مولتی ویتامین

نکاتی که قبل از خرید مکمل مولتی ویتامین باید بدانید

سلنیت سدیم و سلنیت برای محیط زیست سمی طبقه بندی می شوند. آنها می توانند سرطان زا باشند و ممکن است. مشکلات تولید مثل و رشد در حیوانات و انسان ایجاد کنند. با این وجود، آنها اشکال اولیه مواد معدنی فروخته شده در بازار هستند. اکثر ویتامین ها حاوی مواد شیمیایی هستند که مقدار انها در آب آشامیدنی در سطوح بالاتر از 50 PPB ممنوع شده است. این 50 PPB معادل یک قاشق غذاخوری آب در استخر شنا المپیک است.

نظر پروفسور مکرولا

فقط به این دلیل که چیزی به عنوان “طبیعی” یا “سالم” شناخته می شود، آن را درست نمی کند و چنین چیزی در مورد چند ویتامین نیز درست است. شما واقعا باید برچسب بسته را بررسی کنید و بدانید که چه چیزی ست.برخی از محصولات ممکن است حاوی مواد افزودنی و پرکننده باشد که می تواند مشکلات زیادی را در دوزهای بالا ایجاد کند.

حتما بخوانید: بهترین مکمل‌های ویتامین برای رفع خستگی (طبق تحقیقات جدید)

بر اساس آخرین آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیش از 50 درصد جمعیت ایالات متحده هر روز مکمل غذایی را مصرف می کنند و تقریبا 40 درصد از بزرگسالان ایالات متحده روزانه چند ویتامین دریافت می کنند. ایالات متحده هر سال به میزان 27 میلیارد دلار در مکملها صرف می کند، بیشتر بیماری های مزمن بدون تغییر باقی می ماند، در حالی که بقیه در حال افزایش هم هستند.

اگر مکمل ها برای ما مفیدند، چرا سالم نیستیم؟

بخشی از علت این است که بسیاری از مردم قادر به درک تفاوت های ذاتی مواد شیمیایی مصنوعی و مواد مغذی مواد غذایی نیستند. بسیاری نیز به اشتباه از مکمل ها استفاده می کنند به عنوان راهی برای اجتناب از نیاز به تغییر عادات غذایی. اگر شما یک رژیم غذایی که نامقوی اند و ویتامین ها و مواد معدنی مصنوعی می خورید، احتمال تغییر زیادی در وضعیت سلامتی خود نخواهید داشت.

همیشه اعتقاد من این است که مکمل ها باید همراه غذا مصرف نشوند نه اینکه جای آنها را بگیرند.شما نمیتوانید کمبود های تغذیه ای خود را با مصرف مکمل ها جبران کنید

word image 170

چرا مکمل های سلنیوم محبوب شده اند؟

سلنیوم ماده معدنی ضروری است که عمدتا در غذاهای گیاهی یافت می شود و فعالیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. مطالعات گذشته نشان داده است که می تواند نقش مفیدی در این موارد داشته باشد:

 • سرطان
 • بیماری قلب
 • الزایمر
 • آب مروارید
 • کمر درد

مقدار سلنیوم در کل مواد غذایی گیاهی بستگی به سطح مواد مغذی موجود در خاک دارد و متاسفانه بسیاری از مناطق کشاورزی در سراسر جهان از سلنیوم تخلیه می شوند. سلنیوم ممکن است در مواد غذایی پردازش شده از بین رفته باشد

نزدیک به 25 درصد از آمریکایی های بیش از 40 ساله ،مکمل مولت ویتامین حاوی سلنیوم مصرف میکنند. در حال حاضر قیمت بسته های 200 میلی گرمی ایرانی آن بین 45 تا 120 و نوع خارجی آن بین 210 تا 3 میلیون تومان می باشد. این صفحه را چک کنید.

مراقب سلنیوم معدنی باشید!

همانطور که توضیح داده شد، سلنیت سدیم و سلنیت دو ماده مشکل ساز موجود در بسیاری از مولتی ویتامین های مختلف است. این دو “بسیار سمی”شناخته شده اند،بر گفته های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، بالاترین سطح مجاز سلنیوم در آب آشامیدنی عمومی 50 عدد در میلیارد است .PPB

مطالعات نشان داده اند که:

قرار گرفتن در معرض سلنیوم، سلنیت سدیم، سلنیت سدیم یا دی اکسید سلنیوم ممکن است سبب اختلالات معده، نگرانی، طعم و مزه فلز زیر زبان و بوی سیر تنفس شود. به گفته موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا، آسیب به کبد و طحال نیز در حیوانات مشاهده شده است.

 • مصرف روزانه حدود یک میلی گرم سلنیوم به عنوان سلنیوم می تواند سمی باشد.
 • در یک مطالعه، سلنیت سدیم منجر به آسیب شدید DNA میشود.
 • تحقیقات اخیر نشان می دهد که سلنیوم بیش از حد ممکن است به شروع دیابت منجر شود.

بسیار مهم است بدانیم که این مواد شیمیایی سمی بعضی از اشکال اولیه سلنیوم هستند که به عنوان مکمل های غذایی در بازار به فروش می رسند. چنین مواد معدنی صنعتی نمی توانند جایگزین مواد معدنی بیولوژیکی شوند.

word image 171

“سلنیوم که در غذاها مانند آجیل ، دانه های خردل و محصولات تازه ای که در خاک غنی از سلنیوم رشد می کند، بسیار متفاوت از فرم هایی است که در برخی از مولتی ویتامین ها قرار می گیرد. در واقع، سلنیت / سلنیت سدیم می تواند باعث سرطان شود در حالی که سلنیوم موجود در غذا یا اشکال آزمایشگاهی مانند سلنومیتونین، نشان داده شده است که برای پیشگیری از سرطان و مبارزه با آن مفید باشند.

دیگر عناصر مضر که در مولتی ویتامین ها یافت می شوند

در ایالات متحده، بسیاری از سازندگان مکمل عناصر همراه را به کپسول های خود اضافه می کنند. دو افزودنی رایج عبارتند از:

 • منیزیم استئارات
 • دی اکسید تیتانیوم

در حال حاضر، هیچ کدام از اینها سبب آسیب جدی در دوزهای کم نمی شوند. اما با گذشت زمان استئارات منیزیم می تواند باعث ایجاد حالتی در روده شما شود که جذب مواد مغذی را از بین می برد. هدف افزودن آن در مکمل این است که مواد اولیه بیشتر لغزنده شوند.

حتما بخوانید: قرص مولتی ویتامین فارماتون، فواید، عوارض، طرز مصرف و نکات مهم

استایرات منیزیم یک فرم اسید استریک است. و تحقیقات قبلی نشان داده است که سلول های ایمنی طبیعی شما را سرکوب می کند. این یک دلیل عمده برای تمرکز بر غذاهایی است که ویتامینها را دارند.

خوشبختانه، هنگامی که از این مسئله آگاه شدم، من توانستم چندین مولتی ویتامین خود را با نام تجاری شخصی خود اصلاح کنم، به طوری که دیگر منیزیم استارات را ندارند. دی اکسید تیتانیوم یکی دیگر از مواد رنگی غیر ضروری است که شما نمی خواهید در مکمل هایتان مشاهده کنید، زیرا نشان داده شده است که باعث اختلالات خودایمنی می شود.

مشکل با ویتامین های مصنوعی

اکثر متخصصان سلامت در مورد یک چیز موافقند: مهم نیست که چه غذاهایی می خورید، غذاهای طبیعی برای شما بهتر از غذاهای اماده شده هستند.

ویتامین های موجود در این مکمل ها قابل دسترسی نیستند. آنها در ساختارهای بسیار پیچیده ای از آنزیم ها، سم زداها، آنتی اکسیدان ها، فعال کننده ها و بسیاری دیگر از عوامل اند تا برای انجام کار خود در بدن اماده شوند.

اگر مکمل ها را زیاد مصرف کنید نه تنها به دریاقت ویتامین کمک نمیکنند بلکه باعث بروز مشکلات دیگری نیز میشوند. مطالعات نشان می دهد که بدن شما این مواد مغذی زیادی را دفع می کند. به همین دلیل است که ادرار خود را زرد درخشان تا تیره میبینید.

چگونه می توان مکمل های ویتامین با کیفیت بالا را شناسایی کرد

من معتقدم که مکمل های غذایی – از جمله ویتامین ها و مواد معدنی – می تواند به جبران برخی از آسیب های بدن شما در زندگی مدرن کمک کند. با این حال، استفاده از مکمل ها برای توجیه یک رژیم غذایی ناسالم مناسب نیست. هیچ مقدار مکمل قادر به جایگزینی انتخاب غذاهای سالم نیست.

زمان هایی است که مکمل ها می توانند بسیار مفید باشند و من معتقدم که بعضی از مکمل ها، مانند مکمل امگا 3، برای تقریبا همه افراد ضروری هستند. این به این دلیل است که منبع اصلی امگا 3 مبتنی بر رژیم غذایی از ماهی است که اکثر آنها به شدت آلوده به فلزات سنگین، سموم محیط زیست دیگر اند. مکمل دیگری که بسیاری از مردم به آن نیاز دارند ویتامین D3 است، مگر اینکه شما بتوانید مقادیر مناسب خورشید را در طول سال دریافت کنید .

حتما بخوانید: نکات مهم راجب مکمل امگا 3 و آنچه باید بدانید!

یکی دیگر از مکمل های فوق العاده مفید، پروبیوتیک ها است که فعالیت صدها ژن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و به بدن کمک می کند تا با بیماری ها مبارزه کنند. شما می توانید این باکتری های سالم را از خوردن غذاهای رژیمی دریافت کنید زمانی یک مکمل پروبیوتیک ضروری است که شما از رژیم غذایی سالم دور هستید؛مثل هنگام سفر به کشورهای خارجی .

پس موقع خرید مکمل ها به چه چیزی دقت کنیم؟

 • در درجه اول حتما جلد مکمل را چک کنید و دقت کنید حاوی 3 ماده منیزیم استئارات، دی اکسید تیتانیوم و سلنیوم نباشند
 • در درجه دوم گواهینامه های ISO 9001، ISO 17025 و Processes of Good Manufacturing(GMP)را دنبال کنید
 • در درجه سوم از شرکت هایی انتخاب کنید که سابقه ای طولانی در ارائه محصولات با کیفیت بالا داشته باشند که نتایج بالینی خوب دارند.
 • ما بهترین مارک های مکمل ها را در همین وبسایت گرد آوری کرده ایم. کافی ست در قسمت جستجو نوع مکملی را که می خواهید خریداری کنید جستجو نمایید.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
مکملمولتی ویتامینویتامین ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up