دکتر دیابت

4 اشتباه رایج که دکترهای دیابت مرتکب می شوند!

folderسایر مقالات
commentsبدون دیدگاه

حتی بهترین پزشکان و متخصصان هم می توانند اشتباه کنند. بسیاری از پزشکان ، کار و بیماران بیش از حدی دارند که این منجر به عدم برقراری ارتباط کافی با بیمار می شود و این بخصوص برای دیابتی ها اهمیت زیادی دارد. بیماران باید به طور کامل در برقراری ارتباط با پزشک خود فعال باشند تا تاثیر درمان دیابت به حداکثر برسد و از ایجاد خطاهای پزشکی جلوگیری شود.

شما همیشه باید در هنگام برقراری ارتباط با پزشک خود در مورد هرگونه نگرانی که در مورد درمان وجود دارد ، مطلع باشید. پزشک شما متخصص است و به بهترین وجه میتواند شما را راهنمایی کند. مراقب این چهار اشتباه رایج که بیماران دیابتی با آن مواجه هستند باشید:

1- تشخیص غلط در نوع دیابت

بسیاری از پزشکان از این تعبیر که دیابت نوع 1 در کودکی ایجاد می شود و دیابت نوع 2 در بزرگسالی بروز می کند ، استفاده می کنند ، اما همیشه اینطور نیست. دیابت نوع 1 نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن بدن به سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله می کند و در نتیجه در تولید انسولین ناتوانی ایجاد می شود. دیابت نوع 2 نتیجه مقاومت به انسولین است ، نه کمبود انسولین در بدن. پزشک باید قبل از تشخیص دیابت نوع 1 یا نوع 2 ، روی علت دیابت تمرکز کند. ممکن است در بزرگسالی به دیابت نوع 1 مبتلا شوید ، همچنین امکان ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکی نیز وجود دارد.

2- خطا در نسخه نویسی

مبتلایان به دیابت ، بیش از چند داروی بدون نسخه در روز مصرف میکنند و ممکن است به یاد سپردن آنها برای بیمار و پزشک مشکل باشد. اگر روزانه دو بار از داروی خاصی استفاده کرده اید ، اما با مراجعه به پزشک متوجه شوید که مصرف دارو روزی یکبار تجویز شده است ، با پزشک تماس بگیرید تا دلیل این تغییرات را به شما توضیح دهد. نسخه ها هرگز نباید بدون اطلاع شما تغییر کنند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که هیچ تغییری در برنامه درمانی به اشتباه انجام نشده است.

3- تجویز بیشتر از یک داروی دیابت بصورت همزمان

متأسفانه ، این یک عمل معمول برای بسیاری از پزشکان است که برای کمک به تنظیم قند خون ، بیش از یک دارو تجویز کنند ، اما این می تواند پیامدهای خطرناکی ازجمله هیپوگلیسمی (افت قند خون) داشته باشد. تجویز بیش از یک نوع داروی دیابت میتواند بیش از حد باشد و حتی ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد. اگر بیش از یک داروی دیابتی برای شما تجویز شده است ، حتماً بدانید که چگونه قند خون خود را کنترل کنید و در مواقعی که دچار افت قند خون شدید ، به اورژانس دسترسی داشته باشید. با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر هم صحبت کنید.

4- تجویز زودهنگام انسولین (برای دیابت نوع 2)

اگر مبتلا به دیابت نوع 2 هستید و قند خون شما به خوبی به درمان هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و داروهای خوراکی کنترل میشود ، میتوان استفاده از انسولین را به تعویق انداخت. اگر پزشک می خواهد که قند خون بیشتر کاهش یابد و انسولین تجویز کرد ، ممکن است لازم باشد با او بطور مستقیم صحبت کنید. به یاد داشته باشید که دیابت نوع 2 در مورد مقاومت به انسولین است و اضافه کردن انسولین به برنامه درمانی شما ممکن است بیماری شما را تشدید کند.

اگر در مورد برنامه درمانی خود سؤال یا نگرانی دارید ، باید با صراحت با پزشک خود صحبت کنید و به دنبال نظرات دیگری از سایر متخصصان پزشکی باشید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست