ویتامین ها

کدام ویتامین باعث چاقی می شود؟ (تحقیقات جدید)

در چند دهه اخیر مصرف مکمل ها و ویتامین ها به شکل طبیعی و مصنوعی افزایش پیدا کرده است. در کنار این که مصرف این ویتامین ها می تواند اثرات مثبت داشته باشد اما خیلی از اوقات اثرات منفی مثل چاقی و اضافه وزن را نیز روی افراد مشاهده می کنیم.

دلیل اصلی که باعث افزایش وزن می شود، مصرف بیش از اندازه ویتامین ها بدون نیاز داشتن به آن ها است. در ادامه به توضیح لیستی از ویتامین ها که باعث افزایش وزن می شوند می پردازیم.

برای جلوگیری از این پیش‌آمد کافیست به اندازه نیاز ویتامین مصرف کنیم.

آیا ویتامین ها می توانند باعث افزایش وزن شوند؟

بله ویتامین ها به راحتی می توانند باعث افزایش وزن شوند. به خصوص اگر بدون نظارت پزشک و بدون داشتن رویکرد علمی مصرف شوند. با این که تعداد کمی از مطالعات از این نظریه حمایت می کنند، اما چیزی از واقعیت آن کم نمی شود. این مطالعات نشان می دهند که افزایش بی رویه ویتامین و مصرف ویتامین های مصنوعی در زمان کوتاهی منجر به افزایش وزن می شود.

احتمال این مسئله در بین زنان ( در مقایسه با مردان) و افراد با طبقه اجتماعی اقتصادی پایین، بسیار بیشتر است. هر چند که باید توجه داشت صرفا مصرف ویتامین نیست که باعث چاقی می شود؛ بلکه عوامل بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند. مانند غذاهای نامناسب یا کمبود فعالیت بدنی و مشکلاتی مانند پایین بودن متابولیسم که حتی ممکن است با افزایش مصرف ویتامین، بدتر شود.

ویتامین A

word image 50

مطالعات نشان می دهند زنانی که قصد افزایش وزن داشته اند، راه حل مشکل خود را در مصرف ویتامین A پیدا کرده اند. ویتامین A به مراقبت و رشد سلول های ارگان های بدن کمک می کند. این ویتامین معمولا در 2 مدل از غذاها وجود دارد: پروویتامین ها و ویتامین های پیش ساخته. عموما ویتامین پیش ساخته در محصولات حیوانی مانند: گوشت، ماهی و جگر پیدا می شود. پروویتامین ها در بتا کراتن ها که معمولا در محصولات گیاهی هستند؛ وجود دارد که اساسی ترین منبع ویتامین A به حساب می آید. وقتی ویتامین A تبدیل به انرژی نشود تبدیل به چربی شده و باعث چاقی می گردد. اطلاعات کامل درباره این ویتامین

ویتامین B

word image 51

ویتامین B از آن دسته از ویتامین هایی است که می تواند به وزن گیری کسانی که دچار کمبود وزن هستند کمک کند اما در بعضی از موارد افراد به اضافه وزن و اختلالات مربوط به غذاخوردن دچار می شوند که علت آن باز هم کمبود ویتامین B و آهن است. انواع ویتامین ها به بدن کمک زیادی می‌ کنند، از جمله ویتامین B که باعث افزایش اشتها و تعادل مصرف غذایی می شود. فولات داخل این ویتامین باعث افزایش وزن و افزایش توان عضلانی می شود. فولات همچنین در صورت کمبود در بدن، وزن را کاهش میدهد. به همین دلیل اگر به طرز صحیح استفاده نشود باعث اضافه وزن می خواهد. اطلاعات کامل درباره این ویتامین

ویتامین C

word image 52

یکی دیگر از انواع ویتامین ها که باعث افزایش وزن می شود، ویتامین C است. مطالعات نشان داده اند که مصرف بیش از اندازه این ویتامین می تواند به راحتی راه را برای افزایش وزن هموار کند. همچنین مطالعات نشان داده اند که مصرف ویتامین C به شکل مکمل آن نیز موجب چاقی می شود. ویتامین C متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و امکان دسترسی به مولکول های چربی را محدود می کند که همین امر، منجر به افزایش وزن خواهد شد. اطلاعات کامل درباره این ویتامین

ویتامین D

word image 53

ویتامین D هم می تواند باعث افزایش وزن شود که این اثر، در بعضی افراد بیشتر از بقیه است. البته این ویتامین قبل از این که باعث اضافه وزن بشود، ابتدا وزن را به تعادل می رساند بنابراین مهم است که در مقدار و نحوه مصرف آن دقت زیادی به خرج دهیم.

همچنین جذب ویتامین D ساختار استخوان ها را تقویت می کند. مطالعات متنوع نقش اساسی ویتامین D را در افزایش وزن و بهبود وضعیت سلامتی می دانند. این ویتامین ظرفیت بدن را برای جذب کلسیم بالا می برد که باعث سنگین تر شدن استخوان ها و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد. اطلاعات کامل درباره این ویتامین

دلیل این که مصرف ویتامین ها باعث افزایش وزن می شود؛ چیست؟

دلیل اصلی این مسئله بالا رفتن سرعت متابولیسم به علت مصرف ویتامین است. با بالا رفتن متابولیسم، اشتها هم زیاد می شود و در نتیجه مصرف غذا بیشتر شده و نهایتا به افزایش وزن ختم می شود.

روش هایی برای مدیریت افزایش وزن

  • آب بیشتری بنوشید
  • از غذا هایی که باعث سوختن چربی های ذخیره شده می شوند بیشتر استفاده کنید. مانند غذاهای فیبر دار
  • غذا هایی بخورید که باعث تقویت ماهیچه ها می شوند نه افزایش چربی ها
  • به طور مداوم آب بنوشید و سیگار کشیدن را ترک کنید
  • فعالیت فیزیکی داشته باشید
  • خوب بخوابید و سطح استرس تان را پایین بیاورید

آیا خواب زیاد باعث چاقی می شود؟ تا چند ساعت خوب است؟ 

اگر فکر می کنید که وزن تان در اثر مصرف ویتامین در حال بالا رفتن است ، مقدار ویتامین مصرفی تان را کاهش دهید و حتما قبل از این که شروع به مصرف ویتامین کنید؛ با پزشک مشورت کنید.

منبع1 منبع2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
چاقیویتامین ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up