خانه » خون » 14 تا از بهترین روشهای گیاهی برای درمان فشارخون (تحقیقات جدید)
درمان فشار خون با روش طبیعی

14 تا از بهترین روشهای گیاهی برای درمان فشارخون (تحقیقات جدید)

بطورکلی اولین راه برای درمان فشارخون بالا دارو درمانی است؛ اما قبل از شروع دارو درمانی، تغییر سبک زندگی و برخی از داروهای خانگی را برای درمان فشارخون بالا امتحان کنید. در این مطلب 14 تا از بهترین گیاهان و خوراکی های خانگی کاملا موثر در کاهش فشار خون را به شما معرفی می کنیم. دقت کنید که طبق جدیدترین تحقیقات مجلات پزشکی این 14 خوراکی بهترین درمان های فشار خون بالا هستند.

داروها میتوانند اثر شدیدی داشته باشند و در صورت امکان بهتر است آنها را مصرف نکنید. افرادیکه از داروهای شیمیایی استفاده میکنند میدانند که درمانهای طبیعی میتواند با عملکرد آنها مداخله داشته باشد. در این مطلب یاد بگیرید که چگونه با روشهای خانگی فشار خون را پایین بیاورید. البته کارهایی هست که میتوانیم برای کنترل فشار خونمان انجام دهیم. تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن، ترک دخانیات و الکل و همچنین عدم مصرف کافئین. برای کاهش فشارخون باید از غذاهای سالم تر استفاده کنید.

درمانهای خانگی برای فشار خون بالا

دراینجا روشهای طبیعی بدون اثرات جانبی دیگری برای کاهش فشارخون برایتان آورده ایم:

1-چای زنجبیل-هل

یک مطالعه در مجله ی هندی Biochemistry & Biophysic در دسامبر سال 2009 منتشر شد. آنها روزانه به گروهی از شرکت کنندگان میزان 1 قاشق چایخوری پودر هل را بمدت چندهفته دادند. نتایج کاهش قابل توجه فشارخون را نشان داد. با استفاده از هل بهمراه زنجبیل و دارچین، میتوانید یک چای خوشمزه که به سلامت قلب هم کمک میکند درست کنید.

2-خوردن هندوانه در صبح

هرروز صبح از هندوانه استفاده کنید. همه ی ما هندوانه را بعنوان یک میوه ی تابستانی میشناسیم اما این را بدانید که هندوانه به کاهش فشارخون هم کمک میکند. چرا هندوانه موجب کاهش فشارخون میشود؟ هندوانه ترکیباتی ارگانیکی بنام citrulline (سیترولین) دارد. وقتی وارد بدن میشود تبدیل به L-arginine میشود که پیش ماده ای برای نیتریک اکسید است. نیتریک اکسید در بدن با آرام کردن رگهای خونی موجب کاهش فشارخون میشود. یک درمان طبیعی عالی که میتوانید از آن لذت هم ببرید!

3-آجیل

خوردن آجیل را آغاز کنید. پسته درمیان دیگر آجیلها تاثیربیشتری در کاهش فشارخون در بزرگسالان دارد. این براساس یک آنالیزعلمی و مرور از 21 آزمایش بالینی است که بین سالهای 1958 تا 2013 انجام شده است. این بررسی بصورت آنلاین در مجله ی آمریکایی Clinical Nutrition منتشر شد.

حتما بخوانید: دارچین چه تاثیری بر فشارخون دارد؟ نتایج تحقیقات جدید دانشمندان

4-گیاه پنجه گربه (دارسنا)

پنجه گربه یک گیاه دارویی محبوب در چین، آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی است. از این گیاه در چین برای کاهش فشارخون بسیار زیاد استفاده میشود. پنجه گربه باعث میشود که خون راحتتر در رگهای خونی جریان پیداکند. این گیاه همچنین بعنوان یک ادرار آور خفیف عمل میکند و مایعات اضافی مضر بدن را از بین میبرد.

5-پیاز

میتوانید پیاز را بصورت خام یا پخته مصرف کنید. برای اینکه هنگام برش پیاز اشک نریزید میتوانید آن را قبل از بریدن در آب سرد بگذارید. علاوه بر پیاز، سیرهم فواید بسیاری برای بیماری های قلبی عروقی دارد. پیاز حاوی آنتی اکسیدان قوی بنام quercetin است. این آنتی اکسیدان به کاهش فشارخون و همچنین درمان درد قفسه ی سینه، کاهش خطر سکته ی مغزی و حمله ی قلبی کمک میکند. برای بهره مندی از این مزایا بهتر است پیاز را خام یا نیم پز بخورید.

6-آنزیم CoQ10

CoQ10 یک آنزیم طبیعی است. این حاوی آنتی اکسیدانهایی ست که برای حفظ سلامت قلب مفید است. CoQ10 نشان داده است که میتواند فشارخون و ضخامت ماهیچه ی قلب را کاهش دهد. از آنجاییکه این آنزیم طبیعی است، تاکنون اثرات جانبی مرتبط با آن دیده نشده است. برای درمان فشارخون طبق گفته ی درمانگاه Mayo روزانه 60-360 میلیگرم از این آنزیم را بمدت 8-12 هفته مصرف کنید.

7-ویتامین D

برطبق مطالعه ی منتشر شده در Lancet Diabetes & Endocrinology، اثر ویتامین D که ویتامین خورشید است، برای کاهش فشارخون اثبات شده است. بدلیل اینکه اکثر مردم در داخل وقتشان را میگذرانند، کمبود ویتامین D دارند. بیش از 1 میلیارد نفر!

8-چای ترش

محققان دانشگاه Tufts میگویند، براساس یک مطالعه شرکت کنندگان روزانه 3 فنجان چای ترش مصرف کردند که در طول 6 هفته فشارخون سیستولیک آنها بطورمتوسط به میزان 7 واحد پایین آمد. شرکت کنندگانی که به آنها دارونما داده شد، فشارخون آنها به میزان تنها 1 واحد پایین آمد. محققان این مطالعه بیان کردند که احتمالا ترکیبات فیتوشیمیایی موجود در چای ترش موجب پایین آمدن فشارخون میشود. بسیاری از چای های گیاهی حاوی چای ترش هم هستند.

9-عصاره ی تخم کرفس

برای کاهش فشارخون پزشکان معمولا دیورتیکها را برای کاهش حجم مایعات بدن، وازودیلاتورها برای گشاد کردن رگهای خونی (اتساع عروق) یا بلوک کننده های بتا را برای کاهش تعداد ضربان قلب و در نتیجه کاهش فشارخون تجویز میکنند. 3nb ترکیبی ست که در تخم کرفس وجود دارد با عمل بعنوان دیورتیک و وازودیلاتور و همچنین عملکرد مشابه با داروهای بلوک کننده ی کانال کلسیم، به کاهش فشارخون کمک میکند. 3nb همچنین در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی، کاهش سطح کلسترول را نشان داده است. این اثر میتواند انعظاف پذیری رگهای خونی را افزایش دهد و درنتیجه فشارخون را پایین بیاورد. علاوه براین بنظر میرسد 3nb برروی مناطق و سیستم هایی در مغز که مقاومت عروقی را کنترل میکند اثر بگذارد.

10-آب چغندرقند

آب چغندرقند برای کاهش فشارخون یک داروی قوی است! برخی از اثرات آن مربوط به موادمعدنی موجود در آن مانند پتاسیم و منیزیم است اما اثر دارویی آن بخاطر مقادیر بالای نیترات آن است. هنگامیکه آب چغندقند مینوشید، این نیترات توسط باکتری ها (گونه ی Veillonella و Actinomyces) که در سطح زبان زندگی میکنند به نیتریت تبدیل میشود. نیتریت به گردش خون وارد میشود و برای تولید گازی بنام نیتریک اکسید (NO) استفاده میشود. NO با تاثیر بررگهای خونی موجب کاهش فشارخون میشود.

11-آب انار

انار سرشار از مهارکننده های طبیعی ACE است که مانع آنزیم هایی میشود که به سیستم گردش خون آسیب میزند. آب انارمانند داروهایی عمل میکند که پزشکان برای کاهش فشارخون تجویز میکنند. آب انار از راه جالبی برای کاهش فشارخون استفاده میکند. اگر با مزه ی ترش آن مشکل دارید میتوانید میوه های دیگری به آن اضافه کنید مثل موز که پتاسیم زیادی هم دارد یا بجای آن میتوانید برای داشتن یک نوشیدنی خوشمزه یک فنجان آب به آن اضافه کنید. صرف نظر از ترکیباتی که به آن اضافه میکنید، آب انار فشارخون سیستولیک را تا میزان 30 درصد کاهش میدهد.

12-ارجون (Terminalia arjuna)

اگرچه این یک شیوه ی جدید است اما پوست درخت ارجون در پزشکی آیورودا مشور است که بطور گسترده ای بعنوان داروهای قلبی گیاهی استفاده میشود. متخصصان بالینی جدید در آمریکا از ارجون برای بیماری های عروق کرونر، نارسایی قلبی، کلسترول بالا و فشارخون بالا استفاده میکنند. مطالعات متعددی در طی چندسال اخیر نشان داد که ارجون در حیوانات و انسانها، کل کلسترول و HDL(کلسترول خوب) را کاهش میدهد. یک مطالعه نشان داد که این گیاه بعنوان یک آنتی اکسیدان و ویتامین E موثر است و کلسترول را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد. باتوجه به اثر ارجون بر کلسترول، جای تعجب نیست که این موجب کاهش فشارخون هم میشود. در ایالات متحده فشارخون بالا بیشتر به دلیل تجمع چربی در شریان ها است.

13-کتان

در مطالعه ای که در سال 2013 در “Hypertension” منتشر شد نشان داد که کتان میتواند فشارخون را در افراد مبتلا به فشارخون کاهش دهد. این یک درمان خانگی عالی برای فشارخون بالا است. در این مطالعه به یک گروه کتان و گروه دیگر دارونما داده شد. این گروه روزی 30 گرم تخم کتان را بمدت 6 ماه مصرف کرد. در پایان مطالعه، گروهی که کتان مصرف کرده بودند نسبت به آنهاییکه دارونما خورده بودند فشارخون پایینتری داشتند.

14-شکلات تلخ

یک خبرخوب برای دوست داران شکلات: یک مطالعه ی جدید در هاروارد نشان داد که مصرف روزانه یک مربع کوچک شکلات تلخ موجب کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا شود. همچنین ترکیب فلاونوئیدها درشکلات تلخ موجب اتساع رگهای خونی میشود.

حتما بخوانید: جدیدترین و بهترین روش درمان فشار خون بالا با عرقیات و گیاهان طبیعی+فیلم

یک ویدیوی عالی

با تغییر سبک زندگی و درمانهای گیاهی میتوانید فشارخونتان را به صورت قطعی و سریع کاهش دهید. سعی کنید راهی که برایتان مناسب است را پیدا کنید. فراموش نکنید که قبل از مصرف هر دارو ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست