خانه > زنان و کودکان > علل سندروم داون در جنین و جدیدترین روش های درمان +عکس
سندروم داون

علل سندروم داون در جنین و جدیدترین روش های درمان +عکس

سندروم داون بیماری نیست که با مصرف دارو یا جراحی بهبود پیدا کند؛ بنابراین منظور از درمان این بیماری درمان کوتاه مدت نبوده و به مشکلات سلامتی، وضع دارویی، چالشهای فیزیکی، فکری در افراد مبتلا به این سندروم است. درمانها می تواند از درمان فیزیکی گرفته تا مداخلات اولیه در خصوص این بیماری تا وسایل کمکی، دارو و حتی جراحی گسترده باشد.

علایم و علت ها (کلیپ زیر)

درمان

بسیاری از کودکان مبتلا به سندروم داون به درمانهای متعددی نیاز دارند. برخی از درمانها بر کمک به این بیماران در رسیدن به درجه ای از قدرت فیزیکی همانند افراد عادی تمرکز می کنند. برخی دیگر هم کمک به مستقل شدن این افراد در سنین بزرگسالی میکنند.

از دست ندهید: خواص خوردن انار در بارداری، میزان مصرف و نکات بسیار مهم دیگر

هر چه زودتر کودکان مبتلا به سندروم داون کمکهای پزشکی مورد نیاز را دریافت کنند، بیشتر احتمال دارد به توان بالقوه خود برسند. در حقیقت، کودکان مبتلا به سندروم داون بهتر است از آغاز تولد خدمات درمانی را دریافت کنند. این مداخلات به شکل برنامه های سیستماتیک از درمانها، تمارین و فعالیتهایی است که برای تاخیر پیشرفت در اینگونه کودکان طراحی گردیده است. این مداخلات عمدتاً شامل موارد زیر هستند:

1-درمان فیزیکی

بسیاری از کودکان مبتلا به سندروم داون دارای کم توانی هستند که پیشرفت فیزیکی آنان را تحت شعاع قرار داده و در صورت عدم توجه به قرارگیری بد بدن منجر خواهد شد. درمان فیزیکی به بهبود عضله ها و قوای آن کمک کرده و به آنان آموزش میدهد تا بدن خود را به صورتی به کار گیرند تا در کارهای روزانه به آنها کمک شود.

2- گفتار درمانی

کودکان مبتلا به سندروم داون اغلب دهانه ای کوچکی داشته و زبانشان بزرگ است و این موجب ایجاد مشکل در حرف زدنشان میکند. این مشکلات در کودکان دارای کم توانی میتواند وخامت بگیرد؛ زیرا تنوس ماهیچه ای می تواند بر صورت نیز تاثیر بگذارد. از دست دادن قدرت شنوایی هم در عدم بهبود گفتار این بیماران موثر است. با استفاده از گفتار درمانی، کودک مبتلا به سندروم داون میتواند یاد بگیرد که چگونه بر این مشکلات غلبه کرده و بهتر با دیگران ارتباط برقرار نماید. برخی کودکان نیز با استفاده از زبان اشاره اوضاع خود را بهبود میبخشند.

3- کاردرمانی

این نوع درمان به کودکان کمک می کند تا مهارت هایی که نیاز به مستقل شدن دارد را فرا بگیرند. این درمان شامل گونه هایی از فعالیتها از یادگیری تا برداشتن اشیاء و غذا خوردن تا لباس پوشیدن میباشد. هدف درمان اینچنینی تبدیل این افراد به افراد بزرگسال مستقل است. این مستقل شدن میتواند در قالب مستقر شدن در خانه جمعی با افراد مبتلا به این سندروم هم باشد.

حتما بخوانید: التهاب رحم، علائم، دلایل و بهترین روش درمان خانگی آن (تحقیقات جدید)

4- وسایل کمکی

به دلیل پیشرفت تکنولوژی، ابزارهایی برای کمک به افراد مبتلا به سندروم داون وجود دارد که به ممد آن این بیماران میتوانند بر چالش های زندگی خود فائق آیند. برخی وسایل مانند سمعک و عینک مورد استفاده افراد سالم نیز به کار این بیماران می آیند. به غیر از این وسایل، وسایل دیگری نیز وجود دارد که برای یادگیری مفید است. این وسایل از ساده ترین چیزها گرفته مانند مداد سه بعدی که در دست گرفتنشان راحت است تا رایانه هایی با اسکرینهای قابل لمس و یا صفحه کیبورد با حروف بزرگ موجود است.

5- تجویز

بسیاری از مشکلات مربوط به بیماری سندروم داون با دارو رفع میگردد. دقیقاً مانند افراد عادی که برای درمان بیماری خود از دارو استفاده میکنند. برای مثال، انجمن ملی سندروم داون اعلام کرد که 10 درصد از کودکان مبتلا به این اختلال با بیماری تیروئید به دنیا آمده و یا بعدها به آن مبتلا خواهند شد. بدترین حالت این بیماری، کم کاری تیروئید است که در این حالت غده تیروئید هورمون تیرومسین را به اندازه لازم تولید نمیکند. افراد دارای تیروئید کم کار هورمون را به صورت دهانی مصرف میکنند تا این حالت را بهبود بخشند. بهترین روشهای درمان کم کاری تیروئید در اینجا!

عوارض ناشی از سندروم داون در کودک

بدلیل مشکلاتی که سندروم داون به وجود میآورد، بسیاری از افراد مبتلا در کنار خود از پزشکان و متخصصان مختلف استفاده میکنند. آنچه انجمن سندروم داون اذعان کرده اینست که با وجود پزشکان متفاوت در درمان این بیماری، بدلیل آنکه این متخصصان با یکدیگر در ارتباط نیستند مشکلاتی برای بیماران ایجاد میکنند. اگر شما سرپرستی فردی که مبتلا به بیماری سندروم داون است را بر عهده دارید، باید اطمینان حاصل نمایید که پزشکان متفاوت فرزندتان در خصوص همه داروهای تجویز شده، بدون نسخه و مکملها آگاهی داشته باشند تا از تداخلات احتمالی بین آنها جلوگیری گردد.

همچنین افزایش سن در این بیماران مشکلاتی به همراه دارد مانند الزایمر و افسردگی و درمان این افراد هم مشابه با درمان افراد عادی است.

جراحی: سندروم داون با مشکلات سلامتی همراه است که ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

نقص قلب: برخی نقوص تولد در بین کودکان مبتلا به سندروم داون وجود دارد. یکی از آنها نقص فیبریلاسیون دهلیزی میباشد که یک سوراخ در قلب اخلال در گردش خون عادی ایجاد میکند. این بیماری با عمل جراحی رفع میشود.

حتما بخوانید: آیا میتوان از شکم و ناف مادر، جنسیت جنین را تشخیص داد؟ (نتایج تحقیقات جدید)

مشکلات گوارشی: برخی از کودکان مبتلا به سندروم داون با بدشکلی در اثنا عشر به دنیا میآیند. این نقص با جراحی برطرف می شود اگرچه فوریتی در این خصوص وجود ندارد. این مشکل با قرار دادن لولهای بطور موقت برای جلوگیری ازتورم معده و مایعات داخل وریدی که برای درمان کم آبی و ناتوازنی الکترولیتی ناشی از این مشکل است، حل میگردد.

تصاویری از کودکان مبتلا به سندروم داون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست