Amlodipine

تاثیر آملودیپین بر فشار خون+ عوارض مصرف طولانی مدت آملودیپین

folderخون
commentsبدون دیدگاه

آملودیپین به تنهایی یا همراه با سایر دارو ها برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان 6 سال و بالاتر تجویز می ‌شود. همچنین برای درمان انواع خاصی از درد های قفسه سینه (آنژین) و بیماری عروق کرونر (تنگ شدن رگ‌ های خونی که به قلب خون می ‌رسانند) استفاده می ‌شود. آملودیپین در دسته‌ ای از دارو ها به نام مسدود‌کننده‌ های کانال کلسیم قرار می ‌گیرند.

این دارو با شل کردن رگ ‌های خونی، فشار خون را کاهش می ‌دهد، بنابراین قلب مجبور نیست با زحمت پمپاژ کند. آملودیپین با افزایش خون‌ رسانی به قلب، درد قفسه سینه را کنترل می ‌کند. این دارو اگر به طور منظم مصرف شود، درد قفسه سینه را کنترل می ‌کند، اما بعد از شروع درد، قادر به متوقف کردن آن نیست. پزشک ممکن است در صورت داشتن درد قفسه سینه داروی دیگری را برای مصرف تجویز کند.

در حقیقت فشار خون بالا یک بیماری شایع است و در صورت عدم درمان می ‌تواند باعث آسیب به مغز، قلب، رگ ‌های خونی، کلیه ‌ها و سایر قسمت ‌های بدن شود. آسیب به این اندام ‌ها ممکن است باعث بیماری قلبی، حمله قلبی ، نارسایی قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و سایر مشکلات شود. علاوه بر مصرف دارو، ایجاد تغییر در سبک زندگی به کنترل فشار خون هم کمک می‌ کند. این تغییرات شامل کم کردن چربی و نمک در رژیم غذایی، حفظ وزن مناسب ، حداقل 30 دقیقه ورزش در روز و سیگار نکشیدن است. (منبع)

عوارض طولانی مدت مصرف آملودیپین

آملودیپین یک داروی تجویزی ژنریک و عمومی است که فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش می ‌دهد. همچنین برای کاهش درد قفسه سینه (آنژین پایدار) در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب استفاده می ‌شود. نام‌ های تجاری آملودیپین Norvasc و Katerzia هستند. آن ها رگ‌ های خونی را شل و گشاد می ‌کنند که باعث می‌ شود فشار خون کم شده و درد قفسه سینه تسکین یابد. (منبع)

آملودیپین گاهی به صورت یک قرص با سایر دارو های فشار خون یا کلسترول مثل آتورواستاتین ترکیب می ‌شود. عوارض جانبی آملودیپین نسبتا خفیف است و اکثر افراد با مصرف آن مشکلی نخواهند داشت.

حتما بخوانید: 14 تا از بهترین روشهای گیاهی برای درمان فشارخون

عوارض جانبی رایج آملودیپین

تاکنون شایع ‌ترین عارضه جانبی آملودیپین تورم دست‌ ها، پاها و ساق پا (اِدِم محیطی) گزارش شده است که از هر سه بیمار یک نفر را درگیر می ‌کند. از هر هفت نفر یک نفر هم تورم را تجربه خواهد کرد. بقیه عوارض جانبی رایج به اندازه تورم بروز نمی ‌کنند.

شایع ‌ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • تورم اندام‌ ها
 • تورم
 • تپش قلب
 • گرگرفتگی
 • خستگی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • دل درد
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • گرفتگی عضلات

عوارض جانبی جدی آملودیپین

جدی‌ترین عوارض جانبی آملودیپین عبارتند از:

 • تشدید درد قفسه سینه
 • حمله قلبی (به ویژه در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونری)
 • فشار خون پایین
 • آسیب کبدی
 • تورم پانکراس
 • واکنش ‌های آلرژیک شدید
 • افزایش وزن

هم افزایش وزن و هم کاهش وزن در افرادی که آملودیپین مصرف می ‌کنند، گزارش شده است، اما احتمال بروز هر یک از عوارض جانبی کم تر از یک درصد است. در برخی موارد، افزایش وزن ممکن است با احتباس مایعات و تورم همراه باشد. اگر هنگام مصرف آملودیپین وزن تان به صورت ناخواسته تغییر کرد و قسمت ‌هایی از بدن متورم شد، با یک متخصص صحبت کنید.

انواع داروهای فشار خون (20 داروی رایج و موثر)

ریزش مو

با این که گفته می ‌شود آملودیپین ممکن است باعث ریزش مو شود، اما کم تر از 0.1٪ از افرادی که این دارو را مصرف می ‌کنند ریزش مو را تجربه کرده‌ اند. این عارضه نه تنها به طور قابل توجهی نادر است، بلکه به آن ربطی هم ندارد. یادتان باشد که آملودیپین اغلب با سایر دارو های فشار خون تجویز می‌ شود. برخی از این دارو ها مثل مهارکننده‌ های ACE و مسدود‌کننده‌ های بتا، می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

درد پا

مصرف آملودیپین معمولا منجر به درد پا نمی‌ شود. تعداد کمی از افراد (کمتر از 2٪) ممکن است درد عضلانی و گرفتگی عضلات را به عنوان یک عارضه جانبی آملودیپین تجربه کنند. این مشکلات ممکن است روی پاها تأثیر بگذارد. اما معمولا افراد ممکن است به دلیل تورم متوجه درد و سنگینی در پاهای شان شوند.

قطع آملودیپین

قطع آملودیپین هم مثل هر دارویی که برای کاهش فشار خون مصرف می‌ شود، باعث افزایش فشار خون خواهد شد. اما این اثر، بازگشتی نیست. یعنی پس از قطع آملودیپین، حدود یک هفته یا بیشتر طول می‌ کشد تا فشار خون به سطح پایه (میزان فشار قبل از درمان ) برسد. البته فشار خون پایه احتمالا بالا خواهد بود و این خوب نیست. اگر آملودیپین باعث ایجاد مشکل می ‌شود، قبل از ترک دارو از یک متخصص مشاوره بگیرید. برای نگه داشتن فشار خون در سطح نرمال و سالم شاید لازم باشد از داروی دیگری برای فشار خون استفاده کنید.

عوارض جانبی آملودیپین چقدر زود خودشان را نشان می‌ دهند؟

بسیاری از عوارض جانبی مثل خستگی ، سرگیجه و حالت تهوع ممکن است مدت کوتاهی پس از شروع درمان ظاهر شوند. برخی از عوارض جانبی مثل گرگرفتگی، خارش یا تورم ممکن است به سرعت پس از اولین دوز ظاهر شوند. سایر عوارض جانبی مثل تورم اندام‌ ها به تأخیر می ‌افتد و بعدها در طول مدت درمان ظاهر می‌ شوند.

حتما بخوانید: 8 خوراکی عالی که شریان های قلبی و رگ ها را باز می کنند

عوارض جانبی آملودیپین چقدر ماندگاری دارند؟

بسیاری از عوارض جانبی خفیف آملودیپین با سازگاری بدن با دارو از بین می ‌روند، اما برخی ممکن است این طور نباشند. اگر عوارض جانبی ناشی از دارو باشد، باید ظرف یک روز یا پس از قطع آن از بین برود. با این حال ممکن است برخی از عوارض جانبی مثل واکنش‌ های آلرژیک شدید چند روز طول بکشد تا بهتر شوند.

عوارض طولانی ‌مدت آملودیپین چه هستند؟

آملودیپین عوارض جانبی ندارد که مدت طولانی ادامه پیدا کند. در واقع، بیشتر مردم ماه‌ ها یا سال ‌ها آملودیپین مصرف می ‌کنند. آملودیپین عوارض جانبی هم ندارد که هفته ‌ها یا ماه ‌ها پس از قطع دارو باقی بماند. بزرگ ترین خطر مصرف این دارو مربوط به قلب است. از جمله مشکلات قلبی که به خاطر مصرف آملودیپین ایجاد یا بدتر می ‌شوند حمله قلبی است که ممکن است عواقب طولانی ‌مدت و حتی مادام‌العمری داشته باشد.

موارد منع مصرف آملودیپین

مصرف دارو در هر شرایطی که با خطر همراه شود، ممنوع است . طبق دستور سازمان FDA، آملودیپین فقط برای افرادی که به این دارو حساسیت دارند، ممنوعیت مصرف دارد. نمونه ‌ای از این شرایط را در ادامه توضیح خواهیم داد.

بارداری

آملودیپین در هیچ مرحله ‌ای از بارداری منع مصرف ندارد، اما تحقیقات کافی برای این که نشان دهد مصرف آن بی‌ خطر است هم وجود ندارد. بر اساس مطالعات حیوانی، هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد نقص مادرزادی یا سایر مشکلات وجود ندارد، اما ممکن است خطر مرگ جنین بیشتر شود. معمولا توصیه می‌ شود که پزشک و مادر مزایا و خطرات این دارو را به دقت ارزیابی کنند و بعد تصمیم بگیرند.

شیردهی

آملودیپین برای مادران شیرده بی‌ خطر است. با این که آملودیپین وارد شیر مادر می ‌شود، اما مقدار آن بسیار کم و جزئی است. سطح آملودیپین در نوزادان شیرده قابل تشخیص نیست و تا به امروز هیچ مشکلی گزارش نشده است.

یک مطلب کامل تر هم اینجا داریم: کاربرد قرص آملودیپین، عوارض و روش مصرف

کودکان

FDA آملودیپین را برای کودکان بین 6 تا 17 سال بی‌خطر و موثر می ‌داند.

بزرگسالان مسن

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مصرف آملودیپین برای سالمندان مشکلی به وجود آورده است. معمولا آملودیپین با دوز های پایین‌تر برای افراد در سنین بالا تجویز می‌ شود که البته دوز بالایش هم غیر مجاز نیست.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آملودیپیندرمان فشار خون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up