خانه > قلب و عروق > 21 سوال و جواب مهم در مورد نارسایی قلبی که احتمالا برای شما هم مفید است
سلامت قلب

21 سوال و جواب مهم در مورد نارسایی قلبی که احتمالا برای شما هم مفید است

نارسایی قلبی یک بیماری پزشکی شایع و یک مشکل جهانی در حال افزایش است. از بسیاری جهات، نارسایی قلبی مترادف با بیماری قلبی در مرحله پایانی است. البته پیش آگاهی بسته به شدت اختلال متفاوت است. با این حال در نارسایی قلبی پیشرفته بقا بسیار نا امید کننده است. تمام بیماری های قلب در نهایت ممکن است منجر به نارسایی قلبی شوند.

یک روش ساده برای تعریف نارسایی قلبی این است که بگوییم این شرایط زمانی ایجاد می شود که عضله قلب نتواند نقش اصلی خود یعنی دریافت مداوم و پمپاژ خون از طریق شریان ها و رگ های بدن را انجام دهد.

حقایق جالب

 • ناتوانی قلب در انجام این کار ممکن است بر هر اندام بدن تأثیر بگذارد و منجر به علائم متنوعی شود که بر کیفیت زندگی تأثیر منفی می گذارد.
 • گزارش های اخیر حاکی از آن است که نارسایی قلبی 6.5 میلیون نفر 20 سال یا بالاتر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد.
 • با توجه به بهبود بقای بیماران مبتلا به بیماری های قلبی، احتمالا نارسایی قلبی همچنان افزایش می یابد.
 • علاوه بر این به خوبی مشخص شده است که خطر پیشرفت نارسایی قلبی با افزایش سن افزایش می یابد. با افزایش تعداد سالمندان، بار این اختلال همچنان چالش هایی را برای مراقبت های بهداشتی آینده به وجود می آورد.

انجمن قلب آمریکا (AHA) از سال 2012 تا سال 2030 افزایش 46 درصدی شیوع را پیش بینی می کند، در نتیجه 8 میلیون نفر یا تعداد بیش تری آمریکایی در سن 18 سال و بالاتر با نارسایی قلبی تخمین زده می شود که نارسایی قلبی 1-2 درصد کل هزینه های مراقبت های بهداشتی آن ها را تشکیل می دهد. بخش عمده ای از این هزینه ها به خاطر بستری بودن مکرر، طولانی و تکراری در بیمارستان ها است.

1- نارسایی قلب چیست؟

در ادبیات پزشکی به طور کلی نارسایی قلبی یک بیماری محسوب نمی شود. در عوض یک سندرم می باشد که معمولا ناشی از آسیب شناسی اساسی قلب است.

بحث و جدال همیشه استفاده از عبارت نارسایی قلبی را محاصره کرده است. بخشی از آن به این دلیل است که پیشرفت در فیزیولوژی تعاریف اولیه را ناکافی کرده است. علاوه بر این دانشمند بالینی ممکن است گاهی اوقات از اصطلاحات متفاوت از پزشکی بالینی استفاده کنند.

تلاش های زیادی صورت گرفته است تا با مجموعه ای کامل از معیارها که نارسایی قلبی را توصیف می کند، صحبت کنیم.

در سال 1950، دکتر Paul Wood نارسایی قلبی را به عنوان وضعیتی تعریف کرد که در آن قلب با وجود فشار پر کننده رضایت بخش قادر به حفظ گردش کافی برای نیازهای بدن نیست.

ضربان قلب نرمال، کم و زیاد، 5 باور غلط راجب آن و همه نکات مهم

در سال 1980، دکتر Eugene Braunwald این شرایط را به عنوان یک وضعیت پاتوفیزیولوژیک تعریف کرد که در آن یک ناهنجاری از عملکرد قلب مسئول عدم موفقیت قلب در پمپاژ خون با سرعت متناسب با الزامات بافت های متابولیزه است.

در سال 1985، دکتر Phillip Poole Wilson نارسایی قلبی را به عنوان سندرم بالینی ناشی از ناهنجاری قلب تعریف کرد و با الگوی مشخصه پاسخ های همودینامیک، کلیوی، عصبی و هورمونی شناخته شد.

طبق تعریف فعلی توسط انجمن قلب آمریکا و کالج قلب شناسی آمریکایی، نارسایی قلبی یک سندرم بالینی پیچیده است که از هرگونه اختلال ساختاری یا عملکردی در پر شدن بطن یا بیرون راندن خون ناشی می شود.

انجمن اروپایی قلب و عروق (ESC) اخیرا نارسایی قلبی را به عنوان یک سندرم بالینی تعریف کرده است که با علائم معمولی مانند نفس نفس، تورم مچ پا و خستگی ناشی از فشار وریدی ژوگولار، ترشحات ریوی و ورم محیطی همراه است که از یک ناهنجاری قلبی ساختاری و یا عملکردی ایجاد می شود و موجب کاهش فشار خون قلب و یا فشار بالا داخل جمجمه در هنگام استراحت یا استرس می شود.

نارسایی قلبی یک سندرم بالینی پیچیده است که ناشی از اختلال در ساختار یا عملکرد ظرفیت پمپاژ و یا پر شدن بطن چپ قلب است. این بیماری با تنگی نفس، تورم مچ پا و خستگی مشخص می شود.

2- نارسایی قلب چقدر شایع است؟

در طی دهه 1980، مطالعه Framingham گزارش داد که شیوع نارسایی قلبی با افزایش سن به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

شیوع سالانه این بیماری در زنان 0.14 درصد و در مردان 0.23 درصد بود و بقا در زنان به طور کلی از مردان بهتر بود و همین امر منجر به شیوع می شود.

از آن زمان به خوبی مشخص شده است که خطر ابتلا به نارسایی قلبی با افزایش سن با نسبت 0.3 در هر 1000 در افراد کم تر از 55 سال و نسبت 18 در هر 1000 در افرادی که 85 سال سن دارند، افزایش می یابد.
نارسایی قلبی در 2 درصد افراد 40 تا 59 ساله و 5 درصد افراد 60 تا 69 ساله مشاهده می شود.

آمریکایی های آفریقایی تبار 1.5 برابر بیش تر از قفقازی ها احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.

در دهه 1990 روند رو به رشدی در شیوع و گسترش نارسایی قلبی مشاهده شد و بسیاری از متخصصان پیش بینی کردند که این بیماری در دهه های اول هزاره جدید تبدیل به اپیدمی شود.

با این حال، به نظر می رسد میزان مرگ و میر ناشی از نارسایی قلبی در ایالات متحده بین 2000 تا 2012 کاهش می یابد.

8 غذایی که شریانهای قلبی-عروقی و رگهای شما را تمیز می کنند!

داده های اخیر نشان می دهد که مرگ و میر نارسایی قلبی بین سال های 2012-2014، به ویژه در بین مردان و جمعیت سیاه پوستان غیر اسپانیایی دوباره افزایش یافته است.

خطر نارسایی قلبی با افزایش سن افزایش می یابد. نارسایی قلبی در 2 درصد افراد 40 تا 59 ساله و 5 درصد افراد 60 تا 69 ساله مشاهده می شود.

3- شایع ترین علل نارسایی قلبی چیست؟

از آنجا که نارسایی قلبی به خودی خود یک بیماری محسوب نمی شود، لازم است اختلال اساسی ایجاد شود که باعث بروز نارسایی قلبی گردد.

در دهه 1970، فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر علل اصلی نارسایی قلبی در ایالات متحده و اروپا بود. اختلالات دریچه های قلبی نیز به عنوان علل شایع در نظر گرفته شده است.

اخیرا اختلالات فشار خون بالا و دریچه احتمالا به دلیل پیشرفت در تشخیص و درمان این اختلالات، کم تر به عنوان علت اصلی نارسایی قلبی در نظر گرفته می شوند.

در عین حال بیماری عروق کرونر، چاقی و دیابت شیرین به طور فزاینده ای مسئول نارسایی قلبی هستند.

در حقیقت عوامل خطر چندگانه ممکن است در یک بیمار منفرد وجود داشته و با یکدیگر در تعامل باشند. مطالعات نشان می دهد که بار عوامل خطر در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی ثابت با گذشت زمان افزایش یافته است.

از این رو بسیاری از اختلالات مانند دیابت، چاقی، فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر اغلب در همان بیمار وجود دارد.

10 تا از بهترین روشهای گیاهی برای تقویت قلب طبق تحقیقات جدید

سیگار کشیدن یک عامل خطرناک برای نارسایی قلبی است.

چندین بیماری از خود عضله قلب به اصطلاح کاردیومیوپاتی، علل نسبتا شایع نارسایی قلبی به ویژه در افراد جوان است.

میوکاردیت، التهاب عضله قلب که معمولا در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود نیز علل اصلی آن شناخته شده است. نقص مادرزادی قلب ممکن است بعدا در زندگی منجر به نارسایی قلبی شود.

آپنه انسدادی خواب(OSA) ، مصرف بیش از حد الکل و ریتم غیر طبیعی قلب مانند فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است بعضی اوقات منجر به نارسایی قلبی شوند.

اخیرا قرار گرفتن در معرض داروهایی مانند آنتراسایکلین های مورد استفاده در معالجه سرطان به یک دلیل اصلی نسبتا شایع این بیماری تبدیل شده است.

لازم است علت اصلی نارسایی قلبی در هر بیمار مشخص شود. بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، کاردیومیوپاتی، میوکاردیت، اختلالات دریچه قلب، چاقی، دیابت، آریتمی قلبی و نقایص مادرزادی قلبی شایع ترین دلایل این بیماری هستند.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\2.gif

4- نارسایی سیستولیک قلب چیست؟

نارسایی قلبی با اختلال در عضله قلب و معمولا بطن چپ مشخص می شود.

بطن چپ مسئول پمپاژ خون اکسیژن دار به تمام بافت ها و اندام های بدن است. در مقابل، بطن راست فقط خون را از طریق ریه ها پمپ می کند.

شرایطی که منجر به آسیب عضله قلب و کاهش ظرفیت پمپ بطن چپ می شوند، معمولا منجر به نارسایی قلبی می گردند. نمونه بارز آن بیمار با سابقه بیماری عروق کرونر و حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) است.

نارسایی سیستولیک قلب همچنین به نام نارسایی قلبی با کاهش کسر جهشی یا تخلیه نامیده می شود، شرایطی که ناتوانی ماهیچه های قلب برای انقباض طبیعی را توصیف می کند. از این رو، جریان خون به اندام های حیاتی محدود شده و منجر به بسیاری از علائم نارسایی قلبی می شود.

نارسایی سیستولیک قلب همچنین به نارسایی قلبی با کاهش کسر جهشی یا تخلیه نامیده می شود، شرایطی که ناتوانی ماهیچه های قلب برای انقباض طبیعی را توصیف می کند.

5- کسر جهشی (EF) چیست؟

کسر جهشی EF اندازه گیری اساسی در مورد پمپاژ عضله قلب است. با وجود برخی محدودیت ها، از EF برای کمک به طبقه بندی نارسایی قلبی و راهنمایی درمان استفاده می شود.

EF یک اندازه‌گیری است که به صورت درصد بیان می‌شود که چقدر خون با هر انقباض از بطن چپ پمپ می شود. کسر جهشی 60 درصد بدین معنی است که 60 درصد از کل خون موجود در بطن چپ با هر ضربان قلب بیرون می آید.

در یک قلب سالم، EF 50 درصد یا بیش تر است.

 • کسر جهشی 55 درصد یا بالاتر عادی تلقی می شود.
 • در کسر جهشی 50 درصد یا کم تر تخلیه کاهش می یابد.
 • کسر جهشی بین 50 تا 55 درصد معمولا حد مرزی در نظر گرفته می شود.

برای محاسبه EF ممکن است از روش های زیر استفاده شود:

 • اکوکاردیوگرام – پرکاربردترین تست
 • اسکن MUGA
 • سی تی اسکن
 • کاتتریزاسیون قلبی
 • تست استرس هسته ای

کسر جهشی یا EF یک اندازه‌گیری است که به صورت درصد بیان می‌شود که چقدر خون با هر انقباض از بطن چپ پمپ می شود.

6- نارسایی قلبی با کسر جهشی نرمال(HFNEF) چیست؟

در بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی، ظرفیت پمپاژ عضله قلب حفظ می شود. این مورد مختلف به عنوان نارسایی قلبی دیاستولیک، نارسایی قلبی با عملکرد بطن چپ حفظ شده یا نارسایی قلبی با کسر جهشی نرمالHFNEF شناخته شده است.

Cutoffs مختلفی برای کسر جهشی جهت تعریف HFNEF استفاده شده است که معمولا بین 40 تا 50 درصد است.

جالب اینجاست که تقریبا 30 تا 50 درصد از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی دارای انقباض طبیعی یا تقریبا عادی عملکرد بطن چپ هستند. از این رو بخش عمده ای از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی نارسایی قلبی سیستولیک ندارند.

چه غذاها و خوراکی هایی برای سلامت قلب مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)

HFNEF یک مشکل عمده بهداشت عمومی در جهان غرب است که در حال حاضر تقریبا در نیمی از کل بیماران مبتلا به نارسایی قلبی دیده می شود. این بیماری بخصوص در افراد مسن با بیماری های همراه مانند فشار خون بالا، دیابت، چاقی و بیماری عروق کرونر شایع است.

نارسایی قلبی با کسر جهشی نرمالHFNEF نارسایی قلبی را در جایی که ظرفیت پمپاژ عضله قلب حفظ می شود، توصیف می کند. HFNEF یک مشکل عمده بهداشت عمومی در جهان غرب است که در حال حاضر تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را تشکیل می دهد.

7- نارسایی دیاستولیک قلب چیست؟

در نارسایی دیاستولیک قلب، بطن چپ توانایی استراحت طبیعی خود را معمولا به دلیل افزایش سختی عضله قلب از دست می دهد. از این رو محفظه بطن چپ ممکن است در طول دوره استراحت بین هر ضربان قلب (دیاستول) به میزان کافی از خون پر نشود.

هنگامی که بطن چپ سفت می شود، فشار دیاستولیک که به آن فشار پر کننده نیز گفته می شود افزایش می یابد. فشار بیش تر به ریه ها منتقل می شود و منجر به افزایش فشار داخل ریوی می شود.

این ممکن است باعث تنگی نفس و حتی باعث گرفتگی ریه ها شود که در صورت شدید بودن ممکن است منجر به ورم ریوی شود.

برخی اوقات نارسایی قلبی با کسر جهشی نرمالHFNEF به عنوان نارسایی دیاستولیک قلبی قلمداد می شود. اما این یک ساده ‌سازی است.

داروی قلبی پلاویکس چیست؟ عوارض، قیمت ایرانی و خارجی و سایر نکات مهم

البته بسیاری از بیماران مبتلا به HFNEF اختلال عملکرد دیاستولیک دارند اما معمولا عوامل دیگری نیز تاثیر دارند. از این رو اختلال دیاستولیک ممکن است تنها دلیل بروز علائم در این بیماران نباشد.

اختلال عملکرد دیاستولیک اولیه معمولا در بیماران مبتلا به فشار خون بالا مشاهده می شود. این بیماری معمولا با ضخیم شدن (هایپرتروفی) بطن چپ همراه است و شیوع آن به ویژه در افراد مسن زیاد است و در زنان بیش تر از مردان شایع است.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\3.gif

اگرچه نارسایی دیاستولیک قلب در عمل بالینی رایج است اما وجود آن به دلایل مختلفی مورد تردید قرار گرفته است.

اولا بسیاری از این بیماران ممکن است در واقع نارسایی قلبی نداشته باشند. درعوض ممکن است علائم آن ها ناشی از شرایط دیگری مانند چاقی یا بیماری ریوی باشد که می تواند از نارسایی قلبی تقلید کند.

برخی از بیماران مبتلا به HFNEF حتی ممکن است ناهنجاری های ظریف عملکرد سیستولیک داشته باشند اگرچه کسر تخلیه بطن طبیعی است.

تشخیص و درمان نارسایی دیاستولیک قلب از نقص سیستولیک قلب به دلیل ناهمگونی HFNEF عقب مانده است.

با این حال نارسایی دیاستولیک قلب به ندرت در انزوا اتفاق می افتد و بیش تر بیماران مبتلا به نارسایی دیاستولیک قلب عملکرد سیستولیک کاملا حفظ شده ندارند. بنابراین اصطلاح HFNEF ارجح است.

روماتیسم قلبی –علایم، علل، روشهای جدید درمان و نکات مهم دیگر

تشخیص و درمان نارسایی دیاستولیک قلب از نقص سیستولیک قلب به طور عمده تا ناهمگونی HFNEF عقب افتاده است. با این حال نارسایی دیاستولیک قلب به ندرت در انزوا اتفاق می افتد.

بسیاری از اختلالات دیگر مانند چاقی، دیابت و بیماری های ریه نیز اغلب وجود دارند و عملکرد سیستولیک همیشه حفظ نمی شود. از این رو اصطلاح نارسایی قلبی با کسر جهشی نرمال HFNEF به طور کلی ترجیح داده می شود.

8- علائم نارسایی قلب چیست؟

نفس نفس زدن (تنگی نفس)، خستگی و عدم تحمل ورزش علائم اساسی نارسایی قلبی است. در ابتدا نفس نفس عمدتا در اثر فشار بوجود می آید، اما در مراحل بعدی ممکن است در حالت استراحت نیز وجود داشته باشد.

راست ‌دمی یا ارتوپنه (تنگی نفس هنگام خوابیدن و معمولا در وضعیت خوابیدن به پشت) معمولی است.

علاوه بر این اپیزودهای شبانه تنگی نفس یا دیس پنی (دیس پنی شبانه پاروکسیسمال) ممکن است وجود داشته باشد. سپس بیمار به طور معمول حملات ناگهانی تنگی نفس را تجربه می کند که وی را از خواب بیدار می کند.

خستگی و ضعف از ویژگی های متداول است.

در بیمارانی که نارسایی قلبی دارند معمولا توانایی دفع سدیم و آب از طریق کلیه ها کاهش می یابد که اغلب اضافه بار حجم نامیده می شود.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\4.gif

اضافه بار حجم می تواند به عنوان احتقان ریوی (جمع شدن مایعات در ریه ها)، ادم محیطی (تورم پاها و مچ پا) و فشار وریدی ژوگولار ظاهر شود.

علاوه بر این، در صورت تجمع مایع در حفره شکم، تورم شکم ممکن است رخ دهد.

برخی از بیماران ممکن است سرفه یا خس خس مداوم را با خلط خونی سفید یا صورتی رنگ نشان دهند. کاهش وزن غیر عمد که گاه منجر به ضعف بنیه می شود یک عارضه شایع نارسایی پیشرفته قلبی است.

8 غذایی که شریانهای قلبی-عروقی و رگهای شما را تمیز می کنند!

علائم پرفیوژن ناکافی با فشار خون پایین (افت فشار خون) و تغییر وضعیت روانی نیز از علائم بیماری پیشرفته است. در این مرحله، عملکرد کلیه نیز اغلب مختل می شود.

شایع ترین علائم نارسایی قلبی عبارتند از: نفس نفس زدن (تنگی نفس)، خستگی، عدم تحمل ورزش و اضافه بار حجم که منجر به ورم می شود. علائم دیگر شامل سرفه، عدم اشتها، حالت تهوع و تورم شکم است.

9- اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ بدون علامت (ALVSD) چیست؟

بسیاری از بیماران با کاهش کسر جهشی علائم نارسایی قلبی ندارند و به عنوان نارسایی قلبی در نظر گرفته نمی شوند. این حالت اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ ALVSD بدون علامت گفته می شود.

ALVSD حداقل به اندازه نارسایی قلبی با کاهش کسر جهشی معمولی است. بیماران مبتلا به ALVSD در معرض خطر پیشرفت به سمت نارسایی قلب هستند.

مطالعات برای آگاهی از اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ از آستانه های متنوعی برای کسر جهشی، از 30 تا 54 درصد استفاده کرده اند.

دلایل ALVSD شامل بیماری عروق کرونر قلب، کاردیومیوپاتی، میوکاردیت، بیماری دریچه، فشار خون بالا و قرار گرفتن در معرض داروهای قلبی (مثلا آنتراسایکلین ها) است.

دلیل منطقی برای تشخیص زودرس ALVSD این است که دارو درمانی مناسب می تواند در بیماران مبتلا به ALVSD به میزان 35 تا 40 درصد، به طور قابل توجهی بهبودی ایجاد کند.

اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ بدون علامت (ALVSD) در هنگام کاهش کسر جهشی (EF) در نظر گرفته می شود، اما هیچ علائمی از نارسایی قلبی وجود ندارد.

10- مراحل نارسایی قلب چیست؟

نارسایی قلبی یک بیماری مزمن طولانی مدت است که با گذشت زمان بدتر می شود.

دانشگاه قلب و عروق و انجمن قلب آمریکا چهار مرحله را تعریف کرده است. این مراحل طیف گسترده ای را شامل می شود، از افراد بدون علامت خطر در بروز بیماری های قلبی تا نارسایی قلبی در مرحله آخر.

 • مرحلهA : بیماران در معرض خطر نارسایی قلبی که هنوز دچار تغییراتی در ساختار قلبی نشده اند (به عنوان مثال افراد مبتلا به دیابت یا بیماری عروق کرونر بدون حمله قلبی).
 • مرحلهB : بیماران مبتلا به بیماری ساختاری قلب (به عنوان مثال کاهش کسر جهشی، هیپرتروفی بطن چپ، بزرگ شدن محفظه) که هنوز علائم نارسایی قلبی ایجاد نکرده اند.
 • مرحلهC : بیمارانی که نارسایی قلبی بالینی را تجربه کرده اند.
 • مرحلهD : بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که نیاز به مداخله پیشرفته دارند.

مرحله A نارسایی پیش از قلب قلمداد می شود. بیماران مبتلا به مرحله A هیچگونه آسیب ساختاری در قلب ندارند.

مرحله A شامل بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر شناخته شده، افراد دارای فاکتورهای خطرناک معمولی مانند فشار خون بالا، دیابت و سندرم متابولیک است.

این افراد همچنین دارای سوء مصرف الکل، سابقه خانوادگی کاردیومیوپاتی و سابقه مصرف داروهایی هستند که ممکن است به عضله قلب آسیب برساند، مانند برخی داروهای سرطانی.

مرحله B شامل بیماران با عملکرد بطن چپ بدون علامت است. این بیماران علائم آسیب ساختاری در قلب دارند اما هنوز علائم نارسایی قلبی ایجاد نکرده اند.

مرحله C و D شامل بیماران مبتلا به نارسایی قلبی علامت دار و مرحله D که نشان دهنده بیماری مرحله انتهایی است.

چهار مرحله نارسایی قلبی (A،B ،C و D) طیف گسترده ای از عوامل خطر بدون علامت گرفته تا نارسایی قلبی مقاوم به مرحله آخر را شامل می شود.

11- طبقه بندی عملکردی نارسایی قلب توسط انجمن قلب نیویورک NYHA چگونه است؟

طبقه بندی عملکردی انجمن قلب نیویورک NYHA یک تخمین ذهنی از توانایی عملکردی بیمار بر اساس علائم است.

علائم بیماری کلاس
هیچ محدودیتی در فعالیت بدنی ندارند. فعالیت بدنی معمولی باعث خستگی ناخواسته، تپش قلب و تنگی نفس نمی شود. یک
محدودیت اندک در فعالیت بدنی. راحت استراحت می کنند. فعالیت بدنی معمولی منجر به خستگی، تپش قلب و تنگی نفس می شود. دو
محدودیت در فعالیت بدنی مشخص است. راحت استراحت می کنند. فعالیت کم تر از حد معمول باعث خستگی، تپش قلب یا تنگی نفس می شود. سه
قادر به انجام هرگونه فعالیت بدنی بدون ناراحتی نیستند. در حین استراحت علائم نارسایی قلبی دیده می شود. در صورت انجام هرگونه فعالیت بدنی، ناراحتی افزایش می یابد. چهار

طبقه بندی عملکردی انجمن قلب نیویورک NYHA تخمین ذهنی از توانایی عملکردی یک بیمار بر اساس شدت علائم است. بیماران در کلاس یک محدودیتی در فعالیت بدنی ندارند. بیماران کلاس چهار قادر به انجام هرگونه فعالیت بدنی و بدون ناراحتی نیستند.

12- تفاوت بین نارسایی حاد و مزمن قلب چیست؟

نارسایی حاد قلبی که گاهی اوقات نارسایی حاد قلبی جبران نشده نامیده می شود به عنوان یک تغییر تدریجی یا سریع در علائم و نشانه ها تعریف می شود و در نتیجه نیاز به درمان فوری دارد.

علائم در درجه اول نتیجه احتقان شدید ریوی و در نتیجه تنگی ناگهانی نفس است.

نارسایی حاد قلبی حداقل شامل سه ماهیت بالینی مجزا است:

1- بدتر شدن نارسایی مزمن قلبی همراه با کاهش یا حفظ کسر جهشی (70 درصد کل بستری ها).
2- نارسایی قلبی جدید که به عنوان مثال ممکن است در اثر انفارکتوس بزرگ میوکارد یا افزایش ناگهانی فشار خون که در بطن چپ سفت و ناسازگار قرار گرفته است، رخ دهد (25 درصد از کل بستری ها).

3- نارسایی قلبی پیشرفته همراه با اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ و بدتر شدن وضعیت خروجی (5 درصد از کل بستری ها).

نارسایی حاد قلبی یک اورژانس است و به درمان در بیمارستان نیاز دارد.

نارسایی مزمن قلب که به عنوان نارسایی احتقانی قلب نیز نامیده می شود از طرف دیگر یک بیماری طولانی مدت است که معمولا با درمان کافی می توان آن را ثابت نگه داشت.

علائم معمولا شامل تنگی نفس، مشکلات مربوط به ورزش، خستگی و تورم پاها، مچ پا و شکم است.

نارسایی حاد قلبی به عنوان یک تغییر تدریجی یا سریع در علائم و نشانه های نارسایی قلبی تعریف می شود و در نتیجه نیاز به درمان فوری دارد. علائم در درجه اول از احتقان ریوی ایجاد می شود که منجر به تنگی نفس ناگهانی می شود.

نارسایی مزمن قلب یک بیماری طولانی مدت است که معمولا با درمان کافی می توان آن را ثابت نگه داشت.

13- نارسایی قلبی یک طرفه چیست؟

بطن راست قلب خون را از قلب از طریق شریان ریوی به ریه ها منتقل می کند که با اکسیژن دوباره پر می شود.
در بیش تر موارد نارسایی قلبی به دلیل اختلال در عملکرد بطن چپ ایجاد می شود. نارسایی قلبی بطن راست معمولا در نتیجه نارسایی سمت چپ رخ می دهد.

هنگامی که بطن چپ دچار اختلال می شود، افزایش فشار مایع از طریق ریه ها و در نهایت به بطن راست منتقل می شود.

افزایش فشار مایع در ریه ها فشار خون ریوی نامیده می شود. اگرچه فشار خون ریوی در انزوا ایجاد می شود اما بیش تر ناشی از اختلال عملکرد بطن چپ است.

بطن راست ظرفیت محدودی برای مقابله با افزایش مقاومت ناشی از افزایش فشار گردش خون ریوی دارد.

در نتیجه هنگامی که بطن راست شروع به نقصان می کند، خون در رگ های بدن انباشته می شود و باعث تورم پاها و مچ پا می شود. علاوه بر این کبد ممکن است احتقان کند و مایعات ممکن است در حفره شکمی (آسیت) جمع شوند.

نارسایی قلبی سمت راست ناشی از اختلال در عملکرد بطن راست است. نارسایی قلبی بطن راست معمولا در نتیجه نارسایی سمت چپ رخ می دهد. علائم آن شامل احتقان و تورم پاها و مچ پا و تورم شکم است.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\1.gif

14- چگونه نارسایی قلبی تشخیص داده می شود؟

رویکرد بیمار مبتلا به نارسایی قلبی مشکوک شامل تاریخچه و معاینه جسمی و آزمایش های تشخیصی برای کمک به تعیین تشخیص، ارزیابی شدت و تعیین علت اصلی است.

گرفتن یک نمونه خون برای ارزیابی هموگلوبین، عملکرد کلیه (کراتینین سرم)، سدیم و پتاسیم، قند خون و آنزیم های کبدی ضروری است.

اندازه گیری پپتید ناتریورتیک مغز BNP یا پپتید ناتریورتیک نوع N – terminal pro – B می تواند به تأیید تشخیص و شدت نارسایی قلبی کمک کند.

نوار قلب ECG به تعیین ریتم قلب کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است اطلاعاتی در مورد صدمات قبلی به عضله قلب ناشی از حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) ارائه دهد.

معاینه سونوگرافی که به آن اکوکاردیوگرام نیز گفته می شود اطلاعات اساسی در مورد ساختار قلب، دریچه های قلب، ظرفیت پمپاژ عضله قلب، وجود فشار خون ریوی و سختی بطن چپ (عملکرد دیاستولیک) ارائه می دهد. که معمولا برای محاسبه کسر جهشی EF استفاده می شود.

ممکن است از اشعه X قفسه سینه استفاده شود تا قلب بزرگ شود و ببینند علائم احتقان ریه وجود دارد یا خیر.  ممکن است یک آزمایش استرس برای ارزیابی نحوه پاسخ قلب به ورزش انجام شود.

علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید + انواع مشکل قلبی

آزمایش خاص استرس ممکن است برای تعیینVO2 max ، همچنین به عنوان جذب حداکثر اکسیژن انجام شود. اینکار اندازه گیری حداکثر مقدار اکسیژن است که فرد می تواند در حین ورزش شدید از آن استفاده کند و معمولا برای اندازه گیری آمادگی قلبی عروقی استفاده می شود.

توموگرافی کامپیوتری CT و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی MRI اطلاعات اساسی در مورد آناتومی و عملکرد دریچه های عضله قلب و خود قلب ارائه می دهند. این تکنیک های تصویربرداری ممکن است به تعیین علت اصلی نارسایی قلبی کمک کنند.

آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب برای بررسی شریان های کرونر و اینکه آیا بیماری عروق کرونر وجود دارد یا نه انجام می شود.

رویکرد بیمار مبتلا به نارسایی قلبی مشکوک شامل تاریخچه و معاینه جسمی و آزمایش های تشخیصی برای کمک به تعیین تشخیص، ارزیابی شدت و تعیین علت اصلی است.

15- نقش پپتید ناتریورتیک مغز BNP و پپتید نوع N-Terminal-Pro-B چیست؟

پپتید ناتریورتیک BNP نوع B و پپتید ناتریورتیک نوع N-Terminal-Pro-B پپتیدها (پروتئین های کوچک) تولید شده توسط سلول های ماهیچه ای قلب هستند.

BNP در ابتدا پپتید ناتریورتیک مغز نامیده شد زیرا اولین بار در بافت مغز یافت شد. با این حال،BNP در واقع توسط سلول های موجود در بطن چپ قلب تولید می شود.

مقادیر کمی از Pro-BNP به طور مداوم توسط عضله قلب تولید می شود سپس با آزاد کردن هورمون فعال BNP و یک قطعه غیرفعال،NT-proBNP ، در خون تقسیم می شود.

BNP دارای عملکردهای بیولوژیکی زیادی است. باعث افزایش دفع سدیم و آب از طریق کلیه ها (اثر دیورتیک) می شود. همچنین ترشح آلدوسترون از غدد فوق کلیوی را کاهش می دهد و باعث شل شدن عضلات صاف عروق در شریان ها و رگ ها می شود (وازودیلاتاسیون).

غلظت BNP و NT-proBNP تولید شده می تواند به طور قابل توجهی در بیماران با اختلال عملکرد بطن چپ و نارسایی قلبی افزایش یابد.

12 علت اصلی تپش قلب در خواب و بهترین راه های درمان تپش قلب

اندازه گیری BNP پلاسما در ارزیابی بیماران مبتلا به تنگی نفس مفید است. آن ها معمولا برای ارزیابی نارسایی قلبی مشکوک در هنگام عدم اطمینان تشخیص، استفاده می شوند.

از این رو اصلی ترین ابزار کلینیکی BNP یا NT-proBNP این است که یک سطح طبیعی به رد نارسایی قلبی کمک می کند.

به طور کلی، مقادیر قطع زیر ممکن است برای بیماران مبتلا به تنگی نفس حاد به کار رود:

NT-proBNP BNP
کم تر از 300 پیکوگرم/ میلی لیتر- نارسایی قلبی ضعیف است. کم تر از 100 پیکوگرم/ میلی لیتر- نارسایی قلبی ضعیف است.
سن زیر 50 سال – NT-proBNP بیش تر از 450 پیکوگرم/ میلی لیتر- نارسایی قلبی محتمل است. بیش تر از 400 پیکوگرم/ میلی لیتر- نارسایی قلبی محتمل است.
سن بین 50 تا 75 سال – NT-proBNP بیش تر از 900 پیکوگرم/ میلی لیتر- نارسایی قلبی محتمل است. 100 تا 400 پیکوگرم/ میلی لیتر- استفاده از مراقبت بالینی
سن بالای 75 سال – NT-proBNP بیش تر از 1800 پیکوگرم/ میلی لیتر- نارسایی قلبی محتمل است.

پلاسما BNP همچنین اطلاعات پیش آگهی را در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن قلب و کسانی که اختلال عملکرد LV بدون علامت یا حداقل علامت دار دارند، فراهم می کند.

اندازه گیری BNP و NT-Pro BNP ممکن است برای نظارت بر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی بخصوص بیماران با علائم متوسط ​​تا شدید استفاده شود.

افزایش BNP پلاسما بالاتر از مقدار پایه اولیه خود بیمار، باید ارزیابی دقیق تری را برای وخیم تر شدن وضعیت ایجاد کند.

ابزار اصلی کلینیکی BNP یا NT-proBNP این است که یک سطح طبیعی به رد نارسایی قلبی کمک می کند. اندازه گیری BNP و NT-Pro BNP همچنین ممکن است برای نظارت بر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی ایجاد شده استفاده شود.

16- پیش آگاهی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی چیست؟

متأسفانه پیش آگاهی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی پیشرفته در طی سی سال گذشته بطور هشدار دهنده ضعیف شده است. با این حال میزان مرگ و میر طولانی مدت با گذشت زمان بهبود یافته است.

از طرف دیگر اختلال عملکرد بطن چپ و نارسایی قلبی طیف گسترده ای را شامل می شود که از حداقل علائم گرفته تا بیماری پیشرفته است. از این رو بسیار مهم است که بدانید پیش آگاهی با توجه به مرحله بیماری متفاوت است.

دو علت اصلی مرگ در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی، مرگ ناگهانی و نارسایی پیش رونده پمپ است. شواهد نشان می دهد که تقریبا 30 تا 50 درصد از کل مرگ های قلبی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مرگ ناگهانی است.

برخی داده ها وجود دارد که نشان می دهد مرگ و میر ناشی از نارسایی قلبی با سرطان قابل مقایسه است. به عنوان مثال در گروه اصلی و متعاقب آن Framingham، احتمال ابتلای فرد به بیماری نارسایی قلبی در طی 5 سال، 62 و 75 درصد در آقایان و 38 و 42 درصد در خانم ها بوده است.

در مقایسه بقای پنج ساله برای همه سرطان ها در بین مردان و زنان در ایالات متحده در همان مدت تقریبا 50 درصد بود.

نیاز به بستری شدن در بیمارستان، علامت مهمی برای پیش آگاهی ضعیف است.

میزان مرگ و میر در بیماران تحت درمان با نارسایی قلبی با افزایش سن افزایش می یابد.

بیش تر مطالعات نشان می دهد که پیش آگاهی در زنان بهتر از مردان است.

یک مطالعه از کلینیک Mayo نشان داد که برای دوره های 1979 تا 1984 در مقایسه با 1996 تا 2000، میزان مرگ و میر یک ساله در مردان از 30 به 21 درصد و در زنان از 20 به 17 درصد در بیماران نارسایی قلبی بستری رسید.

تلفات پنج ساله در مردان از 65 به 50 درصد و در زنان از 51 به 46 درصد کاهش یافته است.

نارسایی قلبی پیشرفته پیش آگاهی ضعیفی دارد. میزان مرگ و میر با افزایش سن افزایش می یابد اما پیش آگاهی در زنان از مردان بهتر است. بستری در نارسایی قلبی علامت پیش بینی ضعیف است.

17- نارسایی قلبی چگونه درمان می شود؟

درمان نارسایی قلبی بستگی به علت اصلی و شدت علائم دارد.

در بیماران مبتلا به مرحله یک و دو، هدف اصلی جلوگیری از بروز نارسایی بالینی قلب است.

بیماران در معرض نارسایی قلبی اما هیچگونه آسیب ساختاری در قلب (مرحله یک) نباید سیگار بکشند و مرتبا ورزش کنند. فشار خون بالا و اختلالات لیپیدی باید درمان شود.

الکل باید در حد اعتدال یا اصلا استفاده نشود. شرایط اساسی مانند دیابت و بیماری عروق کرونر قلب باید مورد توجه قرار گیرد.

بیماران مبتلا به بیماری قلبی بدون علائم نارسایی قلبی (مرحله دو) باید مطابق با شرایط اساسی تحت درمان قرار گیرند. مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ACE یا مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین ARBs برای بیماران با اختلال عملکرد بطن چپ توصیه می شود.

استیل سالیسیلیک اسید (آسپرین بچه) و استاتین برای بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر ایجاد شده توصیه می شود.

بتا بلاکرها معمولا برای بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند (انفارکتوس میوکارد) توصیه می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی علامت دار قلبی (مرحله سه و چهار) معمولا برای رفع علائم احتقانی به داروهای مدر نیاز دارند و به طور کلی محدود کردن رژیم غذایی نمک توصیه می شود. فوروزماید رایج ترین ادرارآور حلقه ای برای درمان است.

در بیماران مبتلا به مرحله سه و چهار، درمان با مهار کننده های ACE ، مهار کننده های ARB یا آنژیوتانسین گیرنده-نورپیلیسین ARNI توصیه می شود. در صورت تحمل باید بتا بلاکر اضافه شود.

آنتاگونیست های آلدوسترون (آنتی آمینالوکورتیکوئید) باید در بالای این درمان قرار بگیرند. همه این داروها ممکن است پیش آگاهی را بهبود بخشیده و نیاز به بستری را به ویژه در بیماران با کاهش کسر جهشی EF کاهش دهند.

بیماران آمریکایی آفریقایی تبار ممکن است از افزودن ترکیب هیدرالازین / نیترات بهره مند شوند.
بیماران مبتلا به علائم پیشرفته باید برای تنظیم مجدد قلبی CRT و استفاده از دستگاه دفیبریلاتور کاشتنی قلبی ICD قابل ارزیابی شوند.

درمان نارسایی قلبی بستگی به علت اصلی و شدت علائم دارد. پیشگیری هدف اصلی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مرحله یک و دو است. برای محدود کردن پیشرفت این اختلال و بهبود پیش آگاهی باید برای بیماران مرحله سه و چهار از دارو درمانی بهره گرفت.

18- نقش همسان سازی قلبی (درمان CRT) چیست؟

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\3.gif

درمان همسان سازی قلبیCRT ، که به آن حرکت دو بطنی هم گفته می شود، ممکن است در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی با علائم متوسط ​​تا شدید که حفره های چپ و راست قلب آن ها هماهنگ نباشد بکار رود.

دستگاه همسان سازی CRT یک وسیله الکترونیکی و باطری است که تحت جراحی زیر پوست قرار می گیرد.

این دستگاه دارای 2 یا 3 سیم (leads) است که در دهلیز راست، بطن راست و بطن چپ (از طریق رگ سینوس کرونر) قرار گرفته است. سیم ها از طریق ورید کاشته می شود.

CRT برای همه مناسب نیست و برای افرادی که علائم خفیف یا نارسایی دیاستولیک قلب دارند توصیه نمی شود.

علاوه بر این CRT تنها در مواردی مفید است که حفره های چپ و راست قلب به طور همزمان تپش نداشته باشند. معمولا در یک الکتروکاردیوگرام دوازده (leads) معمولی ECG مشاهده می شود.

اکثر بیمارانی که دستگاه CRT دریافت می کنند، یک بلوک شاخه ای چپ (LBBB) روی ECG دارند.

بسته به شرایط نارسایی قلبی، دو نوع دستگاه CRT وجود دارد. یک ضربان ساز ترمیم کننده قلب CRT-P و یک دستگاه دفیبریلاتور درمانی قلب .CRT-D

درمان همسان سازی قلبیCRT ، که به آن حرکت دو بطنی هم گفته می شود، ممکن است در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی با علائم متوسط ​​تا شدید که حفره های چپ و راست قلب آن ها هماهنگ نباشد بکار رود.

19- نقش ضربان سازهای ICD چیست؟

مطالعات نشان می دهد که تقریبا 30 تا 50 درصد از کل مرگ های قلبی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مرگ ناگهانی است. این مرگ و میرها معمولا در اثر آریتمی کشنده، اغلب تاکی کاردی بطنی پایدار یا فیبریلاسیون بطنی ایجاد می شود.

دستگاه ضربان ساز قلبی ICD یک دستگاه باتری است که در زیر پوست قرار دارد. این دستگاه ریتم قلب را ردیابی می کند. سیم ها ICD را از طریق ورید به قلب وصل می کنند.

اگر ریتم قلب غیر طبیعی تشخیص داده شود، دستگاه برای بازگرداندن ضربان قلب به حالت طبیعی، یک شوک الکتریکی ایجاد می کند.

ICDsدر پیشگیری از مرگ ناگهانی در بیماران مبتلا به تاکی کاردی بطن شناخته شده، پایدار یا فیبریلاسیون یا خطر بالای چنین آریتمی، مفید است.

انتخاب بیماران برای درمان ICD پیچیده است زیرا دستگاه ها به نفع همه بیماران مبتلا به نارسایی قلبی نیست.

سودمندی ICD به شدت اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ، علت اصلی نارسایی قلبی و شدت علائم بستگی دارد.

دستگاه ضربان ساز قابل کاشت ICD یک دستگاه باتری است که در زیر پوست قرار می گیرد و ریتم قلب را ردیابی می کند. اگر یک ریتم قلب غیر طبیعی تشخیص داده شود، دستگاه برای بازگرداندن ضربان قلب به حالت طبیعی، یک شوک الکتریکی ایجاد می کند.

20- دستگاه کمک بطنی VAD چیست؟

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\4.gif

دستگاه کمکی بطنی VAD یک پمپ قابل کاشت است که به پمپ کردن خون از بطن ها کمک می کند.

VADاغلب برای کمک به بطن چپ استفاده می شود. از این رو، اصطلاح دستگاه کمک بطن چپ LVAD بکار می رود.

این دستگاه فقط در بیماران با نارسایی قلبی پیشرفته و در مرحله آخر استفاده می شود. مثلا در حالی که منتظر پیوند قلب به عنوان پشتیبانی دائمی هستید، می توانید از VAD موقت استفاده کنید.

جالب است کهVAD ممکن است در تسکین علائم بسیار مفید باشد. حتی ممکن است بیماران بتوانند ورزش کنند و به سر کار برگردند. با این حال استفاده از VAD پیچیده است و خطر عوارض از جمله عفونت ها، مشکلات عصبی، لخته شدن خون (ترومبوز) و خونریزی وجود دارد.

دستگاه کمکی بطنی VAD یک پمپ قابل کاشت است که به پمپ کردن خون از بطن ها کمک می کند. VAD فقط در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی پیشرفته و در مرحله آخر استفاده می شود.

21- نقش پیوند قلب چیست؟

پیوند قلب روشی است که با آن قلب ناقص با یک قلب دیگر از یک اهدا کننده مناسب جایگزین می شود.

به طور کلی برای بیمارانی که نارسایی قلبی مرحله پایانی دارند و تخمین زده می شود که کم تر از یک سال زندگی بدون پیوند داشته باشند و یا توسط درمان پزشکی متعارف به آن‌ ها کمک نشده باشد، استفاده می شود.

داوطلبان پیوند قلب معمولا دارای علائم متوسط کلاس سه انجمن قلب نیویورک (NYHA) یا علائم شدید کلاس چهار و کسر جهشی کم تر از 25 درصد هستند.

درمان دارویی سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن به زودی پس از عمل شروع می شود تا از رد شدن اندام جدید جلوگیری شود.
برای تصمیم گیری در مورد اینکه بیمار داوطلب پیوند قلب باشد، یک تمرین کامل لازم است.

حد سنی بالا به طور کلی 65 سال در نظر گرفته می شود. با این حال، بیماران مسن نیز ممکن است تحت شرایط خاص تحت معالجه قرار گیرند.

بیماران مبتلا به عفونت سیستمیک فعال، بیماری زمینه ای شدید (مانند سرطان، بیماری کلاژن واسکولار)، سابقه سوء مصرف مواد (به عنوان مثال الکل، مواد مخدر یا تنباکو)، بی ثباتی روانی اجتماعی یا عدم توانایی در مقابله با مراقبت های بعدی، برای پیوند قلب نامزد مناسبی نیستند.

پیوند قلب روشی است که با آن قلب ناقص با یک قلب دیگر از یک اهدا کننده مناسب جایگزین می شود. به طور کلی برای بیمارانی که نارسایی قلبی مرحله پایانی دارند و تخمین زده می شود که کم تر از یک سال زندگی بدون پیوند داشته باشند و یا توسط درمان پزشکی متعارف به آن‌ ها کمک نشده باشد، استفاده می شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست