مصرف قند در کودکان

تاثیر مصرف قند بر سلامت طولانی مدت کودکان و چند نکته مهم!

در گزارش موسسه تحقیقاتی اعتباری سوئیس در سال 2013، آمده است كه 40 درصد از هزینه های مراقبت های بهداشتی در آمریكا به سمت عوارض بهداشتی ناشی از قند می روند. در حقیقت، دکتر Robert Lustig معتقد است 75 درصد از مشکلات پزشکی که آمریکایی ها را آزار می دهد قابل پیشگیری است.

مقصر بیماری قلبی، دیابت و حتی برخی سرطان ها فقط شربت ذرت با فروکتوز بالا نیست. همه انواع قندها، از جمله شربت عسل و افرا نیز تاثیر دارد.این ممکن است تعجب آور باشد، به خصوص با توجه به روند پایین چربی در چند دهه گذشته، چربی دشمن نیست. قند مضر است.

حتما بخوانید: 55 غذا یا خوراکی که برای قند خون (دیابت) بسیار مضر هستند (تحقیقات جدید)

احتمالا شما كودكان خود را با قاشق غذاخوری از این گرانول سفید تغذیه نمی كنید، اما قند در انواع غذاهای فرآوری شده مخفی است. اگر بچه دارید که روز خود را با یک کاسه غلات شروع می کند، باید بقیه این مقاله را بخوانید.

1- خوردن قند می تواند منجر به سوء تغذیه شود

 • آیا یک کودک مشکل پسند دارید؟ او ممکن است فقط در طول روز در حال خوردن قند زیاد باشد.
 • طبق تحقیقات، با افزایش قند خون، اشتها از بین می رود. قند می تواند احساس سیری ایجاد کند و اگر در طول روز آن را بخورید، ممکن است به اندازه کافی گرسنه نشوید که به غذای مغذی برسید.
 • اگر نوشیدنی های شیرین بخورید تا وقت شام برسد، ممکن است هرگز به آن شام نرسید. اگر غذا خوردن مثل این به یک عادت تبدیل شود، کودک شما می ‌تواند فراموش کند که مواد غذایی مناسب را به دست آورد.

گذشته از این، اگر کودک شما در طول روز بیش از حد قند می خورد (به غلات، آب میوه و غیره فکر کنید) کم تر راغب به به خوردن غذاهای سالم است که چاق نمی شود و حساسیت بیش تری نشان می دهد (مرغ بدون چربی، کلم بروکلی، برنج قهوه ای و غیره).

2- قند علائمی مشابه ویروس ایجاد می کند

kid cereal contains harmful sugars to long-term health

 • بسیاری از کودکان به آلرژی و بیماری طولانی مدت مبتلا هستند.
 • این علائم می تواند در اثر مصرف زیاد قند ایجاد شود.
 • اگر کودک شما در طول روز خوب به نظر می رسد اما هر شب سرفه می کند، قند می تواند باعث التهاب و رفلاکس شود. ترکیب قند و لبنیات می تواند یک محیط اسیدی ایجاد کند که منجر به اسپاسم عضلات در حنجره شود و منجر به سرفه ناگهانی گردد.
 • تنها داروهای کاهش دهنده اسید مشکل را برطرف می کنند. علاوه بر این، قند می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

در انسان، قند و اسید اسکوربیک (ویتامینC ) با یکدیگر به رقابت می پردازند. بنابراین اگر قند زیادی بخورید، احتمالا به اندازه کافی ویتامین C دریافت نمی کنید.

این می تواند بر ایمنی فرزند شما تأثیر بگذارد و او را در معرض سرماخوردگی قرار دهد. اگر به نظر می رسد فرزندتان به هر بیماری که در مدرسه وجود دارد مبتلا می شود، سعی کنید بیش تر قند را از رژیم غذایی او خارج کنید.

3- قند می تواند کودکتان را چاق کند

 • دادن قند به فرزندتان می تواند منجر به چاقی شود. بسیاری از والدین فکر می کنند که از این نتیجه در امان هستند، زیرا به فرزندانشان اجازه نمی دهند شکلات بخورند.
 • با این حال، مطالعات متعدد نشان داده اند که نوشیدنی های شیرین شده با قند ممکن است بزرگ ترین علت چاقی کودکان باشد. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند قندهای موجود در آب میوه، شربت عسل و غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی ها را تا 5 درصد کل کالری روزانه محدود کنید.
 • مطابق این بررسی، محدود کردن قند اضافه شده دشوار است.
 • بنابراین به جای شمارش کالری قند، صرفا روی تغذیه غذاهای واقعی فرزندان خود تمرکز کنید که از یک بسته دریافت نمی شوند.
 • بچه ها تمایل دارند که میوه بخورند. تهیه میوه های تازه برای آن ها به هیچ وجه در نظر گرفته نمی شود.

آن ها آب میوه دوست دارند. بیش تر آب میوه ها حاوی قند اضافی هستند. حتی آب میوه ای که مستقیم از میوه حاصل می شود می تواند باعث اضافه بار قند شود.

دلیل آن این است که میوه ها حاوی فیبر طبیعی هستند، که به شما در حفاظت کامل کمک می کند.

توصیه می شود از آب میوه ها خودداری کنید. گزینه دیگر این است که آن را خودتان درست کنید و آن را با آب رقیق کنید! اگر فرزند شما در حال حاضر دچار اضافه وزن است، نشان داده شده كه کاهش مصرف قندها به کاهش وزن كمك مي كند. اگر فرزند شما از نظر وزن سلامت است، اکنون از قند جلوگیری کنید و خطر چاقی او را در زندگی آینده کاهش دهید.

4- قند می تواند باعث مشکلات پوستی شود

 • کودکانی که بیش از حد قند می خورند، ممکن است بیش تر دچار آکنه، شوره سر و روزاسه شوند.
 • هنگامی که به طور مداوم قند زیادی مصرف می کنید، بدن به انسولین مقاوم می شود. مقاومت به انسولین می تواند باعث رشد مو روی بدن و لکه های تیره روی پوست شود.
 • همچنین قند باعث التهاب می شود که ممکن است محرک ایجاد آکنه باشد. قند همچنین می تواند از طریق فرآیندی به نام گلیکاسیون به پروتئین های موجود در پوست پیوند بخورد.

با گذشت زمان، گلیکاسیون منجر به از بین رفتن کلاژن، ایجاد لکه های پوستی و چین و چروک می شود. اگرچه ممکن است فرزند شما اکنون به این امر اهمیت ندهد، اما وقتی بزرگ تر شود، تأثیر آن دشوار است.

5- قند می تواند یادگیری کودک را مختل کند

kid drinking sugary drinks dangerous to health

جدا از چاقی کودکان، این ممکن است ترسناک ترین مورد باشد. سؤال می کنید: امروز در مدرسه چه کار کردید؟ فرزند شما زمزمه می کند: هیچ چیز.

 • شاید او فقط نمی خواهد در مورد آن صحبت کند. با این وجود، احتمال دارد که قند در توانایی یادگیری و به یاد آوردن بچه اختلال ایجاد کند.
 • به گفته دانشمندان رژیم های غذایی با قند بالا میزان نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) را کاهش می دهد. این ماده شیمیایی در ایجاد خاطرات و ایجاد روش های پیچیده تفکر کمک می کند.
 • این ماده شیمیایی همچنین در توانایی اطلاعات مجدد مغز در پاسخ به اطلاعات و تجربیات جدید کمک می کند. BDNF کم تر در مغز منجر به تمایل کم تری برای یادگیری چیزهای جدید می شود.

در مورد قند در رژیم غذایی کودک چه باید کرد؟

فرزند شما احتمالا همیشه سراغ آب نبات چوبی می رود. حذف قند از رژیم غذایی در کل می تواند مشکل باشد و می تواند منجر به علائم ناراحت کننده ای شود. همچنین برای کودک شما دشوار است که درک کند دوستان او هنوز هم در حال خوردن این غذاها و نوشیدنی های خوشمزه و قند شیرین هستند.

 • با مبادله کردن یک مورد قند به طور همزمان و آهسته شروع کنید. احتمالا فرزند شما متوجه نخواهد شد که او را از خوردن هر نوع محصولات قندی منع کرده و جایگزین منطقی به او نمی دهید.
 • شروع با نوشیدنی ها ممکن است بهترین شرط باشد. کودک خود را تشویق کنید به جای نوشابه، آب میوه و شیر شکلات، آب بنوشد.
 • حتی اگر فرزند شما ورزش می کند، آب به اندازه کافی آبرسان است. نوشیدنی های میوه ای آلی یا آب میوه 100 درصد جایگزینی بهتر برای آب نیستند.
 • اگر واقعا نمی توانید بچه هایتان را متقاعد کنید که آب بخورند، به تدریج به آن ها آب دهید تا وقتی که حتی بدون توجه به آن ها، آب آشامیدنی خود را تمام کنند.
 • گزینه های دیگر شامل اضافه کردن آب لیمو یا لیموترش به آب یا افزودن طعم میوه به آب کودک است. آن ها جالب به نظر می رسند و هنوز هم کمی شیرین هستند.
 • به علاوه، طعم شیرین به هوس قند مداوم کمک می کند. حتی طعم شیرین کننده های مصنوعی می تواند بدن را در راه اندازی فرآیندهای التهابی فریب دهد.
 • به آرامی به سمت ایجاد مزه برای طعم‌ های غذایی واقعی بجای شیرینی قند حرکت کنید. فرزندتان ممکن است بعدا از شما تشکر کند.

overnight oats better for child's health than sugar

 • براساس این مطالعه، جایگزینی قند با کربوهیدرات های پیچیده (سیب زمینی شیرین، کینوآ و جو دوسر پرک) می توانند سلامت و رفاه کودک را در طی چند روز بهبود ببخشند.
 • یک مثال عالی این است که به جای کاسه ای از غلات حاوی شکر و کربوهیدرهای ساده صبحانه یک کاسه از جو دوسر پرک گرم با شیر نارگیل و دارچین بدون شیرینی تهیه کنید.
 • کودک خود را تشویق کنید تا غذاهای جدید را امتحان کند و در هنگام پخت و پز، از او درخواست کمک کنید. هنگامی که فرزند شما در انتخاب و تهیه مواد غذایی مشارکت داشته باشد، احتمال دارد غذاهای خوب را بخورد.
 • اسموتی ها نیز گزینه خوبی هستند، اما فقط مطمئن شوید که آن ها حاوی سبزیجات بیش تری نسبت به میوه هستند!

حتما بخوانید: بهترین غذاها، بایدها و نبایدهای غذایی برای تقویت هوش کودکان

به یاد داشته باشید که در مورد زندگی خودتان نیز فکر کنید. اگر در حال خوردن غذاهای فرآوری شده هستید، باید کاری کنید که شما و فرزندتان با هم آن را انجام دهید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
کودکانمصرف قند

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up