داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی چیست؟ انواع، روش مصرف و کاربرد

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) درد و التهاب را درمان می کنند. التهاب از عوامل مؤثر در بسیاری از موارد کمر درد و گردن درد است ، بنابراین کاهش التهاب اغلب به کاهش درد کمک می کند.

NSAID ها بصورت بدون نسخه و با نسخه در دسترس هستند. از آنها می توان برای رفع درد کوتاه مدت ، کمر ، گردن و عضلات استفاده کرد.

14 غذای برتر برای کاهش التهاب (طبق جدیدترین تحقیقات)

NSAID ها همچنین برای درمان دردهای مزمن استفاده می شوند ، اما ممکن است با گذشت زمان عوارض جانبی ایجاد کنند. تحقیقات همچنین حاکی از آن است که NSAID ها ممکن است برخی از کارآیی های خود را در افرادی که روزانه به مدت چند هفته یا ماه از آنها استفاده می کنند ، از دست بدهند.

کاربردهای رایج

 • کمردرد خفیف یا متوسط ​​، حساسیت ، التهاب و سفتی
 • درد یا ناراحتی ناشی از فعالیت ، مانند دردی که به دنبال ورزش ، کارهای خانه ، پارو کردن برف یا سایر فعالیتها است
 • درد مربوط به کشش عضلات در کمر و جاهای دیگر
 • سفتی گردن مربوط به عضلات ، رباط ها و کشیدگی یا آسیب تاندون
 • درد مفاصل مربوط به آرتروز
 • درد بعد از جراحی

NSAID ها گاهی برای شرایط دیگری هم استفاده می شود، از سردردهای حاد گرفته تا اسپوندیلیت آنکیلوزان(روماتیسم ستون فقرات).

نحوه عملکرد

 • NSAID ها دسته زیادی از داروها هستند که با کاهش تولید مواد شیمیایی بدن به نام پروستاگلاندین ها ، که موجب التهاب ، تب و درد می شوند ، کار می کنند.
 • پروستاگلاندین ها اثرات دیگری هم در بدن دارند. آنها به حفظ لایه مخاطی معده و روده ، لخته شدن خون و عملکرد نرمال کلیه ها کمک می کنند.
 • از آنجا که پروستاگلاندین ها نقش های زیادی در بدن دارند ، مصرف NSAID ها برای سرکوب تولید پروستاگلاندین ها می تواند هم اثرات مثبت و هم منفی داشته باشد.

انواع متداول

انواع بسیاری از داروهای غیرتجویزی(بدون نسخه) و با نسخه وجود دارد. چهار نوع NSAIDs که اغلب برای درمان درد کمر و گردن استفاده می شود عبارتند از:

 • آسپرین. آسپرین علاوه بر درمان درد ، تب و التهاب ، ممکن است خطر حمله قلبی را نیز کاهش دهد. این دارو بدون نسخه و با نسخه ی پزشک در دسترس است.
 • ایبوپروفن. ایبوپروفن می تواند طیف وسیعی از بیماری ها از جمله درد بعد از عمل جراحی و درد ناشی از بیماری های التهابی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان را درمان کند. این دارو بدون نسخه و با نسخه ی پزشک در دسترس است.
 • ناپروکسن. ناپروکسن معمولاً برای درمان کمر درد ، کشش عضلات و درد پایین کمر استفاده می شود. این دارو بدون نسخه و با نسخه ی پزشک در دسترس است.
 • سلکوکسیبسلکوکسیب اغلب برای درمان دردهای ناشی از انواع مختلف آرتریت از جمله آرتروز ستون فقرات و آرتریت روماتوئید استفاده می شود. این دارو با نسخه در دسترس است.

اشکال دیگر

علاوه بر موارد فوق ، NSAID ها به غیر از مواردی که خوراکی هستند، اشکال دیگری دارند. مثلا:

 • كتورولاك را مي توان به عنوان يك داروي داخل وريدي و عضلاني تجويز كرد و اين امر بعد از عمل يا در صورتي كه بيمار نمي تواند دارو بخورد ، مفيد است.
 • دیکلوفناک به صورت موضعی مانند ژل یا محلول در دسترس است. این دارو به طور مستقیم در ناحیه درد اعمال می شود. اشکال موضعی باعث کاهش عوارض جانبی احتمالی این داروها برروی دستگاه گوارش و سایر اثرات می شود.

در حالی که این فرمهای داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی برای برخی شرایط خاص موجود هستند، اما استفاده ی خوراکی آنها متداولتر است.

با احتیاط مصرف کنید

افرادیکه از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بیش از چند روز متوالی استفاده میکنند، باید احتیاط های خاصی را مد نظر بگیرند. به این افراد توصیه می شود:

 • در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید. از آنجا که NSAID ها دارای خطرات و عوارض جانبی هستند ، مهم است که قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. به افرادی که در مدت طولانی داروهای NSAID مصرف می کنند ، توصیه می شود به طور مرتب به پزشک مراجعه کنند تا هرگونه عوارض جانبی ناشی از دارو را مدیریت کنند. در بعضی موارد ممکن است تغییر دارو لازم باشد.
 • از حداکثر دوز روزانه تجاوز نکنید. این اطلاعات اغلب در کنار برچسب یا بسته بندی دارو به همراه دستورالعمل مصرف در دسترس است.
 • تا جاییکه ممکن است از دارو به میزان کم استفاده کنید. سازمان غذا و داروی آمریكا توصیه می كند كه از كمترین دوز مؤثر NSAID ها استفاده شود ، و پس از آن فقط زمانی كه لازم است، مقدار دارو را افزایش دهید.
 • استامینوفن را جایگزین NSAID ها کنید. NSAID و داروهای تسکین دهنده درد متفاوت از استامینوفن (Tylenol) عمل می کنند ، بنابراین بعضی اوقات پزشکان توصیه می کنند هر دو دارو را مصرف کنید. مصرف دو داروی مختلف، اثر بهتری از یک نوع دارو دارد. برخی افراد دریافتند که بین دو نوع داروی مختلف بصورت متناوب، میزان درد را کاهش میدهد- به عنوان مثال ، مصرف یک دوز ایبوپروفن ، و 3 ساعت بعد مصرف یک دوز استامینوفن.

هرگونه عارضه جانبی ناشی از مصرف داروی NSAID یا هر داروی دیگری باید بدون تأخیر به پزشک گزارش شود.

در چه مواردی مصرفشان توصیه نمیشود؟

به افرادی که جراحی فیوژن ستون فقرات کمری(قرار دادن پیچها و کیچ ها برای نگه داشتن ستون فقرات) دارند معمولاً توصیه می شود حداقل 3 ماه بعد از عمل به دلیل نگرانی در مورد تأثیر NSAIDs در ترمیم استخوان ، از این داروها استفاده نکنند.

همچنین برای افرادی که داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون) مصرف میکنند یا افرادیکه بیماری های کلیه دارند، توصیه نمی شود که از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کنند.

بسیاری از پزشکان همچنین به بیماران می گویند که قبل از سایر انواع جراحی ها ، از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی دست بکشند زیرا این دارو خطر خونریزی را افزایش می دهد.

بهترین غذاهای قلیایی کننده که بدن شما را زنده میکنند! (رژیم آلکالاین)

کاربرد 4 نوع پرمصرف آن +دستور مصرف

همانطور که گفته شد، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یک نوع محبوب از داروها است که می تواند به تسکین دردهای کمر و گردن کمک کند. حدود 20 نوع NSAID در ایالات متحده فروخته می شوند ، اما چهار نوع از پرمصرف ترین آنها عبارتنداز:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • سلکوکسیب

قدرت این داروها متفاوت است. به طور معمول ، ورژین تجویزی این داروها، 2 تا 4 برابر قوی تر از نسخه های غیرتجویزی و بدون نسخه است. پزشکانی که این داروها را تجویز میکنند، معمولاً بر اساس وضعیت بیمار، دستورالعمل خاصی درباره دوز دارو و برنامه ی مصرف ارایه می دهند. پیروی از این برنامه و عدم تجاوز از دوز توصیه شده، اهمیت زیادی دارد.

1-آسپرین

آسپرین در چندین قدرت مختلف موجود است و در هر قرص 75 تا 325 میلی گرم دارو وجود دارد. افراد به طور معمول آسپرین را از دو روش مختلف مصرف می کنند.

 • مصرف منظم آسپرین برای درد. شدت آسپرین معمولی برای درد، 325 میلی گرم در هر قرص است. یک فرد بزرگسال ممکن است هر 2 تا 4 ساعت برای درد کمر ، گردن یا درد مفاصل آسپرین مصرف کند. افراد نباید بیش از 12 قرص (3،900 میلی گرم) در 24 ساعت مصرف کنند.
 • مصرف روزانه آسپرین با دوز کم برای پیشگیری از حمله قلبی. اگرچه داروهای NSAIDs به طور کلی خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش میدهد، اما آسپیرین یک استثناست. آسپرین معمولی با دوز کم می تواند باعث کاهش عمل تجمع پلاکت ها در جریان خون شود ، این امر می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون که باعث حمله قلبی می شود ، کمک کند. به همین دلیل ، پزشکان اغلب توصیه می کنند که بیماران در معرض خطر مشکلات قلبی عروقی، هر روز یک آسپرین با دوز کم مصرف کنند.

افرادی که روزانه آسپیرین مصرف می کنند ، باید بدانند که استفاده همزمان سایر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی می تواند توانایی لخته شدن آسپرین خون را متنوقف کنند و خطر خونریزی معده را افزایش دهند. هنگامی که آسپرین بصورت روزانه برای قلب مصرف می شود ، باید اول صبح مصرف شود و پس از 1 تا 2 ساعت پس از آن، نباید از دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده شود.

آسپرین نباید به کودکان زیر 12 سال یا به نوجوانان مبتلا به آبله مرغان یا علائم آنفولانزا داده شود زیرا احتمال ابتلا به سندرم ری(نوعی اختلال نادر که مغز و کبد را تحت تاثیر قرار میدهد) وجود دارد. در بیمارانی که دوزهای زیادی آسپیرین مصرف میکنند ، شنیدن صدای زنگ در گوشها ممکن است احساس شود.

2- ایبوپروفن

ایبوپروفن (Advil ، Motrin) معمولاً برای تسکین دردهای خفیف یا متوسط ​​کمر و التهاب توصیه می شود. در بعضی موارد ، مانند افرادی که انواع خاصی از آرتروز دارند ، پزشک ممکن است ایبوپروفن را برای استفاده طولانی مدت تجویز کند.

 • شدت ایبوپروفن بدون نسخه از 200 تا 400 میلی گرم در هر قرص متفاوت است. مقدار توصیه شده برای بزرگسالان با درد خفیف تا متوسط ​​حداکثر 600 میلی گرم در هر 4 ساعت است.
 • شدت دوزهای تجویز شده می توانند به اندازه 800 میلی گرم باشند. یک متخصص بهداشت و درمان اغلب بر اساس سوابق و شرایط پزشکی بیمار، توصیه های دوز و زمان بندی را ارائه می دهد.

حداکثر دوز برای یک دوره 24 ساعته، 3200 میلی گرم — برابر با چهار دوز حداکثر در بزرگسالان است. ایبوپروفن را می توان برای کودکان در سن 6 ماهگی تجویز کرد.

3- ناپروکسن

ناپروکسن (Aleve ، Anaprox DS ، Naprosyn) اغلب برای افرادی که درد مفاصل ، ورم و اشکال خاصی از ورم مفاصل دارند ، مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان تجویز می شود. همچنین برای درمان درد قاعدگی و سایر علائم استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل مطالعات متعدد نشان داد که ناپروکسن با خطر کمتری از مشکلات قلبی عروقی نسبت به سایر NSAID ها همراه است. با این حال ، FDA (سازمان غذا دارو) در این مورد شواهد کافی پیدا نکرده است تا این تفاوت را در برچسب های داروهای NSAID نشان دهد. ناپروکسن به دو شکل ارائه می شود:

 • سدیم ناپروکسن به صورت بدون نسخه (Aleve) و با نسخه (Anaprox، Anaprox DS، Naprelan) فروخته می شود.
 • بیس ناپروکسن بر اساس میلی گرم کمی قوی تر از ناپروکسن سدیم است. این دارو فقط با نسخه (EC-Naprosyn، Naprosyn) در دسترس است.

دوز منظم بزرگسالان یک یا دو قرص 220 میلی گرمی است که طی یک ساعت مصرف می شود. اگر پس از 8 تا 12 ساعت هنوز هم تسکین درد لازم باشد ، قرص دیگری مصرف می شود. حداکثر سه قرص ممکن است در 24 ساعت مصرف شود. دوزهای بالاتر نسخه بسته به وضعیت بیمار توسط پزشک تجویز می شود. بزرگسالان مسن باید ناپروکسن را با احتیاط استفاده کنند و کمترین مقدار این دارو را مصرف نمایند.

4- سلکوکسیب

سلکوکسیب (Celebrex) ، نوعی داروی NSAID به نام مهار کننده COX-2 است. بر خلاف سایر NSAID ها ، مهار کننده های COX-2 لخته شدن خون را مختل نمی کنند ، بنابراین برای افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کوادامین) مصرف می کنند ، بیخطر تر به حساب می آیند.

قرص 100 میلی گرم و 200 میلی گرم سلکوکسیب یک یا دو بار در روز با حداکثر دوز روزانه 800 میلی گرم استفاده می شود. سلکوکسیب برای آرتریت روماتوئید نوجوانان و در کودکان در سن 2 سالگی استفاده می شود. مصرف سلکوکسیب برای افرادی که به سولفونامید ، آسپیرین یا NSAID آلرژی دارند یا در افرادی که فاکتورهای خطر قلبی عروقی یا دستگاه گوارش دارند ، توصیه نمی شود.

افراد در نحوه واکنش بدنشان به دارو بسیار متفاوت هستند. اگر به نظر نمی رسد که اولین داروی مصرف شده اثر مطلوب داشته باشد ، ممکن است لازم باشد انواع دیگر از داروها را برای تسکین درد امتحان کنید.

20 غذای برتر آنتی هیستامین که به مبارزه با التهاب کمک می کنند

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، معروف به NSAIDs ، به طور گسترده و با موفقیت برای کاهش درد کمر و گردن مورد استفاده قرار می گیرند ، با این حال ، این داروها مشکلاتی را هم بهمراه دارند. برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی و عروقی ، دستگاه گوارش و کلیه را تجربه کنند.

خطرات و عوارض جانبی به طور معمول برای افرادی که NSAID را برای مدت طولانی مصرف می کنند بیشتر است – منظور از مدت طولانی، استفاده روزانه برای هفته ها ، ماه ها یا حتی سال ها است. سازمان غذا و داروی آمریكا به افرادی توصیه می كند كه برای مصرف بیش از 10 روز از داروی بدون نسخه NSAID ، به پزشك مراجعه كنند و همچنین از این داروها با کمترین میزان و در کوتاهترین زمان استفاده کنند.

خطرات مصرف

1-خطرات مرتبط با قلب

با استناد به تحقیقات در مورد خطرات بیماریهای قلبی ناشی از NSAID ها ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأکید کرده است که برخی از افراد با استفاده از این داروها در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دارند.

 • این بیماری می تواند در عرض هفته های اول استفاده از NSAID توسعه یابد
 • مصرف این داروها برای افرادی که حمله قلبی را تجربه کرده اند ، مشکلات قلبی دیگری دارند یا در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی هستند، خطرناکتر است
 • به نظر میرسد این اثرات، با افزایش دوز دارو افزایش یابد

تحقیقات در مورد خطرات NSAIDs شامل تجزیه و تحلیل مطالعات متعدد است. چندین یافته مهم از این تحلیل وجود دارد:

 • با مصرف دوزهای زیاد داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی دیکلوفناک ، خطر حمله قلبی یا سکته مغزی به میزان یک سوم افزایش می یابد.
 • این خطر، مشابه مصرف سلکوکسیب و ایپوپروفن است.
 • مصرف ناپروکسن (Aleve ، Naprosyn) نشانه های افزایش حملات قلبی یا سکته مغزی را نشان نداده است.
 • خطر ابتلا به نارسایی قلبی با هر چهار NSAIDs مورد مطالعه – دیکلوفناک ، ایبوپروفن ، سلکوکسیب و ناپروکسن دو برابر شده است.

هم ایبوپروفن و هم ناپروکسن می توانند مشکلات قلبی عروقی دیگری ایجاد کنند. آنها خون را رقیق می کنند و رقیق شدن بیش از حد خون ممکن است منجر به خونریزی شود. به دلیل این اثر رقیق کننده ، افرادی که از رقیق کننده های ضد خون خوراکی یا ضد انعقاد خون استفاده می کنند ، باید از مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن خودداری کنند. ایبوپروفن و ناپروکسن همچنین می توانند اثر بخشی برخی داروهای فشار خون و ادرارآورها (قرص های آب) را کاهش دهند.

برخی تحقیقات حاکی از خطر بیشتر مشکلات قلبی عروقی مرتبط با سلکوکسیب (Celebrex) است

FDA هیچ نوع NSAID را خطرناک تر از نوع دیگر نمی داند ، اما انجمن قلب آمریکا به افرادی که در معرض خطر حوادث قلبی و عروقی هستند ، توصیه می کند که در صورت عدم وجود گزینه های بهتر ، از سلکوکسیب استفاده کنند. باید فشار خون و عملکرد کلیه بیماران، به عنوان یک احتیاط کنترل شود.

2- خطرات قطع مصرف ناگهانی

علیرغم خطرات ناشی از مصرف روزانه داروی NSAID ، افرادی که هر روز برای مدت طولانی از NSAID استفاده می کنند ، نباید مصرف آنها را به طور ناگهانی متوقف کنند.

واکنش بدن نسبت به این قطع مصرف می تواند لخته شدن خون را بیشتر کند و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. بنابراین بیمارانی که مرتباً از داروهای NSAID استفاده می کند ، باید در مورد بهترین روش قطع مصرف دارو با پزشک صحبت کند.

3- خطر مشکلات معده

به افرادی که دارای زخم یا حساسیت معده هستند توصیه می شود که به دلیل خطر خونریزی در دستگاه گوارش از جمله معده ، از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده نکنند.

افراد مسن تر از 65 سال و افرادی که از رقیق کننده خون یا کورتیکواستروئیدها استفاده می کنند به میزان بیشتری در معرض مشکلات دستگاه گوارش هستند. این مشکلات شامل موارد زیر است:

 • ناراحتی معده
 • زخم معده
 • خونریزی معده

نوشیدن الکل می تواند خطر ابتلا به مشکلات معده را افزایش دهد. به بیمارانی كه از NSAID هاي خوراكي استفاده مي كنند ، توصيه مي شود داروهایشان را با غذا بخورند. پزشک و / یا داروساز ممکن است توصیه کند که در هنگام مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی، داروی دیگری را برای محافظت از معده استفاده کنید.

4- خطرات آسیب کلیه

هنگام مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، این خطر افزایش می یابد زیرا NSAID ها می توانند باعث کاهش میزان رسیدن خونرسانی به کلیه ها و کند شدن عملکرد کلیه شوند. احتباس آب و نمک ، فشار خون بالا و عدم تعادل الکترولیت با تأثیر NSAIDs بر کلیه ها مرتبط است. این داروها در موارد نادر ، میتوانند منجر به نارسایی کلیه شوند.

افرادی که عملکرد کلیه آنها ضعیف است ، نباید بدون مشورت با پزشک ، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی را مصرف کنند.

5- واکنشهای آلرژیک به NSAID ها

مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند سایر داروها ، خطر واکنشهای آلرژیک را بهمراه دارند. علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

 • ورم صورت
 • خس خس سینه
 • کهیر یا بثورات پوستی
 • تاول
 • قرمزی صورت

افرادیکه مشکلات تنفسی دارند، باید فوراً به اورژانس مراجعه کنند. تمام عوارض جانبی و واکنشها را به پزشک اطلاع دهید حتی اگر جدی بنظر رسند.

دیگر توصیه های ایمنی

به مبتلایان به بیماری مزمن و به کسانی که باردار هستند و یا شیر می دهند توصیه می شود قبل از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ، درباره سابقه پزشکی و وضعیت فعلی خود با پزشک صحبت کنند.

FDA داروهای ایمنی بارداری را از A تا X رتبه بندی کرده است، و A امن ترین آنها است. به عنوان یک طبقه بندی ، NSAID ها در دسته داروهای C بارداری هستند ، اما سلکوکسیب ، دیکلوفناک ، فنوپروفن ، ایبوپروفن تزریقی ، ایندومتاسین (فقط تیوربکس) و ملوکسیکام (با شروع در هفته 30 بارداری) در دسته ی D قرار گرفته اند.

مصرف طولانی مدت برخی از NSAID ها در زنان در سن باروری با ناباروری همراه است که با قطع دارو ممکن است برگشت پذیر باشد.

این یک لیست کاملی از خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با NSAID نیست. هرکسی که NSAID مصرف می کند باید درمورد وضعیت فردی خود با پزشک معالج و یا داروساز مشورت کند.

لیست کامل انواع داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی

تعداد معدودی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) با نام تجاری شان، برای بیشتر افراد آشنا هستند ، اما بسیاری از داروهای NSAID کمتر شناخته شده هم وجود دارد.

داروهای ذکر شده در زیر ، به صورت بدون نسخه یا با نسخه در دسترس هستند. در برخی موارد ، داروها فقط بصورت عمومی دردسترس هستند.

دارو نام تجاری
آسپرین Bayer, Ecotrin, Bufferin, St. Joseph
سلکوکسیب Celebrex
کولین منیزیم تریسالیسیلات فقط بصورت عمومی موجود است
دیکلوفناک Voltaren, Cambia, Zipsor, Flector, Pennsaid, Zorvolex
دیفلونیسال فقط بصورت عمومی موجود است
اتودولاک فقط بصورت عمومی موجود است
فنوپروفن Nalfon
فلور بی پروفن Ansaid
ایبوپروفن Advil, Motrin
ایندومتاسین Tivorbex
کتوپروفن فقط بصورت عمومی موجود است
کتورولاک SPRIX
مکلوفنامات فقط بصورت عمومی موجود است
مفنامیک اسید فقط بصورت عمومی موجود است
ملوکسیکام Mobic, Qmiiz ODT, Vivlodex
نابومتون فقط بصورت عمومی موجود است
ناپروکسن Aleve, Anaprox DS, Naprelan, Naprosyn
اکساپروزین Daypro
پیروکسیکام Feldene
سالسالات فقط بصورت عمومی موجود است
سولینداک فقط بصورت عمومی موجود است

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
التهابداروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up