نسبت گلبول ها در تالاسمی

تاثیر تالاسمی مینور بر سیستم ایمنی+چند نکته کاربردی

folderخون
commentsبدون دیدگاه

تالاسمی بر روی گلبول های سفید تاثیر دارد.امه مطلب می خواهیم در مورد نحوه تاثیر آن روی گلبول های سفید خون صحبت کنیم.

آیا تالاسمی روی گلبول های سفید خون تاثیر می گذارد؟

تالاسمی چه تاثیری روی گلبول های سفید دارد؟ شما باید بدانید که تالاسمی باعث آسیب به طحال می شود. طحال بزرگ ترین اندام در سیستم لنفاوی است. این اندام به طور عمده سه عملکرد خاص را انجام می دهد:

گلبول های قرمز آسیب دیده، غیرطبیعی و نارس را فیلتر می کند. با شناسایی ارگانیسم های موجود در بدن و تولید ایمونوگلوبولین و لنفوسیت ها به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با عفونت ها مقابله کند. خون سازی (تولید سلول های خونی) در شرایط خاصی که بر مغز استخوان تاثیر می گذارد.

همه عوارض کم خونی بر مغز، پوست و بدن (طبق نظر 3 فوق تخصص)

در بیماری تالاسمی تعداد و عملکرد مولکول های هموگلوبین کم تر است و گلبول های قرمز به درستی رشد نمی کنند. بنابراین، تعداد گلبول های قرمز بالغ در خون شما کم می شود. مغز استخوان سعی دارد گلبول های قرمز بالاتری تولید کند تا این کمبود را جبران کند. این باعث افزایش گلبول های قرمز نابالغ و غیر طبیعی در خون می شود. هنگامی که این سلول ها از طحال عبور می کنند، این ارگان گلبول های قرمز غیر طبیعی و نابالغ را فیلتر می کند و آن ها را از بین می برد.

به دلیل تعداد زیاد گلبول های قرمز، طحال برای از بین بردن تمام این سلول ها مجبور است بیش تر کار کند، این امر به دلیل افزایش حجم کار منجر به بزرگ شدن طحال می شود. به این عمل Splenomegaly (بزرگ طحالی) گفته می شود. اسپلنومگالی می تواند با hypersplenism (هایپراسپلنیسم) (طحال بیش فعال) همراه باشد.

با گذشت زمان طحال بزرگ تر شده و گلبول های قرمز بیش تری را به دام می اندازد و آن ها را از بین می برد. طحال هایپراسپلنیک گاهی گلبول های سفید خون و پلاکت ها را نیز از بین می برد. این امر باعث کاهش تعداد گلبول های سفید خون می شود که این امر شما را در معرض عفونت قرار می دهد. بعلاوه طحال ممکن است تولید لنفوسیت ها را در پاسخ به عفونت ها به دلیل افزایش حجم کار کاهش دهد. این امر نیز باعث کاهش گلبول های سفید می شود.

بهترین و جدیدترین روش درمان خانگی کم خونی با روش گیاهی سنتی

گلبول های سفید تنها 1 درصد خون را تشکیل می دهند، با این حال، این گلبول ها نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند. هنگامی که عفونت در بدن وجود دارد یا برخی از اجسام خارجی به بدن شما حمله می کنند، گلبول های سفید خون به آن نقطه می روند و عفونت را از بین می برند و از هر آن چه از بدن شما که در برابر مهاجمان مضر باقی مانده است، محافظت کرده و آن ها را پاک می کنند. هم چنین همراه با خون، بدن را از نظر وجود هر نقطه عفونی بررسی کرده و با عفونت مبارزه می کند. تعداد طبیعی گلبول های سفید در بزرگسالان 4000 تا 11000 در هر میکرولیتر خون است.

پنج نوع گلبول سفید وجود دارد

  • Neutrophils (نوتروفیل ها) – بیش ترین تعداد گلبول های سفید خون نوتروفیل ها هستند و به تخریب باکتری ها و قارچ ها کمک می کند.
  • Lymphocytes (لنفوسیت ها) – آنتی بادی هایی را ایجاد می کنند که به مبارزه با عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی کمک می کنند.
  • Monocytes (مونوسیت ها) – به از بین بردن باکتری ها کمک کرده و طول عمر بیش تری نسبت به گلبول های سفید دیگر دارد.
  • Eosinophils (ائوزینوفیل ها) – با انگل ها و سلول های سرطانی مقابله کرده و حامی واکنش های آلرژیک بدن هستند.
  • Basophils (بازوفیل ها) – با ایجاد یک واکنش آلرژیک، پاسخ ایمنی بدن را کنترل می کنند. واکنش آلرژیک با تولید هیستامین توسط بازوفیل ها ایجاد می شود.

گلبول های سفید در خون، سیستم لنفاوی، طحال و سایر بافت ها به تعداد زیاد یافت می شوند.

بهترین و بدترین خوراکی ها برای بیماران تالاسمی مینور (نظر فوق تخصص)

خلاصه

تالاسمی بر روی گلبول های سفید تاثیر دارد. این سلول ها نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند. طحال گلبول های قرمز آسیب دیده، غیرطبیعی و نابالغ را فیلتر می کند و با شناسایی ارگانیسم های بدن و تولید ایمونوگلوبولین و لنفوسیت ها به سیستم ایمنی آن کمک می کند تا با عفونت مقابله کند. در تالاسمی تعداد و عملکرد مولکول های هموگلوبین کم تر است و گلبول های قرمز به درستی رشد نمی کنند.

بنابراین، تعداد گلبول های قرمز بالغ در خون شما کم می شود. این امر باعث افزایش گلبول های قرمز نابالغ و غیر طبیعی در خون می شود. هنگامی که این سلول ها از طحال شما عبور می کنند، این ارگان گلبول های قرمز غیر طبیعی و نابالغ را فیلتر کرده و آن ها را از بین می برد.

سیستم ایمنی بدن خود را با این 9 غذا تقویت کنید

به دلیل تعداد زیاد گلبول های قرمز غیرطبیعی، طحال بزرگ می شود (اسپلنومگالی) و بیش از حد فعال می گرد (هایپر اسپلنیسم). طحال هایپراسپلنیک گاهی گلبول های سفید خون و پلاکت ها را نیز از بین می برد. این امر باعث کاهش تعداد گلبول های سفید خون می شود، که به نوبه خود شما را در معرض عفونت قرار می دهد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تالاسمیگلبول سفید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up