خانه > کبد، کلیه، معده، تناسلی > برای کاهش اسید معده چه بخوریم و چه کنیم؟ (نظر 3 فوق تخصص)
اسید معده

برای کاهش اسید معده چه بخوریم و چه کنیم؟ (نظر 3 فوق تخصص)

شاید زمانی را به یاد بیاورید که بعد از صرف یک وعده غذای اصلی احساس کردید مریتان آتش گرفته است. در این صورت ممکن است گلو درد داشته باشید و میتوانید خودتان را متقاعد کنید که اشکالی وجود دارد؛ بنابراین به طرف جعبه دارویی کشیده میشوید تا آنتی اسید بردارید. هنگامی که ضربه میزند، یک ثانیه…و یا یک سوم ثانیه… طول میکشد تا سرانجام این احساس ناخوشایند ناپدید شود. در این مطلب از نظر 3 فوق تخصص از 3 مجله پزشکی معتبر دنیا کمک گرفته ایم تا روشهای جدید و کاملا موثر خانگی و بدون ضرر را به شما معرفی کنیم.

تنها شما نیستید!

تجارت داروهای سوزش معده به صنعتی چند میلیارد دلاری تبدیل شده است که توسط میلیونها نفر از مردم برای رهایی از رنج بعد از غذا استفاده میشود. با این حال، این رهایی موقت و با پیامدهای جدی در درازمدت همراه است.

احساس سوزش میکنید

صنعت پزشکی به این علائم به عنوان بیماری رفلاکس گوارشی (GERD) اشاره میکند که بیشتر به عنوان سوزش معده یا رفلاکس اسید شناخته میشود.

دانش مرسوم میگوید GERD زمانی اتفاق میافتد که اسید هیدروکلریک (HCl) یا اسید معده به سمت مری بر میگردد و باعث سوزش و ناراحتی میشود؛ بنابراین آنتیاسیدها برای کاهش اسید معده و تسکین سوزش بکار میروند. با این حال، تحقیقات نشان میدهد که اسید معده اگر کم هم باشد اغلب باعث ایجاد GERD میشود. در اینجا اتفاقی رخ میدهد:

 1. برای فعال کردن آنزیمهایی که پروتئین را تجزیه میکنند به اندازه کافی به HCl نیاز دارید. مقدار نامناسب اسید معده به این معنی است که آنزیمها همیشه نمیتوانند فعال باشند، برای مثال اگر برای شام سینه مرغ خوردید، به اندازه کافی تجزیه نمیشود.
 2. در صورتی که وعده ی غذایی هضم نشده در معده باشد اسید بیشتری تولید میشود. این اسید میتواند رفلاکس را به مریتان بازگرداند.
 3. کل چرخه شروع می شود، زیرا عملاً از ابتدا HCl بسیار کمی دارید.

وقتی که از رفلاکس اسید رنج میبرید وسوسه میشوید تا از آنتی اسید برای رفع آن استفاده کنید، اغلب اوقات داروها باعث میشوند که مشکلات اساسی پنهان بمانند و چیزی بدتر را در طولانی مدت بوجود آورند.

حتما بخوانید: علت رفلاکس معده چیست؟ بهترین روش درمان خانگی کاملا موثر

دلایل اسیدی شدن معده

برای حل یک مشکل ابتدا باید منشأ ایجاد آنرا جستجو کرد؟ سوءهاضمه ممکن است نشانه ای از اسیدی بودن بدنتان باشد، بنابراین مهم است که نه تنها اسیدها بلکه آنتی اسید را هم نادیده نگیریم. در واقع، برخی از آنتی اسیدها ترشحات طبیعی معده را ضعیف میکنند و گاهی اوقات باعث میشوند معده اسید بیشتری تولید کند؛ بنابراین باید در مورد غذاهایی که باعث سوء هاضمه و تولید زیاد اسید معده میشوند مطلع شوید. در اینجا لیستی از مواردی که باعث سوءهاضمه میشوند ذکر شده است:

 • سریع خوردن غذا
 • استرس (ببینید استرس چه بلایی بر سر بدنتان می آورد)
 • خوردن در حال حرکت (راه رفتن، دویدن، رانندگی)
 • به اندازه کافی نجویدن
 • مصرف پروتئین یا چربی بیش از حد در یک زمان
 • نوشیدن نوشابه اسیدی همراه غذا
 • خوردن مقدار زیاد محصولات حیوانی در یک وعده
 • مصرف خوراکیهای اسیدی مانند شکلات، شکر، دانه های تصفیه شده، دانههای حاوی گلوتن، غذاهای فرآوری شده، شیرین کنندههای مصنوعی
 • حساسیت به مرکبات، گوجه فرنگی و دیگر غذاهای اسیدی طبیعی
 • تولید کم اسید معده
 • غذاهای چرب و فست فود
 • غذاهایی که نسبت به آنها حساسیت دارید (میتواند نشانه های مشابهی ایجاد کند و باعث التهاب در دستگاه گوارش و موجب سوء هاضمه شود)
 • عدم تحمل غذا
 • ترکیب نامناسب غذایی (پروتئین فراوان، غذاهای حیوانی و یا غذاهای پخته شده با میوه ها)

اولاً نگاهی به این لیست بیاندازید و ببینید کدامیک از این موارد را دارید؟ سعی کنید در صورت انجام مواردی که در بالا ذکر شد آنها را کاهش دهید.

حتما بخوانید: بهترین قرص های درمان معده درد عصبی موجود در ایران

هنگامی که برای از بین بردن سوزش معده گامهایی را بر میدارید، به روشهای رهایی از آن دست مییابید و آن زمانی است که گهگاهی اشتعال ناگهانی را تجربه میکنید. گاهی اوقات استرس هنگام استفاده از این روشها ایجاد میشود، یا اینکه نمیتوانیم از خوردن خودداری کنیم. بیایید صادق باشیم، همه ما گاهی اوقات بیش از حد غذا میخوریم، زیاده روی در خوردن شکلات یا شاید غذاهای طبیعی و سالم مانند گوجه فرنگی و مرکبات لذت ببریم. میدانیم که آنها باعث سوزش معده میشوند، اما با این حال آنها را مصرف میکنیم!

صرف هزینه زیاد

تسکین موقت آنتی اسیدها یا داروهای کاهشدهنده اسید هیچگاه درد طولانی مدت را درمان نمیکنند. در حال حاضر ثابت شده است که “قرصهای کوچک بنفش ” باعث ایجاد خطراتی از جمله کمبود ویتامینها، ابتلا به پوکی استخوان، مشکلات ایمنی و مرگ زودرس میشود! راه بهتری برای درمان طولانی مدت وجود دارد که به سلامتیتان آسیبی نمیرساند.

14 استراتژی کاملا موثر و علمی

1- کاهش وزن. اضافه وزن عاملی خطرناک برای ایجاد GERD است. سوزش معده مانع چربی سوزی میشود و روی پروتئین اندک، چربیهای سالم و کربوهیدراتهای کم کالری تمرکز میکند. بهترین روشهای کاهش وزن در اینجا گفته شده اند!

2- مواد غذایی نامناسب را کم کنید. غذاهای خاص باعث تغییراتی در مریتان میشوند آنها به اسید معده اجازه میدهند خود را به مری برسانند. این خوراکیهای نامناسب عبارتند از قهوه، چای، گوجه فرنگی، مرکبات و شکلات، برخی از این خوراکیها مورد علاقه من نیز هستند اما برای تسکین دردتان، سعی کنید حداقل به طور موقت آنها را مخصوصا در هنگام شام مصرف نکنید.

3- نوشیدن (اما در زمان مناسب). برخی محققان معتقدند که سوزش معده نشانه ای از کمبود آب است، به ویژه در بخش فوقانی دستگاه گوارش. با این حال، آب زیاد در طول وعده های غذایی اسید معده تان را رقیقتر میکند که به تجزیه بیشتر پروتئینها منجر میشود. در وعده های غذایی، بیشتر خوراکیهای مایع مصرف کنید در غیر این صورت، آب بنوشید!

4- مواد با قند کم مصرف کنید. مطالعات متعدد نشان میدهد کاهش یا حذف غذاهای با قند بالا میتواند GERD را کاهش دهد. حتی کربوهیدراتهای ساده نیز ممکن است خطر ابتلا به GERD را بیشتر از قهوه یا چربی موجب شوند.

5-عدم مصرف گلوتن. طبق مطالعات، زمانی که بیماران مبتلا به سلیاک، گلوتن را حذف میکنند “بهبود سریع و مداوم در علائم رفلاکس ” را تجربه میکنند؛ اما اگر سلیاک را به طور کامل حذف نکنید از درد رها نمیشوید! حدود 30 درصد از جمعیت دارای حساسیت به گلوتن هستند و علائمی مانند GERD دارند.

6-کم کردن سرعت. تحقیقات نشان میدهد افرادی که با سرعت غذا میخورند بیشتر در معرض ابتلا به GERD هستند. سرعتتان را هنگام غذا خوردن کاهش دهید، سعی کنید زمانی که غذا میخورید تنها به خوردن فکر کنید. به خاطر داشته باشید که 20 دقیقه طول میکشد تا مغز بتواند پیامی را دریافت کند.

حتما بخوانید: 15 تا از بدترین و بهترین غذاها برای سلامت معده (تحقیقات جدید)

7- آنزیم گوارشی. آنزیمهای گوارشی و اسید معده با بالا رفتن سن کمتر میشود. مکمل (مثل این) میتواند هضم را بهبود بخشند و بر پروتئین و سایر غذاها اثر بیشتری بگذارند و GERD و علائمی مانند گاز و نفخ کمتر ایجاد شود.

8-خوب خوابیدن. خواب ناکافی، علائم GERD را در روز بعد افزایش میدهد و کیفیت خواب را بدتر میکند. حدود یک ساعت قبل از خواب، وسایل الکترونیک را خاموش کنید، دوش آب داغ با نمک اپسوم بگیرید و برای خواب عمیقتر چای بابونه بنوشید. بهترین روشهای درمان بیخوابی در اینجا!

9- مهار استرس. احتمالا میدانید که چگونه استرس، نگرانی و اضطراب میتواند باعث رفلاکس اسید و سایر ناراحتی های روده شود. دانشمندان دریافتند افرادی که از استرس های شدید رنج میبرند فشار خون، ضربان قلب و علائم GERD در آنها افزایش مییابد. بهترین روشهای درمان استرس در اینجا!

10- سرکه سیب قبل از غذا مصرف کنید: سرکه سیب (ACV) حاوی اسید ترش که جزء اسیدهای طبیعی در غذاها و نوشیدنیهای خاص است. با این حال، ACV تنها سرکه قلیایی که برای سوءهاضمه مفید است. آنزیم سرکه سیب غذاها (به خصوص پروتئین) را تجزیه میکند و باعث کاهش اسیدیته میشود که به سرعت سوزش معده را کاهش میدهد. مثلا ما از سرکه سیب برای درمان نفخ معده استفاده می کنیم!

برای گرفتن نتیجه بهتر، آب لیمو را به یک لیوان آب و یک قاشق چایخوری سرکه سیب اضافه کنید. شما میتوانید بعد از غذا یا حتی قبل از آن برای افزایش هضم مصرف کنید. با این حال، فکر نکنید که با خوردن سرکه سیب میتوانید غذاهایی مانند فستفود بخورید. اگر معده حساس دارید و از سوءهاضمه رنج میبرید سرکه سیب کارش را خیلی خوب انجام میدهد.

11- قبل از غذا آب سبزی مصرف کنید: آب سبزی برای بسیاری از بیماریها فوق العاده است و معده اسیدی یکی از این بیماریهاست. آب سبزی، آلکالوز و التهاب را کاهش میدهد، معده را تحریک و به هضم غذای بعدی کمک میکند؛ بنابراین برای تأثیر بهتر، آنها را 30 دقیقه قبل از غذا بنوشید.

12- شیرینی سبز برای صبحانه: شیرینیهای سبز گزینهای عالی برای صبحانه هستند و روشی فوق العاده برای جلوگیری از آلکالوز بدن در ابتدای روز میباشد. میتوانید به سرعت آنرا تهیه کنید و مطمئن شوید که هضمی راحت برای ایجاد انرژی بهینه خواهید داشت. مقداری اسفناج، انواع توتها، آب لیمو، نصف خیار یخزده، یک قاشق چایخوری کره بادام، یک قاشق غذا خوری شاهدانه و کمی شیر با هم مخلوط کنید.

13- سالاد و سبزیجات خام را بیشتر بخورید: سالاد خام و سبزیجات به طور طبیعی قلیایی و مملو از فواید گوارشی است؛ زیرا ساده ترین روش برای جلوگیری از التهاب و معده اسیدی میباشد، بنابراین از این مواد هم به عنوان پیشگیری و هم درمان میتوان استفاده کرد. اگر معده تان بیش از حد اسیدی است، از خوردن غذاهای سنگین در وعده ی غذایی بعدیتان خودداری کنید و خوراکیهای خام و یا حداقل سالاد خام بخورید.

14- روغن زیتون یا عسل: یک قاشق غذاخوری روغن زیتون میتواند به بهبود سوزش معده و سوءهاضمه کمک کند و ضد التهابی مفید است. تقریبا یک قاشق چایخوری روغن زیتون همه آن چیزی است که شما لازم دارید تا درد معده را تسکین دهد. میتوانید از روغن زیتون به جای پخت و پز برای روی غذا استفاده کنید. هنگامی که روغنها گرم شوند، اسیدی تر میشوند.

حتما بخوانید: علل اصلی معده درد و 21 روش درمان خانگی آن طبق تحقیقات جدید

عسل نیز یک درمان فوق العاده برای سوزش معده است و میتواند قبل از غذا یا بعد از آن مصرف شود. عسل محلی و ارگانیک انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که مانند روغن زیتون بهبودی، کمی طول میکشد، بنابراین یک یا دو قاشق چایخوری باید مصرف شود. آنرا به جای شکر و شیرینیهای مصنوعی نیز میتوانید استفاده کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست