خانه » قلب و عروق » همه نکاتی که درباره فیبریلاسیون دهلیزی باید بدانید!
فیبریلاسیون دهلیزی

همه نکاتی که درباره فیبریلاسیون دهلیزی باید بدانید!

فیبریلاسیون دهلیزی (AF) یک ریتم غیرطبیعی رایج قلب است و زمانی اتفاق می افتد که ضربه های الکتریکی از مکان های مختلف دهلیز (حفره های بالای قلب) با یک حالت نامنظم خاموش می شوند. موجب فشار به دهلیز و ضربان نامنظم قلب یا تپش احساس می شود. فیبریلاسیون دهلیزی علت اصلی سکته مغزی است. در این مطلب با کمک جدیدترین تحقیقات پزشکی دنیا شما را با همه نکات مهم پیرامون فیبریلاسیون دهلیزی آشنا می کنیم.

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

عمل پمپاژ قلب با پیام های کوچک الکتریکی تولید شده توسط بخشی از قلب به نام گره سینوس کنترل می شود. گره سینوس گاهی اوقات “ضربان ساز طبیعی” قلب نامیده می شود.

به طور معمول، پیام های الکتریکی با هر پیام قلب تان به طور منظم، برای پمپاژ خون در اطراف بدن تان ارسال می شود؛ که به صورت ضربان طبیعی قلب، ضربان منظم قلب یا تپش احساس می شود.

حتما بخوانید: علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید + انواع مشکل قلبی

گره سینوسی امواج الکتریکی منظم ارسال می کند، این پیام های نامنظم چندگانه دهلیز را مرتعش می کنند یا فشار می دهند که به عنوان فیبریلاسیون شناخته می شود و به صورت ضربان نامنظم قلب و گاهی اوقات سریع یا تپش احساس می شود.

انواع فیبریلاسیون دهلیزی

1-پارکسیسمال معروف به AFib – گاهی اوقات رخ می دهد و سپس متوقف می شود. AFib متوقف می شود و قلب به ریتم طبیعی باز می گردد. AFib ممکن است به آخرین ثانیه ها، دقیقه ها، ساعت ها یا روزها قبل از بازگشت قلب به ریتم طبیعی خود برسد. افراد مبتلا به این نوع AFib معمولا علائم بیشتری نسبت به دیگران دارند. همانطور که قلب در داخل و خارج از AFib قرار می گیرد، سرعت ضربان امکان دارد از آهسته به سریع تغییر و دوباره به دوره های کوتاه مدت بازگردد.

2- پایدار– که خود به خود متوقف نمی شود. داروها یا نوع خاصی از شوک الکتریکی (به نام کاردیوورژن) برای کمک به بازگشت قلب به ریتم طبیعی استفاده می شود. اگر درمان نشود، قلب خارج از ریتم باقی می ماند.

حتما بخوانید: داروی قلبی پلاویکس چیست؟ عوارض، قیمت ایرانی و خارجی و سایر نکات مهم

3- دائمی– درمان نمی شود. داروها و کنترل شوک الکتریکی نیز نمی تواند قلب را به ریتم طبیعی بازگرداند.

4- فلوتر دهلیز

 • فلوتر دهلیز کمتر از فيبريلاسيون دهليزي رایج است، اما علائم، علل و عوارض احتمالی مشابهی دارد.
 • حدود یک سوم از افراد مبتلا به فلوتر دهلیز، فیبریلاسیون دهلیزی نیز دارند.
 • فلوتر دهلیز شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی است، اما ریتم در دهلیز سازمان یافته تر است و بی نظمی کمتری از الگوهای غیر طبیعی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی دارد.
 • درمان فلوتر دهلیزی نیز کمی متفاوت است. تخلیه کاتتر به عنوان بهترین درمان برای فلوتر دهلیز مورد استفاده قرار می گیرد، در حالیکه دارو اغلب اولین درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی است.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

 • تپش
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • سرگیجه یا احساس ضعف

تپش نامنظم می تواند نشانه ای از فیبریلاسیون دهلیزی باشد. با این حال، برخی افراد تنها علائم خفیف دارند، در حالی که افراد دیگر نشانه ای ندارند.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای سلامت قلب مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)

چطور تشخیص داده می شود؟

AF را می توان با احساس نبض در مچ دست تشخیص داد. اگر دچار AF شدید باشید، نبض تان را بی نظم احساس خواهید کرد و ضربان شدید می شود. همچنین ممکن است احساس کنید ضربان تان کم یا زیاد شده است، این موارد رایج است و جای نگرانی نیست. بعضی از افراد دارای AF ضربان قلب شان می آید و می رود، بنابراین گاهی اوقات ممکن است ضربان قلب آنها طبیعی و در برخی موارد، غیر طبیعی باشد.

مطمئن شوید که با استفاده از راهنمای ما می توانید تپش تان را بررسی کنید. اگر تپش تان نامنظم است یا به هر دلیلی در مورد ضربان خود نگران هستید، باید به پزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث فیبریلاسیون دهلیزی می شود؟

 • فشار خون بالا
 • بیماری دریچه ی قلبی
 • مصرف بیش از حد الکل.

با بیماری کرونر عروق قلبی مرتبط است؛ اما در بسیاری از بیماران هیچ علت زمینه ای یافت نمی شود. گاهی اوقات مشکل AF را می توان حل کرد البته بعد از آنکه وضعیت پایه درمان شد.

چطور درمان می شود؟

بسیاری از افراد مبتلا به AF ​​به داروهایی برای کنترل میزان و ریتم قلب شان نیاز دارند. این داروها معمولا بتا بلوکر کننده و داروهای ضد آریتمی هستند. گاهی اوقات هم، یک روش مانند تخلیه یا کاردیوورژن ممکن است مورد نیاز باشد.

آیا فیبریلاسیون دهلیزی منجر به سکته مغزی می شود؟

 • AF می تواند خطر لخته شدن خون در داخل قلب را افزایش دهد
 • اگر لخته به مغز برسد، می تواند منجر به سکته مغزی شود
 • AF باعث افزایش خطر سکته مغزی حدود چهار تا پنج برابر می شود
 • با درمان مناسب خطر ابتلا به سکته مغزی کاهش می یابد
 • داروهای ضد انعقاد و داروهای جدیدتر که NOAC نامیده می شوند، موثر ترین درمان ها برای کاهش خطر سکته مغزی در افراد AF است.

حتما بخوانید: 10 تا از بهترین روشهای گیاهی برای تقویت قلب طبق تحقیقات جدید

اگرچه AF می تواند خطر سکته مغزی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، با این حال عوامل دیگری نیز وجود دارند که می تواند موجب سکته مغزی شود، از جمله مصرف سیگار، کلسترول بالا، فشار خون بالا، عدم فعالیت بدنی، اضافه وزن و دیابت. خبر خوب این است که برخی از این عوامل قابل تغییر هستند، به این معنی که می توانید کارهایی انجام دهید تا احتمال سکته ی مغزی کاهش یابد، مخصوصا اگر AF داشته باشید.

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست