مشکلات سالمندی

رایج ترین بیماری های قلبی و عروقی در سالمندان

هرچه پیرتر می شویم خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی افزایش می یابد. اما یادگیری و آموزش در مورد بیماری های قلبی در افراد مسن می تواند باعث شود که این مشکلات در کوتاه ترین زمان شناسایی شده یا خطر ابتلا کاهش یافته و یا در غیر این صورت فرد از قبل خود را برای درمان آماده کند. به خاطر توجه به نگرانی های زیادی که به سلامت قلب افراد سالخورده مربوط است، سعی کنید خود را با ضروری ترین اطلاعات آشنا کنید.

بیماری قلبی در سالمندان

بیماری های قلبی به طور معمول ناشی از انباشت یک عمر عادات سبک زندگی ضعیف، از جمله رژیم غذایی و ورزش است. همراه با تغییرات طبیعی که با افزایش سن در بدن ایجاد می شود، این آسیب تجمعی همان چیزی است که باعث می شود بیماری قلبی در سالمندان شایع شود. در حقیقت، از هر 5 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی، 4 نفر 65 ساله و بالاتر هستند.

چهار مرحله بیماری قلبی وجود دارد که هر کدام جدی ‌تر از بقیه هستند. در ابتدا، بیماران ممکن است یا علائم کمی داشته باشند و یا اصلا علائمی نداشته باشند، اما خطر اختلال بیماری های قلبی در آن‌ ها بسیار بالاست. موارد زیر شامل علائم اولیه ای است که ممکن است در افراد بروز کنند:

 • تنگی نفس
 • سرفه مداوم
 • خستگی عمومی
 • از دست دادن اشتها
 • تورم در مچ پا
 • سردرد
 • سرگیجه
 • درد یا احساس سوزن سوزن شدن در قسمت بالای بدن
 • گیجی
 • درد قفسه سینه در هنگام فعالیت کردن
 • سردرگمی

شدت بیماری با عبور از هر مرحله رشد می‌کند. راه درمان معمولا تا پایان مراحل بیماری‌ های قلبی دشوار یا خطرناک نیست. کسی که در مرحله پایانی دچار بیماری قلبی می ‌شود، آسیب ‌های زیادی در قلبش تجمع یافته و نیازمند عمل جراحی، پیوند یا بستری شدن در بیمارستان است. قبل از مراحل پایانی، بیماری ‌های قلبی را می‌ توان کاملا قابل مدیریت دانست، به خصوص اگر شما چند نکته درباره قلب سالم برای سالمندان را رعایت کنید.

بیماری دریچه قلب در سالمندان

چهار دریچه جداگانه وظیفه کمک به قلب برای نگه داشتن جریان خون در جهت صحیح را بر عهده دارند. اما اگر حتی یکی از آن دریچه ها دچار مشکل شود می تواند باعث اختلال در جریان خون به بدن شود. نشتی دریچه قلب در سالمندان می تواند فوق العاده خطرناک و بدون درمان مناسب باشد.

درمان مناسب بستگی به این دارد که چه مقدار از دریچه تحت تاثیر قرار گرفته و تا چه حد شدید است. برخی از شایع ترین اشکال آن عبارتند از: برگشت خون (نشتی دریچه ها)، تنگی مجرا (دریچه های ضخیم / سفت) و آترزی (عدم تشکیل دریچه). این بدان معنی است که عوامل خطرناک قابل توجهی زیادی وجود دارد، اما برخی از رایج ترین آن ها شامل کلسترول بالا، فشار خون بالا و دیابت می باشد.

حتما بخوانید: علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید

داشتن سابقه خانوادگی در بیماری های قلبی نیز می تواند در خطر ابتلا به بیماری دریچه قلب در سالمندان نقش داشته باشد. اما بیش از هر چیز دیگر، بیماری دریچه قلب با افزایش سن بسیار شایع تر می شود. تقریبا 10 درصد از جمعیت بالای 75 سال دارای ناهنجاری های حاد در قلب بوده که خطر ابتلای آن ها را افزایش می دهد.

تشخیص و درمان زود هنگام بسیار مهم است زیرا عوارض ناشی از بیماری دریچه قلب شامل سکته مغزی، لخته شدن خون، نارسایی قلبی و حتی مرگ است. در موارد شدید ممکن است عمل جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه (دریچه ها) انجام شود. بعلاوه چند ابتلایی یا بیماری های همراه (وجود یک یا دو اختلال یا بیماری علاوه بر بیماری اولیه) که افراد مسن در جراحی قلب دچار آن می شوند، می تواند خطر مرگ و میر را به شدت بالا ببرد.

علائم هشدار دهنده اولیه بیماری دریچه قلب شامل موارد زیر است:

 • سوفل قلب
 • خستگی
 • غش
 • تورم در مچ پا
 • تنگی نفس در هنگام فعالیت یا استراحت

نارسایی احتقانی قلب در سالمندان

نارسایی احتقانی قلب یک بیماری نیست – بلکه نتیجه سایر بیماری هایی است که به قلب آسیب زده اند. با نارسایی احتقانی، قلب به خاطر انواع مختلفی از اختلالات همراه تضعیف شده‌ است و در نتیجه نمی تواند با سرعت عادی خون را در بدن پمپاژ کند.

این شرایط منجر به ایجاد و احتباس مایعات در مناطق مختلفی از بدن می شود. مایعات اطراف قلب و ریه در افراد سالخورده باعث ایجاد فشار روی قلب شده و می تواند اکسیژن در دسترس بدن را کاهش دهد. نارسایی احتقانی قلب در افراد مسن پیش رونده است و در مراحل آخر منجر به نارسایی قلبی می شود.

خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب، مانند بیماری های دریچه قلب با افزایش سن بیش تر می شود. با این حال، شما می توانید با بالا بردن سطح اطلاعات خود در مورد سلامت قلب، خطر ابتلا را کاهش دهید. شایع ترین علل نارسایی قلبی در افراد مسن، بیماری عروق کرونر است. به همین دلیل برخی از بهترین اقدامات برای پیشگیری از آن شامل ورزش، تغییر رژیم غذایی و ترک سیگار می باشد.

حتما بخوانید: همه بیماری های قلبی عروقی و خطرناک ترین آنها

میزان امید به زندگی در نارسایی احتقانی قلب بر اساس سلامت بیماران متفاوت است. حدود نیمی از مبتلایان به نارسایی احتقانی قلب به طور متوسط 5 سال زندگی می کنند. اما مراحل پایانی نارسایی احتقانی قلب در افراد مسن شدیدتر است، به طور متوسط بر اساس پیش آگاهی ها این مدت شش ماه یا کم تر است.

سایر بیماری های قلبی در سالمندان

با افزایش سن، تغییرات مختلفی در قلب ایجاد می شود. نحوه فعال کردن سیستم الکتریکی قلب می تواند تغییر کند و منجر به آریتمی شود. عضله قلب می تواند در اثر بیماری تیروئید یا شیمی درمانی تضعیف شود. بنابراین دانستن برخی از موضوعات متداول برای این شرایط می تواند به شما در شناسایی سریع تر مشکل قلبی کمک کند.

به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر قلب در افراد مسن باعث ایجاد رگ های خونی آسیب دیده می شود که برای تامین اکسیژن و مواد مغذی ضروری قلب شما تلاش می کنند. کاهش جریان خون می تواند باعث حمله قلبی شود. علائم حمله قلبی در افراد مسن شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع
 • خیس شدن به خاطر عرق زیاد
 • سردرگمی
 • خستگی
 • سوزش سر دل
 • درد قفسه سینه

زنان به جای درد در قفسه سینه به احتمال زیاد ناراحتی فک، شانه، گردن یا کمر را تجربه می کنند. دانستن این که این نوع علائم که ظاهری نامربوط دارند همه به یک مسئله قلبی اشاره می کنند می تواند نجات بخش باشد.

جمع بندی

بیماری قلبی در صورتی که درمانی صورت نگیرد خطرناک است، اما قابل کنترل است. عزیزانتان را ترغیب کنید تا از نشستن طولانی مدت خودداری کرده و فعالیت داشته باشند، زیرا فعالیت بدنی برای سلامت قلب ضروری است. به آن ها کمک کنید تا یاد بگیرند چگونه فشار خون را مدیریت و کنترل و به دنبال افزایش سریع وزن باشند که این امر می تواند حاکی از نگهداری مایعات باشد.

مانند بسیاری از مشکلات سلامتی، مدیریت کلسترول، فشار خون و دیابت می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند؛ بعلاوه داشتن یک وزن ایده آل و رژیم غذایی مناسب و خوب نیز کمک بزرگی برای قلب می باشد. رژیم غذایی مناسب بدان معناست که مصرف قند و نمک را کاهش داده و مقدار زیادی فیبر و غلات کامل مصرف شود. به عنوان مثال، یک رژیم مدیترانه ای برای گذراندن پیری سالم بسیار مناسب می باشد.

در آخر باید ذکر کنیم که عزیزانتان را ترغیب کنید سیگار را ترک کنند. سیگار به دیواره های شریانی آسیب می زند و ترک کردن آن بدون در نظر گرفتن سن شما می تواند مزایایی به همراه آورد. انجام این نوع اقدامات ساده فقط سلامت فرد را بهبود نمی بخشد، بلکه ممکن است باعث بهبود احساس تندرستی آن ها نیز گردد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست