آنتی هیستامین

20 غذای برتر آنتی هیستامین که به مبارزه با التهاب کمک می کنند

وقتی افراد کلمه هیستامین را می شنوند، عموما به آلرژی فصلی، آبریزش بینی، عطسه و سرفه فکر می کنند. متخصصان بهداشت در مورد این ترکیب ارگانیک و تأثیر آن بر روی بدن اطلاعات زیادی کسب کرده اند و متوجه شده اند که موارد زیادی قبلا تشخیص داده نشده و به طور گسترده نادیده گرفته شده است.

یکی از بهترین راه های مبارزه با عدم تحمل هیستامین و کمک به کاهش هرگونه التهاب در بدن، مصرف غذاهای آنتی هیستامین است. غذاهای مقابله با التهاب می توانند به کاهش بسیاری از علائم و نشانه های عدم تحمل هیستامین کمک کرده و به بدن در مقابله با هرگونه التهاب کمک کنند.

هیستامین چیست؟

هیستامین یک ماده شیمیایی است که در سیستم ایمنی بدن، سیستم عصبی مرکزی و برای هضم مناسب مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به عنوان یک انتقال دهنده عصبی، پیام های مهمی از بدن به مغز می فرستد.

نقش هیستامین در بدن ایجاد یک واکنش التهابی فوری است که می تواند به عنوان یک پرچم قرمز در سیستم ایمنی بدن باشد و حمله کننده های احتمالی را اطلاع دهد.

پاسخ هیستامین باعث تورم یا گشاد شدن رگ های خونی می شود تا گلبول های سفید بتوانند به سرعت عفونت یا مشکل را پیدا کرده و مقابله کنند. تجمع هیستامین همان چیزی است که باعث بروز علائم سردرد، خارش یا احساس گرگرفتگی می شود. این امر یک بخش طبیعی از دفاع ایمنی بدن است، اما اگر هیستامین به درستی شکسته نشود، عدم تحمل هیستامین رخ می دهد.

word image 17

از آنجا که هیستامین از طریق جریان خون حرکت می کند، می تواند بر روی روده، پوست، مغز، ریه ها و کل سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارد و به طیف گسترده ای از مشکلات که تشخیص آن ها دشوار است، کمک می کند.

برخی از مشکلات می تواند شامل سردرد یا میگرن، کهیر، سرگیجه یا گیجی، فشار خون بالا، تورم بافت، احتقان بینی و بسیاری از شکایات دیگر باشد.

منابع غذایی آنتی هیستامین چگونه به مبارزه با التهاب کمک می کنند؟

 • وقتی بدن احساس کرد که مورد حمله قرار گرفته است، هیستامین را به عنوان بخشی از دفاع ایمنی بدن آزاد می کند.
 • اگر هیستامین به درستی شکسته نشود، یا تعداد زیادی ماست سل وجود داشته باشد، عدم تحمل هیستامین رخ می دهد و بدن ممکن است با التهاب واکنش نشان دهد.
 • بهترین راه برای مقابله با التهاب ناشی از عدم تحمل هیستامین، مصرف غذاهای آنتی هیستامین است.
 • درست مانند آنتی هیستامین های بدون نسخه، مواد غذایی که با التهاب مبارزه می کنند فعالیت هیستامین را متوقف می کنند و به کاهش واکنش آلرژیک کمک کرده و تولید هیستامین را کند می کنند.
 • هنگامی که غذاهای صحیح مصرف می شوند، خاصیت آنتی هیستامین موجود در مواد غذایی به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل می کند و برای مبارزه با التهاب کار می کند، بنابراین علائم مرتبط با پاسخ کاهش می یابد.

برای برخی ممکن است شیوع بصورت اگزما باشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است درد قفسه سینه و قلب را تجربه کنند. همه این شرایط را می توان به التهاب ناشی از سطح بالای هیستامین در بدن مرتبط کرد.

word image 18

غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی کوئرستین هستند، نوعی آنتی اکسیدان است که به طور طبیعی در مواد غذایی موجود است، می توانند پاسخ التهابی ناشی از هیستامین ها را کاهش دهند.

ویتامین C همچنین یکی دیگر از آنتی هیستامین های طبیعی است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد. برای اینکه بدانید آنتی هیستامین ها چه کاری انجام می دهند، به عبارت ساده آن ها از اتصال هیستامین ها به سلول های بدن و ایجاد علائم جلوگیری می کنند.

20 غذای آنتی هیستامین برای مبارزه با التهاب

1- سیب: این میوه سرشار از کوئرستین نوعی کاهنده هیستامین است که می تواند مانع از ایجاد آلرژی شود و در نهایت منجر به التهاب در بدن می شود.

2- آویشن: نشان داده شده است که این گیاه باعث مهار آنافیلاکسی، واکنش هیستامین در بدن و همچنین ویژگی های ضد التهابی و ضد باکتریایی می شود.

3- شاهی آبی: شاهی آبی يكي از مغذي ترين گياهان است و در يك مطالعه نشان داده شد كه 60 درصد از تمام هيستامين هاي آزاد شده ماست سل را مهار مي كند.

4- پیاز: پیاز به طرز باورنکردنی مغذی و یک پری بیوتیک مهم است که ماست سل ها را آزاد و تثبیت می کند و حتی سطح هیستامین را در پلاسمای خون پایین می آورد.

5- جعفری: این خوراکی محبوب می تواند آسیب وارده به مخاط معده را ترمیم کند، بعلاوه ضد التهاب است و می تواند آسیب کبدی را برطرف کند. همچنین در صورتی که بدن تحت حمله هیستامین قرار گیرد، از ترشح هیستامین جلوگیری می کند.

6- کلم بروکلی: کلم بروکلی یک منبع خوب برای ویتامین C است، بعلاوه یک آنتی هیستامین ساده برای پیدا کردن است و یک راه حل مناسب برای درمان پر بودن بینی و سایر علائم آلرژی ناشی از التهاب است.

7- هلو: ثابت شده است که این میوه شیرین و آبدار باعث مهار ماست سل های ناشی از التهاب آلرژیک می شود. قطع پاسخ هیستامین در سلول ها اولین خط دفاعی در متوقف کردن التهاب در بدن است.

8- سبوس برنج سیاه: محققان با اعتقاد بر این که برنج سیاه دارای مزایای سلامتی قابل توجهی است دریافتند که یک رژیم غذایی حاوی برنج سیاه تا 10 درصد باعث کاهش التهاب می شود و در مطالعه ای که در ژورنال کشاورزی و مواد غذایی شیمیایی منتشر شده است، در حدود 23 درصد باعث آزاد شدن هیستامین از ماست سل ها می شود.

9- جوانه ماش: مطالعات نشان داده اند که این جوانه های کوچک به دلیل دارا بودن فلاونوئید زیاد، محافظت قابل توجهی از دژنراسیون ماست سل و ترشح هیستامین دارند.

10- زردچوبه: یک ادویه قدرتمند است که پاسخ هیستامین در شوک آنافیلاکتیک را مهار می کند و مانع از انتشار هیستامین و تثبیت ماست سل ها می شود. همچنین به عنوان ادویه ضد التهابی و ضد توموری شناخته می شود.

11- رازیانه: این آنتی هیستامین طبیعی برای آلرژی ها نقش ضد التهاب دارد و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. همچنین یک عامل مبارزه همه جانبه برای سالم نگه داشتن بدن و عاری از واکنش بیش از حد هیستامین است.

12- ماهی: ماهی یک ماده غذایی عالی برای مقابله با التهاب است. منتها باید تازه باشد. ماهی حاوی مقادیر زیادی هیستامین است، منتها باید به تازگی صید شوند زیرا به طور طبیعی اسید آمینه هیستیدین بالایی دارند که می توانند به هیستامین تبدیل شوند.

13- انار: این میوه قرمز حاوی پلی فنول است که نسبت به بسیاری از غذاهای دیگر از نظر آنتی اکسیدان ها غنی است. مطالعات نشان می دهد که انار به عنوان تثبیت کننده ماست سل و کاهنده التهاب عمل می کند.

14- زنجبیل: این ریشه خوشمزه توانایی چشمگیری در کاهش التهاب دارد و واکنش های آلرژیک را مهار می کند. مطالعات نشان می دهد که زنجبیل به عنوان تثبیت کننده ماست سل نیز عمل می کند.

15- ریحان مقدس: بعنوان یکی از اعضای خانواده نعناع، این گیاه دارای برگ های درمانی قدرتمندی است که باعث کاهش چشمگیر التهاب در بدن می شود.

16 سیب زمینی شیرین: این غذای خوشمزه و بسیار مغذی نشان داده شده است که یکی از بالاترین غذاهای نوع آنتی هیستامین است. این سبزی ریشه ای حاوی طیف متنوعی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیتون ها و مواد آنتی اکسیدانی است که واکنش هیستامین را در سلول ها متوقف می کند.

17- تاج خروس: تاج خروس مقدار زیادی فیتواسترول دارد که باعث می شود هم ضد التهاب باشد و هم محافظ قلب. این ماده غذایی را برای جلوگیری از التهاب ناشی از واکنش هیستامین در بدن مصرف کنید.

18- نعناع: نشان داده شده که فلاونوئیدهای موجود در نعناع بعنوان یک آنتی هیستامین طبیعی برای آلرژی ها، تأثیر مهمی در عدم تحمل هیستامین از ماست سل ها دارد.

19- گزنه: به طور معمول گزنه به شکل چای مورد استفاده قرار می گیرد که یک آنتی هیستامین قدرتمند و تثبیت کننده ماست سل است. این نوشیدنی را هنگام احساس واکنش هیستامین بنوشید.

20- ترخون: این گیاه دارای طعم رازیانه است و یکی از غنی ترین منابع غذایی آنتی اکسیدان در بین گیاهان است. مطالعات نشان می دهد که ترخون ماست سل ها را تثبیت می کند. همچنین یک آنتی هیستامین می باشد.

عدم تحمل هیستامین: چگونه رژیم خود را مدیریت کنیم؟

یکی از بهترین راه های درمان عدم تحمل هیستامین استفاده از رژیم غذایی حذفی است. سعی کنید غذاهای با سطح بالای هیستامین را حذف کنید و غذاهای حاوی آنتی هیستامین بیش تر را که قادر به مبارزه با التهاب هستند، مصرف کنید.

 • غذاهای حاوی هیستامین شامل الکل، آجیل، شکلات، پنیر رسیده، ترشی یا کنسرو، محصولات با گوشت دودی و سایر غذاهای تخمیر شده است.
 • رژیم حذفی با کمک غذاهای آنتی هیستامین به کاهش احتمال واکنش هیستامین از غذاها و مقابله با التهاب کمک می کند. با رعایت این دستورالعمل ها، بعد از گذشت حدود 4 هفته متوجه تغییر مثبت خواهید شد.
 • یک دفتر خاطرات غذایی در مدیریت یک رژیم حذفی ضروری است. تمام غذاهایی که از رژیم غذایی حذف و مواردی که اضافه شده اند را دنبال کنید.
 • اینکار به ردیابی پاسخ آنتی هیستامین تولید شده کمک می کند. هر فرد متفاوت است و برخی ممکن است نسبت به انواع خاصی از غذاها واکنش نشان دهند، در حالی که ممکن است در برخی دیگر اینگونه نباشد.
 • هنگام تهیه وعده های غذایی تازه، بیش تر غذاهای آنتی هیستامین را در رژیم غذایی بگنجانید و غذاهای فرآوری شده را قطع کنید.
 • مهم نیست چه چیزی باعث عدم تحمل هیستامین می شود، مصرف هر یک از این مواد غذایی که با التهاب مبارزه می کنند ممکن است به علائم شما کمک کند.
 • هنگامی که سطح هیستامین خیلی بالا رود، نتیجه نهایی می تواند به معنای اختلال جدی در کیفیت زندگی باشد.
 • در صورت بروز عدم تحمل هیستامین، این لیست از غذاهای سرشار از آنتی هیستامین را به عنوان مرجع نگه دارید.

اختلال التهابی یک وضعیت جدی است و باید درمان شود. هنگامی که پاسخ هیستامین وجود دارد، التهاب ایجاد می شود، اما با وجود این لیست غذایی آنتی هیستامین، به خوبی قادر خواهید بود تا وضعیت سلامتی خود را بهبود دهید.

قرص سیپروهپتادین، عوارض، تاثیر بر چاقی و همه نکات دیگر

در صورتی که حتی بعد از مصرف این غذاها برای دو هفته بهتر نشدید، با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند آلرژی یا هر شرایط بهداشتی دیگری را تشخیص داده و در صورت لزوم داروهای آنتی هیستامین را تجویز کند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkآنتی هیستامین

مطالب مشابه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • با سلام من چند مدتی هست که مریضم وحتا از قرص های انتی هیستامین استفاده کردم و سرما خوردگی شدید دارم لطف راهنمایی کنید

  پاسخ
 • با سلام من آلرژی دارم و همچنین با خوردن خوراکی های حاوی هیستامین ، دچار جوش صورت میشم
  آیا دارویی برای رفع این مشکل وجود داره؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up