خانه » پوست، مو، زیبایی » 12 علت اصلی تبخال چیست؟ نتایج جدیدترین تحقیقات را بخوانید!
علت تبخال

12 علت اصلی تبخال چیست؟ نتایج جدیدترین تحقیقات را بخوانید!

تبخال به خاطر وجود ویروس‌های هرپس سیمپلکس 1 و 2 (HSV-1,HSV-2) به وجود می آید. این ویروس ها مسری اند و از طریق تماس پوستی به افراد مختلف منتقل می شوند. بوسیدن و دست زدن عامل اصلی انتقال ویروس هرپس سیمپلکس 1 و تماس جنسی راه اصلی انتشار هرپس سیمپلکس 2 است. این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی در سرتاسر دنیا نوشته شده است.

علت های شایع بروز تبخال

 1. علت اصلی بروز تبخال ویروسی به نام هرپس است که از راه پوست وارد بدن می شود و به رشته های عصبی می رسد و با اینکه مشکل خاصی در آنها ایجاد نمی کنند اما باعث بروز تاول های پوستی می شود.
 2. تیپ 1 ویروس تبخال اغلب باعث ایجاد تبخال در داخل یا اطراف دهان و لب ها می شود.
 3. تیپ 2 آن تبخال های دستگاه تناسلی را به همراه دارد.
 4. ویروس تبخال ممکن است قسمت های دیگر بدن مثل چشم و گردن را هم تحت تاثیر قرار بدهد و معمولا هر کدام از این دو ویروس روی مناطق مرتبط با ویروس دیگر هم اثر می گذارند.
 5. ویروس های هرپس دیگری هم وجود دارند که باعث بروز تبخال نمی شوند؛ مثلا عامل بیماری آبله مرغان ویروس هرپس زوستر (herpes zoster) است و سرماخوردگی هم ممکن است به خاطر وجود ویروس اپشتین بار باشد که آن هم نوعی ویروس هرپس محسوب می شود.

راه های انتقال

 • ویروس های تبخال از راه پوست، دهان، واژن، آلت تناسلی مردان و مقعد وارد بدن می شوند.
 • با اینکه ویروس تبخال معمولا به شکل تاول پوستی خودش را نشان می دهد اما ممکن است این ویروس به بدنتان وارد شود و در عین حال پوستتان کاملا سالم باشد و هیچ علامتی هم بروز نکند.
 • متاسفانه هیچ راهی برای تشخیص برون ریزی بدون علامت ویروس وجود ندارد بنابراین ممکن است ویروس تبخال در بدنتان فعال باشد و هیچ علامتی بروز ندهد اما در همین دوران هم به راحتی و از طریق تماس های پوستی روزمره ویروس به دیگران منتقل شود.
 • اگر مبتلا به تبخال شدید هیچ وقت ضایعه یا زخم تبخال را دستکاری نکنید. این کار باعث انتشار آلودگی به نقاط دیگر بدنتان می شود.
 • ویروس تبخال تناسلی نیز در جریان زایمان واژینال از مادر به نوزاد منتقل می شود که عفونت بسیار شایعی هم محسوب می شود.

ویروس هرپس چطور باعث ایجاد تبخال می شود؟

ویروس تبخال به محض ورود به سلول های بدن انسان به هسته سلول نفود می کند و تکثیر می شود. در این زمان حتی اگر سلول های بدنتان به ویروس آلوده باشند هم هیچ علامتی بروز نمی کند.

 1. در مرحله اول عفونت، ویروس هرپس از راه سلول های عصبی وارد انشعابات عصبی بدن که گانگلیون نام دارند می شود و همانجا بدون بروز هیچ علامت و نشانه ای در حالت سکون و غیر فعال باقی می ماند.
 2. در مرحله بعد ممکن است به هر دلیلی این ویروس خاموش دوباره فعال شود و شروع به تکثیر شدن کند. وقتی این اتفاق می افتد ویروس از طریق عصب به پوست منتقل می شود، سلول های پوست را آلوده می کند و باعث ایجاد تاول می شود.
 3. در نهایت با تجمع این تاول ها کنار هم تبخال به وجود می آید که ممکن است در هر ناحیه ای از بدن بروز کند.

حتما بخوانید: خواص سیر خام و کاربردهای جالب آن در زندگی روزمره (علمی و ثابت شده)

عود دوباره تبخال

برخی عوامل باعث فعال شدن دوباره ویروس تبخال می شوند که به آن عود مجدد ویروس تبخال گفته می شود. حتی اگر سیستم ایمنی بدنتان در حالت طبیعی باشد باز هم ممکن است ویروس تبخال عود کند. برخی از دلایل این مساله عبارتند از:

حتما بخوانید: بهترین روشهای کنترل کامل استرس و رساندن آن به صفر

عوامل خطر ساز مرتبط با سلامتی

ممکن است برخی عوامل باعث تشدید تبخال های ناشی از ویروس هرپس شوند یا دوره بیماری را طولانی تر کنند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • سرکوب سیستم ایمنی: اگر به هر دلیلی سیستم ایمنی بدنتان سرکوب شود در معرض ابتلا به تبخال های شدید قرار می گیرید یا تبخال های فعلی تان تشدید می شوند و یا هر نوع عفونت خاموشی که در بدنتان دارید فعال می شود. سرکوب سیستم ایمنی بدن به دلایل مختلفی از جمله: بیماری های خود ایمنی، ضعف سیستم ایمنی، ایدز، نفروپاتی ایمونوگلوبین آ، سرطان مغز استخوان، شیمی درمانی و یا پیوند عضو اتفاق می افتد.
 • استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی: مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن مثل استروئیدها یا داروهای شیمی درمانی باعث تشدید عفونت تبخال می شود. به محض اینکه مصرف این داروها را متوقف کنید و سیستم ایمنی بدنتان به حالت نرمال و طبیعی برگرد تبخال نیز بهبود پیدا می کند.
 • HIV: ویروس ایدز سیستم ایمنی بدن را به طور خاص ضعیف می کند و اگر همزمان با تبخال زدن این ویروس هم وارد بدنتان شود احتمالا عفونت تبخال ها تشدید می شود.
 • کمبود ایمونوگلوبین آ: ایمونوگلوبین آ یا پادتن آ نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی تولید می شود و از بدن در برابر عفونت های غشای مخاطی محافظت می کند. کاهش این پادتن باعث تشدید عفونت تبخال ها می شود.

عوامل خطرساز مرتبط با سبک زندگی

ویروس تبخال ویروس بسیار شایعی است و انجام برخی کارها باعث انتقال یا تشدید آن می شود که عبارتند از:

 • رابطه جنسی محافظت نشده: نوع دوم ویروس تبخال یعنی HSV-2 که عامل اصلی بروز تبخال های تناسلی است اغلب از طریق رابطه جنسی دهانی، واژنی و مقعدی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود. HSV-1 یا نوع اول ویروس تبخال هم ممکن است از طریق تماس جنسی منتقل شود اما این اتفاق زیاد نمی افتد. داشتن شرکای جنسی متعدد و رابطه جنسی محافظت نشده احتمال ابتلا به تبخال تناسلی را افزایش می دهد.
 • بوسیدن: بوسیدن و یا هر تماس دهانی دیگری می تواند ویروس HSV-1 را به دیگران منتقل کند.
 • استفاده از وسایل مشترک: ویروس HSV-1 از راه استفاده مشترک از وسایلی مثل لیوان، محافظ دهان، مسواک و حتی حوله به افراد دیگر منتقل می شود. ریمل، رژ لب و کرم های لب هم به خاطر مرطوب بودن به راحتی ویروس را به دیگران منتقل می کنند.
 • تماس طولانی مدت پوست با پوست فرد مبتلا: هرپس گلادیاتوروم نوعی عفونت ناشی از ویروس نوع 1 تبخال است که باعث ایجاد تاول و زخم روی سر و صورت و گردن فرد می شود. این نوع عفونت به خصوص در میان کشتی گیران که تماس پوستی زیادی با هم دارند رایج است.

در ادامه بخوانید: پماد آسیکلوویر –عوارض، کاربردها، نحوه مصرف اصولی و سایر نکات مهم

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست