خانه » سرطان ها » سرطان ریه در زنان: مهم ترین نشانه، طول عمر و نکات ضروری که باید بدانید!
سرطان ریه

سرطان ریه در زنان: مهم ترین نشانه، طول عمر و نکات ضروری که باید بدانید!

میزان زنان مبتلا به سرطان ریه در طی نیم قرن گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است. با این حال ، تنها سه درصد از زنان باور دارند که سرطان ریه یکی از نگرانی های مهم سلامتی است.

میزان سرطان ریه در زنان چقدر است و چه میزان کشنده است؟

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در مردان و زنان آمریكا است كه مرگ و میر ناشی از آن در مردان بیشتر از زنان است و همچنان ادامه دارد. با این حال ، به دلیل افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در زنان ، این میزان مرگ و میر در مردان کاهش یافته است. این نشان دهنده افزایش مصرف دخانیات ، مهمترین عامل خطر سرطان ریه است. مردان در اوایل دهه 1900 شروع به مصرف دخانیات کردند ، در مقابل زنان ده ها سال بعد ، بعد از جنبش آزادی زنان ، شروع به سیگار کشیدن کردند.

در حقیقت ، میزان زنانی که به این بیماری مبتلا هستند در 41 سال گذشته 87 درصد افزایش یافته است. در هر پنج دقیقه یک زن در این کشور به سرطان ریه مبتلا میشود و تخمین زده می شود که سرطان ریه عامل نزدیک به یک چهارم مرگ و میر زنان در سال 2019 باشد.

بزرگترین عوامل خطر سرطان ریه برای خانم ها (و تفاوت آن با مردان)

بسیاری از زنان و مردان از این امر آگاه نیستند که چندین عامل خطر رایج برای سرطان ریه وجود دارد. در حالی که استعمال دخانیات عامل اصلی سرطان ریه است ، عوامل خطرزای دیگر شامل قرار گرفتن در معرض گاز رادون ، دود دست دوم ، آلودگی هوا ، سابقه خانوادگی ، سابقه شخصی سرطان ریه یا سایر سرطانهای مرتبط با دخانیات ، بیماریهای مزمن ریه مانند COPD و قرار گرفتن در معرض سرطان زا های شناخته شده شغلی مانند آزبست ، دود دیزل ، کروم ، نیکل ، سیلیس ، کادمیوم ، بریلیوم و آرسنیک است. این عوامل خطر برای زنان و مردان وجود دارد. عوامل خطر متفاوتی برای زنان شناخته نشده است. مهم است که افراد عوامل خطر سرطان ریه را درک کنند و در صورت داشتن سؤال در مورد سرطان ریه یا غربالگری جدید ، با پزشک خود صحبت کنند.

علائم و نشانه های اولیه چیست؟

به طور معمول نشانه ها یا علائم اولیه سرطان ریه وجود ندارد ، به همین دلیل غربالگری برای تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه ، زمانی که هنوز قابل درمان هست ، مهم است. علائم معمولاً تا مراحل بعدی بیماری دیده نمیشود ، در این زمان میتوان درمان را آغاز کرد اما موفقیت در آن قطعی نیست. علائم و نشانه های سرطان ریه شامل سرفه ، از جمله سرفه خونی ، کاهش وزن ، درد استخوان ، سردرد ، اختلال در بینایی ، تشنج یا علائم عصبی کانونی مانند بی حسی یا ضعف است.

چه چیزی می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان ریه کمک کند؟

غربالگری سرطان ریه برای افراد سیگاری فعلی و سابق که در معرض خطر بالای سرطان ریه هستند ، در دسترس است این افراد می توانند در 85 درصد موارد، به این بیماری مبتلا شوند. اگر همه افراد واجد شرایط غربالگری شوند ، جان بیش از 25000 نفر نجات می یابد. با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید که غربالگری مناسب شما هست یا خیر.

زنان در مورد سرطان ریه باید چه چیز دیگری بدانند؟

میزان بقای سرطان ریه با تشخیص زودهنگام ، 5 برابر بیشتر است. تنها 18 درصد موارد سرطان ریه در بین زنان زود تشخیص داده می شود. به همین دلیل سرطان ریه بسیار کشنده است. با تشخیص زودهنگام سرطان ریه ، این بیماری در 90درصد موارد قابل درمان است. از سال 2016 ، 24 روش درمانی جدید توسط FDA برای معالجه سرطان ریه تصویب شده است. این بدان معناست که اگر بتوانیم سرطان ریه را زود تشخیص دهیم ، روش های بسیار بیشتری برای درمان و مدیریت آن وجود دارد. این پیشرفت ها به کسانی که مبتلا به این بیماری کشنده هستند ، امید و زندگی می بخشد.

ویدیوی زیر را ببینید

 

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست