در حال گرفتن فشار خون

تاثیر الکل بر فشار خون: همه نکات مهم که باید بدانید

folderخون
commentsبدون دیدگاه

بیش از 20 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا به الکلیسم یا مصرف بیش از حد مشروبات الکلی مبتلا هستند. براساس آمار موسسه ملی سوء مصرف الکل، هر سال تقریبا 88 هزار نفر به دلیل مصرف بیش از حد مشروبات الکلی جانشان را از دست می دهند. مرگ و میر ناشی از الکل رایج است و این مورد به عنوان سومین عامل مرگ قابل پیشگیری شناخته می شود؛ اما هنوز خیلی ها از خطرات ناشی از مصرف بیش از حد الکل خبر ندارند.

الكلیسم چه خطراتی دارد؟ الكلیسم در واقع یک بیماری جدی و دشوار است اما غلبه بر آن غیر ممکن نیست. با این حال به خاطر وجود برخی عناصر اجتماعی، تبدیل شدن به یک فرد الکلی مسیر آسانی دارد. خطرات این عارضه برای سلامتی بسیار زیاد و جدی هستند.

الکل و علائم افت و افزایش فشار خون

الکل چطور روی فشار خون تاثیر می گذارد؟ تحقیقات نشان می دهند که بین این دو عامل رابطه تنگاتنگی وجود دارد؛ اما تشخیص علائم فشار خون دشوار است. علاوه بر این باید بدانید که چرا الکل باعث افزایش فشار خون می شود. از فشار خون بالا اغلب به عنوان قاتل خاموش یاد می شود. در صورتی که فردی الکلی باشد و یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کند باید به طور منظم آزمایش بدهد:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • مشکل در نفس کشیدن
 • تاری دید

معقولانه ترین کار این است که عوامل خطرساز مصرف الکل برای فشار خون را کاهش بدهیم و سعی در ترک مصرف الکل داشته باشیم. توجه داشته باشید که فشار خون بالا ممکن است یکی از علائم آلرژی و حساسیت به الکل باشد.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای فشار خون مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)

فشار خون پایین (افت فشار خون) نیز یکی دیگر از خطرات مصرف الکل است که باید به آن توجه شود. علائم این عارضه شامل موارد زیر می شوند:

 • احساس سبكی سر
 • خستگی
 • گیجی
 • احساس مرطوب شدن پوست
 • عرق کردن بعد از نوشیدن

بعد از مصرف الکل، عروق خونی به خاطر افزایش فشار خون تنگ می شوند و احساس سرگیجه یا خستگی بروز می کند. در صورت افت فشار خون، هیدراته بودن بسیار مهم است. بهترین کار این است که مصرف الکل کاهش پیدا کند. از آنجایی که مصرف الکل روی متابولیزه شدن رنین- آنژیوتانسین، دو هورمون حیاتی برای کنترل فشار خون تاثیر منفی می گذارد، کاهش مصرف مشروبات الکلی می تواند اثرات مخرب الکل روی فشار خون را کم کند.

الکل چگونه روی فشار خون تأثیر می گذارد؟

آیا الکل فشار خون را بالا می برد و یا باعث افزایش فشار خون در روز بعد از مصرف می شود؟ مطمئنا مصرف بیش از حد مشروبات الکلی ریسک افزایش فشار خون را بالا می برد. این تغییر سریع و طولانی مدت است. اثرات الکل روی قلب نیز می تواند به سکته مغزی منجر شود و به این مساله باید به طور جدی توجه کرد.

سایر نگرانی ها درباره مصرف الکل عبارتند از:

 • الکل مانع از لخته شدن خون می شود و همین مساله خطر خونریزی در مغز را افزایش می دهد.
 • نوشیدن زیاد مشروبات الکلی می تواند به ضربان قلب نامنظم و سکته منجر شود.
 • مصرف بیش از حد الکل تری گلیسیرید خون را افزایش می دهد.

هنوز کاملا مشخص نیست که الکل چطور باعث افزایش فشار خون می شود؛ اما در صورتی که فشار خون بالا برود قلب باید به میزان قابل توجهی بیشتر کار کند. بنابراین قطعا مصرف الکل خطر بروز مشکلات قلبی را افزایش می دهد. از طرف دیگر، نوشیدن الکل با احتمال اضافه وزن نیز همراه است. الکل اعتیاد آور است.

حتما بخوانید: جدیدترین و بهترین روش درمان فشار خون بالا با عرقیات و گیاهان طبیعی+فیلم

همچنین هر کسی که مشروبات الکلی مصرف می کند باید متوجه ارتباط بین کبد و نوشیدن بیش از حد باشد. اگر چه کبد این ماده را قبل از خارج شدن از بدن تجزیه می کند؛ اما در جریان این تجزیه غشای سلولی و پروتئین ها و لیپیدهایی که دیواره های سلولی را تشکیل می دهند هم تجزیه می شوند.

علاوه بر این:

 • سموم بر کبد غلبه می کنند.
 • سموم از سد خونی مغزی مؤثر بر انتقال دهنده های عصبی و گیرنده ها عبور می کنند.
 • اتصالات رگ های خونی دچار آسیب دیدگی می شوند.
 • پس از تنگ شدن عروق خونی افزایش فشار خون رخ می دهد.

تاثیر الکل روی فشار خون را نباید دست کم گرفت؛ برای مثال، فشار خون بالا یکی از عوامل خطرساز برای ابتلا به نقرس است.

آیا الکل فشار خون را بالا می برد؟

تحقیقات انجام شده توسط NCBI تایید کرده است که مصرف مداوم الکل باعث افزایش فشار خون می شود. مشروبات الکلی افراد را در معرض شرایط خطرناکی مثل ترومبوز مغزی و مرگ ناشی از بیماری های عروق کرونر قرار می دهد. هنوز افزایش فشار خون آنطور که باید و شاید جزو عوارض مصرف الکل تعریف نشده ؛ اما باید از این خطر آگاه بود. هر کسی که از اعتیاد به الکل رنج می برد باید بداند که مضرات نوشیدن مشروبات الکلی چه از نظر روحی و چه جسمی زیاد هستند.

حتما بخوانید: فشار خون پایین چند است؟ فشار خون بالا چند است؟ و نکات مهم دیگر

برای مبارزه با تاثیر افزایش اعتیاد به الکل باید آگاهی ها در ارتباط با خطرات آن را افزایش داد. باید فهمید که آیا فشار خون بالا و الکل روی افراد تاثیر می گذارد؟ و اگر بله، آیا مصرف الکل و داروهای فشار خون خطرناکند؟ همه اینها سوالاتیست که یک فرد الکلی باید به آنها توجه کند. می توان با آموزش درست و صحیح عادت های زیاد نوشیدن الکل را تغییر داد و به این ترتیب خطر الکلیسم را کم کرد.

برای درک اثرات الکل و فشار خون، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • به ازای هر 10 گرم الکل مصرفی فشار خون به اندازه 1 میلیمتر جیوه افزایش می یاید.
 • برای کاهش اثرات مضر الکل، فرد باید 2 تا 4 هفته از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کند.
 • افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند یا به الکل معتادند در معرض خطر زیادی قرار دارند.

با اینکه دلایل دقیق تاثیر الکل روی فشار خون هنوز ناشناخته است؛ اما نگرانی ها در خصوص تاثیر مخرب الکل روی فشار خون منطقی به نظر می رسند. به عبارت دیگر، هر کسی که دچار مصرف بیش از حد مشروبات الکلی است در معرض خطر قرار دارد. وقتی کسی دچار سوء مصرف یا مصرف بیش از حد الکل می شود باید این مقدار مصرف را طی چند هفته و به آهستگی کم کند چون هرگونه کاهش ناگهانی می تواند خطرات را در کوتاه مدت افزایش دهد. اثرات طولانی مدت مصرف الکل نیز از بسیاری جهات روی سلامتی تاثیر منفی می گذارند.

چطور می توان فشار خون بالای ناشی از مصرف الکل را درمان و یا از آن پیشگیری کرد؟

با اینکه مشخص شده مصرف نوشیدن الکل فشار خون را بالا می برد؛ اما علت دقیق آن هنوز مشخص نیست. این اتفاق ممکن است به دلایل زیر رخ بدهد:

 • عدم تعادل سیستم عصبی
 • التهاب
 • افزایش سطح کورتیزول

آسانترین راه برای جلوگیری از افزایش فشار خون ناشی از مصرف الکل، عدم مصرف مشروبات الکلی و انتخاب نوشیدنی هاییست که کمترین تاثیر را روی فشار خون می گذارند. به خاطر داشته باشید که برای کاهش فشار خون باید مصرف الکل را به تدریج کم کنید. کم کم ورزش را به برنامه زندگی تان اضافه کنید و رژیم غذایی کم نمک و کم کافئین داشته باشید.

حتما بخوانید: 5 تاثیر منفی مصرف طولانی مدت الکل بر پوست (تحقیقات علمی)

مصرف مشروبات الکلی خطر ابتلا به مشکلات عروق کرونر را هم افزایش می دهد. وقتی پای مصرف مشروبات الکلی وسط می آید، به سختی می توان از افراد توقع مسؤلیت پذیر بودن داشت؛ اما این دسته افراد حتما باید با صداقت و بدون تعصب از خودشان بپرسند آیا مصرف الکل باعث افزایش فشار خونشان شده است؟ در صورت قطع مصرف الکل، فشار خون هم کاهش پیدا می کند. علاوه بر این در صورت بروز عوارض جانبی در زمان مصرف الکل و داروهای فشار خون، حتما باید درمان مصرف الکل مد نظر قرار بگیرد. در غیر این صورت اثرات جسمی الکل ویران کننده خواهد بود.

در صورتی که فرد قادر به توقف سوء مصرف الکل نباشد، حتی اگر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هم نباشد باز هم باید به کمک مراکز توانبخشی برای قطع مصرف الکل اقدام کند. از کمک خواستن دریغ نکنید.

حتما بخوانید: چطور الکل را ترک کنیم؟ جدیدترین روشها و نکات مهمی که باید بدانید!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
الکلدرمان فشار خون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up