد عنبر نسارا با کمی سرکه تهیه کرده و بر روی پیشانی فرد ببندید. این عمل خون دماغ را بند می آورد. ضماد کردن مخلوط عنبر نسارا و سرکه روی پیشانی در درمان خون دماغ مفید است.

4- درمان گل مژه

به افرادی که با مشکلات گل مژه چشمی و یا عفونت (قی) چشمی روبرو هستند استفاده از دود عنبر نسارا توصیه می گردد. هر چند نباید مدت زمان طولانی چشم را بر روی دود عنبر نسارا گرفت.

5- رفع خارش های پوستی

برای رفع خارش های ممتد و طولانی بخشهایی از بدن، استفاده از دود عنبر نسارا و گرفتن آن بخش بر روی دود عنبر نسارا سبب رفع و کنترل خارش می گردد.

6- میکروب کشی محیط

دود دادن عنبر نسارا در محیط‌های بسته مثل فضای خانه، مانند اسفند اثر میکروب کشی قوی دارد و انجام گاهگاهی این کار به ویژه در فصول سرد، تاثیر قابل توجّهی در کاهش موارد بروز بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی دارد؛ به ویژه اگر یکی از اعضای خانواده سرما خورده باشد می‌توان با این کار از افزایش بار ویروس در فضای محلّ زندگی کاست.

نتایج نشان دهنده وجود خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی دود عنبر نسا بود که موجب مهار رشد میکروب‌ها و باکتری‌های استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک گشت.

7- درمان سینوزیت مزمن

استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه‌های مناسب برای درمان سینوزیت‌های مزمن و حاد و سرماخوردگی است. این کار در درمان سردرد‌های کهنه نیز موثّر است. برای این کار، عنبرنسارا را در یک اسفند دود کن ریخته روی شعله کم قرار داده دود متصاعد شده را استنشاق کنید.

8- درمان صرع

عنبرنسارا داروی مفید جهت درمان صرع است. استنشاق دود عصاره عنبرنسارا با سرکه و یا استفاده از آب عنبرنسارای تازه به عنوان قطره بینی از راه های درمان صرع است.

9- درمان عفونت های واژینال و مشکلات قاعدگی

برای این کار ۲ الی ۳ عدد عنبر نسا را همراه با خاکشی و اسپند، روی کمی ذغال انداخته و گلدان سفالی که ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، که در این صورت مانند دودکش می‌شود، لباس زیر خود را درآورده و دامن بلندی بپوشید و به حالت نیم خیز روی آن بایستید. البته این کار بدون خاکشی و اسپند هم موثر است.

حتما بخوانید: مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط برای سلامتی نیاز دارند

اگر هم حوصله ندارید می‌توانید بدون این تشریفات خاص درمان را انجام دهید. برای این کار کمی عنبرنسارا را روی اسفنددودکن روی شعله کم قرار داده بگذارید دودش به واژن بخورد. خاصیت ضدباکتریایی و ضد قارچی عنبرنسارا موجب بهبود عفونت های واژن میشود. این کار را ۲ روز قبل از زمان پریود، ۲ روز در زمان پریود و ۲ روز بعد از پریود انجام دهید.

10- درمان زخم دهانه رحم

استفاده از عنبر نسارا در درمان زخم دهانه رحم کاربرد موثری دارد. بدین منظور جهت استفاده از عنبر نسارا و درمان زخم دهانه رحم ۲ الی ۳ عدد عنبر نسا را با مقداری خاک شیر و اسپند، روی کمی ذغال گداخته بریزید و سپس یک گلدان سفالی که در انتها سوراخ است را بر روی زغال‌ها بگذارید تا دود ناشی از سوختن این ترکیبات از سوراخ گلدان خارج شود.

اکنون جهت بخور دادن رحم خود لباس زیر خود را در بیاورید و دامن بلندی بپوشید و سپس به حالت نیم خیز بر روی سوراخ گلدان قرار گیرید و رحم خود را بدین وسیله بخور دهید. انجام این عمل در ۲ روز قبل و بعد از پریود بهترین راه شناخته شده برای درمان زخم‌های رحمی است.

11- درمان عفونت گوش

برای این کار ۲ الی ۳ عدد عنبرنسارا را همراه با خاک شیر و اسپند و یا به تنهایی، روی کمی ذغال انداخته و گلدان سفالی که ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، که در این صورت مانند دودکش می شود. سپس دود را با قیف یا کاغذ لوله شده وارد گوش کنید. برای عفونت یا چرک گلو و سینوزیت هم باید دود را به گلو و مغز رساند. راجب عفونت گوش و روشهای جدیدتر درمان این مطلب را بخوانید!

12- درمان سوختگی

دود عنبر نسارا در درمان سوختگی ها نیز مفید می باشد. بخش های سوخته را روزانه چند بار بر روی دود عنبر نسارا بگیرید تا روند بهبود و درمان آن را تسریع نماید.

13- رفع خستگی های روزانه

برای رفع خستگی های روزانه و چشم درد ناشی از فعالیت زیاد ،استفاده از دود عنبر نسارا بسیار راهگشا می باشد، سرو صورت خود را چند دقیقه بر روی دود بگیرید تا آثار معجزه گر آن را ببینید. بهترین روشهای موثر جهت رفع خستگی!

14- بهداشت دهان و دندان

نتایج نشان دهنده وجود خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی دود عنبر نسارا بوده که موجب مهار رشد میکروب‌ها و باکتری‌های استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک گشت. یعنی عنبر نساء دقیقا مانند دهانشویه کلرهگزیدین در برابر باکتری‌های موجود در دهان عمل کرده بود.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

دهانشویه‌ی CHX دارای فعالیت ضد باکتری قوی در برابر میکروارگانیسم مختلف دهان است، اما عوارض جانبی جدی نیز به همراه دارد؛ بنابراین می‌توانید از دود عنبرنساء برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری‌های پریودنتال استفاده نمایید.

15- بند آوردن خونریزی

اگر جایی از اجزای بدن خونریزی شدید داشته باشد پاشیدن مقداری از پودر عنبر نسارای تازه بر روی محل خونریزی، در بند آوردن آن مفید می باشد.

16- بهبودپوست

خاصیت ضد قارچی و ضد عفونی عنبر نسارا سبب شده تا بتوان از آن برای رفع کهیر، درمان اگزما و برخی از قارچهای پوستی استفاده نمود. همچنین دود این ماده موجب کاهش عوارض پوستی بیماری هایی مانند آبله مرغان، سرخک، زونیا و…میشود.

خاصیت منحصر به فرد ضد عفونی و آنتی اکسیدانی که در عنبر نسارا وجود دارد سبب شده تا برای درمان سریع زخم های عمیق عفونی و جلوگیری از عفونت آنها، این ماده ارزشمند تجویز گردد.

استفاده از عنبرنسارا برا زنان باردار و کودکان

1-عده ای استفاده از دود عنبر نسارا را در رفع بر خی از عفونت ها و قارچهای دوران بارداری زنان حامله مفید می دانند و هیچ عوارضی را قبول ندارند.

2-عده ای مخالف استفاده از عنبر نسارا در هنگام بارداری هستند و حتی دود آن را سبب سقط جنین می دانند

بنابراین بهترین کار این است قبل ازاستفاده از هرچیزی پزشک خود را مطلع کنید و از خطرساز نبودن آن ماده برای جنین اطمینان حاصل کنید.

همچنین عنبرنسارا در درمان زردی و سیاه سرفه کودکان بسیار مفید می باشد و روند درمان بیماری مخملک را در کودکان تسریع می نماید.

حتما بخوانید: 5 تا از بدترین مضرات گوشت مرغ و چند نکته ی بسیار مهم

مضرات و موانع مصرف

  • تجربه نشان می دهد که استفاده از دود عنبرنسارا هیچ عوارض جانبی خاصی برای بدن ندارد. اما دود کردن این ماده در محیط های بسته همچون حمام عوارض خظرناکی برای ریه به دنبال خواهد داشت.
  • با وجود فوايد عنبر نسارا در درمان بيماريها ذکر اين نکته ضروري است که در تمام منابع علمي و طب سنتي فقط از سوزاندن و دود حاصل از اين ماده براي درمان بيماري ها استفاده شده و به هيچ عنوان مصرف خوراکي آن جايز نمي باشد.
  • در صورت حساسیت به بوی عنبرنسارا کافيست يک يا دو عدد عنبر نسارا را در داخل دستمال مرطوب آغشته به روغن اسطوخدوس و گلاب بپيچانيد و به مدت دو الي سه روز در جاي تاريکي قرار دهيد . سپس با سوزاندن آن و دود ناشي از سوختن آن محل زندگي خود را ضد عفوني کرده و عوامل بيماري زا را از محيط زندگيتان دور سازيد.

ویدیوی زیر راجب عنبرنسارا را حتما ببینید

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkعنبر نسارا

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • من بخاطر سینوزیت چند روز عنبر نسا مصرف کردم عارضه ای که باهاش مواجه شدم سستی و بی حالی و و احساس عدم تعادل هستش لطف اینو نشر بدید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up