خانه > چشم، گوش، حلق، بینی > 8 علت اصلی خارش چشم و 3 روش ساده و جدید برای درمان سریع
خارش چشم و روش درمان

8 علت اصلی خارش چشم و 3 روش ساده و جدید برای درمان سریع

زمانی که چشمهایتان دچار خارش و قرمزی میشود، دوست دارید به هر شکل ممکن از این ناراحتی رها شوید؛ اما باید بدانید که علت این ناراحتی چیست تا درمان مناسب را پیدا کنید. در این مطلب به کمک چندین موسسه معتبر پزشکی دنیا، علل خارش چشم و روشهای بی خطر و موثر برای درمان سریع آن را در اختیارتان قرار می دهیم. دلایل اصلی آن در زیر آمده اند:

1- آلرژی فصلی

اگر چشم هایتان در زمان خاصی از سال خارش دارند، ممکن است حساسیت فصلی به شکوفه ها یا گرده افشانی گلها داشته باشید. راه تشخیص آلرژی از عفونت چشم این است که در واکنش آلرژیک دچار عطسه و گرفتگی بینی میشوید.

علائم آلرژیک با هیستامین از بین میرود، ترکیبی آزاد شده که از سلولها علیه آلرژنها دفاع میکنند. هیستامین باعث واکنش به التهاب و خارش چشمها میشود که ازعلائم شایع فعالیت هیستامین است. یکی از راههای کاهش علائم، جلوگیری از آلرژیهای فصلی است که عبارتند از:

 • به اخباری که در خصوص گزارشات آب و هوای محلی است توجه کنید و در مدت زمانی که گرده افشانی گلها زیاد است سعی کنید در خانه بمانید.
 • پنجره های خانه و ماشین را در فصل گرده افشانی ببندید.
 • مرتب دوش بگیرید و لباسهایتان را بشویید تا اثری از گرده در اطرافتان نباشد.
 • هنگام خارج شدن از خانه ماسک بزنید.
 • استفاده از داروهای آنتی هیستامین میتوانند در کنترل علائم کمک کنند.

اگر هر سال به طور جدی دچار آلرژی میشوید، ممکن است از داروهای آلرژی که توسط پزشک تجویز میشود استفاده کنید. در برخی مواقع این داروها مؤثر هستند و پزشکتان چند هفته قبل از آغاز فصلی که برای شما آلرژیزاست برایتان تجویز میکند.

حتما بخوانید: 8 تا از بهترین و جدیدترین روشهای گیاهی درمان آلرژی طبق تحقیقات جدید

2- آلرژی های دائمی

بر خلاف آلرژیهای فصلی، آلرژیهای دائمی ممکن است سالها همراهتان باشند. چیزهایی مانند، گرد و غبار و حیوانات خانگی از جمله رایج ترین آلرژیها هستند. ممکن است به مواد خاصی در خانه حساس باشد. تماس چشم با لنز یا صابون و شامپو نیز باعث ناراحتی چشم میشود.

سعی کنید از محصولاتی که باعث خارش چشم هایتان میشوند پس از برطرف کردن آلرژیهای محیطی نیز استفاده نکنید. روند حذف مواد آلرژی زا میتواند راه حلی موثر برای شما باشد.

برای تشخیص اینکه آیا آلرژی دارید یا نه میتوانید با انجام آزمایش توسط یک متخصص به آن پی ببرید. مقدار کمی از آلرژن مانند آلرژنهای ابروسیا و حیوانات خانگی را به زیر پوست تزریق میکنند تا ببیند آیا در اطراف محل تزریق واکنشی نشان میدهد یا نه. این آزمایشها برای اکثر کودکان و بزرگسالان بیخطر است.

علاوه بر اینکه تلاش میکنید در معرض آلرژیها قرار نگیرید، مصرف داروهایی نظیر آنتی هیستامینها یا کورتیکواستروئیدها نیز میتوانند به کاهش التهاب کمک کنند.

3- تحریک کننده های موجود در هوا

برخی افراد به دود، اگزوز موتور و حتی عطرهای خاص حساس هستند. سادهترین راه این است که در معرض این تحریک کننده ها قرار نگیرید. چشمها را با قطره یا با گذاشتن پارچهای مرطوب و خنک روی آنها تسکین دهید، به این ترتیب احساس بهتری خواهید داشت.

حتما بخوانید: علایم، علل و درمان عفونت چشم بزرگسالان به صورت اصولی

4- عفونت

چشم ها بسیار آسیب پذیر و آماده برای دریافت هر نوع باکتری و ویروس هستند. به همین دلیل دچار خارش میشوند. از رایج ترین عفونتهای چشم، ورم ملتحمه است، همچنین با نام چشم صورتی نیز شناخته می شود، زیرا قسمت سفیدی چشم به رنگ صورتی در میآید، بسیار مسری و اغلب با آبریزش چشم آسیب دیده همراه است.

یکی دیگر از عوارض احتمالی چشم، uveitis یا التهاب عنبیه (قسمت رنگی چشمتان) است. التهاب عنبیه میتواند باعث درد چشم و حساسیت شدید به نور شود.

هر دو نوع عفونتها باید توسط پزشک بررسی و درمان شوند. برای درمان ورم ملتحمه ممکن است آنتی بیوتیک یا در صورت لزوم استروئید استفاده شود. قطره چشم ضد التهابی میتواند تا اندازهای برای درمان التهاب عنبیه کافی باشد. التهاب عنبیه، اگر به طور موثر درمان نشود، منجر به از دست دادن بینایی و عوارضی مانند گلوکوم و آب مروارید شود. بهترین روش درمان عفونت چشم در اینجا توضیح داده شد!

5- چشم خشک

اشک، ترکیبی از آب، روغن و مخاط است که چشمهایتان را مرطوب و تازه نگه میدارد، همچنین از آنها در مقابل خشکی و خارش محافظت میکند. ممکن است چشمانتان به دلایل مختلف اشک تولید نکند. یکی از دلایل شایع آن، بالا رفتن سن است که تولید اشک کاهش مییابد.

به این ترتیب، وضعیتی مانند دیابت و آرتروز روماتوئید میتواند باعث کاهش اشک شود. عوارض برخی از داروها نیز میتواند اشک را کاهش دهد. از جمله:

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهایی که فشار خون پایین را کاهش میدهند
 • قرصهای ضد بارداری
 • ضد انعقاد خون

چشمان شما نیز میتوانند خشک شوند زیرا اشکها سریع تبخیر میشوند. اگر به مدت طولانی در محیط بیرون یا در محیطی با رطوبت بسیار کم است، متوجه میشوید که چشمانتان خشک شده است. گاهی اوقات، مجرا یا غده اشک مسدود شده و منجر به خشکی و خارش چشم میشود.

خشکی چشم را، بدون درنگ و به راحتی با قطره اشک مصنوعی که قابل دسترس است، میتوان درمان کرد. دستورالعملها را با دقت دنبال کنید. اگر خشکی چشم مزمن دارید، به چشم پزشک مراجعه کنید. ممکن است به قطره نیاز داشته باشید.

حتما بخوانید: علت های سوزش چشم و روشهای درمان خانگی تایید شده (تحقیقات جدید)

6- خستگی چشم

زل زدن به کامپیوتر به مدت طولانی، یا تلاش برای خواندن خطهای ریز، میتواند چشمان شما را تحت فشار قرار دهد و موجب خارش و خستگی چشمانتان شود. همچنین رانندگی برای مدت طولانی، به خصوص در شب یا در یک روز آفتابی، میتواند چشمهای شما را نیز تحت فشار قرار دهد.

هنگامی که به چشمان خود فشار می آورید تا آنها را باز نگه دارید یا خود را مجبور به بیدار ماندن میکنید باعث خستگی چشمهایتان میشود. برای برخی افراد، گرمای خانه و یا تهویه هوا میتواند منجر به خستگی، خارش و تحریک چشمها شود.

بهترین درمان این است که به طور مرتب به چشمان خود استراحت دهید. اگر رانندگی چشمان شما را اذیت میکند اتومبیلتان را پارک کنید و چشمها را ببندید، چرتی کوتاه بزنید یا اجازه دهید فرد دیگری رانندگی کند.

7- استفاده از لنزهای تماسی

قرار دادن لنزهای تماسی به مدت طولانی و جابجا نکردن آنها به طور مرتب، سبب تحریک چشمها میشود و آنها را دچار خارش و قرمزی میکند.

در صورت استفاده از لنزهای تماسی آنها را در شب درآورید. در مورد نحوه استفاده از لنز، مراقبت و زمان تعویض آنها با پزشکتان مشورت کنید.

از دست ندهید: همه بیماریهای رایج چشم و نشانه های آنها که باید بدانید!

8- بلفاریت

قرمزی و خارش چشم ممکن است از التهاب پلکها به نام بلفاریت ایجاد شود. زمانی که غدد روغن در پایه مژهها مسدود میشود این اتفاق رخ میدهد. گاهی اوقات فقط تمیز نگه داشتن پلک هایتان برای رفع علائم بلفاریت کافی است، ممکن است با آبریزش چشم و تورم نیز همراه باشد.

بلفاریت معمولا باعث ایجاد کاهش بینایی نمیشود، اما میتواند مشکلی مزمن باشد که منجر به بیماری ملتحمه و سایر عوارض میشود. آنتی بیوتیکها و داروهای ضد التهابی ممکن است برای تسکین و پیشگیری از مشکلات بیشتر ضروری باشند.

درمان خانگی برای خارش چشم

دو روش درمان خانگی مطمئن که میتوانید برای خارش چشم استفاده کنید. (اگر علائم شدید باشد، مطمئناً باید به پزشک مراجعه کنید.):

1-قطره چشم

قطره چشم برای تسکین خارش همیشه مفید است. قطره کتورولاک یکی از گزینه های تقریبا بی خطر است ولی قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. کتورولاک یک داروی ضد التهاب است که برای درمان خارش چشم استفاده می‌شود. میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین شود. به طور معمول میزان مصرف قطره کتورولاک برای بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۲ سال، به صورت چکاندن یک قطره از دارو چهار مرتبه در روز است.
برای استفاده از قطره کتورولاک، دستان خود را بشویید. سرتان را به عقب ببرید و با استفاده از انگشت اشاره خود پلک پایینی را بکشید و قطره را به آرامی در چشم بچکانید و چشمان خود را ببندید.

2- کمپرس سرد

همچنین میتوانید کمپرس سرد را امتحان کنید. کمپرس آب سرد میتواند اثر تسکین دهنده ای روی چشمتان داشته باشد. یک پارچه تمیز را در آب سرد بشویید و چشمانتان را ببندید و روی آنها قرار دهید، اینکار اغلب نیاز به تکرار دارد.

از دست ندهید: اطلاعات کامل عمل لیزیک چشم، هزینه آن و تصاویر و فیلم های مربوطه

زمان مراجعه به پزشک

اکثر موارد خارش چشمها بسیار طولانی نیست و ممکن است خود به خود از بین بروند. برای اینکه مطمئن شوید، در صورت مشاهده این موارد به پزشک مراجعه کنید:

 • احساس میکنید چیزی در چشمتان هست
 • گسترش عفونت چشم
 • بیناییتان بدتر میشود
 • خارش چشم ممکن است باعث درد متوسط یا شدید شود.

درمان خانگی را در این موارد متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست